Tá pravá biela
Ako ju nájsť? „Určite nebielime chrup dovtedy, kým nedosiahneme žiarivú bielu farbu. Každý výrobca sľubuje iný výsledok. Sú však ľudia, ktorí majú prirodzene žltšiu alebo sivšiu farbu zubov a najsvetlejšie odtiene nikdy nedosiahnu,“ hovorí stomatológ.
Bieliace možnosti
● ŽUVAČKY – podľa Juraja Babčana sú pre biely úsmev absolútne neúčinné. Na druhej strane, žuvaním sa zvyšuje slinivosť, čím sa zuby lepšie oplachujú, čo je pre ne prospešné.
● ZUBNÉ PASTY – ide o metódu, pri ktorej nejde priamo o bielenie, ale o čistenie zubov, keď pasta vďaka mikročasticiam mechanicky obrusuje usadeniny na zuboch. Zmineralizované pigmenty usadené v zuboch však nedokáže odstrániť. Podľa zubného lekára môžeme hovoriť skôr o marketingu ako o nejakom viditeľnom bieliacom účinku.
● DOMÁCE BIELENIE – na výber máte tvarovateľné pásiky potiahnuté bieliacou látkou, ktoré si prilepíte na zuby, špeciálnu tyčinku, ktorou si gél aplikujete na jednotlivé zuby, alebo si môžete kúpiť gél s obsahom peroxidu, ktorý nanesiete na aplikátory kopírujúce vaše zuby.
● AMBULANTNÉ BIELENIE – na zuby sa používa koncentrovanejší peroxid, ktorý je aktivovaný pomocou lasera alebo plazmovej lampy, prípadne chemicky. Tento spôsob vám zuby vybieli rýchlo, ale pomerne draho. Iný variant sa nanáša prostredníctvom aplikátora a bieliaceho gélu. Táto metóda je v podstate totožná s domácim bielením pomocou gélu, s tým rozdielom, že zubár vám môže poradiť s požadovaným odtieňom.
● FAZETOVANIE ZUBOV – je určené pre tých, ktorí majú výrazne poškodenú sklovinu, odhalené zubné krčky, alebo sú výrazne nespokojní s tvarom alebo farbou svojich zubov. Je to protetická metóda, pri ktorej jemná preparácia povrchu umožní vytvorenie priestoru pre keramiku alebo živicu. Na toto miesto sa nalepí fazeta, tenká lamela z daného materiálu.
Čo spôsobuje, že nám zuby žltnú?
● VEK – povrchová vrstva zubnej skloviny sa nám postupne stenčuje, čím sa stáva viac viditeľným dentín, ktorý sa nachádza pod sklovinou a je žltší.
● FARBIVÁ Z JEDÁL A NÁPOJOV – pre žiarivo biele zuby sú postrachom najmä čierny a zelený čaj, káva, červené víno a cigarety. Podľa Juraja Babčana zo stomatologického centra Dently spôsobuje sfarbovanie zubov v podstate každé jedlo. Ide však o chybičky krásy, ktoré sa dajú ľahko odstrániť kvalitnou zubnou hygienou.
● VÝVOJOVÉ PORUCHY – napríklad použitie niektorých antibiotík v detstve, ktoré spôsobujú poškodenie skloviny a jej následné farebné aj tvarové zmeny. Farbu zubov či prítomnosť rôznych škvŕn môže ovplyvniť aj ochorenie, ktoré ste prekonali počas vývoja zubov. Odborník tvrdí, že ak sa celkové ochorenie prejaví po ukončení vývoja, zuby naň už nereagujú. Reagujú len ďasná a závesný aparát zuba.
Je peroxid bezpečný?
Ide o klinicky testovanú účinnú látku na bielenie zubov. „V podstate všetky metódy fungujú na báze karbamid peroxidu alebo peroxidu vodíka. Ide o demineralizáciu a dehydratáciu zuba, vďaka ktorému dosiahneme bieliaci efekt,“ vysvetľuje Babčan. Trvácnosť žiarivo bieleho úsmevu je individuálna. Odborník vraví, že niekomu môže vydržať rok, inému aj tri roky. Počas tohto obdobia sa vám bude postupne vracať farba, na ktorú sú vaše zuby geneticky disponované. Môže táto metóda poškodiť zubnú sklovinu? „Môže, ale ide len o prechodný stav, ktorý trvá asi dva týždne. Za ten čas sa sklovina zregeneruje pomocou fluoridov a minerálov, ktoré sa vyskytujú v slinách a zubných pastách. Zub sa tak zacelí a dostane do pôvodného stavu,“ tvrdí Juraj Babčan.
Možné komplikácie
Chemické bielenie môže vo vašich ústach zanechať nežiaduce stopy najmä vtedy, ak pred ním zanedbáte návštevu odborníka. „Napríklad, ak nebudete mať dostatočne ošetrené kazy, môže prísť k poškodeniu drene, a tým k trvalému poškodeniu zuba, ktoré môže viesť až k jeho odumretiu. Aj v prípade odkrytých krčkov môže prísť k poškodeniu zuba. Poškodenie mäkkých tkanív hrozí pri zatečení bieliacej látky na ďasná a sliznice, čo spôsobí ich popálenie,“ vysvetľuje Juraj Babčan. Krátko po bielení sa môže objaviť zvýšená citlivosť zubov alebo tŕpnutie. Príznaky však väčšinou za krátky čas zmiznú. Ďalšou komplikáciou môže byť rozdielna farebnosť zubov a náhrad, lebo bielením sa vám nepodarí získať rovnaký odtieň, ako majú biele plomby, porcelánové korunky či mostíky. Ak by ste chceli docieliť rovnaký odtieň ako pri bielených zuboch, museli by ste si ich nechať vymeniť.
Prv, než sa rozhodnete pre krásny úsmev
Bieleniu zubov by sa mali vyhnúť najmä ľudia s početnými kazmi, s paradentózou, a tí, ktorí si nevedia odpustiť dennodennú kávu, cigaretu alebo červené víno, pretože po bielení by mali niekoľko dní „prežiť“ bez fajčenia a kávy, respektíve dva týždne bez červeného vína a iných jedál, ktoré spôsobujú výraznú pigmentáciu. Skôr, než podstúpite bieliacu procedúru, zájdite za svojím zubným lekárom na preventívnu prehliadku. Ak vám nájde nejaký kaz, zvyčajne sa to rieši tak, že vám stomatológ ošetrí zub pomocou dočasnej výplne, ktorú vám za definitívnu výplň vymení až po samotnom vybielení. Vyhnete sa tak možným farebným rozdielom, pretože biele výplne na bielenie nereagujú. Pred bielením nezabudnite ani na zubnú hygienu, prípadne vyhľadajte priamo dentálnu hygieničku, ktorá vám odstráni zubný kameň, povlaky, vyčistí, vyleští zuby, čím hneď dosiahnete o jeden až dva stupne bledší odtieň.