DOPLNENÉ V NEDEĽU

Nuda na pláži

Sú to exhibicionisti či ľudia zžití s prírodou? Prečo ukazujú svetu svoje nahé telá, ak majú ďaleko k idolu krásy? Treba nudizmus zakázať či naopak vytvoriť preň slušnejšie podmienky?

(Zdroj: sxc.hu, Sita/AP, ČTK/AP)

Nudistické pláže nie sú na slovenských mapách vyznačené, musíte sa na ne opýtať. Niekde sú umiestnené oddelene, v starých kameňolomoch či štrkoviskách, no veľmi často sa ľudia nielen „hore bez" plynulo premiešavajú s „textilákmi".

Poniektorí chodia celé roky na tie isté miesta. Prírodné prostredie si niekedy aj improvizovane zveľaďujú, zvyčajne ho udržujú čistejšie ako iní návštevníci, pri príchode na pláž sa nezriedka navzájom pozdravia. Väčšina z nich si vychutnáva samotu a anonymitu, iní však vytvárajú aj neformálne komunity.

Slnko a vodu na nahom tele si užívajú najrôznejšie typy - manažéri i učiteľky, penzisti i mladí muži s pestovanými telami. Mladých žien s postavami missiek býva pomenej.

257668.jpg

„Naturistické a nudistické spoločenstvo predstavujú čoraz viac ľudia z inteligencie, podnikatelia a úspešní ľudia, ktorí si po pracovnom vypätí potrebujú naozaj oddýchnuť," opisuje Tony zo spoločnosti FKK Slovakia, ktorá propaguje naturizmus.

Tí najskalnejší nudisti sú v prírode prakticky od mája do októbra, poniektorí pri vode trávia celé dni.
Prirodzene, nie každý berie naturizmus ako prejav zdravého životného štýlu, čo zmazáva sociálne rozdiely. Naturistov nezriedka odsudzujú s tým, že spôsobujú verejné pohoršenie. „Stretli sme sa aj s telefonickými vyhrážkami, že demoralizujeme deti a mládež a že je nemorálne odhaľovať sa na verejnosti," opisuje Tony, ktorý spravuje aj internetovú stránku spoločnosti. Intenzita útokov rástla až do takej miery, že boli nútení telefónne číslo z webu odstrániť.

Sexuologička Anežka Imrišková sa s nudizmom ako problémom vo svojej ambulancii prakticky nestretáva. „Patologické to nie je. Tí, čo sa ´nudia´, sa liečiť neprídu. Tí, ktorým to prekáža, sa zas chodia kúpať inde," reagovala.

Nuda na divoko

V reklamách vidíme samé ideálne telá, na nudistickej pláži všetky ostatné. Niekomu je pohľad na mužov a ženy v každom veku len so slnečnými okuliarmi na očiach a čiapkami na hlavách odporný. Iný by si slnenie v nahote rád doprial, keby ho pritom nikto nevidel.

1206156_70850497.jpgNa Slovensku existujú miesta, kde sa nudizmus toleruje. Divoké pláže však nevyhovujú všetkým.

„V prípade, že by niekoho pohoršoval pohľad na nahého naturistu a zavolal by políciu, bude polícia naturistu pokutovať," hovorí Tony zo spoločnosti FKK Slovakia, ktorá propaguje naturizmus, a koncom leta chce rozbehnúť i petíciu za jeho zlegalizovanie.

Tony si myslí, že v porovnaní s našimi najbližšími susedmi je naturizmus na Slovensku na veľmi nízkej úrovni.

„V Česku je veľmi rozšírený vďaka aktivitám portálu naturista.cz, ktorý organizuje veľké množstvo akcií," poznamenáva. Existuje tu niekoľko oficiálnych nudapláží a kempingov.

Zdravší štýl?

Naturisti už začínajú spolu oslavovať aj niektoré sviatky, vo svete je známy aj trend chodiť nahý na prechádzky po lese či na bicykli.

No tento fenomén je nielen o nesporne príjemnom slnení a kúpaní sa bez plaviek, predstavuje širší koncept vzťahu k prírode a svojmu telu. Neexistujú štatistiky, či sú vyznávači tohto prístupu zdravší ako ostatní, no prinajmenšom majú menej problémov so zápalmi močových ciest či pohlavných orgánov, ktoré vznikajú v dôsledku dlhodobého pobytu v mokrých plavkách.

2265830.jpg

Deti a nahota

V každej krajine je trochu iná aj hranica na vystavovanie detskej nahoty. Skôr či neskôr však rodičia dieťaťu určite povedia, že je už priveľké na to, aby behalo na verejnosti holé.

Nudizmus však nezriedka pestujú aj celé rodiny. Nielen vo Fínsku je bežné, že rodičia a deti chodia spolu napríklad do sauny. Ako také niečo deti vnímajú? Berú to prirodzene, alebo z toho majú traumy na celý život?

„Hanblivosť sa začína až v období puberty. Malé deti sa ani neboja, ani nehanbia," myslí si Juraj Gajdoš, cvičiteľ jogy, ktorý berie nudizmus ako súčasť celkového zdravého prístupu k životu. Ani sexuologicka Anežka Imrišková si nemyslí, že by kontakt s nudizmom mal byť pre deti ohrozujúci.

