Otváranie dverí, dávanie prednosti, pomáhanie do kabáta či usádzanie žien po svojej pravici dnes už nie sú bežnou praxou. Plné pravých džentlmenov sú len staré filmy. Spomínate si na postaršieho pána z filmu Kristián, ktorý nenápadne zhadzoval na zem vreckovku a potom, tváriac sa, že spadla dáme, prejavoval jej zdvihnutím svoju neskonalú „galantnosť“?
Dnes by mu takýto spôsob dvorenia prešiel asi ťažko. Časy sa zmenili a s nimi aj postavenie žien v spoločnosti. Kam sa vytratili gavalieri? Odborník na etiketu Ladislav Špaček vysvetľuje: „Galantnosť nezmizla, len je menej obradná. Etiketa speje k väčšej ležérnosti, prirodzenosti a neformálnosti. Prejavuje sa to všade, v obliekaní, v účesoch i v asistencii mužov ženám. Porovnajte si dvor Ľudovíta XIV., prvú republiku a dnešok. Ženy sú stále hierarchicky vyššie postavené, len im to už muži nedávajú tak veľkolepo najavo.“
Gavalierske začiatky
Galantnosť sa zrodila vo Francúzsku v sedemnástom storočí. Pravdou je, že aj iné spoločnosti mali svoje systémy zdvorilostí, ale len v tejto krajine do nich zahrnuli aj pravidlá správania k ženám. Tak ako postupne rástol vo Francúzsku ideál galantného muža, zvyšoval sa aj vplyv nežného pohlavia na spoločenský a kultúrny život.
Podrobnosti sa dočítate napríklad v českom vydaní knihy súčasnej historičky, profesorky a spisovateľky Claude Habib – Francúzska galantnosť. Vzťahy mužov k nežnému pohlaviu sa menia nielen historicky, ale aj vplyvom kultúry. Ako sa hovorí, iný kraj, iný mrav. „Vo svete môžete vidieť všetky extrémy – od vytrhnutia žien zo spoločenského života v moslimských krajinách až po ženskú dominantnosť v Spojených štátoch.
V krajinách s aristokratickou tradíciou, ako sú Francúzsko, Británia, Španielsko, Poľsko, Rakúsko, sú muži stále rytiermi a ženy dámami. V Latinskej Amerike sú prejavy galantnosti samozrejmosťou. Muži sú tam síce „machos“, ale v styku so ženami sú jemní a zdvorilí,“ dodáva Špaček.
Samostatné a emancipované
Dvadsaťpäťročná kamarátka Zuzka sa mi minule sťažovala, že ju nejaký mladík pustil sadnúť v električke. „To vyzerám až taká stará?“ pýtala sa vystrašene. Zuzana je jasným príkladom mladej emancipovanej ženy, ktorá sa snaží byť vo všetkom samostatná a tvári sa, že nepotrebuje pomoc ani mužskú ochranu. Môžeme si za „negalantnosť“ našich polovičiek samy?

„Muži sa často sťažujú, že ženy galantnosť nevyžadujú, ale ani to ich nezbavuje povinnosti byť k ženám pozorní, ohľaduplní a poskytovať im vyšší servis,“ tvrdí Špaček. Kde sa potom stala chyba? Na jednej strane túžime, aby sa náš život aspoň sčasti podobal na rozprávku, kde nás bude náš princ vo všetkom podporovať, pomáhať nám a ochraňovať nás a na druhej sa snažíme stoj čo stoj vyrovnať mužom. Vo všetkom. Potom sa stávame svedkami komických scénok, keď chce muž pustiť ženu do dverí a ona sa rozhodne túto prednosť neprijať.
„Je mi ľúto, že spravodlivý historický trend zrovnoprávniť ženy s mužmi dostal šmyk a vlietol do spoločenského života ako nekontrolovateľný nákladiak, ktorý všetko rúca a zanecháva za sebou spúšť. V Amerike bežne stretnete ženu, ktorá vláči veľký kufor a vedľa nej ide muž, ktorý nesie len noviny,“ opisuje Ladislav Špaček. Navyše, v Spojených štátoch sa môžu prejavy zdvorilosti opačnému pohlaviu zvrtnúť na pomerne nebezpečný šport, keď mužovi hrozí podozrenie zo sexuálneho „harassmentu“, teda obťažovania.
„Nežné pohlavie bolo vždy chránené ako záruka zachovania rodu, ženy s deťmi nastupovali ako prvé do záchranných člnov, boli ukrývané v horách, keď hrozili nájazdy útočníkov, rytierska kultúra považovala galantnosť za významnú cnosť. Funguje dvetisíc rokov a zrazu, v posledných dvadsiatich rokoch, to má byť inak,“ uvažuje Špaček. Cieľom galantnosti pritom nie je podceňovanie ženského pohlavia, ide skôr o prejav úcty k nemu.
