Ak náš potomok práve vkročil do mimoriadne kreatívneho obdobia, lebo priniesol prvé skúsenosti z hodiny výtvarnej výchovy, neostáva nič iné, len ho podporiť v tvorbe. Dieťa začne v určitom veku viac kresliť, čmára a maľuje často a všade. Je zvedavé, potrebuje vymýšľať. Ak už vyskúšalo suché aj voskové techniky, jeho snom sú veľké farebné fixky, maľovanie vodovkami, temperami alebo akrylovými farbami. Malý kúsok papiera ho brzdí v jeho tvorivom rozlete, preto treba mladému výtvarníkovi dať väčší priestor na sebarealizáciu, aby sa nebál vyjadriť svoje pocity v podobe „umeleckých diel“ vlastnej výroby.
Kontakt s umením
Dieťa nie vždy kreslí preto, že sa hrá, často potrebuje usporiadať myšlienky. Malému človeku je prirodzenejšie vyjadrovať sa graficky alebo maliarsky než slovne, najradšej abstraktne bez hraníc fantázie.
Prejav hrdosti
Maľovanie obrázkov je tiež dokumentom, ktorým dieťa vypovedá o sebe a rodine, v ktorej vyrastá. Jeden z najdôležitejších motivačných momentov je preto uznať mladého umelca a vystaviť ich v domácnosti na obdiv všetkým.
Estetická výchova
Vyzdobiť poličku v detskej izbe - to chce od detí nielen manuálnu zručnosť, ale aj prvé zážitky z hodiny výtvarnej výchovy alebo z výstavy výtvarných diel. Spojením rôznych nesúrodých komponentov možno prekvapia vtipom aj samotných tvorcov.
Kresba ako myšlienka
Dieťa obrázkom rozpráva príbeh. Dôležité okamihy života zostávajú zachytené na papieri ako farby alebo tvary, z ktorých býva rodič zmätený. Originálne idey netreba zatracovať, často predčia odvahu dospelého.
Fantázia a kreativita
Deti milujú v maľovaní slobodu. Vhodnou motiváciou sú hry, omaľovánky, spájanie bodov, kreslenie čiar, klbiek, vĺn, to všetko najlepšie na predmetoch, ktoré budú v domácnosti uznané ako užitočné.
Osobné vyjadrenie
Pastelky a pestré farby kvetov v deťoch podnecujú zvedavosť a chuť experimentovať. Hrajte sa s deťmi, pomáhajte im, chváľte ich a povzbudzujte v nich chuť tvoriť originálne a bez zábran.