SME

Ako na záhradné cestičky?

S odchádzajúcim letom ubúda slnko a počasie je čoraz vlhkejšie. Suché chodníčky, ktoré boli vyšliapané v tráve sa postupne začnú meniť na blatisté pruhy a nepotrebujú mnoho, aby sa zmenili na brázdy zarezané do terénu. Ak stojíte pred výzvou pustiť sa do

(Zdroj: ILUSTRAČNÉ – Stock.XCHNG)

budovania cestičiek a chodníkov, máme pre vás niekoľko tipov, ako na to.

Kým niektorí z nás sa potrebujú zbaviť blata lepiaceho sa na topánky, iní hľadajú spôsob, ako konečne dodať záhradke a dvoru správnu tvár. Výber riešenia závisí od toho, ako hlboko máte do peňaženky a ako veľmi chcete zasiahnuť do prirodzeného prostredia okolo seba. Materiálov sa ponúka niekoľko.

SkryťZatvoriť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťZatvoriť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Slama

Nič nie je pri budovaní chodníčkov v záhrade lacnejšie ako slama, ktorú pália hospodári na poliach. V zemine zadržiava vlahu, nelepí sa na topánky, bráni prerastaniu buriny a jej dlhé steblá sa po zošliapaní previažu natoľko, že ju po okolí nerozveje ani ten najsilnejší vietor.

Spočiatku žltá, neskôr hnedastá ladí s okolím a ak sa po niekoľkých mesiacoch rozloží, premení sa na kompost, ktorý dodá zemine potrebné živiny. Kým v priebehu roka možno chodníčky nastielať opakovane, pri jesennom rýľovaní záhrady sa stratia naveky.

SkryťZatvoriť reklamu

Ak máte na výber, vždy siahnite po tej pšeničnej. Je menej nasiakavá ako jačmenná a o poznanie robustnejšia ako ovsená. Použiť možno aj seno z travín, kôru zo stromov alebo piliny zo stolárskej dielne, či píly. Nikdy to však už nebude ono.

Drevo

Ak je drevo lokálne dostupnou surovinou, nič nestojí v ceste tomu, aby ste ho použili pri svojich projektoch. Obzvlášť ak ho používate ako palivo na kúrenie a je ho nadostač. Čím lepšie ho však ochránite pred kontaktom so zeminou, tým dlhšie vydrží.

Na to najlepšie poslúžia podsyp z piesku, štrku či drveného lomového kameňa, ktoré zafungujú ako drenáž. Budú odvádzať zrážkovú vodu a poslúžia ako bariéra proti prestupu organizmov. Aj napriek tomu sa však zub času na drevnej hmote podpíše pomerne rýchlo. Bez ohľadu na to, či siahnete po mäkkom dreve z ihličnanov, alebo hustej drevnej hmote z niektorých listnatých drevín.

SkryťZatvoriť reklamu

Ploché nášľapné koláče, polguľáče zapustené do hliny tvoriace cestičky či široké chodníky s podsypom z kameniva majú jedinečnú vidiecku atmosféru. Ak vám však neprekáža dotyk mesta a priemyslu, použiť možno aj vyradené železničné podvaly či telegrafné stĺpy, ktoré odolajú nielen vode, ale aj trusu hospodárskych zvierat. Pozor však na povrch, ktorý sa vo vlhku a tieni môže zmeniť na šmykľavý. Tam pomôže jeho zdrsnenie pred osadením.

Skaly

Ploché skaly zo starých múrikov, hospodárskych budov, lomov či tie, ktoré odkrylo budovanie ciest v lesnom poraste za obcou, sú trvácnym materiálom pre všestranné použitie. Neraz sú ponúkané bezplatne za odvoz v inzertných novinách. Voľne osadené v trávniku sa budú hodiť ako nášľapné oázy, možno ich však ukladať aj vedľa seba, aby v členitom teréne vytvorili cestičku, ktorá síce nie je hladká a rovná, ale spoľahlivá.
Trvácnosť osadenia závisí od druhu pôdy, ich hrúbky a veľkosti. Ak je ich plocha malá, podložie mäkké a mokré, postupne budú cestovať do strán a ponárať sa do terénu, takže v daždivom počasí spočinú pod kalužou a chodníček bude čoraz viac zvlnený. Ak ich však osadíte na kameninový podsyp, alebo sa rozhodnete ukotviť ich v betónovom lôžku a vyškárovať, svoju úlohu budú plniť bez údržby podstatne dlhšie.

SkryťZatvoriť reklamu

Voľba materiálu sa vždy odvíja od toho, čo máte na dosah ruky. Pieskovec, žula, rula či vápenec – na druhu horniny príliš nezáleží, ide len o to, aby ladila s okolím. Ak sa však chcete pustiť do takéhoto projektu, počítajte s náročnosťou na prepravu a manipuláciu so skalami, ktoré nie sú najľahšie. Obzvlášť ak sa vám zapáčili tie najväčšie kúsky.

