SME
Utorok, 27. júl, 2021 | Meniny má BoženaKrížovkyKrížovky

Ako znížiť účet za elektrinu

Cenovka na spotrebičoch nevyčísľuje koncovú cenu, ktorú za ne zaplatíme. Na prevádzku potrebujú energiu. Ako ušetriť a zaplatiť za ňu čo najmenej?

(Zdroj: ILUSTRAČNÉ – Stock.XCHNG)

Cenovka na spotrebičoch nevyčísľuje koncovú cenu, ktorú za ne zaplatíme. Na svoju prevádzku potrebujú elektrickú energiu, ktorú spotrebúvame v čoraz väčších množstvách. Uvedomíme si to však až pri otvorení obálky s vyúčtovaním. Ako ušetriť a zaplatiť za ňu čo najmenej?

Za vysokú spotrebu elektrickej energie môžu nielen výrobcovia spotrebičov, ale aj naša pohodlnosť a zlozvyky.

Niekedy však stačí málo a úspora môže byť výrazná. Čím viac spotrebičov používate, tým vyššia pravdepodobnosť je, že výdavky môžu ísť nadol.

1. Zvoľte správnu tarifu

Nároky na objem spotrebovanej energie sa líšia a to sa môže premietnuť aj do jej ceny. Tarifa, ktorá bola pre domácnosť ideálna pred rokmi, už nemusí zodpovedať dnešku. Je to podobné ako s mobilným paušálom.

Stačí zobrať vyúčtovanie, a vytočiť infolinku energetického podniku či navštíviť zákaznícke centrum, aby operátor vypočítal, ktorá tarifa je najvhodnejšia.

Pri úspešnej zmene tarify možno dosiahnuť úsporu bez akýchkoľvek zmien v behu domácnosti. To však nemusí platiť pri zmene dodávateľa energie. Za lacnejšou kilowatthodinou sa môžu skrývať poplatky za služby a úkony, ktoré ostatní dodávatelia neúčtujú.

2. Zbavte sa starých spotrebičov

Nové spotrebiče sú nielen modernejšie, komfortnejšie a všestrannejšie, ale dokážu aj efektívnejšie využívať elektrickú energiu na svoju prevádzku. To platí obzvlášť pre chladničky, mrazničky a práčky, ktoré sú súčasťou každej domácnosti.

Výmenou desaťročného spotrebiča za nový možno pri prevádzke ušetriť takmer polovicu spotrebovanej energie, takže každá investícia do modernizácie sa vráti.

Kým pri práčke sa vyčísľujú náklady na jeden prací cyklus, pri chladničkách a mrazničkách sa berie do úvahy ich ročná spotreba energie. Možno márne na starom spotrebiči hľadáte štítok s údajmi o spotrebe.

Odhalíte ju meracím prístrojom, ktorý vám bezplatne zapožičia dodávateľ energie. Čím dlhšie obdobie odsledujete, tým budú výsledky merania presnejšie.

3. Posvieťte si na skrytú spotrebu

Väčšina elektroniky čerpá energiu aj vtedy, keď ju nepoužívame. Platí to pre všetky zariadenia, ktoré je možné zapnúť diaľkovým ovládačom alebo elektronickým tlačidlom. Výnimkou nie sú ani nabíjačky a napájacie adaptéry. Pokúste sa ich vystopovať.

Televízny prijímač, domáce kino, satelitný set-top box a ostatná obývačková aparatúra po väčšinu dňa oddychujú, a tak je predlžovačka s vypínačom tým najlacnejším nástrojom na šetrenie energie. Ak si chcete užiť pohodlie, siahnuť môžete po predlžovačke, ktorá aktivuje ostatné spotrebiče až po tom, čo zapnete televízor. Po jeho vypnutí zabezpečí ich automatické odpojenie od elektriny. Úspora je okamžitá.

V predaji sú aj moduly, ktoré pridajú možnosť diaľkového ovládania na akýkoľvek spotrebič. Znamená to, že ovládačom v ruke budete môcť ovládať v prechodnom vykurovacom období teplovzdušný ventilátor alebo budete môcť vypínať vianočnú výzdobu bez toho, aby ste vstali z pohodlného kresla.

Nabíjačky a napájacie adaptéry mobilných zariadení do zásuvky na stene nepatria. Energiu čerpajú nepretržite a neraz sú zdrojom požiaru.

