SME
Sobota, 16. október, 2021 | Meniny má VladimíraKrížovkyKrížovky

Osedlajte si sedací vak

Len si tak sadnúť, najlepšie do niečoho pohodlného, a hovieť si. O tom čosi vedeli už naši dávni predkovia. Stohy mäkkých vankúšov tvorili odjakživa základ domácej pohody. Zabudnime na chvíľu na klasické podoby stoličiek a kresiel a vyvaľme sa. Hitom sú s

edacie vaky.

Sedací nábytok sa začal používať už 4500 rokov pred naším letopočtom. Už pravekí ľudia, sediaci okolo ohniska, sa potrebovali izolovať od chladu zeme, a tak vymysleli rôzne podložky. Sedenie na vyvýšenom mieste zároveň zdôrazňovalo aj postavenie v skupine či v danej spoločnosti. Spôsob sedenia sa odrážal aj od vykurovacieho systému – ťažké masívne kreslá s plnými operadlami, ktoré slúžili v miestnostiach s kamennými múrmi a otvoreným kozubom, bývali obložené kožušinami a vankúšmi. Ich pripevnením vznikli postupne čalúnené nábytky. Keď prišli na svet modernejšie vykurovacie zariadenia, stoličky a kreslá sa stali vzdušnejšími.

Posed je základ

Dnes si na dobré a pohodlné sedenie potrpíme, pretože veľa času trávime za počítačom a naša chrbtica si zaslúži pozornosť. Pohodlie pri sedení riešime, nech sme kdekoľvek - doma, v práci, na dovolenke či inde v teréne. Niekedy nám na posed dobre poslúži aj obrubník na chodníku, inokedy nám neulahodí ani najpohodlnejší ušiak.

Obchody sú zaplavené sedacím nábytkom rôzneho druhu a už dávno nie sme odkázaní na socialistickú uniformitu kuchynských stoličiek, lavíc či niekoľkých štandardných druhov obývacích sedacích súprav, i keď treba uznať, že sedemdesiate roky v nábytkovom dizajne dnes majú svoju historickú hodnotu. Popri často nevkusnom, nepraktickom sedacom nábytku z lacných materiálov alebo pri ohromujúco drahých kožených sedacích súpravách dokážu potešiť moderné, svieže, nápadité a cenovo vcelku dostupné sedačky. Do tejto kategórie určite zapadajú čoraz populárnejšie sedacie vaky.

obr_4.jpg

Moderné sedenie v štýle lebedenia nechýba na letných festivaloch, na
kaviarenských terasách či priamo v interiéroch kaviarní. Ľudia sa na
sedacie vaky neraz pozerajú nedôverčivo, ale stačí vyskúšať vhodný
typ a vak si zamilujete. Samozrejme, najlepší je na oddych, ale nevylučuje
sa ani posed pri pracovnom stretnutí či krátkodobé ťukanie do počítača

Fajnšmekri vakom drukujú

Iste ste ich už videli. Bývajú súčasťou kaviarenského zariadenia, v lete ich vidieť priamo z ulice na kaviarenských terasách. Na prvý pohľad pôsobia natoľko ležérne, že možno ani nemáte chuť sadnúť si do nich, lebo sa vám zdá, že sa z nich nebudete vedieť postaviť. Celé je to však trochu inak. V podstate ide o vankúš obrích rozmerov, do ktorého si môžete sadnúť ako do kresla, rozvaliť sa naň ako na kanapu alebo si ho inak ľubovoľne „osedlať“ podľa toho, na akú polohu máte práve chuť. Je vyrobený zo špeciálnej pevnej látky a plnený polystyrénovou drťou alebo malými guličkami, ktoré sa vnútri presýpajú, vďaka čomu sa dá vankúš natriasť do požadovaného tvaru.

Na Slovensku sa sedací vak začal objavovať zhruba pred piatimi rokmi, podobne ako v Česku, v západnej Európe tento koncept existuje už o pár rokov dlhšie. Dnes ho už vídať v bežnej ponuke našich nábytkových predajní a funguje aj jeho internetový predaj. A čo je najdôležitejšie – táto komodita inšpirovala nielen našich domácich výrobcov, ale aj dizajnérov. Fajnšmekri, ktorí sedacie vaky vyskúšali už všelikde za hranicami, tvrdia, že u nás je v tomto smere čo robiť a vyvíjať. Jednoznačne sedacím vakom držia palce.