366442_8312.jpg

Prudérne prostredie

Existujú dokonca názory, že prehnaná hanblivosť môže skôr viesť k sexuálnym poruchám a narušenému vzťahu k vlastnému telu. V extrémne prudérnom prostredí má dospievajúci človek tendenciu nevnímať svoje telo prirodzene.

Nedá sa však vylúčiť, že by sa deti na nudistických plážach nestali napríklad predmetom sledovania pedofilov, preto opatrnosti nikdy nie je dosť a nielen na takýchto miestach. Medzi nudistami sa môže objaviť aj človek, ktorý sa prišiel viac popozerať okolo seba, ako si oddýchnuť.

Gajdoš si „čumilov" na pláži nevšíma, s vyslovene neprípustným správaním sa ešte nestretol. Imrišková si nemyslí, že by bol na nudistických plážach zvýšený výskyt ľudí s výraznými sexuálnymi úchylkami.

„Exhibicionisti sa nebudú ukájať na verejnej pláži, voyeri sa zas nemajú na čo pozerať, keďže tam k sexuálnej interakcii nedochádza," uzatvára.

8518535.jpg

Kam za slnkom a vodou

Jazerá

Už za socializmu boli tolerovaní napríklad na jazere Rusovce pri Bratislave. „Za vyše šesť rokov, čo pracujem na úrade v Rusovciach, som sa nestretla s tým, že by sa niekto prišiel sťažovať na nudistov," hovorí Mária Jajcajová z tamojšieho Miestneho úradu. Nevie ani o tom, že by niekoho pokutovali za nudizmus. „Skôr boli naťahovačky s turistami, ktorí prišli autami až k jazeru a chceli tam kempovať," dodáva. Podľa nej je problémom skôr to, v akom stave nechajú návštevníci - nielen nudisti - jazero po odchode.

Známe nudistické miesta sú aj v Čunove, na východnej strane Zlatých pieskov či pri seneckom jazere Guláška. Opačným prípadom je Kuchajda. Keď bratislavská mestská časť upravovala pravidlá prístupu k tomuto jazeru, nudisti boli z areálu vykázaní spolu so psami či s opilcami.

Tradičné miesto naturizmu na Zelenej vode pri Novom Meste nad Váhom bolo tiež zrušené, nudisti si pri tomto jazere musia nachádzať nové, menej romantické miesta.

Pláž pre nudistov je aj v Šútove pri Martine, v Ratnovskej zátoke v Piešťanoch či pri štrkovisku v Batizovciach. Minimálne možnosti majú nudisti na východnom Slovensku.

Kúpaliská a akvaparky

Nudisti majú svoj vyhradený priestor aj v rámci niektorých akvaparkov. „S nudistickou plážou s kapacitou 40 miest máme veľmi dobré skúsenosti, zatiaľ je vždy využitá na 100 percent a máme návštevníkov, ktorí k nám prichádzajú vyslovene na ňu," hovorí Ján Oravec vedúci oddelenia marketingu a PR kúpaliska Vadaš v Štúrove. Ako hovorí, tieto služby využívajú najmä páry. Nudisti majú k dispozícii jeden z deviatich bazénov, no len na sedenie, do ostatných môžu ísť len v plavkách.

Pre nudistov vyčlenili kamienkovú pláž aj na streche vchodu do Thermal parku Bešenová. Michal Beňo, riaditeľ marketingu tvrdí, že tým vyhoveli určitému počtu ich klientov, pričom ostatní návštevníci pri pohľade zdola ani nevedia, že je tam umiestnená nudistická pláž. „Preto nemáme ani negatívne reakcie od hostí, ktorým by nudistická pláž za iných okolností mohla prekážať."

Tu si však nudisti môžu dopriať akurát tak slnenie, priamy prístup k bazénu nemajú.

Niektoré wellness centrá umožňujú, ba dokonca preferujú saunovanie bez plaviek. Iné sú zas ochotné pre nudistov bazény na niekoľko hodín prenajať.

Kempingy

Pokus o založenie naturistického kempingu na našich Slnečných skalách v roku 2008 nemal dlhé trvanie,

slovenskí nudisti musia teda za dovolenkami vo svojom štýle chodiť do zahraničia. V krajinách, ako sú Chorvátsko či Nemecko, je nudistických pláží i FKK kempov veľmi veľa, nájdete ich však už aj v konzervatívnejšom Grécku či Taliansku. Najbližším zahraničným rajom pre slovenských nudistov je 22 km dlhý umelý ostrov Donauinsel vo Viedni.

O nudizme

- FKK je skratka nemeckého slova Freikörperkultur - kultúra slobodného tela, ktorá označuje zariadenia a pláže pre vyznávačov naturizmu a nudizmu. Na Slovensku sú viaceré naturistické skupiny, ale ich činnosť nie je veľmi koordinovaná. Informácie nájdete na stránkach Asociácie slovenských naturistov (www.asn.sk) a FKK Slovakia (www.naturistclub.eu).