Ak sa vám pri poslednom maľovaní či sťahovaní stalo, že ste po rozmotaní spleti káblov vôbec netušili, k akej elektronike ktoré nabíjačky kedysi patrili, začnite na nabíjanie používať jedinú zásuvku – hoci aj zabudovanú v písacom stole či odkladacej polici na chodbe.

Vždy do zásuvky zasuniete iba tú nabíjačku, ktorú používate, aby ste ju po nabíjaní nezabudli vytiahnuť zo siete.

4. Inventúra osvetlenia

Takmer polovica elektrickej energie, ktorá sa minie v jarných, jesenných a zimných mesiacoch, putuje do osvetlenia. Čím úspornejšie svetelné zdroje použijete, tým rýchlejšie klesne výška vašich účtov a mesačných záloh. Rozhodujte sa podľa toho, aké sú vaše nároky na osvetlenie.

Rozlúčte sa s obyčajnými žiarovkami a nahraďte ich halogénovými. Majú rovnaký tvar, veľkosť a päticu, dokonca aj ich svetlo dosahuje rovnakú kvalitu a farbu ako to žiarovkové. Vďaka tomu, že majú dvojité zapuzdrenie s izolačným plynom, dokážu ušetriť až tretinu energie. Sú úspornejšou náhradou bez akýchkoľvek kompromisov.

Úsporné kompaktné žiarivky šetria až 80 percent energie, avšak pri kúpe sa vyplatí spoliehať iba na značkových výrobcov, ktorí garantujú rýchle rozsvecovanie, životnosť a pomalšiu stratu svetelnosti ako pri neznačkových lacných žiarivkách z Číny.

Kvalita svetla síce za žiarovkami zaostáva, blikanie ktoré možno postrehnúť okom, je však už minulosťou. Aby dosiahli plnú životnosť, treba ich osadiť do svietidiel s otvoreným tienidlom, aby sa neprehrievali.

Zabrániť treba aj tomu, aby ich ohrievala susedná halogénová či obyčajná žiarovka. Početné zapínanie a vypínanie ich životnosť priveľmi neohrozí.

V kotolni, garáži či na chodbe, kde neustále zabúdate zhasínať navigačné osvetlenie, spraví dobrú prácu najlacnejšia LED žiarovka, ktorá s minimálnou spotrebou zaistí, že aj bez cvakania vypínačom budete vždy vidieť pod nohy bez toho, aby vám to siahalo do peňaženky.

Aj keď bude svietiť nepretržite, nemusí minúť viac energie ako vypnutý televízor. Pri vchode do domu či garáže ušetrí náklady na energiu pohybový snímač, ktoré zaistí automatické rozsvecovanie a zhasínanie.

Výmenou vypínača je možné zaistiť, aby každé svietidlo bolo ovládateľné diaľkovo. Ak patríte k tým, ktorí stále zabúdajú zhasínať a nemajú príliš vôle vstávať od televízora alebo z postele k vypínaču, využite moderné technológie.

5. Pomôžu zmeny v interiéri

Úspory môže priniesť aj svetlejšia maľovka či podlahová krytina a výmena svietidiel. Interiérové farby s vysokou odrazivosťou a svetlé odtiene pohltia menej interiérového osvetlenia ako tmavé pastelové odtiene a tak si svietidlo vystačí so slabším svetelným zdrojom.

Zbavte sa nepriehľadných tienidiel a ak potrebujete doplnkové osvetlenie, ktoré by mohlo byť slabšie ako to hlavné, doplňte do miestnosti náladový svetelný zdroj.

Používate spotrebiče správne?

Energetický štítok na spotrebičoch počíta vždy s ideálnou prevádzkou a skutočné náklady v domácnosti sú vždy o poznanie vyššie ako tie, čo uvádza výrobca. Neraz za to môže naša ľahostajnosť a lenivosť. Aby spotrebiče minuli minimum energie, treba ich používať efektívne.

