Spravodajská agentúra United Press International uviedla správu o tom, že brusnicová šťava slúži ako dobrá prevencia proti zápalom a infekciám močových ciest. Štúdia bola prezentovaná na národnom stretnutí Americkej chemickej spoločnosti v Bostone.
Za všetko môže E.coli
Terri Anne Camesano z Inštitútu Worcester Polytechnic v Massachusetts hovorí, že brusnicová šťava je účinná, pretože obsahuje látky, ktoré podporujú, aby sa baktérie typu E.coli od seba oddelili a tým zvyšuje šancu vyplavenia baktérii preč z močových ciest.
Baktéria E.coli sa vyskytuje v konečníku a je jednou z najdôležitejších zložiek črevnej mikroflóry. Jej prítomnosť je potrebná pre správny priebeh tráviacich procesov v hrubom čreve, ale môže sa preniesť aj do močovej rúry, kde spôsobuje nepríjemné zápaly a infekcie. Vytvára okolo seba biofilm - tenkú, slizkú vrstvu - v ktorom dokáže prežívať a množiť sa.
Štava ničí biofilm
Camesano tvrdí, že brusnicová šťava zabraňuje tvorbe biofilmu a prilepeniu E.coli na iné baktérie a to až do ôsmich hodín od konzumácie. "Počet kontrolovaných klinických štúdií ukazuje, že brusnicová šťava je naozaj účinná ako prevencia infekcie močových ciest," tvrdí Camesano. "To je významné zistenie vzhľadom na vysoký počet ochorení a náklady spojené so zdravotnou starostlivosťou.
Ako spoznáme infekciu
Zápalom močových ciest trpia častejšie ženy ako muži. Prejavuje sa bolestivým a častým močením, bolesťami v podbrušku, svrbením a niekedy sa môže v moči vyskytnúť aj krv.
S infekciou močových ciest úzko súvisí aj kvasinková infekcia, kedy sa v pošve naruší prirodzená mikroflóra. Spúšťačom býva najčastejšie stres, nedostatočná hygiena, užívanie antibiotík, alebo používanie agresívneho mydla, či nosenie tesného spodného prádla. Podobne ako pri zápale močových ciest sa prejavuje svrbením, pálením a nepríjemnou bolesťou.
FOTO: Flickr.com/Stuartwebster, Halfchinese