SME
Štvrtok, 28. január, 2021 | Meniny má AlfonzKrížovkyKrížovky

Osedlajte si sedací vak

Len si tak sadnúť, najlepšie do niečoho pohodlného, a hovieť si. O tom čosi vedeli už naši dávni predkovia. Stohy mäkkých vankúšov tvorili odjakživa základ domácej pohody. Zabudnime na chvíľu na klasické podoby stoličiek a kresiel a vyvaľme sa. Hitom sú s

edacie vaky.

Sedací nábytok sa začal používať už 4500 rokov pred naším letopočtom. Už pravekí ľudia, sediaci okolo ohniska, sa potrebovali izolovať od chladu zeme, a tak vymysleli rôzne podložky. Sedenie na vyvýšenom mieste zároveň zdôrazňovalo aj postavenie v skupine či v danej spoločnosti. Spôsob sedenia sa odrážal aj od vykurovacieho systému – ťažké masívne kreslá s plnými operadlami, ktoré slúžili v miestnostiach s kamennými múrmi a otvoreným kozubom, bývali obložené kožušinami a vankúšmi. Ich pripevnením vznikli postupne čalúnené nábytky. Keď prišli na svet modernejšie vykurovacie zariadenia, stoličky a kreslá sa stali vzdušnejšími.

Posed je základ

Dnes si na dobré a pohodlné sedenie potrpíme, pretože veľa času trávime za počítačom a naša chrbtica si zaslúži pozornosť. Pohodlie pri sedení riešime, nech sme kdekoľvek - doma, v práci, na dovolenke či inde v teréne. Niekedy nám na posed dobre poslúži aj obrubník na chodníku, inokedy nám neulahodí ani najpohodlnejší ušiak.

Obchody sú zaplavené sedacím nábytkom rôzneho druhu a už dávno nie sme odkázaní na socialistickú uniformitu kuchynských stoličiek, lavíc či niekoľkých štandardných druhov obývacích sedacích súprav, i keď treba uznať, že sedemdesiate roky v nábytkovom dizajne dnes majú svoju historickú hodnotu. Popri často nevkusnom, nepraktickom sedacom nábytku z lacných materiálov alebo pri ohromujúco drahých kožených sedacích súpravách dokážu potešiť moderné, svieže, nápadité a cenovo vcelku dostupné sedačky. Do tejto kategórie určite zapadajú čoraz populárnejšie sedacie vaky.

obr_4.jpg

Moderné sedenie v štýle lebedenia nechýba na letných festivaloch, na
kaviarenských terasách či priamo v interiéroch kaviarní. Ľudia sa na
sedacie vaky neraz pozerajú nedôverčivo, ale stačí vyskúšať vhodný
typ a vak si zamilujete. Samozrejme, najlepší je na oddych, ale nevylučuje
sa ani posed pri pracovnom stretnutí či krátkodobé ťukanie do počítača

Fajnšmekri vakom drukujú

Iste ste ich už videli. Bývajú súčasťou kaviarenského zariadenia, v lete ich vidieť priamo z ulice na kaviarenských terasách. Na prvý pohľad pôsobia natoľko ležérne, že možno ani nemáte chuť sadnúť si do nich, lebo sa vám zdá, že sa z nich nebudete vedieť postaviť. Celé je to však trochu inak. V podstate ide o vankúš obrích rozmerov, do ktorého si môžete sadnúť ako do kresla, rozvaliť sa naň ako na kanapu alebo si ho inak ľubovoľne „osedlať“ podľa toho, na akú polohu máte práve chuť. Je vyrobený zo špeciálnej pevnej látky a plnený polystyrénovou drťou alebo malými guličkami, ktoré sa vnútri presýpajú, vďaka čomu sa dá vankúš natriasť do požadovaného tvaru.

Na Slovensku sa sedací vak začal objavovať zhruba pred piatimi rokmi, podobne ako v Česku, v západnej Európe tento koncept existuje už o pár rokov dlhšie. Dnes ho už vídať v bežnej ponuke našich nábytkových predajní a funguje aj jeho internetový predaj. A čo je najdôležitejšie – táto komodita inšpirovala nielen našich domácich výrobcov, ale aj dizajnérov. Fajnšmekri, ktorí sedacie vaky vyskúšali už všelikde za hranicami, tvrdia, že u nás je v tomto smere čo robiť a vyvíjať. Jednoznačne sedacím vakom držia palce.

