Dobrý kočík musí byť najmä bezpečný

Vajíčko, športový, hlboký, kombinovaný, golfový. Vyznať sa v kočíkoch nie je jednoduché. Vybrať si ten správny a zároveň bezpečný pre dieťa dá celkom zabrať.

(Zdroj: Ilustračné - Stock.XCHNG)

Kočík pre dieťa sa nedá vyberať len podľa obrázka, treba ho vyskúšať. Mal by mať stabilnú konštrukciu a kvalitné kolieska. Výber závisí aj od toho, kde bývate, či jazdíte často autom, alebo autobusom, aj aké ročné obdobie práve je.

Nedávna kontrola Slovenskej obchodnej inšpekcie označila osem druhov kočíkov za nebezpečné. Deťom hrozilo pricviknutie prštekov, otrava nebezpečnými chemickými látkami aj udusenie malými kúskami - karabínkami. Tie sa mohli oddeliť od postroja, ktorým malo byť dieťa fixované v kočíku. V kontrole pohoreli najmä športové a kombinované kočíky, väčšinou poľskej výroby.

Čo si teda skontrolovať pred kúpou kočíka, aby ste bábätko neohrozili? Danuša Krkošová, hovorkyňa obchodnej inšpekcie, upozorňuje najmä na oblasť, kam dieťa dosiahne. „Nesmú tam byť žiadne medzery, otvory alebo diery, v ktorých by mohli uviaznuť prsty na rukách či celé chodidlo."

Predajcovia kočíkov zasa radia skontrolovať stabilitu kočíka, brzdy, kolieska, konštrukciu či materiál, z ktorého je kočík vyrobený.

Dôležitá je cena, ale aj kvalita

Ako hovorí Lea Laurová, manažérka predaja Kočíkovo v Ivanke pri Dunaji, neznamená, že čím je kočík drahší, tým je lepší. „Niektoré značky a typy kočíkov, ktoré stoja aj okolo 800 - 900 eur, sú kazovejšie ako iné, ktoré ponúkame za polovičné ceny," hovorí.

Nezabudnite
 • detský kočík sa najviac používa prvý rok, najmä prvý polrok,
 • väčšie kolieska ľahšie prekonávajú obrubníky, schody a nerovnosti,
 • ak máte menšie auto, nezabudnite, že by sa vám kočík mal zmestiť do kufra,
 • v predajni sa detailne informujte o záruke aj o servise či dostupnosti náhradných dielcov,
 • ak kupujete kočík z druhej ruky, skontrolujte najmä kolieska a brzdy, tie bývajú poškodené najčastejšie, najmä ich plastové časti.

Cena za kvalitný kočík, trojkombináciu vanička, športový a autosedačka plus prípadné doplnky sa podľa nej začína na sume 600 eur. Pri lacných kočíkoch je menej kvalitný materiál, poťahy nie sú tak dobre ušité ako pri drahších kočíkoch a chýbajú aj ložiská v kolieskach. Lacné kočíky ich väčšinou nemajú, pravdepodobnosť, že sa koliesko skriví, je tak väčšia.

Podľa čoho si teda vyberať? Druhov a typov kočíkov je veľké množstvo, od hlbokých, kombinovaných, športových až po takzvané golfové palice. Aby bol kočík kvalitný, mal by mať stabilnú konštrukciu a kolieska, ktoré sú ku konštrukcii pevne prichytené. Dôležité sú však aj ľahko udržiavateľný poťah a dobrá ovládateľnosť kočíka, dostatočne priestranné lôžko či nastaviteľná rukoväť. Výber závisí aj od toho, kde bývate, či jazdíte často autom, alebo autobusom, aj aké ročné obdobie práve je.

Podľa terénu vyberajte kolieska

„Pri výbere by si rodičia mali stanoviť priority," hovorí Laurová. Sú to napríklad hmotnosť či skladnosť a najmä rozchod zadných kolies, aby sa kočík zmestil do auta. Ďalej si treba rozmyslieť, v akom teréne sa bude kočík prevažne pohybovať. Ak bývate v meste a často chodíte mestskou hromadnou dopravou, vyberte si menší a hlavne ľahší kočík, tiež si vystačíte s menšími, nenafukovacími kolieskami. Bude sa vám ľahšie nastupovať do autobusu či električky.