Garážový začiatok

„Prvý raz som ho zažil v roku 2005, sedel som na ňom v Thajsku v jednom plážovom bare. Zapáčil sa mi tým, ako sa prispôsoboval telu,“ hovorí Martin Guttman, vtedy ešte bankový manažér. Vzápätí si niečo podobné chcel kúpiť na Slovensku. Nevedel ani poriadne opísať, na čom to vlastne sedel a ako by mal výrobok nazvať. Zistil, že nič také u nás neexistuje, a rozhodol sa, že vak si zhotoví sám. „Prvé kusy, ktoré som začal robiť pre kamarátov, vznikli u mňa v garáži.

Našiel som si krajčíra, ktorý to podľa mojich inštrukcií ušil. Skúšali sme ako výplň všeličo, napokon sme sa rozhodli pre polystyrén, ktorý sa využíva v potravinárstve, lisujú sa z neho tácky. Granulát je kvalitnejší ako drť alebo stavebný polystyrén a je zdravotne neškodlivý, pružný, nepohlcuje vlhkosť, po stlačení sa vracia do svojej pôvodnej podoby a nestláča sa.“ Produkt sa postupne dostal do výroby vo viacerých tvaroch, farbách a dizajnérskych návrhoch, vo veľkostiach pre deti aj dospelých. Dnes je spomínaný výrobca ako priekopník na slovenskom trhu v konkurencii dvoch-troch ďalších domácich výrobcov.

obr_3.jpg

Ležérny štýl tohto druhu zariadenia láka najmä mladých. Na snímke vľavo študentské
práce Školy úžitkového výtvarníctva na tohtoročnej výstave Nábytok a bývanie v Nitre.

Na mnoho spôsobov

Keď si na vak sadnete, lepšie povedané, keď sa doň zaboríte, anatomicky sa prispôsobí tvaru vášho tela a mal by vám zabezpečiť odľahčené, príjemné sedenie, počas ktorého máte celé telo vykontúrované a podložené polystyrénovou hmotou. Tá má súčasne tepelnoizolačné vlastnosti, takže v chladnej miestnosti máte hneď pocit tepla, a prípadnú vlhkosť polystyrén nepohltí. Niektoré modely vankúšov sa dajú naformovať aj na päť až sedem spôsobov, tie väčšie môžu poslúžiť aj na sedenie pre dvoch a formovaním dosiahnete aj podobu kresla s opierkami na ruky aj na hlavu.

Poťahy sa vyrábajú väčšinou z odolnej, zatieranej či patinovanej polyesterovej látky, syntetickej kože, takzvanej ekokože, nábytkárskej bavlny, koženky či rifloviny, alebo najnovšie aj z obojstranne poplastovanej látky, ktorá je stopercentne odolná vode a vhodná je najmä do exteriérov. Najdrahšie modely sú, samozrejme, z pravej kože. Vaky si vyžadujú kvalitné šitie, niektoré druhy fungujú na systém vnútorného zipsu, prekrytého dvojitým materiálom a zapnutým páskou typu suchého zipsu.

Škola sa vypláca

„Na začiatku sme robili klasické štvorcové, okrúhle pukové a obdĺžnikové tvary, ktoré sú najjednoduchšie na výrobu. Dnes sú už v ponuke ďalšie špeciálne typy vankúšov – jedny sa osvedčili napríklad pre deti na sedenie a zároveň ako hračka, iné sú vhodné napríklad pre dojčiace matky,“ hovorí Guttman. Sortiment sa snaží pravidelne inovovať, čo sa odráža nielen v rozširovaní farebnej a materiálovej škály, ale predovšetkým v dizajnérskom prístupe.