- Antická kultúra mala k nahému telu výraznejší vzťah nielen vo výtvarnom umení, aj športovci napríklad športovali nahí.

- Svätý nudizmus preferovali už adamiti - ranokresťanská sekta z 2. storočia, ktorá vznikla v severnej Afrike a ktorej prívrženci sa snažili vrátiť k Adamovej prvotnej nevinnosti. Adamiti boli aj najradikálnejšou a najchudobnejšou sektou v rámci husitského hnutia, boli však potlačení Žižkom.

- Takmer vo všetkých kresťanských denomináciách aj dnes nachádzame odnože kresťanských nudistov, ktorí nevidia dôvod, prečo by nemohli vyznávať Boha aj nahí.

- Za zakladateľa novodobého nudizmu sa považuje lekár Arnold Rikli, ktorý začal predpisovať slnečný kúpeľ pre nahé telá v stredisku prírodnej medicíny v Blede v dnešnom Slovinsku.

- V roku 1893 bol založený prvý nudistický klub v nemeckom Essene na princípoch prirodzenej ochrany zdravia.

- Nudistické pláže boli v Nemecku po nástupe Hitlera síce zakázané, nacistické hnutie však preukazovalo celkovo kladný vzťah ku kultu tela, priaznivcom nudizmu mal byť aj Hitlerov zástupca Rudolf Hess.

- Rozmach nudizmu v Amerike je spojený predovšetkým s hnutím hippies, hoci prvé súdne rozhodnutie o povolení spoločnej nahoty mužov a žien padlo už v 30. rokoch.

- nudizmus sa v západnej Európe začal výraznejšie rozvíjať od 80. rokov, keď bolo zrušených veľa zákazov nahoty na verejnosti.

Najčítanejšie na SME Žena


Inzercia - Tlačové správy


 1. Naše Finančné Družstvo - projekt s vlastným riešením dôchodkov
 2. BonoPay - platobné služby a vernostný program v jednom
 3. Používate make-up? Potom spozornite
 4. Meškanie výstavby diaľnic brzdí ekonomiku aj stavebný sektor
 5. Legendárna Transsibírska magistrála
 6. Volkswagen a jeho štedrá nádielka modelov
 7. Venujte na Vianoce darček plný informácií!
 8. Týchto 18 rád ako ušetriť som mal počuť ešte pred osemnástkou
 9. Päť faktorov, prečo môže skolabovať slovenský dôchodkový systém
 10. Ceny elektriny rastú. Firmy ale môžu ušetriť
 1. Mečiarovské spôsoby nového bratislavského župana?
 2. Študenti Stavebnej fakulty STU na exkurzii v Brne
 3. Top 10 inzerovaných áut za posledné 3 roky
 4. Henkel taught 5000 students in Slovakia about sustainability
 5. BonoPay - platobné služby a vernostný program v jednom
 6. Naše Finančné Družstvo - projekt s vlastným riešením dôchodkov
 7. Meškanie výstavby diaľnic brzdí ekonomiku aj stavebný sektor
 8. Používate make-up? Potom spozornite
 9. Legendárna Transsibírska magistrála
 10. Auto ako vianočný darček, rastie záujem o zánovné vozidlá
 1. Legendárna Transsibírska magistrála 26 772
 2. Týchto 18 rád ako ušetriť som mal počuť ešte pred osemnástkou 5 184
 3. Päť faktorov, prečo môže skolabovať slovenský dôchodkový systém 3 189
 4. Volkswagen a jeho štedrá nádielka modelov 2 024
 5. Používate make-up? Potom spozornite 1 152
 6. Naše Finančné Družstvo - projekt s vlastným riešením dôchodkov 1 085
 7. Venujte na Vianoce darček plný informácií! 1 021
 8. Top First moment dovolenky na leto 2018 951
 9. Hyundai Kona prekvapí výbavou aj dizajnom 947
 10. Kam chodí Gordulič na vtipy? Ako sa rodí Grape? Zisti to sám 866

Hlavné správy zo Sme.sk

PLUS

Fico dal opäť prednosť sebe, a kto je užitočný idiot politiky

Robert Fico si už musí poslušnosť vynucovať krajnými prostriedkami

KOMENTÁRE

Rok 1998: Maďarka prah môjho domu neprekročí

Čože?! Ty nebudeš voliť Mečiara?

Neprehliadnite tiež

Toto sa deje s vaším telom, keď máte zlomené srdce

Fyzickými symptómami najčastejšie trpia staršie ženy.

Spoločné bývanie vedie k priberaniu

Už v prvých mesiacoch manželstva a spolužitia dochádza k nárastu váhy.

Vzťahová poradňa: Žena, s ktorou som podvádzal svoju priateľku, nás stále obťažuje

Ako sa správať, keď vás terorizuje bývalá milenka a čo si počať, keď manželka nevie vychádzať s peniazmi.

Najlepšie oblečené ženy v roku 2017

Akými róbami zaujali tento rok známe tváre?

Mariana Kováčová: Najťažšie pre dieťa je, keď sa násilia na ňom dopúšťajú rodičia

Zakladateľka Centra Slniečko nám porozprávala o najakútnejších problémoch detského sveta.