Ak budete jazdiť autom alebo často chodiť na prechádzky do lesa, po nerovnom povrchu, prípadne v zime po snehu, kúpte si kočík s veľkými kolieskami. Menej sa natriasa, ľahšie zvládne nerovnosti, aj ovládateľnosť kočíka je lepšia.

Kočík treba vyskúšať

„Najčastejšie si klienti vyberajú kočíky v strednej váhovej kategórii okolo deväť až dvanásť kilogramov, s väčšími kolieskami vzadu a menšími otočnými vpredu," povedala Laurová. Predné otočné kolieska vám uľahčia manipuláciu s kočíkom.

Športovo založeným rodičom, ktorí často chodia do prírody alebo chcú s kočíkom behať či korčuľovať, sa odporúča kočík s ručnou brzdou.

Pokiaľ využívate denne výťah, nezabudnite si zmerať šírku vstupu a dĺžku výťahu, aby ste potom nemuseli chodiť s kočíkom po schodoch. Takisto sa presvedčte, či sa vám kočík vmestí do kufra auta. Pozor si dajte pri kočíkoch pre dvojčatá, v ktorých deti sedia vedľa seba. Tieto kočíky by nemali byť širšie ako 80 centimetrov, pretože inak neprejdú väčšinou dverí.

Ako hovorí Laurová, budúce mamičky majú na internete prečítaných zbytočne veľa diskusií, a tie ich potom veľakrát aj pomýlia. V každom prípade je však podľa nej chybou, ak si kočík v niektorom obchode nevyskúšajú a objednajú si ho len podľa vzhľadu na internete. „Veľakrát sa stretávam s tým, že príde mamička do predajne, a keď jej predvediem kočík, ktorý si vysnívala, tak zistí, že by jej vôbec nevyhovoval," dodáva.

Nezabudnite tiež na doplnky, ktoré budete potrebovať. Nie je to len prebaľovacia taška, s ktorou budete mať všetko poruke, ale aj pláštenka proti dažďu či vetru. V lete sa tiež zíde slnečník či sieťka proti hmyzu. Na jeseň oceníte nánožník, v zime teplý fusak.

Čo si treba skontrolovať?


Kliknite - obrázok zväčšíte

Z akých typov kočíkov si môžete vyberať
na-web-hlboky_res.jpgHlboký
 • Je určený pre najmenšie bábätká, ktoré ešte nesedia.
 • Má pevnú vaničku a sklápaciu striešku proti slnku a dažďu.
 • Výhodou týchto klasických hlbokých kočíkov je väčšinou veľké priestranné lôžko a dobre odpružený podvozok. Nie všetky modely umožňujú takzvané pohupovanie, hojdanie za jazdy.
 • Nevýhodou je horšia skladnosť a vysoká cena s ohľadom na to, že sa bude používať len asi šesť mesiacov.
 • Možno sa preto oplatí zvážiť, či nie je lepšie hlboký kočík požičať alebo kúpiť z druhej ruky.
 • Dobré je, ak má odkladací košík na podvozku.

Orientačná cena: 250 - 400 eur


na-web-sportovy_res.jpgŠportový

 • Na výber je ich množstvo - od mohutných s veľkými kolesami až po malé jednoduché.
 • Vyberať sa dá medzi pevnými a otáčavými kolesami, prehadzovaním rukoväte, ručnou brzdou, polohovateľnou opierkou na nohy a podobne.
 • Športové kočíky nie sú určené pre deti od narodenia, ale asi od šiestich mesiacov, dieťa by už malo vedieť samo sedieť.
 • Majú polohovateľné sedačky, dieťa v nich môže sedieť aj spať.
 • Ak chcete s kočíkom behať alebo sa korčuľovať na in-line korčuliach, kúpte si ozajstný športový kočík, ktorý má zvyčajne tri veľké nafukovacie kolieska a zvýšený podvozok.

Orientačná cena: 150 - 500 eur


na-web-kombinovany_res.jpgKombinovaný

 • Pokiaľ nechcete kupovať dva kočíky, kúpte si kombinovaný.
 • Na konštrukciu podvozka tak môžete nasadiť vaničku hlbokého kočíka, ako aj sedačku športového kočíka podľa toho, ako dieťa rastie.
 • Existuje aj verzia, pri ktorej sa do športového kočíka vkladá taška s pevným dnom, táto verzia nahrádza hlboký kočík.
 • Môžete zvoliť aj trojkombináciu. K hlbokej vaničke a športovej verzii je možné dokúpiť aj autosedačku, ktorú nasadíte na kostru kočíka. To ocenia najmä rodiny, ktoré sa autom často premiestňujú, nemusia tak dieťa stále prekladať zo sedačky do kočíka, ak dieťa spí, nemusia ho budiť.
 • Nevýhodou je vyššia cena, ktorú treba jednorazovo vynaložiť na kúpu kombinovaného kočíka naraz.

