Keď je z lesa bludisko
Poctivo si pozeráte pod nohy, aby ste náhodou neprehliadli a, nedajbože, neprišliapli nejaký chutný kúsok, zrazu zdvihnete zrak a poviete si – kde to som? Po pamäti sa potom snažíte nájsť auto a neraz sa vám môže stať, že napriek tomu, že ste vchádzali do lesa v Studienke, zrazu sa ocitnete napríklad v Lakšárskej Novej Vsi. Našťastie, nemáme príliš hlboké lesy, aby ste zablúdili tak, že by ste sa napokon nevedeli dostať von. Čo robiť, aby ste nestratili orientáciu?
Dôležité je z času na čas sa zastaviť a poobzerať sa okolo seba. Skúste sa držať lesnej cesty a pamätať si okolie. Ak ste v horách, máte to o čosi jednoduchšie. Cestu vám ukáže potôčik alebo dolina. Na rovine je šanca stratiť sa o niečo vyššia. Nájdite si preto poznávacie znamenia, všímajte si okolité prírodné útvary, kde je spadnutý strom, dedina a podobne. Zapamätajte si aj zvuky, ktoré počujete okolo seba. Vľavo rachotí vlak alebo sprava počujete hukot áut? Ak sa vám podarí zapamätať smer, odkiaľ zvuky prichádzajú, neskôr môžu byť pre vás pomerne cenným navádzačom. Ak však vaše orientačné schopnosti zlyhávajú, radšej sa už pred cestou poistite a zoberte si na prechádzku za hubami aj GPS navigáciu, ktorú dostanete kúpiť aj v turistickom vyhotovení.
Základy lesnej etikety
- Prvé pravidlo znie, že auto treba zaparkovať na kraji lesa. Nejazdite po lesných cestách, teda, pokiaľ si nechcete zarobiť na pokutu. Lesníci vám v takom prípade nechajú „milý“ odkaz za stieračmi... Na bicykli môžete jazdiť len po lesných cestách, na chodníčky, prípadne vytváranie nejakých vlastných radšej zabudnite.
- Druhým nemenej podstatným bodom je, že čo si do lesa prinesiete, to by ste si mali aj odniesť. Lesní pracovníci by vám mohli rozprávať, koľko plastových fliaš či iného odpadu z chutnej desiatej v lese nájdu.
- A do tretice, nekričte! Myslite aj na lesnú zver. Vám by sa tiež nepáčilo, keby k vám prišiel niekto na neohlásenú návštevu a rušil by vás.
Výbava pre hubárov
Aj keď je vonku horúco, choďte zbierať huby v dlhých nohaviciach a obujte si nepremokavú obuv. Zároveň si nezabudnite so sebou pribaliť pršiplášť, pre prípad nečakaného dažďa či búrky. Tašku neprepĺňajte zbytočnými vecami. Stačí, ak v nej bude ľahké občerstvenie, ovocie, voda, mobilný telefón, náplaste na odreniny a otlaky, mydlo a nôž, ktorý by mal byť antikorový, zatvárací do ruky, pričom v súčasnosti sú v aj špeciálne hubárske nože, vybavené štetcom na okamžité čistenie nazbieraných húb. Tie vkladajte buď do tašky z prírodného materiálu s otvormi na vetranie a s pevným dnom, alebo do klasického prúteného košíka, aby sa nesparili. Niektorí hubári používajú v nevyhnutných prípadoch dokonca papierové vrecúška. Ak sa rozhodnete ísť na huby do oblastí so zvýšeným výskytom medveďov, odporúča sa nosiť malú píšťalku, pomocou ktorej ich včas odplašíte.