Vzťahy na pracovisku
Niekedy stačí, aby sa na pracovisku objavil jeden negativista a atmosféra je zrazu taká neznesiteľná, že sa tam nikomu nechce pracovať. Najhoršie je, ak osoba, ktorá vytvára konflikty, intriguje alebo má tendenciu k nejakým iným deštruktívnym prejavom, je váš nadriadený a má nad vami moc. V takej situácii sa mnohí zamestnanci začínajú obzerať po inej práci. A naopak – pozitívny tímový duch a príjemná atmosféra, v ktorej si ľudia navzájom pomáhajú, dokáže motivovať viac ako tučné prémie. Čo robiť, ak máme pocit, že sme uviazli v sieti negatívnych pracovných vzťahov? Zaujímavú radu dáva tibetský duchovný vodca dalajláma v knihe Cesta ku šťastiu v práci – odporúča začať od seba, nebrať útoky druhých osobne a snažiť sa správať aj voči nepriateľsky naladeným kolegom čo najústretovejšie. Veľa ľudí si totiž konflikty na pracovisku vytvára bez toho, aby si to uvedomovali, a keď sa zmení ich postoj k okoliu, situácia sa akoby zázrakom uzdraví.
Peniaze
Aj keď výšku platu považujú mnohí z nás v práci za rozhodujúcu, viaceré psychologické výskumy potvrdzujú, že peniaze ako motivačný faktor veľmi nefungujú. „Niekedy sa dokonca položartom zvyknú považovať za brzdu motivácie, “ konštatuje senior konzultantka poradenskej spoločnosti Amrop Slovakia Eva Slobodová. „ Ak je plat nízky, demotivuje, ak je vysoký, sám osebe k snahe podávať výkon nestačí. Navyše, príliš vysoké finančné ohodnotenie nevyvoláva v človeku pocit tlaku a potreby ustavične na sebe pracovať.“ Ľudia, ktorí pracujú len pre peniaze, sa často dostávajú do bludného kruhu, ktorý ich ženie za čoraz vyššími zárobkami. Keď zarobia milión ročne, za chvíľu túžia zarobiť dva milióny, potom desať... a nikdy nemajú dosť. Výška platu síce je pri súčasných vysokých výdavkoch dôležitá, ak však chcete v nejakom zamestnaní vydržať dlhší čas, pravdepodobne budete potrebovať aj iné motivačné činitele.
Nové výzvy
Ak príliš dlho vykonávame činnosti na rovnakej úrovni a nemáme možnosť vyvíjať sa, upadáme do letargie. Niekedy je preto lepšie ísť do rizika spojeného s vyhľadávaním nových pracovných výziev, ako zotrvávať pri osvedčených činnostiach, ktoré zvládame ľavou zadnou. „Podľa viacerých prieskumov je napríklad pre stredných a vyšších manažérov motivujúca možnosť podieľať sa na veľkých komplexných projektoch, ktoré sú možno i nad ich sily a súčasné schopnosti,“ vraví Eva Slobodová. Životné skúšky spojené s novými výzvami sú dôležité pre naše sebahodnotenie a celkovú spokojnosť. Po ich zvládnutí vieme, že sme niekam posunuli hranice svojich možností, a to nás pozitívne motivuje k ďalším výkonom.
Zmysel práce
„Dôvera, že naša práca je dôležitá a má zmysel, je jednou zo základných podmienok, ktoré vplývajú na zotrvanie či odchod z danej pracovnej pozície,“ tvrdí Eva Slobodová. Určite je ľahšie vidieť ušľachtilé poslanie svojej práce pre srdcového chirurga, než pre robotníka za pásom. Ak sa však pozrieme na svoje zamestnanie ako na súčasť rozmanitého kaleidoskopu ľudských činností, ktoré spoločnosť potrebuje, môžeme nájsť zmysel v akejkoľvek práci. „Dokonca aj obracači hamburgerov môžu sami seba vidieť ako osoby s kľúčovým príspevkom k spokojnosti zákazníkov a úspechu organizácie, pre ktorú pracujú,“ dodáva Eva Slobodová. Závisí len od nášho uhla pohľadu a ochoty hľadať zmysel činnosti, ktorú vykonávame.
Dostatok voľného času
Aby človek dokázal byť v zamestnaní bežcom na dlhé trate, potrebuje si medzi pracovným a súkromným životom udržať rovnováhu. Podľa Evy Slobodovej si manažéri čoraz viac cenia a volia benefity, ktoré im pomáhajú skvalitniť alebo ozvláštniť trávenie voľného času. Oceňujú, ak im zamestnávateľ umožní športovať na golfovom ihrisku alebo vo fitnescentre, prípadne im zabezpečí lístky do divadla. „Vysoko sa cení aj možnosť predĺženej dovolenky, pre rodičov, najmä pre ženy, je veľmi vítaná možnosť pracovať z domu či na skrátený pracovný úväzok. V určitom zmysle možno hovoriť o odklone od čisto materiálnych benefitov smerom k rešpektovaniu individuálnych potrieb a preferencií zamestnancov,“ dodáva Slobodová. Pre našu psychiku nie je prirodzené vydávať dlhodobo energiu len jedným smerom. Ak túto zásadu nerešpektujeme, skôr či neskôr naše pracovné úsilie poľaví. Aby sa tak nestalo, mali by sme vo voľnom čase pestovať koníčky, venovať sa rodinným a kamarátskym vzťahom. Ak sa nám zdá, že máme voľna málo, pokúsme sa aspoň čiastočne vynahradiť nedostatok kvantity kvalitou. Predĺžený víkend nabitý zaujímavými činnosťami môže niekedy zregenerovať rovnako dobre ako dlhšia dovolenka. Stačí si ho len naplánovať.
K téme sa vyjadruje Eva Slobodová, senior konzultantka poradenskej spoločnosti Amrop Slovakia, www.jeneweingroup.com.