Novodobý džentlmen
„Pravý džentlmen je ten, ktorý sa nikdy nedopustí nezdvorilosti úmyselne,“ hovorí výrok Oscara Wilda. Ako sa prejavuje dnešný džentlmen? Hlavným poznávacím znamením je, že sa správa ku každej žene úctivo a za každých okolností. Považuje ju za rovnocennú partnerku, ktorá si zaslúži zdvorilosť a špeciálnu pozornosť. Ani pravidlá spoločenského správania mu nie sú cudzie.
Dáme sa predstaví ako prvý, ale počká kým mu ruku podá ako prvá ona. Na dohovorenú schôdzku nikdy nemešká a príde presne. Dokonca by mal vedieť vyriešiť aj rébus, kto má v akej situácii prednosť. Ako hovorí Ladislav Špaček vo svojej Malej knihe etikety pre každý deň: do neznámych miest alebo po schodoch v električke či autobuse ide ako prvý on, aby vám ponúkol oporu a naopak, na miestach bežných a známych vám dá prednosť. Na ulici, v divadle alebo v aute vám prenechá čestné miesto po jeho pravej strane.
V reštaurácii vás posadí na spoločensky významnejšie a zároveň na najpohodlnejšie miesto. Stoličku s výhľadom na stenu prenechá sám sebe a vás usadí tak, aby ste mali výhľad do priestoru. Na jedlo sa nikdy nevrhne ako prvý. Veď dáma má predsa prednosť... Samozrejmosťou by malo byť aj to, že vám pri odchode pomôže do kabáta.
Zámeno „ja“ nie je jeho hlavnou slovnou výbavou, ale zaujíma sa aj o vás a nechá vás, aby ste hovorili o sebe. Skladanie komplimentov nie je preňho žiadny problém a nehanbí sa ich ani použiť. Ak vám, nedajbože, niečo spadne na zem, rýchlo sa zohne a predmet zodvihne. Pravý džentlmen nedovolí, aby ste niesli šesťkilový nákup z hypermarketu domov a ochotne sa vám ponúkne „do služieb“.
Kde pátrať po galantnom mužovi
Niekedy stačí otvoriť oči a rozhliadnuť sa. Možno vo vašom partnerovi drieme gavalier, ktorý sa len ešte nestihol prebudiť. Dajte mu šancu prejaviť sa. Druhí ľudia si k vám dovolia len to, čo im samy dovolíte. Nehanbite sa poprosiť partnera o pomoc a nezabudnite ho nakoniec za to aj pochváliť. Muž potrebuje stále cítiť, že dokáže žene pomáhať a že si ho váži. Doprajme mu to!
Tieto slová potvrdzuje aj Ladislav Špaček: „Mám rád ženy, ktoré vedia prijať galantnosť, sú ženskejšie a nesúperia s mužmi, kto bude väčší chlap.“ Možno si teraz poviete, že pri niektorých mužoch bude všetka snaha márna, pretože sa nikdy nepremenia zázračne na džentlmenov. Našťastie sa stále nájdu aj jedinci, ktorí majú galantnosť priam v krvi a prekvapia vás svojím správaním. Vážte si ich.
K téma sa vyjadruje odborník na etiketu Ladislav Špaček, www.ladislavspacek.cz.
Galantnosť vo svete
Francúzsko: Vedeli ste, že v začiatkoch galantnosť priniesla so sebou do Francúzska uvoľnenie mravov? Príkladom je vzťah Ľudovíta XV. s markízou de Pompadour, ktorá, okrem toho že bola jeho milenkou, mu sama vyberala ďalšie dievčatá a čoskoro začala za kráľa myslieť aj konať...
Veľká Británia: V minulosti tam bolo zvyčajné, že muž pozdravil ženu na ulici až potom, ako mu to nepatrným úklonom hlavy dovolila. To bol signál, že k nej môže bližšie pristúpiť, sňať z hlavy klobúk a vysloviť pozdrav. Napokon prišiel rad s pozdravom na dámu. Zdvorilé správanie nie je Britom cudzie ani dnes.
USA: Galantnosť sa u Američanov skrátka nenosí. Ženy sa cítia dostatočne samostatné na to, aby nepotrebovali od mužov prednosť alebo otváranie dverí. Ako píše Ladislav Špaček v Malej knihe etikety pre každý deň, v Amerike sa neodporúča, aby muž nastupoval do výťahu spolu s dámou v prípade, že by tam mali zostať sami. Rovnako by nemal ísť muž za ženou dlhšie, aby jej to nezačalo byť nepríjemné.
Čo si myslíte o dnešných mužoch vy?
