3 otázky o dovolenke:
Môže mi zamestnávateľ nariadiť čerpanie dovolenky?
Zákonník práce hovorí, že čerpanie dovolenky môže určiť zamestnávateľ po prerokovaní so zamestnancom tak, aby to bolo v súlade s plánom dovoleniek, ktorý predtým odsúhlasili zástupcovia zamestnancov. „Pri určovaní dovolenky je potrebné prihliadať na úlohy zamestnávateľa a na oprávnené záujmy zamestnanca. Zamestnávateľ však nesmie určiť čerpanie dovolenky na obdobie, keď je zamestnanec uznaný za práceneschopného pre chorobu alebo úraz, a na obdobie, počas ktorého je zamestnanec na materskej alebo rodičovskej dovolenke,“ tvrdí advokát Milan Ficek.
Nevyhovuje mi termín celozávodnej dovolenky. Môžem zostať pracovať a dovolenku si vyčerpať inokedy?
Pri hromadnom čerpaní dovolenky sa budete musieť prispôsobiť, pretože vo väčšine prípadov pracovať počas nej nie je možné. „Zamestnanec si nemôže žiadnym spôsobom vynútiť právo nečerpať dovolenku počas hromadného čerpania dovolenky,“ dodáva Ficek. Zamestnávateľ môže určiť čerpanie hromadnej dovolenky najviac na dva týždne a zvyšnú časť dovolenky si potom môže zamestnanec so súhlasom zamestnávateľa čerpať v termíne, ktorý mu vyhovuje viac. Iná situácia je napríklad v umeleckých súboroch, kde majú čerpanie dovolenky určené spravidla na celé štyri týždne.
Môže ma zamestnávateľ z dovolenky odvolať?
Môže. Zákonník práce však neupravuje konkrétne prípady, za akých okolností má na to právo. Malo by to byť z dôvodu naliehavej potreby prítomnosti zamestnanca na pracovisku. Ide o výnimočné právo zamestnávateľa, pričom zamestnávateľ je povinný nahradiť zamestnancovi náklady, ktoré mu vznikli. Musí však ísť o preukázateľné náklady, ako napríklad storno poplatky zo zrušeného zájazdu.
Rozdeľte si dovolenku na drobné
Aj keď niektoré psychologické teórie tvrdia, že na poriadny oddych treba aspoň tri týždne, na druhej strane treba myslieť aj na to, že čím dlhšie vypadnete z pracovného rytmu, tým ťažšie sa vám doň bude vracať. Naopak, ak si namiesto jednej dlhej dovolenky doprajete viacero kratších, návrat do práce pre vás nebude až taký namáhavý. Okrem toho budete mať subjektívny pocit, že ste mali počas roka viac voľna.
Ako prežiť návrat do práce
Tešili ste sa, ako budete po dovolenke sršať energiou. Namiesto toho sa však cítite ako zbitý pes a chuť do práce sa stále nie a nie dostaviť. Možno vás poteší, že v tom nie ste sami. S podobnými ťažkosťami sa borí také množstvo ľudí, že psychológovia pre ne dokonca zaviedli nový pojem – takzvaný post-holiday syndróm. Zvykne sa prejavovať celkovou únavou, poruchami apetítu a koncentrácie, búšením srdca a dokonca aj bolením svalov. Našťastie, správne zvolená stratégia vám môže pomôcť ho zdarne prekonať.
Nechoďte hneď do práce: Utekať priamo z letiska do kancelárie nemá zmysel. Akurát by ste si takýmto prístupom zarobili na infarkt. Psychológovia radia nechať si medzi návratom z dovolenky a nástupom do práce dva až tri dni voľna.
Postupne sa preorientujte: Počas voľných dní, ktoré si vyhradíte na aklimatizáciu, by ste si mali upraviť biorytmus tak, ako keď chodíte do práce. To znamená už žiadne ponocovanie alebo vylihovanie počas obeda!
Neprepínajte sily: Chcieť za každú cenu okamžite dobehnúť všetky resty, ktoré sa vám počas dovolenky nakopili na stole, nemá význam. Kvalita takejto práce by bola prinajmenšom pochybná. Radšej si nenaberajte na rohy viac, ako unesiete a v práci si robte častejšie kratšie prestávky, aby ste sa neunavili.
Spomínajte na to, čo bolo pekné: Čerpajte energiu z pekných zážitkov, ktoré vám zostali v pamäti. Pripomenúť si ich môžete aj tak, že si dáte na stôl mušličku, ktorú ste vylovili z mora, alebo si hodíte na plochu počítača obľúbenú dovolenkovú fotografi u. Prípadne si zájdite počas obednej prestávky do gréckej alebo talianskej reštaurácie a objednajte si svoju obľúbenú dovolenkovú pochúťku.
Uchovajte si zdravé dovolenkové návyky: Začali ste počas dovolenky cvičiť aerobik pri bazéne? Prečo by ste nemohli v tejto bohumilej činnosti pokračovať aj v niektorej blízkej telocvični? A behať sa dá tiež nielen na pláži, ale aj v parku pri vašom dome.
Plánujete si nové zážitky: To, že sa vám skončila dovolenka, neznamená, že vás už nečaká nič okrem sivej nezáživnej nudy. Porozmýšľajte, či by ste nemohli podniknúť niečo vzrušujúce cez víkend alebo, ak máte chuť a čas, pokojne aj dnes po práci.