SME

Tichý spoločník: únava

Pomaly už nevládzete ani vstať z postele, v noci sa, naopak, budíte a cez deň vám potom chýba potrebná dávka energie na zvládanie každodenných starostí a termínov. Máte pocit, že sa u vás únava usadila natrvalo?

Možno ste už počuli niečo o chronickom únavovom syndróme. Je to choroba alebo skôr príznak nejakých iných zdravotných ťažkostí? Mnohí lekári sa v odpovedi na túto otázku nevedia zhodnúť. Často sú totiž príčinou rôzne chronické ochorenia, ktorých sprievodným znakom je práve dlhotrvajúca únava. „Môže ísť napríklad o ochorenie endokrinného systému – zníženú činnosť štítnej žľazy alebo o cukrovku, ďalej o chronické vírusové, baktériové, plesňové a parazitárne ochorenia, hematologické ochorenia, ako napríklad anémiu z nedostatku železa, poruchy vstrebávania vitamínu B12, kyseliny listovej, prípadne poruchy imunity, onkologické nálezy, psychiatrické poruchy – depresie a neurózy, chronické ochorenia srdca, pľúc, pečene, obličiek, čriev,“ vymenúva celý rad možných príčin alergiologička a klinická imunologička Daria Buchvaldová z medicínskeho centra Medifera.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Ak sa však nepotvrdí ani jedna zo spomínaných chorôb, ostáva len jedna diagnóza - únavový syndróm. Jeho diagnostika nie je vôbec jednoduchá. Ako už samotný názov napovedá, je preň typická nadmerná únava. Aby však bola klasifikovaná ako únavový syndróm, musí spĺňať viacero kritérií. Jedným z poznávacích znamení je, že únava pretrváva viac ako šesť mesiacov, neustupuje ani po odpočinku a pacient pri nej väčšinou už nedokáže normálne fungovať v práci či v rodine. Okrem toho sa prejavuje celým radom ďalších príznakov: dlhodobými bolesťami v krku a bolestivými krčnými lymfatickými uzlinami, bolesťami svalov, kĺbov, hlavy, poruchami spánku, ospalosťou, zhoršením pamäti, poruchami koncentrácie, príznakmi depresie, prípadne úzkosti alebo zvýšenou únavou po fyzickej námahe. Medzi objektívne kritériá, teda tie, ktoré sa dajú opakovane overiť, patrí zvýšená teplota, ktorá sa pohybuje medzi 37,3 a 38 °C a môže sa zvyšovať po fyzickej námahe. Ďalej sú to zápal sliznice hrdla a zväčšenie krčných lymfatických uzlín.

SkryťVypnúť reklamu

Pátranie po príčinách

pic1.jpgPomerne veľký problém pri diagnostike je, že únava sa nedá nijako zmerať. Lekár sa môže spoľahnúť len na výpoveď samotného pacienta a nezostáva mu nič iné, len mu veriť. Pritom práve ľudia, ktorí sa často sťažujú na chronickú únavu, sú častými adeptmi na hypochondrov. Teda aspoň ich okolie býva o tejto „diagnóze“ presvedčené. Títo nešťastníci potom často putujú od jedného lekára k druhému... „Príčina chronickej únavy nie je celkom jasná. Za posledných dvadsať rokov bolo o tomto syndróme publikovaných množstvo teórií. Predpokladá sa kombinácia viacerých príčin – chronická vírusová infekcia, porucha bunkovej a protilátkovej imunity a oslabenie organizmu pôsobením dlhotrvajúceho stresu,“ opisuje Daria Buchvaldová.

Za kým teda zájsť, ak vás trápia spomínané príznaky? Imunologička radí, aby ste sa najprv posťažovali svojmu praktickému lekárovi. Ten by vás mal poslať k špecialistovi na základe dôkladnej anamnézy a výsledkov vyšetrení – od fyzikálneho a základného laboratórneho biochemického vyšetrenia cez hematologické, kultivačné, až po sérologické vyšetrenie. Chronická únava je ochorenie multidisciplinárneho charakteru, preto je na stanovenie diagnózy i ďalšiu liečbu dôležitá spolupráca viacerých špecialistov – imunológa, ORL odborníka, endokrinológa, neurológa, internistu, psychiatra, reumatológa a infektológa.

SkryťVypnúť reklamu

Únavné liečenie

Špecifická liečba chronického únavového syndrómu zatiaľ prakticky neexistuje. „Keďže klinický priebeh sa líši u každého konkrétneho pacienta, striedajú sa obdobia zlepšenia a zhoršenia príznakov. V liečbe dominuje komplexný prístup, ktorý zahŕňa najmä zmenu životného štýlu – dostatok kvalitného spánku, vyhýbanie sa stresu, pravidelné cvičenie, pričom postupne je možné fyzickú aktivitu zvyšovať, najlepšie pod dohľadom fyzioterapeuta – vhodná je joga, plávanie, turistika, cyklistika, ďalej psychoterapia, imunomodulačná liečba, užívanie predpísaných liekov, ako sú napríklad nesteroidné antireumatiká, antidepresíva či anxiolytiká, príjem vitamínov skupín B, C, A, E, najlepšie formou racionálnej stravy bohatej na čerstvé ovocie a zeleninu a probiotiká. Z alternatívnej liečby možno vyskúšať akupunktúru, enzymoterapiu, užívanie koenzýmu Q10, prípravky s výťažkami bylín echinacea, ginko, ľubovník – samozrejme, pod dohľadom lekára, “ radí Buchvaldová.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Kto je najviac ohrozený

