SME

Soňa Valentová: Čas letí rýchlo

Po smrti manžela, režiséra Pavla Haspru, začala písať knihu, v ktorej sa rozhodla opísať nielen ich spoločný život, ale aj minulosť pred ich prvým stretnutím a osud svojich sestier, ktoré zahynuli ešte skôr, než sa narodila.

Čo vás priviedlo k písaniu autobiografie? vyštudovala herectvo na VŠMU, od roku 1967 je členkou Činohry Slovenského národného divadla v Bratislave. K množstvu postáv, ktoré stvárnila na tejto scéne, patrí napríklad Grušenka v Bratoch Karamazovovcoch, vrchná sestra Ratchedová v Prelete nad kukučím hniezdom alebo Smrť v muzikáli Na skle maľované. Mnohé z nich naštudovala pod režisérskym dohľadom manžela Pavla Haspru. Medzi jej dôležité filmové postavy môžeme zaradiť Zuzanu v Kladive na čarodejnice, macochu v Perinbabe alebo sestru Wolfovú v Requiem pro panenku. V roku 1969 dostala Cenu Janka Borodáča, v roku 1988 televízne ocenenie Zlatý krokodíl a v roku 2006 Štátnu cenu Rad Ľudovíta Štúra II. triedy za prínos v kultúre. Je matkou dvoch dcér. Staršia Natália vyštudovala herectvo, mladšia Katarína je muzikálová a popová speváčka.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Pôvodne som chcela napísať knihu o manželovi, neskôr som však zistila, že naše životy sa nedajú oddeliť. Predsa len, boli sme spolu tridsaťosem rokov, a to je dlhý čas. A tak som si povedala, že do deja zakomponujem nás oboch. Prvá kapitola sa volá Šíp pohľadu a opisujem v nej naše prvé stretnutie. Ten názov vystihuje môj prvý dojem. Pavol mal totiž jasný prenikavý pohľad. Neskôr sa vraciam retrospektívne do svojho a manželovho detstva, spomínam na našu spoločnú prácu v divadle, a aby dej nebol priveľmi vážny, vkladám doň aj niektoré veselé príhody, o ktorých sme kedysi rozprávali na besedách.

Keď ste sa zoznámili s manželom, boli ste študentkou herectva. On bol už známy režisér, o sedemnásť rokov starší. Ako ste vnímali tento rozdiel?

Mám pocit, že som bola ako hlina, ktorú manžel umelecky formoval. Spočiatku u mňa prevládal vo vzťahu k nemu nesmierny rešpekt a obdiv, až sa postupne z neho vyvinula láska. Keď dnes rozmýšľam o jeho odchode, zdá sa mi, že bol rovnako rýchly ako jeho život. Ako mladý bol šprintér, veľa športoval a rýchlosť uňho prevládala aj v umeleckej tvorbe, aj keď treba dodať, že nikdy nie na úkor kvality.

SkryťVypnúť reklamu


Vraj patril medzi tých autoritatívnejších režisérov. Je pravda, že sa ho niektorí kolegovia báli?

Manžel bol prudký človek, aj mne chvíľu trvalo, kým som si na to zvykla, ale aj veľmi spravodlivý a dobrosrdečný. Bol maximalista, ale inak sa v umení pracovať nedá. Najmä, ak musíte ovládať veľký kolektív, tak ako keď dirigent ovláda orchester. Ak to nedokážete, tak sa vám rozladí. Nemyslím si však, že sa ho herci báli. Po skúške boli vždy všetci najlepší kamaráti.

Čo vám dáva písanie? Píšete pre spomienky?

Nepokladám sa za spisovateľku. Len potrebujem vyjadriť emócie, a to sa dá na papieri inak ako v herectve. Prvú knižku, pri ktorej som si to vyskúšala, som urobila o svojom psíkovi Arikovi. Vydala som ju na vlastné náklady a takmer všetky výtlačky rozdala. Páčila sa dospelým aj deťom, jeden chlapček mi povedal, že si ju číta stále dokola, okrem poslednej kapitoly, lebo pri tej sa vždy rozplače. Psík v nej totiž zomrel. Opísala som len skutočnosť, neviem, či by som vedela vytvoriť vymyslený príbeh.

