SME

Materská dovolenka nie je život v ulite

Ak sa dnes rodič pred skončením rodičovskej dovolenky zamestná, stráca nárok na príspevok.

(Zdroj: Ilustračné - Stock.XCHNG)

Ženy na materskej a rodičovskej dovolenke zamestnávateľov väčšinou nezaujímajú. Ich kariérny rast obdobie starostlivosti o deti pribrzdí.

Zlepší sa či nezlepší situácia mladých rodín po voľbách? Táto otázka zaujíma najmä ženy na materskej či rodičovskej dovolenke, ktorých finančnú situáciu na začiatku tohto roka skomplikovalo aj rozhodnutie odchádzajúcej Ficovej vlády o dvojakom rodičovskom príspevku.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Dajte si pomôcť Materská či rodičovská dovolenka by nemali pre ženu predstavovať život v ulite. Radí to psychologička Lenka Sokolová, ktorá je sama na materskej dovolenke už s druhým dieťaťom. Zapájajte do výchovy a starostlivosti o dieťa aj partnera, hoci je na materskej či rodičovskej dovolenke častejšie matka ako otec. Dieťa je spoločné a chvíle strávené spoločne sú cenné pre partnerov i pre deti. Nebojte sa požiadať o pomoc s dieťaťom, aby ste si mohli nájsť čas aj pre seba. Nezáleží na tom, či čas využijete na kávu s priateľkou, návštevu fitness centra alebo odborné školenie. Udržiavajte kontakty s priateľmi, kolegami, inými rodinami a podobne. Oddychujte, nesnažte sa stihnúť všetko za cenu nedostatku spánku a relaxu.

SkryťVypnúť reklamu

Dnes štát poskytuje rodičovský príspevok vo výške 164,22 eura alebo 256 eur. Nižšiu základnú sumu dostávajú napríklad pred pôrodom nezamestnané ženy alebo študentky. Vyššiu sumu ostatní rodičia, ktorí boli pred narodením dieťaťa povinne alebo dobrovoľne pripoistení najmenej 270 dní.

Na viac eur majú nárok iba do dvoch rokov dieťaťa. Od druhého do tretieho roku dieťaťa ich rodičovský príspevok klesne o približne 90 eur, teda na sumu 164,22 eura. Pokiaľ by žena chcela popri rodičovskom príspevku aj pracovať, podľa nového nemôže, lebo by oň prišla. Z rodičovského príspevku by jej popri práci zostalo len 25 percent.

Sociálna poisťovňa vyplatila vlani 237 288 materských dávok v celkovej výške takmer 68 miliónov eur. Budúca vláda sľubuje, že matky na materskej či rodičovskej dovolenke si budú môcť finančne prilepšiť.

SkryťVypnúť reklamu

Odložené matky Kým vo svete je bežné, že žena, ktorá sa stará o maloleté dieťa, môže pracovať aj z domu alebo na skrátený úväzok, u nás sa táto forma stále neujala. Rovnako nie je pravidlom, aby sa o matky na rodičovských či materských dovolenkách intenzívne zaujímal zamestnávateľ či myslel na ich kariérny rast. No aj ženy pristupujú k tomuto obdobiu, ktoré strávia s deťmi, rôzne.

Psychologička Lenka Sokolová práve absolvuje svoju druhú materskú dovolenku so štvormesačnou dcérkou. Okrem starostlivosti o dieťa si vie nájsť čas aj na pedagogickú činnosť a popritom sa venuje dobrovoľníckej činnosti v Únii materských centier.

„Niektoré ženy v období starostlivosti o dieťa nepociťujú potrebu venovať sa iným činnostiam ako výchove dieťaťa, domácnosti a rodine. Iné sa naopak potrebujú práve v tomto období realizovať aj inak ako matky - napĺňajú túto potrebu prácou z domu, záľubami alebo napríklad občianskou participáciou v materských centrách," argumentuje Sokolová

SkryťVypnúť reklamu

Podľa psychologičky obe skupiny žien dokážu plnohodnotne naplniť materskú rolu. Dôležitá je harmónia potrieb matky a dieťaťa. „Často očakávame, že dobrá mama sa maximálne prispôsobí dieťaťu. Pokiaľ toto prispôsobovanie vedie k napätiu, nespokojnosti a stresu matky, neprospieva to matke ani dieťaťu," hovorí Sokolová.