Orientačná cena: 430 - 1200 eur


na-web-golfovy_res.jpgGolfové palice

 • Ľahký kočík, takzvaná bugina, je určený pre deti, ktoré už vedia trochu chodiť.
 • Sú ľahké a jednoducho sa skladajú, pretože sa dajú zložiť aj do kufra malého auta a sú ideálne na krátke cesty po meste.
 • Väčšinou nemajú odpružené kolieska.
 • Nehodia sa na dlhé cesty, do snehu či nerovného terénu.
 • Dobré je, pokiaľ majú pevnú alebo polohovateľnú opierku chrbta, ktorá sa dá nastaviť aj do kolmej polohy.
 • Nevýhodou je pre viaceré mamičky rozpojená rukoväť, kočík je preto nutné riadiť oboma rukami.
 • Väčšinou ich možno používať asi od šiestich mesiacov, odkedy dieťa samo sedí.

Orientačná cena: 90 - 330 eur


na-web-pre-dvojcata_res.jpgPre dvojčatá

 • Špeciálnu pozornosť treba venovať výberu kočíka v prípade, že čakáte dvojičky.
 • Treba sa zamerať na hmotnosť - zvyčajne má taký kočík 10 až 20 kilogramov.
 • Kočíky so sedačkami vedľa seba sú široké, niekedy môžete mať problém prejsť dvermi.
 • Pri modeloch so sedačkami za sebou si zasa treba zvyknúť na iné manévrovanie, zatáčajú sa väčším oblúkom.
 • Výhodou sedačiek za sebou je aj to, že deti sa potom až tak nerušia.

Orientačná cena: 300 - 950 eur

Jana Hvozdovičová
Kým zaplatíte
To, či kočík jazdí rovno a ako sa skladá, zistíte už v predajni. Čo by vás malo zaujímať skôr, ako kočík kúpite.

1. Nízka cena nie je všetko

Nevyberajte len podľa ceny. Nie je to vždy rozhodujúce kritérium. Nemusí totiž platiť, že drahší kočík zároveň dlhšie vydrží. Cena sa odrazí skôr na hmotnosti kočíka, lepšej značke, ergonómii alebo v modernejšom dizajne. Pýtajte sa aj na skúsenosti predajcov s kazovosťou a reklamáciami.

2. Návod čítajte pred kúpou

Najmä ak idete zaplatiť za kočík veľa peňazí, nie je na škodu veci prečítať si návod na použitie ešte pred kúpou. Okrem iného sa v ňom dočítate niekoľko obmedzujúcich informácií. Napríklad kočík môže byť z látky, ktorá zle znáša dážď alebo priame slnečné svetlo. Pokiaľ však výrobca tieto informácie do návodu uvedie, ťažko budete reklamovať, že farba na kočíku vybledla.

3. Vyskúšajte si skladanie

Pri nákupe si nechajte kočík predviesť a hneď si aj vyskúšajte, ako sa skladá. Nespoliehajte sa na to, že vidíte, ako to predavač robí, dnešné modely s rôznym preklápaním a prestavovaním sú už pomerne komplikované. Pokiaľ neviete, ako na to, a použijete väčšiu silu, môže sa stať, že hlavne plastové súčasti kočíka to nevydržia. Tiež sa nespoliehajte na to, že kočík obsahuje návod, obrázky nemusia byť vždy úplne výstižné.

4. Skontrolujte jazdu

Niektoré detské kočíky nie sú veľmi stabilné, stačí malé ťuknutie a ak kočík nie je zabrzdený, pohne sa. Keď ide, môže sa zatáčať na niektorú stranu. Vyskúšajte si teda už v predajni, či kočík chodí rovno, a to nielen prázdny, ale aj s dieťaťom, prípadne so zaťažením.

5. Pozor na stabilitu

Kočíky s troma kolieskami, ktoré majú veľké kolieska, sa dobre manévrujú, niekedy však majú vyššie ťažisko. Pokiaľ je dieťa veľmi živé a prudko sa nahne na stranu, môže byť kočík nestabilný.