Keďže rád spolupracuje s tvorivými ľuďmi, bolo zrejme otázkou času, že vznikla spolupráca s bratislavskou Školou úžitkového výtvarníctva Jozefa Vydru. Ako výrobca navrhovaných produktov sa podieľal na maturitných či koncoročných prácach študentov. Dokumentovala to aj nedávna výstava v bratislavskej galérii Satelit. Jeden z modelov dokonca získal hlavnú cenu v kategórii doplnkov na tohtoročnom veľtrhu Nábytok a bývanie v Nitre.

obr_5.jpg

Riešenia pre deti sú spojené s novými nápadmi. Tieto sedacie vaky s dierou uprostred
slúžia ako sedenie i ako bezpečná preliezka, možno ich spájať a rozpájať

Viac než lokálna úroveň

Zdá sa, že spolupráca s budúcimi výtvarníkmi je dobrá cesta. Firma nechce len „nasekať“ lacné vaky do predaja v hypermarketoch. Chce ísť cestou, ktorá dokazuje, že výroba sa dá doplniť vhodnou komunikáciou cez značku, ktorá jej výrobky zjednocuje, hovorí o kvalite a zaručuje viac než len jej lokálnu úroveň. Cení sa dobrý nápad. Čo do kvality je pomerne silná konkurencia výrobcov v Česku, cenovo výhodnejšie, no kvalitou menej porovnateľné sú výrobky z Poľska. V súčasnosti sa testuje úplne nový sortiment výrobkov, tiež v spolupráci s výtvarníkmi – do výroby sa chystajú závesné a prenosné prebaľovacie pulty pre bábätká s úložnými priestormi, dojčiace vankúše či detské tašky.

Mladí oceňujú

Sedacie vaky imponujú hlavne mladým, najsilnejšia sa ukazuje skupina ľudí od osemnásť do štyridsať rokov. Rodičia doprajú pohodlie tohto druhu hlavne malým deťom, pohodový štýl sedenia patrične oceňujú tínedžeri počas učenia, pri počúvaní hudby alebo pozeraní dobrého filmu. Päť- až desaťkilogramové vaky sú ľahko prenosné, jednoduché na údržbu, väčšinou sú antialergické a majú široké uplatnenie v interiéroch aj exteriéroch.

Okrem reštaurácií a letných terás ich už začíname vídať vo vestibuloch verejných budov, kníhkupectvách, v detských centrách, škôlkach, záhradách, v domovoch sociálnych služieb i v nemocniciach. Výborne sa im darí na letných festivaloch či rôznych performanciách, skvele oživia spoločenské oslavy či firemné akcie. A, samozrejme, sú pekným a užitočným doplnkom priamo v domácnostiach. Lekárske odporúčania na výrobky potvrdzujú, že sedací vak je dobrý na relax, bezpečný pre deti a vhodný na polohovanie, rovnomerne podopiera telo a nespôsobuje deformovanie chrbtice.

Sústreďte sa na výber

Pri výbere vaku od rôznych výrobcov treba venovať pozornosť viacerým veciam. Dôležité sú rozmery – obrázky veľmi skresľujú a hoci má zákazník pocit, že veľký vak je pomerne lacný, v porovnaní s rozmermi to tak nemusí byť. Menšie vaky sú vhodné pre deti, pre dospelých nie sú také pohodlné a priestranné a sila presýpavania polystyrénových guličiek nie je taká významná. Pozor, nie všetci výrobcovia používajú ako náplň polystyrénové guličky, niekedy ju nahrádzajú drťou, ktorá vzniká z polystyrénového odpadu a bez akejkoľvek kalibrácie sa predáva ďalej ako izolačný materiál. Podstatný je aj povrchový materiál. Na lacné verzie vakov sa používajú väčšinou aj menej kvalitné látky, ktoré častým používaním strácajú na vzhľade.
Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Žena

