Ženy
Tričko na mladej žene bolo kedysi absolútne nemysliteľné. Dnes si ho prisvojujú všetky vekové kategórie. Je viac ako odev, je plagát, posolstvo, vyjadrenie sexepílu aj symbol charitatívnej kampane. Dizajnérka Katharine Hamnett ako priekopníčka tričiek nadmerných veľkostí dala priestor veľkým printovým sloganom. Trend sa ujal aj vďaka Madonne, Britney Spearsovej či Paris Hiltonovej a ich provokujúcim, šokujúcim až pornografickým vyjadreniam.
História
Filmové hviezdy pred vyše polstoročím poznali len elegantné blúzky, rozhalenky, šaty, roláky a svetríky. Už v dvadsiatych a tridsiatych rokoch síce Coco Chanel nosila námornícke tričká a po tenisových kurtoch pobehovali ženy v úpletových polokošeliach, no v bežnom živote sa tričko objavilo až v päťdesiatych rokoch. Od začiatku osemdesiatych rokov nesie logá popredných dizajnérov a v kultivovanej podobe sa stalo populárnym aj u žien.
Dievčatá
Trendy tričiek už dávno neurčujú iba návrhári, ale aj svet šoubiznisu a ulica. Dnes je tričko fenoménom. Pôvodne ako symbol vzdoru zbúralo generačné bariéry a spolu s džínsami je najpopulárnejším oblečením na svete. Populárne webové stránky dokonca začali používať digitálnu tlač, aby si zákazníci mohli navrhnúť svoje vlastné tričko online.
História
Nielen filmoví kritici označujú film Na konci s dychom za novú éru. Aj pre módu to bol poriadny prelom. Hoci v bielom tričku sa v päťdesiatych rokoch objavila aj Brigitte Bardotová, až Jean Sebergová ako kamelotka s nápisom New York Herald Tribune oslovila mladých ľudí na celom svete. Jej tričko bolo mladistvé, malo šmrnc a tiež štipku vzdoru. A to bola tá najlepšia kombinácia éry šesťdesiatych rokov.
Muži
Môžeme ho nosiť na ulici aj obliekať na párty. Najpohodlnejší kus šatníka už dávno nie je len súčasťou športového oblečenia. Dlhé, krátke, úzke, biele, farebné, potlačené, veselé... máme ich plný šatník, no stále kupujeme ďalšie. Bez trička si dnes život nevieme predstaviť. V prípade jeho histórie muži predbehli ženy o celých sto rokov, začali ho nosiť prví, ako spodnú bielizeň.
História
Tričko sa vyvinulo začiatkom 19. storočia zo spodnej bielizne ako oblečenie bez gombíkov pre baníkov pracujúcich v horúcom prostredí. Vzápätí sa stalo populárne v Spojených štátoch ako súčasť oblečenia námorníkov. Až vďaka priemyselnej revolúcii v Anglicku, ktorá priniesla obrovský rozvoj textilného priemyslu, masovú produkciu a hlavne pletacie stroje, tričko konečne uzrelo svetlo sveta ako vrchná časť oblečenia. Bolo to v šesťdesiatych rokoch 19. storočia. V čase veľkej hospodárskej krízy sa ešte stále používalo pri práci na farme alebo na ranči. Konečne v tridsiatych rokoch 20. storočia sa začalo vo veľkom využívať na šport.
Mládež
Predtým nič, čo by sa podobalo tričku, neexistovalo. Mužská populácia si ho preto veľmi obľúbila, no dlho ho skrývala iba pod košeľou. Populárne sa stalo v kultovom filme Električka zvaná túžba z roku 1951 vďaka Marlonovi Brandovi, ktorý mu vtlačil punc sexepílu rovnako ako James Dean vo filme Rebel bez príčiny.
História
Názov „T-shirt“ sa prvýkrát objavil v dvadsiatych rokoch v slovníku Merriam- Webster ´s Dictionary a označoval úpletový odev z bavlny s krátkymi rukávmi, ktorého pôdorys tvorí písmeno T. Medzi prvé unikáty s obrázkami patria americké licencie Walta Disneyho so znakom Mickey Mousa z 50. rokov. Nasledujúce desaťročie politického chaosu urobilo z trička mládežnícky hit. Začalo sa farbiť, tlačili sa naň obrázky, jedeným z najpopulárnejších bola tvár marxistického revolucionára Che Guevaru. Obdobie hippies prinieslo batikovanie a motívy súvisiace s popularitou kvetov, sexu a marihuany.