Garážový začiatok

„Prvý raz som ho zažil v roku 2005, sedel som na ňom v Thajsku v jednom plážovom bare. Zapáčil sa mi tým, ako sa prispôsoboval telu,“ hovorí Martin Guttman, vtedy ešte bankový manažér. Vzápätí si niečo podobné chcel kúpiť na Slovensku. Nevedel ani poriadne opísať, na čom to vlastne sedel a ako by mal výrobok nazvať. Zistil, že nič také u nás neexistuje, a rozhodol sa, že vak si zhotoví sám. „Prvé kusy, ktoré som začal robiť pre kamarátov, vznikli u mňa v garáži.

Našiel som si krajčíra, ktorý to podľa mojich inštrukcií ušil. Skúšali sme ako výplň všeličo, napokon sme sa rozhodli pre polystyrén, ktorý sa využíva v potravinárstve, lisujú sa z neho tácky. Granulát je kvalitnejší ako drť alebo stavebný polystyrén a je zdravotne neškodlivý, pružný, nepohlcuje vlhkosť, po stlačení sa vracia do svojej pôvodnej podoby a nestláča sa.“ Produkt sa postupne dostal do výroby vo viacerých tvaroch, farbách a dizajnérskych návrhoch, vo veľkostiach pre deti aj dospelých. Dnes je spomínaný výrobca ako priekopník na slovenskom trhu v konkurencii dvoch-troch ďalších domácich výrobcov.

obr_3.jpg

Ležérny štýl tohto druhu zariadenia láka najmä mladých. Na snímke vľavo študentské
práce Školy úžitkového výtvarníctva na tohtoročnej výstave Nábytok a bývanie v Nitre.

Na mnoho spôsobov

Keď si na vak sadnete, lepšie povedané, keď sa doň zaboríte, anatomicky sa prispôsobí tvaru vášho tela a mal by vám zabezpečiť odľahčené, príjemné sedenie, počas ktorého máte celé telo vykontúrované a podložené polystyrénovou hmotou. Tá má súčasne tepelnoizolačné vlastnosti, takže v chladnej miestnosti máte hneď pocit tepla, a prípadnú vlhkosť polystyrén nepohltí. Niektoré modely vankúšov sa dajú naformovať aj na päť až sedem spôsobov, tie väčšie môžu poslúžiť aj na sedenie pre dvoch a formovaním dosiahnete aj podobu kresla s opierkami na ruky aj na hlavu.

Poťahy sa vyrábajú väčšinou z odolnej, zatieranej či patinovanej polyesterovej látky, syntetickej kože, takzvanej ekokože, nábytkárskej bavlny, koženky či rifloviny, alebo najnovšie aj z obojstranne poplastovanej látky, ktorá je stopercentne odolná vode a vhodná je najmä do exteriérov. Najdrahšie modely sú, samozrejme, z pravej kože. Vaky si vyžadujú kvalitné šitie, niektoré druhy fungujú na systém vnútorného zipsu, prekrytého dvojitým materiálom a zapnutým páskou typu suchého zipsu.

Škola sa vypláca

„Na začiatku sme robili klasické štvorcové, okrúhle pukové a obdĺžnikové tvary, ktoré sú najjednoduchšie na výrobu. Dnes sú už v ponuke ďalšie špeciálne typy vankúšov – jedny sa osvedčili napríklad pre deti na sedenie a zároveň ako hračka, iné sú vhodné napríklad pre dojčiace matky,“ hovorí Guttman. Sortiment sa snaží pravidelne inovovať, čo sa odráža nielen v rozširovaní farebnej a materiálovej škály, ale predovšetkým v dizajnérskom prístupe.

Keďže rád spolupracuje s tvorivými ľuďmi, bolo zrejme otázkou času, že vznikla spolupráca s bratislavskou Školou úžitkového výtvarníctva Jozefa Vydru. Ako výrobca navrhovaných produktov sa podieľal na maturitných či koncoročných prácach študentov. Dokumentovala to aj nedávna výstava v bratislavskej galérii Satelit. Jeden z modelov dokonca získal hlavnú cenu v kategórii doplnkov na tohtoročnom veľtrhu Nábytok a bývanie v Nitre.

obr_5.jpg

Riešenia pre deti sú spojené s novými nápadmi. Tieto sedacie vaky s dierou uprostred
slúžia ako sedenie i ako bezpečná preliezka, možno ich spájať a rozpájať

Viac než lokálna úroveň

Zdá sa, že spolupráca s budúcimi výtvarníkmi je dobrá cesta. Firma nechce len „nasekať“ lacné vaky do predaja v hypermarketoch. Chce ísť cestou, ktorá dokazuje, že výroba sa dá doplniť vhodnou komunikáciou cez značku, ktorá jej výrobky zjednocuje, hovorí o kvalite a zaručuje viac než len jej lokálnu úroveň. Cení sa dobrý nápad. Čo do kvality je pomerne silná konkurencia výrobcov v Česku, cenovo výhodnejšie, no kvalitou menej porovnateľné sú výrobky z Poľska. V súčasnosti sa testuje úplne nový sortiment výrobkov, tiež v spolupráci s výtvarníkmi – do výroby sa chystajú závesné a prenosné prebaľovacie pulty pre bábätká s úložnými priestormi, dojčiace vankúše či detské tašky.