Chladnička s mrazničkou minie najviac energie na opätovné ochladenie vzduchu, ktorý sa vymení s miestnosťou pri každom otvorení dvierok. Preto si vopred premyslite, čo potrebujete a nenazerajte dnu každú chvíľu ako do výlohy v supermarkete. Čím prázdnejšia je, tým dlhšie bude trvať, aby sa vzduch opäť ochladil. Ak jej objem nie je dlhodobo využitý, vyplatí sa vyplniť ho prázdnou škatuľou či prázdnymi PET fľašami. Postarajú sa o to, aby bol objem vymeneného vzduchu čo najmenší.

Na to, aby vo vnútri bolo možné vyrobiť chlad, treba odovzdať teplo do miestnosti prostredníctvom výmenníka, ktorý má zväčša formu kovovej mriežky umiestnenej na zadnej strane. Vrstva prachu a mastnoty z varenia výmenu tepla spomaľuje. Preto venujte pozornosť pravidelnému čisteniu mriežky.

Prenesenie chladničky na miesto vzdialenejšie od radiátora či slnečného okna energiu ušetrí, jej presťahovanie do chladnej pivnice či na balkón však môže znamenať problém. Výrobcovia ponúkajú chladničky v troch rôznych klimatických triedach, z ktorých každá je určená do inej teploty prostredia. Suroviny vkladané do chladničky by nemali mať vyššiu teplotu ako vzduch v miestnosti. V zime je možné pre úsporu použiť predchladenie surovín na balkóne či okne.

Pri mrazničkách treba dbať na ich pravidelné odmrazovanie. Aj tá najmenšia vrstvička ľadu funguje ako tepelná izolácia, ktorá zvyšuje spotrebu energie.

Práčku vždy zapínajte až vtedy, ak môžete využiť plnú kapacitu bubna pri vami určenom programe. Ak chcete minimalizovať spotrebu, uprednostnite dlhší program pred vyššou teplotou prania.
Ohrev vody je energeticky náročnejší ako otáčanie bubnom. Pri nižšej teplote a dlhšom programe budú enzýmy obsiahnuté v prášku lepšie rozkladať organické nečistoty zachytené na tkanine. Pri kúpe novej práčky sa vždy snažte zohľadniť objem bielizne, ktorú v domácnosti periete. Vyprať jednu dávku v osemkilogramovom bubne je lacnejšie ako dve v päťkilogramovom.

Umývačka riadu je natoľko úsporná, že by nemala chýbať v žiadnej kuchyni v domoch, kde sa voda zohrieva v elektrickom bojleri. S 12- či 15-litrovou spotrebou je bezkonkurenčne úspornejšia ako ručné umývanie teplou vodou.

Prietokový ohrievač je úspornejšou alternatívou k bojlerovému zásobníku na chatách či v domácnostiach, kde je spotreba teplej vody nárazová. Tie dnešné možno zabudovať pod omietku priamo na miesto spotreby vody.

Notebook má o poznanie nižšiu spotrebu ako stolový počítač a podobné je to aj s hernými konzolami a hernými počítačmi. Ak bežia nepretržite celé hodiny, vyplatí sa dať si pozor nielen na ich spotrebu, ale aj na pripojené príslušenstvo.
Tlačiareň vypínajte sieťovým vypínačom a počítač nastavte tak, aby sa pri nečinnosti automaticky uspal do režimu nižšej spotreby. Čím viac jeho zručnosti pri úspore využijete, tým menej bude zodpovednosť visieť na vašich pleciach.

Indukčný varný panel by mal nahradiť sklokeramickú elektrickú dosku v každej domácnosti, ktorá pripravuje aspoň jeden teplý pokrm denne. Ceny šli výrazne nadol a ich účinnosť a rýchlosť varenia je podstatne vyššia ako pri sklokeramickej klasike. S panelom môže ísť bokom aj rýchlovarná kanvica, ktorá minie viac energie ako on. Používanie pokrievok a tlakového hrnca by malo byť samozrejmosťou.

Elektrická rúra dokáže pripraviť súčasne viac ako jeden pokrm. Naučte sa využívať ju v kombinovanej prevádzke. Kým sa v pekáči pečie mäso, na plechu či v miske sa k nemu môže pripravovať zemiaková či ryžová príloha. To isté platí pre prípravu omáčok či pečenie múčnikov. Pri použití funkcie teplovzduch sa vône nepremiešajú a teplo je využité efektívnejšie.