V našej ankete sme sa vás pýtali na nezabudnuteľný zážitok s mužom, ktorý vás prekvapil svojou neskutočnou galantnosťou. Prinášame najzaujímavejšie z nich:
Pred dvoma rokmi som si bola vybavovať brigádu v Bratislave. Cestou domov som nastúpila do „nočáku“, kde ma prekvapil sprievodca, ktorý tvrdil, že mám neplatnú kartu na zľavu a buď doplatím 300 Sk, alebo vystúpim. Pri sebe som mala len 100 Sk, preto som ho poprosila, aby ma nevyhadzoval a aby mi vypísal pokutu, ktorú zaplatím hneď, ako prídem do Humenného. Bol však veľmi neoblomný, vraj moje rečičky a začínajúce slzy naňho neplatia. Na to sa postavil oproti sediaci pán a začal mu dohovárať, aby sa ku mne správal lepšie. Sprievodca reagoval tak, že vyhodí aj jeho.
Zrazu sa postavili aj ostatní muži v kupé, vytiahli peňaženky a dali dokopy 200 Sk, ktoré mi chýbali! Všetkým som začala ďakovať a chcela som si zapísať ich adresy, aby som im mohla poslať peniaze späť. „Slečna, upokojte sa a oddýchnite si. Spíšem vám tie adresy,“ ponúkol sa jeden z nich. Po chvíli som rozrušená zaspala. Zobudila som sa až v Košiciach a zistila, že v kupé sedí posledný z dobrodincov. Od ostatných mi odkázal, že „nemám začo“ a vystúpil. Týmto by som sa im chcela poďakovať. Naozaj si neviem predstaviť, čo by som robila v cudzom meste o pol jednej v noci ako 18-ročné dievča, bez peňazí a s vybitým telefónom.
Patrícia Babinová, Humenné
Rada chodím do knižnice, kde sa snažím vždy uloviť najnovšie bestsellery. V ten deň som išla rýchlo, pretože som mala ešte vybaviť veľa vecí. Predo mnou sa však šuchtal starší pán, tak som ho tesne pred dverami knižnice obehla. Už som bola dnu, keď som spoza chrbta počula príjemný hlas. „Jéj, prepáčte, slečna, nevedel som, že aj vy idete dnu. Inak by som vám tie dvere otvoril a podržal. Veľmi sa vám ospravedlňujem.“ Zostala som nemo stáť a len som sa na neho usmiala. Počas celého dňa som rozmýšľala nad týmto gavalierom.
Beáta Kalátová, Košice
Išla som s deťmi k lekárovi a jeden pán mi otvoril dvere, príjemným hlasom povedal „dobré ráno“. Deti išli na očkovanie, pán sedel v čakárni a zrazu vytiahol balónik a podaroval ho môjmu synčekovi. Zostala som zaskočená a milo prekvapená. Pekne sme poďakovali. Po namáhavom dni sme išli domov autobusom. Na počudovanie mi rovnaký pán pomáhal ešte aj s kočíkom do autobusu. Málokedy sa stretávam s niečím takým. Takže džentlmeni nevymreli.
Magdaléna Kosnovská, Kočovce
Vzorom džentlmena je pre mňa 87-ročný sused. Napriek tomu, že v živote prežil veľa (v mladom veku mu zahynula manželka aj s dcérkou) je veľmi milý, každého v ulici pozná a vždy sa slušne pozdraví. Je vždy čisto a slušne oblečený, dokonca aj keď pracuje v záhrade. Máloktorá gazdinka dokáže vyžehliť košeľu tak ako on! Vo svojom veku stále trvá na tom, že mne aj ostatným susedkám pomôže odniesť z obchodu nákup, či odpratať sneh pred domom. Jednoducho, nikdy nenechá dámu, aby sa namáhala.
Ivana Královičová, Nové Zámky
Môj priateľ je džentlmen, a preto si ho vážim. Pri príchode do obchodu mi otvára dvere, dáva mi prednosť, pomáha mi doma s domácimi prácami a to bez toho, aby som mu niečo povedala. Keď ideme do reštaurácie, dá mi dolu kabát, zavesí ho na vešiak a odsunie mi stoličku, aby som si mohla sadnúť. Jasné, že si objednávam prvá. Je to pekné, keď sa niekto správa ako slušne vychovaný človek. Takých je, žiaľ, málo. Ale za toho môjho ďakujem a dúfam, že mu to vydrží navždy.
Martina Hamarová, Levice
Na balíček trendovej jesennej kolekcie dekoratívnej kozmetiky L’Oréal Paris, ktorej tvárou je Miss Slovensko Marína Georgievová, sa môžu tešiť Patrícia Babinová, Humenné, Beáta Kalátová, Košice, Magdaléna Kosnovská, Kočovce, Ivana Královičová, Nové Zámky, a Martina Hamarová, Levice.