Inzercia - Tlačové správy

 1. Ako na rodinný rozpočet v troch jednoduchých krokoch
 2. Nie je to prvýkrát, čo sa Vám bolesť chrbta vrátila?
 3. Výber žiarovky môže mať vplyv na celkové zdravie
 4. Očarujúce Cinque Terre a jeho päť svetov
 5. Ľudia v núdzi potrebujú pomoc, nakúpte potraviny aj pre nich
 6. K online predplatnému získate 30€ na nákup v sieti Intersport
 7. ŠFRB:Výstavbu a kúpu nájomných bytov podporujeme reálnymi krokmi
 8. Pracoviská zmenila pandémia. Búšiť do klávesnice môžete aj doma
 9. Bratislavu bude sprevádzať luxus
 10. Pandémia upozornila na automatizáciu. Nahradí ľudí technika?
 1. Stropný zdvihák zlepší život všetkým imobilným ľuďom
 2. Nie je to prvýkrát, čo sa Vám bolesť chrbta vrátila?
 3. 100% ovocné šťavy pod lupou – Prečo sa ich oplatí konzumovať?
 4. Wüstenrot rástol v predaji životného i neživotného poistenia
 5. Prvé bezbariérové fitko vo Zvolene otvára ZŤP cestu k športu
 6. Výber žiarovky môže mať vplyv na celkové zdravie
 7. Očarujúce Cinque Terre a jeho päť svetov
 8. S deťmi za zdravím do Vysokých Tatier
 9. Schodolez pre imobilných - Viete ako sa testuje?
 10. Šetrenie energie v domácnosti: Diaľkové meranie pomáha sporiť
 1. Stravovacie zlozvyky Slovákov. Odborníci radia čomu sa vyvarovať 17 266
 2. Pracoviská zmenila pandémia. Búšiť do klávesnice môžete aj doma 9 633
 3. Očarujúce Cinque Terre a jeho päť svetov 6 343
 4. V centre Bratislavy je na predaj 5-izbový apartmán. Takto vyzerá 6 209
 5. Bratovražedná vojna navždy zmenila Ameriku 4 963
 6. Bratislavu bude sprevádzať luxus 4 450
 7. Ako na rodinný rozpočet v troch jednoduchých krokoch 4 176
 8. Mäspoma a Kellys Bicycles či Bivio a Minifarma 3 732
 9. Aký polystyrén je najlepší na zatepľovanie? Sivý robí divy 3 172
 10. Odišli, ale nezabúdame. Spomínajte s Korzárom 2 870
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Blogy SME

 1. Martina Paulenová: Noci s bábätkom
 2. Unicef Slovensko: Čo nám hovorí najnovšia správa UNICEF o psychickom zdraví detí a mladých ľudí
 3. Symptomedica: Krvácanie do tráviaceho traktu môže byť smrteľne nebezpečné.
 4. Martina Paulenová: Čo robia dvaja rodičia s dvoma deťmi na spoločnej materskej dovolenke?
 5. Michael Achberger: Zdravý životný štýl, vďaka ktorému priberáte
 6. SKU: Príbeh pedagogičky, ktorá chcela pracovať v školstve
 7. Lenka Bajzíková: Ako nedomrviť svoj prvý maratón
 8. Symptomedica: Výskyt stresového vredu žalúdka sa zvyšuje.
 1. Roland Vizner: Aký bude Váš dôchodok. Jednoduchý a vcelku presný návod ako ho vypočítať za 3 minúty. 18 299
 2. Tereza Krajčová: Anglický denník: 15. Ak vás anglické zdravotníctvo nezabije, tak aspoň prizabije 9 266
 3. Martin Kugla: Zachráňme Petržalku! 7 007
 4. Pavel Dvořák: Toto sú nepokojné časy 6 188
 5. Peter Chudý: Norbert Bödör je bezúhonný človek alebo čo mi povedal o svojom príbuznom Tibor Gašpar. 4 880
 6. Karol Labaš: S čím sa Richard Raši verejne nechváli 4 408
 7. Stanislav Martinčko: Chudoba v nedeľu na panské,do R.Soboty !!! 4 094
 8. Peter Chudý: Pribudnú ďalšie „biele kone“ v policajnej uniforme, prečo vyšetrovateľka Santusová neabsolvovala detektor lži, aké sú dôvody jej konca na inšpekcii? 3 816
 1. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 2: Flow, alebo ako pri práci stratiť pojem o čase
 2. Karolína Farská: Česká predvolebná kampaň vrcholí. Nastavuje trend aj pre tú budúcu na Slovensku
 3. Milota Sidorová: Ženy doplácajú na nedostupnosť bývania najviac. Takto to vyriešili vo Viedni
 4. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 1: O hrách a systémoch
 5. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí
 6. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič.
 7. Karolína Farská: Do Ficovej éry sa vraciame aj bez neho
 8. Adam Valček: Vyšetrovateľ dal Bödörovi pokutu za to, že mlčal
Skryť Zatvoriť reklamu