Mikrovlnka má svoje opodstatnenie iba tam, kde sa stolovníci stravujú každý zvlášť a vyžadujú ohrievanie pokrmu v inom čase. Pri ohrievaní viac ako jednej porcie je akýkoľvek iný druh ohrevu lacnejší ako použitie mikrovlnky.

Rada servisu:
Ako vypočítať spotrebu

Spotreba energie sa vyčísľuje v kilowatthodinách, ktoré je možné odpočítať na hodinách pri hlavnom ističi domácnosti alebo odčítať na displeji meracieho zariadenia. Ak si však chcete spraviť kalkuláciu pri pohľade na energetický štítok spotrebiča a hodinky, nie je to zložité.

Jedna kilowatthodina energie zodpovedá hodinovej spotrebe zariadenia s príkonom 1000 wattov. Znamená to, že kým 1000-wattová mikrovlnka minie jednu kilowatthodinu elektriny za 60 minút, 100-wattovej žiarovke to bude trvať desať hodín. Keďže cenu každej spotrebovanej kilowatthodiny nájdete na svojom vyúčtovaní, spotrebu si môžete kalkulovať nasledovne: príkon vo wattoch vynásobíte hodinovým časom spotreby, tarifnou cenou energie a vydelíte tisíckou.

Príklad
Ak rýchlovarná kanvica s príkonom 2200 wattov potrebuje na zovretie vody päť minút a za každú kilowatthodinu vám energetický podnik účtuje 20 centov, výpočet bude nasledovný:
2200 wattov × 0,083 hodiny (čiže 5 minút/60 minút) × 0,20 eura / 1000 = 0,03653 eura

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Žena

Inzercia - Tlačové správy

 1. Nová sála i námestie. Trnavské Mýto sa stane novým centrom
 2. Najzelenšie nákupné centrum na Slovensku otvorí druhú etapu
 3. M. Šmigura: Pozeráme sa smerom na Varšavu
 4. Čítajte SME.sk odomknuté a bez reklamy
 5. Osviežujúci skúter legendárnej talianskej značky
 6. Túžite sa konečne zbaviť dioptrií, ale bráni vám v tom strach?
 7. Lenivý brunch s Muchom
 8. Nekoná štát, začali súkromní investori. Sociálne byty sa stávajú
 9. Úchvatná Petra: Stovky rokov zabudnutá v jordánskej púšti
 10. VÚB banka ešte viac posilní leasingové služby
 1. Brusnica – lahodná i účinná zároveň
 2. Osviežujúci skúter legendárnej talianskej značky
 3. Čítajte SME.sk odomknuté a bez reklamy
 4. Slovník investora 07: Bitcoin a jeho úloha v portfóliu investora
 5. Túžite sa konečne zbaviť dioptrií, ale bráni vám v tom strach?
 6. 100% ovocné šťavy pod lupou – Prečo sa ich oplatí konzumovať?
 7. Ako zvýšiť produktivitu vašej prevádzky?
 8. Nekoná štát, začali súkromní investori. Sociálne byty sa stávajú
 9. Lenivý brunch s Muchom
 10. Najzelenšie nákupné centrum na Slovensku otvorí druhú etapu
 1. Úchvatná Petra: Stovky rokov zabudnutá v jordánskej púšti 10 232
 2. Ako nájsť dobrý jogurt? Ak neobsahuje toto, ani ho nekupujte 6 711
 3. Prečo by ste si nemali odoprieť balenú bagetu? 5 768
 4. Slovenské čučoriedky? Nemusíte ísť do lesa, kúpite ich v reťazci 4 311
 5. Investovať do akcií a ETF v malom sa teraz dá výhodnejšie 4 272
 6. Nekoná štát, začali súkromní investori. Sociálne byty sa stávajú 4 116
 7. Od Česka až po Jadran 3 818
 8. Ako sa nepripraviť o zákazníkov bez hotovosti 3 120
 9. Nikto im nezatlieska. Koľko medailí získajú Slováci v Tokiu? 3 093
 10. M. Šmigura: Pozeráme sa smerom na Varšavu 2 087
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Predseda parlamentu Boris Kollár a poslanecký klub Sme rodina.

Peter Pčolinský žiadal splnenie požiadaviek do konca júlovej schôdze.


a 1 ďalší 13 h
Eliška Mintálová na OH Tokio 2020 / 2021.

Eliška Mintálová suverénne postúpila do finále.


Sportnet 6m