Podľa imunologičky Darie Buchvaldovej sa chronický únavový syndróm vyskytuje pomerne často. V Európe je to okolo 40 a v USA až 500 pacientov na 100 000 obyvateľov. U žien býva ochorenie diagnostikované dva-až štyrikrát častejšie ako u mužov. Najčastejšie sa vyskytuje vo veku 20 - 50 rokov a často postihuje aktívnych ľudí, ktorí sú orientovaní na podávaní výkon a nevedia odpočívať. Často sú to pracujúce matky, vyťažené v zamestnaní aj i v rodine, ale aj mladé ambiciózne dievčatá, ktoré dlhodobo pracujú v strese s minimálnym oddychom a následnými poruchami imunity, opakovanými respektíve chronickými infekčnými ochoreniami.

Ako predísť chronickej únave?

PRIBRZDITE. Či už letíte za kariérou, po ktorej ste vždy tak túžili, alebo sa vám pozdáva rola dokonalej matky, nepokračujte vo vražednom tempe a spomaľte, prípadne rovno zaraďte spätný chod.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

NEPREPÍNAJTE SA V PRÁCI. Cítite, že ste na hranici svojich možností? Nesnažte sa o dlhodobé podávanie výkonov, ktoré sú už na pokraji vašich síl. Ak vás práca nenapĺňa a máte pocit, že je nudná alebo, naopak, príliš náročná, skúste zmeniť svoje pôsobisko.

NAUČTE SA ODDYCHOVAŤ. Naordinujte si pravidelné prechádzky na čerstvom vzduchu, zacvičte si, oprášte staré tenisky a choďte si zabehať alebo otvorte rozčítanú knihu, ktorú ste nechali na nočnom stolíku už pekne dávno a úplne na ňu zabudli.

ZÁJDITE ZA ODBORNÍKOM. Dbajte na to, aby ste neprechodili nijakú chrípku alebo angínu. Lieky vždy poctivo doberte podľa rád lekára. Ak máte neustály pocit únavy, neodkladajte návštevu lekára.

K téme sa vyjadruje Daria Bachvaldova, alergologička a klinická imunologička MC Medifera

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najčítanejšie na SME Žena

Komerčné články

  1. Čo bude toto leto in?
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život?
  2. Čo bude toto leto in?
  3. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  4. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  5. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  7. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  8. Kam smerujú peniaze bohatých?
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 9 026
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 8 626
  3. Kam smerujú peniaze bohatých? 4 871
  4. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú 3 673
  5. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 290
  6. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 2 843
  7. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 2 268
  8. Crème de la Crème štartuje už čoskoro 2 142
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
reklama
  1. Tomáš Mikloško: 11 vecí, ktoré ničia naše vzťahy – a ako to zmeniť
  2. Tomáš Mikloško: Ako (ne)cítiť svoje emócie
  3. Zuzana Pelaez: O plakaní, čakaní a platení alias o slovenskom, britskom a kolumbijskom zdravotníctve.
  4. Zdravotní Klauni: Posledná klauniáda pre Lenku
  5. Ján Karas: Keď moc nemá tvár: Prebudenie tých, ktorí mlčia na hrane autority a toxického riadenia
  6. Gabriela Sabolová: Ako Aničke takmer zakázali riadiť auto
  7. Liga za ľudské práva: Adriana Mesochoritisová: Dobre mienené rady môžu byť pre ženy v násilných vzťahoch nebezpečné
  8. Matúš Radusovsky: Rôzne druhy medu a ich benefity
  1. Viktor Pamula: Slovenský zväz ľadovej hanby 17 215
  2. Miroslav Ferkl: Stupnica Ficovej nenávisti 8 336
  3. Matej Galo: Tibor Gašpar, ste hluchý, nemý, slepý alebo čo? 8 309
  4. Anna Brawne: Pridrahý Robo, nebolo tých klamstiev už dosť? 8 290
  5. Ivan Čáni: Pobavený Fico ako nevinné batoľa. 7 886
  6. Natália Milanová: Nové záchody na ministerstve kultúry smrdia. Poriadne smrdia. 7 791
  7. Branko Štefanatný: Hráči z KHL nie, Šatan nie! 7 028
  8. Ján Valchár: O Istanbule a vybrakovaných skladoch tankov 5 574
  1. Marian Nanias: X (Röntgenové) lúče, alebo Gama žiarenie? Aký je rozdiel...
  2. Marcel Rebro: Nebezpečný terorista s valaškou a mierumilovný rasista so samopalom
  3. Anna Brawne: Pán minister, to naše zdravotníctvo som už zachránila ja, preto je najvyšší čas, aby ste zo seba prestali robiť šaša!
  4. Roman Kebísek: Štefánikova priateľka Weissová o ňom: Je to dobyvateľ
  5. Radko Mačuha: Fico je kráľ politickej džungle.
  6. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  7. Věra Tepličková: "I napriek tomu, že ste žena, buďte slušná."
  8. Radko Mačuha: Šmejdi" sa menia. Predražené hrnce nahradili politikou.
SkryťZatvoriť reklamu