6. Otáčanie koliesok

Všimnite si, kde má kočík páčky na aretáciu koliesok (na udržiavanie smeru jazdy) a aké sú veľké, prípadne, ako sa dajú ovládať. Zvyčajne sú blízko koliesok. Ak kočíkujete v zime či v škaredom počasí a páčky sú malé a dajú sa teda ovládať iba rukou, zrejme sa pri manipulácii ušpiníte.

7. Servis

Na akomkoľvek kočíku, lacnom aj drahom, sa občas môže niečo pokaziť. Pýtajte sa preto, či je k nemu zaistený servis. Niektoré firmy tiež zapožičajú náhradný kočík počas obdobia, keď je pôvodný v oprave.

Jana Hvozdovičová

Najčítanejšie na SME Žena


Inzercia - Tlačové správy


 1. Návod, ako si s kreditkou užijete dovolenku a ešte aj ušetríte
 2. 5 tipov ako na zdravé nôžky v škole
 3. Ako sa developer prispôsobil nárokom kupujúceho
 4. 6 účinkov prírodného slovenského výrobku
 5. Let s prestreleným srdcom: Samovraždy slovenských hercov
 6. TAURIS výrobky na gril potešia gurmánov aj maškrtníkov
 7. Problémy s počatím? Čo vás čaká na ceste za dvomi čiarkami
 8. Ako pracujú horskí záchranári? Tieto veci by ste nemali podceniť
 9. Lety do exotiky už aj z Bratislavy
 10. Nonstop banka vo vrecku - aplikácia Mobil Banking
 1. Návod, ako si s kreditkou užijete dovolenku a ešte aj ušetríte
 2. Očarujúca Srí Lanka: malý ostrov plný prekvapení
 3. 5 tipov ako na zdravé nôžky v škole
 4. Ako sa developer prispôsobil nárokom kupujúceho
 5. Už aj seniori presadajú do SUV
 6. 6 účinkov prírodného slovenského výrobku
 7. Americká ambasáda zaberá pozemky už rok bez nájomnej zmluvy
 8. Bratislava gets a new public space and park
 9. TAURIS výrobky na gril potešia gurmánov aj maškrtníkov
 10. Let s prestreleným srdcom: Samovraždy slovenských hercov
 1. Let s prestreleným srdcom: Samovraždy slovenských hercov 5 540
 2. Očarujúca Srí Lanka: malý ostrov plný prekvapení 4 072
 3. Ako sme jazdili v socializme 2 462
 4. Ako sa developer prispôsobil nárokom kupujúceho 1 921
 5. 6 účinkov prírodného slovenského výrobku 1 723
 6. 5 tipov ako na zdravé nôžky v škole 1 366
 7. Lety do exotiky už aj z Bratislavy 1 122
 8. Problémy s počatím? Čo vás čaká na ceste za dvomi čiarkami 1 102
 9. TAURIS výrobky na gril potešia gurmánov aj maškrtníkov 685
 10. Ako pracujú horskí záchranári? Tieto veci by ste nemali podceniť 602

Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Polovojenská organizácia pýta peniaze na domobranu, končia na súkromnom účte

Výzvou na posielanie finančných príspevkov sa už zaoberá polícia. Slovenskí branci tvrdia, že ide o dobrovoľné dary

KOMENTÁRE

Branci obchádzajú zákon a sú nebezpeční

Demokracia má právo brániť sa a je najvyšší čas, aby to v prípade brancov začala aktívne robiť.

KOMENTÁRE

Po kose na Krym? Zakopnete o tank

Vreckový sprievodca cestovateľov po východných teritóriách, časť III.

Neprehliadnite tiež

Herečka Lujza Garajová Schrameková: Som poriadkumilovná, ale nie poriadku schopná.

Známa supermama prezradila, prečo si nechce zvykať na slávu.

Neviete kam sa vybrať najbližší víkend? Navštívte Burgenland

Neďaleká destinácia ponúka plnohodnotnú dovolenku pre malých aj veľkých.

Fotili sme seriálovú supermamu Lujzu Garajovú Schramekovú

Talentovaná, prirodzená a stojaca nohami pevne na zemi. Aj taká je herečka, stand up komička a speváčka Lujza Garajová Schrameková.

Čučoriedky v koláčoch, pirôžkoch, zmrzline, raw torte. Vyberte si

Čučoriedky môžete zavariť, zmraziť, odšťaviť, usušiť. Jedným z najpríjemnejších spôsobov ich spracovania je pridať ich do koláča.