Prevzdušnite si kanceláriu
Nadmerné teplo na pracovisku môže mať za následok problémy s krvným tlakom, nedostatočné sústredenie a tiež zníženie pracovného výkonu. Preto sa odporúča udržiavať v kancelárii optimálnu teplotu, ktorá sa pohybuje od 20 do 24 stupňov, pričom počas silných horúčav ju radšej zvýšte do takej miery, aby bol rozdiel medzi vnútornou a vonkajšou teplotou maximálne päťstupňový. Prechod z chladnej miestnosti do rozhorúčeného vonkajšieho prostredia by totiž organizmu mohol privodiť teplotný šok, prejavujúci sa potením a sťaženým dýchaním. Pochopiteľne, voľba správnej teploty závisí aj od druhu práce, ktorú vykonávate.
Ak si zamestnanie vyžaduje viac fyzickej aktivity, odporúčajú sa skôr nižšie teploty, zatiaľ čo pri kancelárskej práci platí presný opak. S umiestňovaním klimatizácie by vám mal vždy poradiť odborník, ktorý na základe tvaru miestnosti a polohy pracovných stolov určí jej navhodnejšiu pozíciu. Dôležité je, aby nebola na mieste, z ktorého by studený, klímou vysušený vzduch fúkal priamo na pracovníka a spôsobil mu prievan, bolesti svalov, chrbta, kĺbov, prechladnutie, slzenie očí alebo zápal spojiviek.
Treba si tiež uvedomiť, že zakúpené klimatizačné zariadenie si vyžaduje dostatočnú údržbu, ktorej súčasťou je aj čistenie filtrov. V prípade, že ich necháte špinavé a zanesené, podporíte tým šírenie vírusov a baktérií v priestore. Niektoré zamestnania si vyžadujú nosenie predpísaného odevu, čo je tiež jeden z dôvodov inštalovania klimatizácií v kanceláriách. Zvyknete prevzdušňovať pracovné prostredie kombináciou klímy a otvorených okien? Efektívnosť tejto formy vraj závisí od kvality klimatizácie, mnohé zariadenia dokážu odstrániť zo vzduchu nečistoty a upraviť ho tak, ako je potrebné. Niektorí lekári však tvrdia, že vetranie je prirodzenejšie a zdraviu prospešnejšie.
Na čo máme právo počas horúčav
Vonku je vari štyridsať stupňov a v kancelárii či v hale, v ktorej pracujete, to nie je oveľa lepšie. Vysoké teploty môžu ohroziť vaše zdravie, dokonca pri prehriatí organizmu môže hroziť kolaps. „Počas pracovného času musí byť v miestnostiach, v ktorých sú umiestnené pracoviská, primeraná teplota so zreteľom na používané pracovné postupy a fyzickú záťaž zamestnancov. Teplota v miestnosti nie je presne stanovená nejakým právnym predpisom, avšak nemala by presahovať 30 °C. Zamestnávateľ má zabezpečiť aj vetranie miestností.
Okná, strešné okná, svetlíky a iné sklenené časti musia zabraňovať nadmernému pôsobeniu slnečného svetla, aby bolo zabezpečené tienenie,“ vysvetľuje Milan Ficek z advokátskej kancelárie Bratislava. Ak máte pocit, že vám zamestnávateľ nezabezpečil prijateľné pracovné podmienky, pomôcť by vám mal inšpektorát práce. A ako je to s dodržiavaním pitného režimu? Podľa právnych predpisov by ste mali mať na pracovisku k dispozícii pitnú vodu. „Ak majú zamestnanci v zariadeniach na osobnú hygienu k dispozícii len úžitkovú vodu, je potrebné zabezpečiť im pitnú vodu,“ hovorí Ficek.
Posunutie pracovnej doby
Pri extrémnych teplotách existuje možnosť úpravy pracovného času. Odborníci upozorňujú, že posunutie začiatku pracovnej zmeny, prípadne jej skrátenie, je možné riešiť len dohodou medzi spoločnosťou a zástupcami zamestnancov.
Siesta – výmysel južanov
Ako by sa vám páčilo, keby ste si mohli v strede pracovného času vydýchnuť? Len tak poleňošiť, alebo pospať. Južné národy o tom vedia svoje, už dlhé roky fungujú na sieste.
Španielske slovo siesta pochádza z latinského „hora sexta“ – šiesta hodina, ktorá charakterizovala šiestu hodinu po svitaní, teda poludnie. V tomto čase je slnko najvyššie a teda aj najteplejšie, najmä v tropických a subtropických krajinách. Je vedecky dokázané, že vplyvom vysokých teplôt sa výrazne znižuje produktivita práce. To znamená, že ak si počas obeda oddýchnete, pôjde vám to v práci omnoho lepšie.
Tradíciu poludňajšieho odpočinku zaviedli Španieli a rozšírili ho do ostatných latinskoamerických krajín. Tento zvyk sa neskôr dostal do južnej Európy, severnej Afriky a dokonca aj do Ázie.
Krajiny, v ktorých sa stretnete so siestou: Albánsko, Bangladéš, Bosna a Hercegovina, Čína, Chorvátsko, Cyprus, Grécko, India, Irán, Taliansko, Macedónsko, Malta, Čierna Hora, severná Afrika, Pakistan, Filipíny, Srbsko, Slovinsko, Taiwan, Vietnam.
Ak sa rozhodnete vycestovať sem na dovolenku, pamätajte, že cez obed je väčšina obchodov vrátane supermarketov a úradov zatvorená. Obedňajšia siesta sa časovo pohybuje v rozmedzí od 12.00/13.00. do 16.00./17.00.