SkryťVypnúť reklamu

Vraj píšete rukou. Nie je to pre vás veľmi prácne?

Ani nie, lebo text nikdy neopravujem. Píšem tak, ako mi plynú myšlienky. Na počítač som si nikdy nezvykla, ale nepodkladám to za nevýhodu. Veď aj oveľa väčší spisovatelia napísali svoje knihy ručne.

Vo svojej autobiografi i spomínate aj sestry, ktoré zahynuli v koncentračnom tábore skôr, než ste sa narodili. Ovplyvnila táto rodinná tragédia nejako vaše detstvo?

Počas druhej svetovej vojny sa moji rodiča skrývali na inom mieste ako deti a dúfali, že Nemci nájdu skôr ich než moje sestry. Bolo to však naopak, mama s otcom sa zachránili, ale dievčatá našli a deportovali do koncentračného tábora. Pamätám sa, že ich portréty, namaľované podľa dobových fotografi í, viseli u nás doma nad posteľami. Ja som bola pre našich vymodlené dieťa, ktoré pokladali za dar od Boha. Aj preto, že som sa im narodila v pomerne vysokom veku. Mamička mala štyridsať, keď ma porodila. Rodičia mi dali všetko, čo mohli, len aby mi zaistili to najlepšie vzdelanie. Vďaka nim som chodila na nemčinu, angličtinu, na klavír aj na balet.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Podporovali vás vo vašich umeleckých ambíciách?

Áno, aj mama bola umelkyňa. Klavírna virtuózka s krásnym operným hlasom, ktorý som ja, bohužiaľ, nezdedila. V našej rodine sa objavil o generáciu neskôr, u mojej dcéry Kataríny.

Darilo sa vám zladiť kariéru vyťaženej herečky s materstvom?

Staršia dcéra Natália sa mi narodila na vysokej škole, medzi tretím a štvrtým ročníkom. Mladšia Katka o šesť rokov neskôr. Musím povedať, že keby mi nepomáhala mamička, neviem, či by som to zvládla. Po otcovej smrti sa k nám presťahovala. Predali sme rodičovský dom v Trnave a kúpili dom v Bratislave, kde sme mohli všetci bývať spolu.

Ako vnímali dcéry vašu popularitu?

Ako malé boli nadšené z mojich televíznych princezničkovských kostýmov. Keď boli staršie, tak to už bolo iné. Najmä Katke, keď prišla do puberty, sa nepáčilo, že na mňa pozerajú ľudia na ulici. Hanbila sa, že ma všetci poznajú. (Smiech.)

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Veľmi často ste pracovali s manželom. Neprenášala sa práca do vášho súkromia?

Keď sme prišli domov z divadelnej skúšky, tak nám vždy chvíľu trvalo, kým z nás vyprchali pracovné dojmy, ale väčšinou ich už zakrátko prekryli iné starosti. Bolo sa treba postarať o deti, pripraviť obed...

Ako to u vás doma vyzeralo, keď ste filmovali s inými režisérmi a museli ste odcestovať z domu na dlhší čas?

O deti sa starala mamička a manžel. Bol totiž veľmi dobrý kuchár.

Takže vám doprial realizovať sa aj mimo svojho dosahu?

Ako každý muž, aj on bol občas žiarlivý. Ale tak je to podľa mňa správne. Samozrejme, ak to neprekročí určitú zdravú mieru. Za tie roky, ktoré sme spolu prežili, sme mali aj krízy, ale vždy sme ich nejako prekonali, a to je v manželstve podstatné.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Aké boli pre vás posledné štyri mesiace jeho života, keď ste už vedeli, že je vážne chorý?

Bolo to moje najväčšie životné divadlo, lebo som vedela od lekárov pravdu, ale nemohla som o nej hovoriť. Do poslednej chvíľky sme sa držali nádeje, že sa všetko zlepší. Verím, že aj v tej najhoršej situácii nemusíme byť nevyhnutne zúfalí. Vždy nám zostáva viera, nádej a láska. Láska je pritom najdôležitejšia. Ale to nie je moja myšlienka, tak sa to píše v Svätom písme.

