Huby rastú prakticky po celý rok, len ich množstvo i veľkosť sa menia podľa okolností. Preto sa môže stať, že tak ako túto jar, ktorá bola vlhká a studená, veľa húb nerástlo. Súčasné dažde a teplo však hubám prospievajú, preto sa im nadmieru darí prakticky na celom Slovensku, dokonca aj v severnejších oblastiach a ihličnatých lesoch, kde huby zvyčajne rastú o čosi neskôr.
Keď si chceme byť istí, že nejaké hríby naozaj nájdeme, je dobré sa vopred informovať o lokalitách, kde určite rastú. Asi najaktuálnejšie informácie o ich momentálnom výskyte sa nachádzajú na internetovej stránke www.nahuby.sk, kam prispievajú hubári z celého Slovenska najnovšími informáciami o výskyte jednotlivých druhov húb a presných oblastiach zberu. Medzi regióny s najväčším výskytom patrí najmä Záhorie, Orava, Liptov, Nízke Tatry a Spiš.

No a keď sa už vyberieme na miesto, kde by mali rásť, treba sa už potom len dobre pozerať. Niektoré druhy húb rastú na špecifi ckých miestach, či už pri koreňoch stromov, na ich kmeňoch, alebo na lúke v tráve. Najobľúbenejšie a najčastejšie zbierané sú dubáky, kuriatka, bedle, rýdziky alebo masliaky a kozáky. Na jeseň sa zase objavujú najmä suchohríby, pečiarky a plávky.
Na huby do zahraničia?
Podobne ako slovenské aj české webové stránky, napríklad www.nahouby.cz ponúkajú aktuálne informácie o miestach, kde sa to hubami len hemží. V susednom Poľsku si zasa môžete objednať sprievodcu, ktorý vás povodí po vychytených hubárskych lokalitách a pomôže pri zbere. Vyskúšajte www.polishwildmushrooms.com alebo //polishpoland.com.
Zaujímavosťou je, že tradícia zbierania húb je vo východnej, v severnej Európe a v Stredomorí oveľa silnejšia než na Západe. V obľube súkromného hubárčenia i rozpoznávania húb sa najčastejšie okrem Slovenska, Česka a Poľska spomínajú Rusko a Ukrajina. V západnej Európe alebo aj v USA existuje oveľa viac obáv a varovaní pred možnými otravami jedovatými exemplármi, a kým konzumácia vypestovaných húb je bežná, ich voľný zber už taký bežný nie je. Hubárčenie však prekvitá aj v susednom Rakúsku. V Taliansku potrebujete licenciu, preto je lepšie využiť miestneho sprievodcu. Skúste www.corte-di-langa.com alebo rome.angloinfo.com.