Nedostatočná hygiena, oslabená imunita, zlé ošetrenie zubov či hormonálne výkyvy. To všetko môžu byť dôvody nepríjemného krvácania ďasien. „Ďasná krvácajú aj pri užívaní niektorých liekov,“ upozorňuje zubná lekárka Jana Veverková. „V tom prípade ide o nežiaduce príznaky užívaného lieku.“ Najčastejšou príčinou je zlá hygiena, ktorá spôsobuje zápaly. Zdravé ďasno je lesklé, bledoružovej farby s plynulými kontúrami. U ľudí s tmavšou pokožkou býva výraznejšie sfarbené. Ak niečo nie je v poriadku, už na prvý pohľad sú ďasná zdurené a voľnejšie. V neskorších štádiách zápalového ochorenia nastáva ústup ďasien a kostí, bolesť a kývavosť zubov.
Môže zdravý chrup krvácať?
Odborníci sa jednoznačne zhodujú, že nie. „Krvácanie ďasien spôsobuje v prvom rade povlak v okolí zubných krčkov, ktorý následne vyvoláva lokálny zápal ďasna a jeho krvácanie,“ vysvetľuje Jana Veverková. „Povlak sa tvorí, ak zuby nie sú držané v čistote.“ Povlak na zuboch obsahuje baktérie, ktoré pôsobia agresívne na okolité prostredie. „Zápal sa môže prejaviť kombináciou viacerých prejavov,“ upozorňuje stomatológ Alexander Schill. „Napríklad ako krvácanie ďasien, zápach z úst či opuch úst, ktorý sa môže objaviť ako diskomfort v ústach, čiže výčnelok na ďasnách.“ Stomatológ ďalej hovorí, že nielen zlá hygiena môže spôsobiť zápal. Rovnako môže byť na príčine aj nevyhovujúca výplň zuba, korunky a mostíky, alebo jednoducho nesprávna technika umývania zubov – tvrdá kefka, príliš veľký tlak pri čistení a nesprávne pohyby kefkou.
Keď sa ďasno zapáli
Ak pri čistení zubov spozorujete, že vypľúvate krv a nejde len o aktuálne podráždenie ďasna, ale krvácanie sa opakuje každý deň, je najvyšší čas vyhľadať lekársku pomoc. „Pri spozorovaní podobných problémov sa treba jednoznačne obrátiť na stomatológa,“ radí Schill. „Netreba sa spoliehať na domáce ošetrenie, odborník najlepšie vie, čo treba robiť a navrhne optimálne riešenie.“ Neliečený zápal nám môže veľmi nepríjemne skomplikovať život. „Krvácanie ďasien môže prerásť do parodontitídy, čiže ochorenia závesného aparátu zuba, systému miniatúrnych väzivových pruhov, ktoré držia zub v kosti,“ hovorí Veverková. Následne môžeme očakávať kývavosť až stratu postihnutých zubov. Aby sme sa tomuto vyhli, je potrebné riadiť sa radami lekárov. „V prvom rade sa treba sústrediť na odstránenie príčiny a profesionálnu dentálnu hygienu, v rámci ktorej je pacientovi poskytnutá aj komplexná inštruktáž správnej starostlivosti o chrup,“ tvrdí Schill. „Potom sa treba zbaviť nevyhovujúcich výplní, koruniek a mostíkov a po stabilizácii dôsledne dbať na správnu hygienu a pravidelné preventívne prehliadky u stomatológa.“
U fajčiarov zápal nerozoznáme
Ďasná fajčiarov sú menej prekrvené, a preto je u nich pri zápale krvácanie menšie alebo takmer žiadne. Spôsobujú to cievy, ktoré sú poškodené dymom a nikotínovými produktmi. Na podobnom princípe fungujú aj rôzne prípravky, ktoré sľubujú okamžité zastavenie krvácania z ďasien. Tieto produkty odstránia len krvácanie ako prejav infekcie, ale zápal ako samotná príčina pretrváva. Staré domáce recepty dokonca odporúčajú umývať si zuby cigaretovým popolom práve pre jeho schopnosť zastaviť krvácanie. Ďalšou oslabenou skupinou okrem fajčiarov sú tehotné ženy, u ktorých dochádza k zmene hormonálneho systému a k zvýšenému rastu krvných ciev v ústnej dutine. Väčšinou v druhej polovici tehotenstva sa u nich objavuje zápal ústnej sliznice, tehotenská gingivitída. Aby sa ženy týmto nepríjemnostiam vyhli, je dôležité zvýšiť pozornosť pri ústnej hygiene.
Technika čistenia dentálnou niťou
Odtrhnite si asi 30 centimetrov dentálnej nite. Namotajte si ju na prostredné prsty tak, aby ste mali približne 10 centimetrov voľnej nite, ktorú budete pomalým pílkovitým pohybom zavádzať do medzizubného priestoru až pod ďasno na jednu stranu smerom k zubu, ktorý chcete očistiť. Obtiahnite niť okolo zuba tak, akoby ste okolo neho chceli niťou vytvoriť písmeno U a niť v nezmenenej pozícii vytiahnite hore. Rovnakým spôsobom vyčistíte aj ďalší zub v danom medzizubnom priestore.
Ako sa vyhnúť krvácaniu
Ak chcete predísť zápalu a následnému krvácaniu ďasien, dbajte na tieto rady.
● PRAVIDELNE SI ČISTITE ZUBY. Nielen klasickou zubnou kefkou, ale aj medzizubnými kefkami a zubnou niťou, aby ste vyčistili aj ťažko dostupné miesta.
● VYUŽÍVAJTE SLUŽBY DENTÁLNEJ HYGIENY, ktorá odstráni povlak a zubný kameň zo zubov.
● Ak ste náchylný na krvácanie ďasien, alebo ste už v minulosti týmto ochorením trpeli, POUŽÍVAJTE ŠPECIÁLNE ZUBNÉ PASTY a prípravky, ktoré zabraňujú usadzovaniu povlaku na zuboch a ďasnách.
● INVESTUJTE DO KVALITNEJ KEFKY. Je dôležité, aby bola kefka mäkká, ale zároveň pružná a hustá. Ďasno si s ňou pri každom umývaní zubov jemne premasírujte.
K téme sa vyjadrujú Alexander Schill, detská klinika Schill Bratislava, www.schill.sk a Jana Veverková, zubná ambulancia VitalDent Bratislava, wwwvitaldent.sk.