Často citujete Bibliu. Boli ste vždy nábožensky založená?

Lásku k Bohu som získala už od rodičov v detstve. Nikdy sa na nič nesťažovali. Aj keď im bolo veľmi ťažko, nikdy sa nepýtali, prečo to Boh dopustil. Verili, že zlo je len následkom ľudského konania. Ich názory ma ovplyvnili na celý život.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Vo svojej knihe spomínate aj viaceré filmové a divadelné postavy.Podľa čoho ste si vyberali tie, o ktorých napíšete?

Spomínam na projekty, čo mi najviac prirástli k srdcu. Na Dostojevského Zločin a trest, na Bratov Karamazovovcov. Tieto predstavenia sme robili s manželom. Jeho poslednou hrou, ktorú naštudoval v divadle, bola anglická komorná hra s láskavým podtónom Konečne slobodný. Akoby už vtedy tušil svoj koniec... Názov knihy Prelet nad životom som si vybrala ako parafrázu na našu spoločnú inscenáciu Prelet nad kukučím hniezdom. Rada spomínam aj na hru Pokus o lietanie, v ktorej herci fúkali do jedného pierka, aby mohlo vzlietnuť. Bola to pôsobivá metafora na túžbu po slobode. Divákom bolo jasné, čo tým chceli tvorcovia povedať, ale cenzori nemohli proti tomu nič namietať. Veď čo už je len zlé na obyčajnom pierku?

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Naznačujete názvom svojej knihy, že vám život letí prirýchlo?

Je pravda, že čas letí rýchlo, často pritom nestíhame veci analyzovať, ísť do hĺbky. Ale to neprekáža. Hlavné je, že vieme, kam letíme. Smer letu musí byť jasný.

Herečka Soňa Valentová-Hasprová (63)

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najčítanejšie na SME Žena

Komerčné články

  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  3. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  4. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  5. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  6. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  7. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  8. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 14 922
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 7 929
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 7 001
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 869
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 135
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 821
  7. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 3 514
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky? 2 579
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Katarína Del Rio a Bianka Urbanovská zo ZA SEBA, o.z.

Agresora najviac prekvapí, keď obeť neostane ticho.


20
Nepečený cheesecake s ovocím.

Rýchly cheesecake bez pečenia je lahodný a osviežujúci. V tomto článku nájdete recepty aj tipy na cheesecake bez zapínania rúry.


redakcia SME ženy
Tradičné políchnianske kraslice.

Tipy, ako zdobiť veľkonočné vajíčka.


Šibačka a oblievačka na Veľkonočný pondelok.

Veľkonočné sviatky sú od 18. do 21. apríla.


reklama
  1. Tomáš Mikloško: Ako (ne)cítiť svoje emócie
  2. Zuzana Pelaez: O plakaní, čakaní a platení alias o slovenskom, britskom a kolumbijskom zdravotníctve.
  3. Zdravotní Klauni: Posledná klauniáda pre Lenku
  4. Ján Karas: Keď moc nemá tvár: Prebudenie tých, ktorí mlčia na hrane autority a toxického riadenia
  5. Gabriela Sabolová: Ako Aničke takmer zakázali riadiť auto
  6. Liga za ľudské práva: Adriana Mesochoritisová: Dobre mienené rady môžu byť pre ženy v násilných vzťahoch nebezpečné
  7. Matúš Radusovsky: Rôzne druhy medu a ich benefity
  8. Michaela Witters: Čo za ľudí vychováva deti, ktoré dokážu niekomu takto ublížiť?
  1. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 51 529
  2. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 42 486
  3. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 301
  4. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 505
  5. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 17 245
  6. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom 10 410
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 178
  8. Dušan Koniar: Huliakov kotrmelce šuviks 4 537
  1. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  3. Tupou Ceruzou: Medvede
  4. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  5. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  6. Radko Mačuha: Po MDŽ SMER pozýva na zabíjačku.
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  8. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých
SkryťZatvoriť reklamu