Mladí oceňujú

Sedacie vaky imponujú hlavne mladým, najsilnejšia sa ukazuje skupina ľudí od osemnásť do štyridsať rokov. Rodičia doprajú pohodlie tohto druhu hlavne malým deťom, pohodový štýl sedenia patrične oceňujú tínedžeri počas učenia, pri počúvaní hudby alebo pozeraní dobrého filmu. Päť- až desaťkilogramové vaky sú ľahko prenosné, jednoduché na údržbu, väčšinou sú antialergické a majú široké uplatnenie v interiéroch aj exteriéroch.

Okrem reštaurácií a letných terás ich už začíname vídať vo vestibuloch verejných budov, kníhkupectvách, v detských centrách, škôlkach, záhradách, v domovoch sociálnych služieb i v nemocniciach. Výborne sa im darí na letných festivaloch či rôznych performanciách, skvele oživia spoločenské oslavy či firemné akcie. A, samozrejme, sú pekným a užitočným doplnkom priamo v domácnostiach. Lekárske odporúčania na výrobky potvrdzujú, že sedací vak je dobrý na relax, bezpečný pre deti a vhodný na polohovanie, rovnomerne podopiera telo a nespôsobuje deformovanie chrbtice.

Sústreďte sa na výber

Pri výbere vaku od rôznych výrobcov treba venovať pozornosť viacerým veciam. Dôležité sú rozmery – obrázky veľmi skresľujú a hoci má zákazník pocit, že veľký vak je pomerne lacný, v porovnaní s rozmermi to tak nemusí byť. Menšie vaky sú vhodné pre deti, pre dospelých nie sú také pohodlné a priestranné a sila presýpavania polystyrénových guličiek nie je taká významná. Pozor, nie všetci výrobcovia používajú ako náplň polystyrénové guličky, niekedy ju nahrádzajú drťou, ktorá vzniká z polystyrénového odpadu a bez akejkoľvek kalibrácie sa predáva ďalej ako izolačný materiál. Podstatný je aj povrchový materiál. Na lacné verzie vakov sa používajú väčšinou aj menej kvalitné látky, ktoré častým používaním strácajú na vzhľade.
Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Žena

Inzercia - Tlačové správy

 1. Výpredaj zásob. Bezpečný nákup s garanciou dodania až k vám
 2. Za špičkovým produktom na podporu imunity sú talentovaní Slováci
 3. Viete, ako správne umyť ovocie? Čistá voda stačiť nemusí
 4. Ochrana prírody na Slovensku má nové ocenenie
 5. Ako spoznať ekologickejšie potraviny? Radí odborník
 6. Pandemická kríza urobila obrovské PR online vzdelávaniu
 7. Absolventi Paneurópskej vysokej školy majú takmer najvyšší plat
 8. Investície s fixným ročným výnosom od 6 do 8,25 %
 9. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji
 10. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 1. Neprekonaný VAM systém, ktorý zabráni krádeži vášho auta
 2. Výpredaj zásob. Bezpečný nákup s garanciou dodania až k vám
 3. Garmin predstavuje Lily, svoje najmenšie inteligentné hodinky
 4. Babylon Berlín: Najdrahší nemecký seriál
 5. Potravinové intolerancie bude KRAJ riešiť aj tento rok
 6. Viete, ako správne umyť ovocie? Čistá voda stačiť nemusí
 7. Závod zamestnáva 500 ľudí. Tatravagónka v Trebišove má 50 rokov
 8. Spoločnosť BILLA v novom e-booku radí, ako sa stravovovať zdravo
 9. Počas koronakrízy vzrástli obavy z dopadov práceneschopnosti
 10. Za špičkovým produktom na podporu imunity sú talentovaní Slováci
 1. Viete, ako správne umyť ovocie? Čistá voda stačiť nemusí 20 088
 2. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji 19 788
 3. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste? 17 580
 4. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente? 16 698
 5. Za špičkovým produktom na podporu imunity sú talentovaní Slováci 9 007
 6. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 7 620
 7. Absolventi Paneurópskej vysokej školy majú takmer najvyšší plat 7 610
 8. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov 7 375
 9. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 7 301
 10. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 6 813
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu