Granátové jablko sa odjakživa vysoko cenilo a svoju obľúbenosť si užíva už úctyhodných päťtisíc rokov. Jeho kolískou je pravdepodobne Perzia, pestovalo sa tiež v Iráne, Afganistane, Palestíne a Egypte.
Grécka mytológia tvrdí, že po tom, čo urazená Afrodita odišla z Olympu, usadila sa na Cypre, mieste svojho zrodenia, a zasadila tam prvý granátovník. Ten sa stal symbolom celého ostrova a dodnes je súčasťou každej cyperskej svadby. Hádže sa na zem pred novomanželmi - tak, aby z neho vyletelo čo najviac zrniečok, čo páru zaručí veľa detí.
Požehnané ovocie
Z opačnej strany sa na tento symbol plodnosti a rozkoše pozerali starí Egypťania. Využívali ho totiž ako antikoncepciu. Z pomletých semienok pomocou vosku vytvorili vaginálne čipky, ktoré netvorili len mechanickú prekážku, ale pravdepodobne vďaka obsahu prírodného estrogénu priamo zabraňovali ovulácii.
Zmienky o granátovom jablku sa dajú nájsť aj v náboženských spisoch islamu, v Starom zákone, v čínskych chrámoch, kde bolo obľúbeným motívom rezbárov a všade predstavuje požehnané ovocie. Množstvo jadierok ukrytých pod tvrdou šupkou symbolizuje veľa dobrých skutkov, bohatú úrodu, ale i úspech a moc. Podľa Biblie by ich malo byť 613, presne toľko, koľko je predpisov v Starom zákone.
Na jedenie aj pitie
Nalúpané jadierka môžete konzumovať priamo alebo nimi oživiť ovocný šalát, palacinky, ozdobiť zmrzlinu, či tesne pred podávaním nasypať do šampanského. Ak si trúfnete, dá sa z nich pripraviť aj vynikajúca omáčka ku grilovanému mäsu alebo k rybám.
Šťava získavaná lisovaním dužinatých semien sa tradične využíva pri výrobe vína, orientálneho nealkoholického nápoja šerbet či známeho francúzskeho sirupu grenadina. Barmani zas chvália osobitú trpkokyslú chuť granátového džúsu, z ktorého vedia namixovať originálne drinky. Šťavu z granátového jablka si môžete vytlačiť aj doma (alebo si jednoducho kúpiť stopercentný džús) a získate tak skutočný elixír zdravia a krásy.
Skvelé účinky
Granátové jablká sú drahé, jedno stojí zväčša viac ako euro, vysokú cenu možno vyvažujú jeho blahodarné účinky. Vďaka obsahu kyseliny citrónovej a jablčnej sa osvedčilo pri zápaloch hltana, lebečných dutín a jeho účinky v prípade chronických hnisavých zápalov ucha sú naozaj mimoriadne.
Je to pravdepodobne jediný prírodný prostriedok s trvalým účinkom na tieto problémy. Najväčšou prednosťou granátového jablka je mimoriadne vysoký obsah antioxidantov, azda najvyšší zo všetkých potravín. Tie už dávno objavil kozmetický priemysel a hlavne firmy zaoberajúce sa prírodnou kozmetikou. Olej zo semienok s obľubou pridávajú do svojich výrobkov, ktoré majú vďaka tomu intenzívne regeneračné účinky, sú ideálne pre suchú a starnúcu pokožku.
Účinky
- vďaka vysokému podielu antioxidantov zmierňuje následky starnutia, znižuje riziko kardiovaskulárneho systému a rakoviny,
- prečisťuje organizmus, upravuje trávenie, je vhodné pri črevných kataroch, žalúdočných vredoch, zápaloch žalúdka a čriev, pri prekyslení,
- pomáha pečeni, obnovuje a regeneruje krv, jeden pohár džúsu denne počas troch mesiacov podstatne zlepší plynulosť krvného obehu,
- zlepšuje vylučovanie a obeh tekutín v tele, podporuje činnosť obličiek. Je vhodné pri hyperurikémii, obličkových kameňoch, obezite a hypertenzii.
- konzumácia jedného pohára džúsu denne počas troch mesiacov znižuje riziko arteriosklerózy.
- pohár granátového džúsu má trojnásobnú antioxidačnú schopnosť ako rovnaké množstvo zeleného čaju, červeného vína a čučoriedkového džúsu.
- úspešne pomáha pri chudokrvnosti, okrem železa obsahuje vitamín C a meď, ktoré umožňujú jeho efektívnu absorbciu.
- chráni kĺby v prípade osteoartritídy
- s konzumáciou buďte opatrní, ak trpíte obličkovou nedostatočnosťou alebo užívate diuretiká
Pozor na škvrny
V minulosti sa granátové jablko využívalo aj na farbenie orientálnych kobercov. Šťava z jadierok farbila vlnu na sýtočerveno, varením plodov vznikala intenzívna čierna alebo žltá a varením koreňa tmavomodrá. Preto pozor na fľaky. Ak ste už niečo zašpinili, skúste to odstrániť citrónovou šťavou.
Čo obsahuje:
• je bohaté na vitamíny C, B1, B2, B3, B9, E, A a PP, pohár granátového džúsu denne pokryje sto percent odporúčanej dennej dávky vitamínu B9 a polovicu potreby vitamínov A, C a E
• minerály a stopové prvky (zinok, vápnik, fosfor, horčík, meď, sodík, železo a draslík)
• tanín (okrem antioxidačného účinku upokojuje sliznicu tráviaceho traktu)
• množstvo organických kyselín (hlavne kyselinu citrónovú), polyfenoly, šesť esenciálnych a deväť neesenciálnych aminokyselín
• antioxidanty, hlavne flavonoidy a polyfenoly