Elektrické zubné kefky nie sú pre každého

Prvé elektrické zubné kefky pracovali na mechanickom princípe a odstraňovali povlak zo zubov rotačnými a oscilačnými pohybmi, pričom ich výhodou boli dobre vyčistené zuby. Avšak, objavila sa aj jedna nevýhoda - citlivosť zubov, ako následok mechanického poškodenia skloviny a odhalené krčky, spôsobené ústupom ďasien. Zubní lekári preto odporúčajú elektrické zubné kefky skôr starším, prípadne hendikepovaným ľuďom, na zjednodušenie dosiahnutia dostatočnej ústnej hygieny. Dnes sú už na trhu sonické zubné kefky. Ich technológia je založená na kombinácii rýchleho kmitania štetín, vďaka čomu dosahujú malý rozsah pohybu. Vibrácie okolo 35 000 kmitov za minútu rozkmitajú vlákna kefky a chvenie sa prenesie na tekutinu v ústach, čím sa vytvorí dynamický prúd. Ten až do vzdialenosti 3 mm efektívne vyčistí zuby, priestory medzi zubami a priestory pod ďasnom. Z medicínskeho hľadiska tieto typy kefiek odstraňujú povlak a pigmentácie lepšie ako typy manuálne. Okrem toho je klinicky dokázané, že pomáhajú pri zápaloch ďasien a sú 7 x jemnejšie ako klasické elektrické kefky. Mali by ich používať ľudia, ktorí vyžadujú nadštandardnú hygienu, majú korunky, mostíky, implantáty a strojčeky, preto je čistenie zubov pre nich sťažené. Nie sú však vhodné na chrup s kývavými zubami a s ťažkou paradentózou.
Žutie žuvačky môže nahradiť umývanie zubov

Zatiaľ nebolo vymyslené nič, čo by zubnú kefku nahradilo. Žuvačky zvyšujú tvorbu slín až trojnásobne, a tým umožnia ľahšie odstrániť malé zvyšky potravy zo zubov. Ďalej upravujú pH slín a zabezpečujú svieži dych. Užitočným doplnkom ústnej hygieny môžu byť však len vtedy, keď neobsahujú cukor, ktorý baktérie bežne používajú ako potravu, čím zubný povlak narastie ešte viac. No aj žuvačky bez cukru je vhodné použiť na čistenie zubov len vtedy, keď nemáte inú možnosť.
Na čistenie zubov môžeme použiť citrónovú šťavu alebo octan

Používať citrónovú šťavu, octanovú vodu, kypriaci prášok alebo soľ na bielenie či čistenie zubov sa neodporúča. Niektorí lekári považujú podobné riešenia za nevhodné a tiež za ničiace zubnú sklovinu. V súčasnosti existuje široký sortiment profesionálnych bieliacich pást, ktoré zuby vyčistia, a pritom odstránia aj farebné pigmenty zo skloviny.
Počas tehotenstva sa chrup viac kazí

Tehotenstvo vôbec nemusí byť spojené s kazením zubov. Počas gravidity dochádza vplyvom hormonálnych zmien k väčšiemu prekrveniu ďasien, mení sa pH slín a častejšie sa objavuje chuť na sladké a zároveň kyslé jedlá. Tieto zmeny môžu mať za následok rýchlejšiu tvorbu povlaku na zuboch a krvácanie ďasien. Dôležité je prispôsobiť hygienické návyky tomuto citlivému obdobiu. Dôsledné mechanické odstraňovanie povlaku zubnou a medzizubnou kefkou či niťou je prvoradé. Odporúča sa tiež používať zubnú pastu pre tehotné ženy, ktorá znižuje množstvo baktérií v povlaku a regeneruje ďasná. Obľúbeným a veľmi prospešným doplnkom je užívanie špeciálnych probiotík, ktoré pomáhajú udržiavať v ústach vyvážené prostredie.
Zubom škodí ovocie

Dlhodobá konzumácia viac ako dvoch citrusových plodov denne a časté pitie koncentrovaných ovocných džúsov môže vyvolať poškodenie zubnej skloviny a vznik erózií. Preto je vhodné tieto džúsy riediť alebo ich piť cez slamku. Za najnebezpečnejšie sa považuje sušené ovocie, pretože obsahuje veľa cukrov a zvykne sa lepiť na zuby. Lepšou voľbou je napríklad jablko, ktoré redukuje množstvo baktérií a tiež napomáha tvorbu slín. Bezprostredne po konzumácii citrusových plodov a ovocných džúsov sa neodporúča zuby čistiť. Zubná sklovina je totiž oslabená ovocnými kyselinami a mohlo by dôjsť k jej poškodeniu. Preto si radšej ústa iba vypláchnite obyčajnou, prípadne minerálnou ústnou vodou.
Čo ovplyvňuje zdravie zubov?
● VÝBER SPRÁVNEJ ZUBNEJ KEFKY – mala by mať malú čistiacu hlavicu, mäkké vlákna, nešmykľavú rúčku a dizajn štetiniek, ktorý umožní vyčistiť aj ťažko dostupné miesta v ústach.
● VÝBER KVALITNEJ ZUBNEJ PASTY – mala by obsahovať fluoridy, ktoré spevňujú sklovinu a zabezpečujú odolnosť zubov voči kazu a jemné až normálne brúsne častice, ktoré odstraňujú zafarbené povlaky.
● VOĽBA SPRÁVNEJ TECHNIKY PRI ČISTENÍ ZUBOV – kefkou na zuby príliš netlačte a snažte sa o dôkladné vyčistenie hornej aj dolnej čeľuste.
● ČISTENIE ZUBOV MINIMÁLNE DVAKRÁT DENNE – v prípade, že si ich vyčistíte iba raz, tak sa snažte byť, najmä večer pred spaním, čo najdôkladnejší pri odstraňovaní povlaku.
● PRAVIDELNÁ NÁVŠTEVA ZUBNÝCH LEKÁROV A DENTÁLNYCH HYGIENIČIEK – každý dospelý by mal absolvovať preventívnu prehliadku aspoň raz ročne.
K téme sa vyjadruje stomatologička Silvia Timková.
Autor: Simona Horváthová