Kamienky

Nie vždy je dôležité, aby bol povrch chodníčkov spevnený. Obzvlášť ak ho treba vyhotoviť v rekordnom čase a bude slúžiť iba na občasné prechádzanie. Riečny štrk, drvený lomový kameň triedený na frakcie či kopaný piesok môže byť vhodným materiálom, ktorý vašu peňaženku príliš nezaťaží. Obzvlášť ak po povodniach zostali pri vodných tokoch hromady naplavenín, s ktorými si samospráva nevie rady.

SkryťZatvoriť reklamu

Aby sa kamenivo v plytkých výkopoch nemiešalo so zeminou, vhodné je oddeliť ho geotextíliou, ktorá bude tvoriť kontaktnú bariéru. Zaistí, aby voda odchádzala do pôdy a zamedzí tomu, aby sa kamienky strácali v rozblatenom podklade. Praktickým doplnkom sú aj obrubníky, ktoré zabránia rozliezaniu kameniva do okolia.

Nevýhodou takýchto cestičiek je, že skôr či neskôr sa do kameniva primiešajú nečistoty, ktoré odstrániť nemožno. Lemovanie trávnika, ktorý kosíte každý víkend kosačkou, nie je príliš dobrou voľbou.

Tehly a betónové tvárnice

Pamätáte si ešte na staré betónové kocky, ktoré slúžili na budovanie záhradných chodníčkov a koľají pred garážou? Ak sa poobzeráte v záhradnom centre či stavebninách, zistíte, že majú moderných nasledovníkov, ktorí sa snažia upútať nielen tvarmi, ale aj farebnými vyhotoveniami a štruktúrami povrchu.

SkryťZatvoriť reklamu

Najčastejšie sú vyrobené z pigmentovaného mrazuvzdorného betónu a očakávajú rovnaké použitie ako prírodné skaly. Vyskladáte z nich chodníčky, nášľapné plochy, ba dokonca aj terasy. Závisí iba od toho, koľko ste si vyčlenili peňazí.

Možno nájdete aj lacnejšie alternatívy, ktoré majú už čosi za sebou. Staré, ostro pálené tehly odolajú na rozdiel od obyčajných aj mrznúcej vode a prežijú viac ako prvú zimu. Pri rekonštrukcii ciest putujú na skládky a recykláciu staré cestné obrubníky a na zahodenie nie sú pri malých projektoch ani asfaltové hmoty.

Vegetačné tvárnice a zámková dlažba

Je možné chodiť po trávnatom poraste bez toho, aby sa po daždi utopil v blate? Ak bude vysiaty vo vegetačných tvárniciach, znesie záťaž bez toho, aby v nečase utrpel. Kým steny tvárnic sú oporou pri chôdzi či prejazde automobilom, v otvoroch nerušene rastie vegetácia.

SkryťZatvoriť reklamu

Plastové tvárnice majú výhodu v tom, že porast tvorí väčšinu povrchu a tak v horúcich mesiacoch nevyžaduje špeciálnu starostlivosť, aby nevyschol. Betónové tvárnice sú húževnaté, svojou hmotou vytvárajú silnejší vizuálny vnem a svoju funkciu plnia aj v zimných mesiacoch, keď je betónový povrch oporou.

Pokládka oboch si vyžaduje dodržanie technologických postupov predpísaných výrobcom. Nielen preto, aby podkladová vrstva zaistila ich stabilnú polohu, aby sa pod záťažou postupne neutápali, ale aj aby nepraskali, nelámali sa a trávnatý porast mal vhodné podmienky pre prežitie.

Zvyčajne sa osádzajú do lôžka z vibrovaného kameniva s predpísanou hĺbkou a zložením frakcií. Kým pre pešie chodníčky možno použiť do podkladu triedený štrk, ak sa počíta so záťažou automobilom, používa sa zväčša ostrohranné kamenivo, ktoré sa po utlačení uzamkne do kompaktnej vrstvy, ktorá pod tlakom nepracuje.

SkryťZatvoriť reklamu

Zámková dlažba, naopak, zakrýva celý povrch chodníčkov a cez škáry a drenáž odvádza zrážkovú vodu. Aj keď je možné s potrebnou výbavou a skúsenosťami položiť ju svojpomocne, zväčša za realizáciou stoja firmy, ktoré sa postarajú o to, aby bol povrch čo najrovnejší a okraje čo najpevnejšie.

A čo betón?

Ani betónové chodníky nevychádzajú z módy, obzvlášť ak tvoria príslušenstvo k stavbám. Ich výhodou je trvácnosť, možnosť prekrytia dlažbou rôznych vzorov a jednoduchosť realizácie. Tak ako pred rokmi, aj dnes stačí výkop obšalovať doskami a zaliať betónom. Namiesto miešačky, palety cementu a kopy štrku vo dvore však stačí zatelefonovať do najbližšej betonárky.

SkryťZatvoriť reklamu

Najčítanejšie na SME

SkryťZatvoriť reklamu

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 147
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 395
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 543
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 905
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 246
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 050
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 825
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 794
SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
Skryťhttps://predplatne.sme.sk/predplatne-premium-bez-reklamy?ref=static_buttonnoads_byvanie