Ústretový zamestnávateľ? Ako ktorý Mnohí zamestnávatelia, ktorých sme oslovili s otázkou, či robia nejaké aktivity aj pre svoje zamestnankyne na materskej či rodičovskej dovolenke, zostali zaskočení. Tvrdili, že takéto aktivity by ani nemali ako finančne doložiť, napríklad akékoľvek odborné školenie by sa vraj muselo robiť v rámci pracovného času.

V Biotike Slovenská Ľupča majú tento rok spomedzi asi päťsto zamestnancov pätnásť žien na materskej a rodičovskej dovolenke, dve by sa mali teraz vrátiť. A čo pre ne po návrate urobia? „Nebudú robiť na zmeny," povedali nám na sekretariáte personálnej riaditeľky.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

V rafinérskej spoločnosti Slovnaft podľa vyjadrenia jej hovorcu Antona Molnára nezaznamenali záujem žien o absolvovanie vzdelávacích aktivít počas trvania materskej dovolenky. „Ale po skončení materskej, respektíve rodičovskej dovolenky je žena zaradená do takzvaného adaptačného procesu, ktorého dĺžka a obsah závisí od času trvania dovolenky, ako aj od toho, či nastupuje na pôvodné alebo nové pracovisko," povedal Molnár.

Momentálne má táto spoločnosť trinásť žien na materskej dovolenke a 36 je na rodičovskej dovolenke. „V individuálnych prípadoch uzatvárame so zamestnankyňami na materskej dovolenke dohody o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru. Sú obojstranne výhodné," povedal hovorca.

Povýšenie počas materskej V spoločnosti GlaxoSmithKline Slovakia sú v starostlivosti o ženy s rodičovskými povinnosťami oveľa ďalej. „V minulom roku sme napríklad umožnili účasť na deväťmesačnom manažérskom rozvojovom programe kolegyni, mamičke malej dcérky, ktorá pracovala na čiastočný úväzok na manažérskej pozícii a zároveň očakávala narodenie druhej dcérky. Dnes je naspäť v pracovnom procese, zatiaľ na polovičný úväzok," povedala Jana Palenčárová, personálna riaditeľka.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Celkom bežne sa tu stáva, že do vyšších funkcií sú ženy povýšené aj počas materskej dovolenky. Jedna z nich, Erika Mangult, povedala, že začala pracovať hneď po prechode z materskej dovolenky na rodičovskú dovolenku, keď mala jej dcéra iba päť mesiacov. „Nestratila som kontakt s kolegami, robila som zaujímajú a tvorivú prácu, so zaujímavým finančným ohodnotením. Aj vďaka tejto príležitosti bol aj môj návrat do práce na plný úväzok jednoduchší," hovorí.

Na čo má nárok študentka s dieťaťom

Pokiaľ sa dieťa narodí matke, ktorá ešte študuje, môže jej vzniknúť nárok na materské, ale len v tom prípade, ak si dobrovoľne platila nemocenské poistenie.

BRATISLAVA. Keďže od 1. januára 2004 už žiaci stredných škôl a študenti vysokých škôl nie sú povinne zúčastnení na nemocenskom poistení, na vznik nároku na materské je potrebné sa poistiť dobrovoľne.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

„Veľa ľudí si však stále mýli zdravotné a nemocenské poistenie," hovorí právnička Soňa Glezgo. Upozorňuje na to, že zdravotné poistenie nemá s materským žiadny súvis. Materské je dávkou nemocenského poistenia. Aj dobrovoľne nemocensky poistená osoba musí spĺňať základnú podmienku nároku na materské, a to, že bola v posledných dvoch rokoch pred pôrodom nemocensky poistená najmenej 270 dní.

„Pre nárok na materský aj rodičovského príspevok študentka nemusí prerušiť školu. Dávky jej vypláca sociálna poisťovňa," hovorí Glezgo.

Výšku materského si študentka ovplyvňuje sama, nakoľko nárok na materské dobrovoľne nemocensky poistenej osobe sa vypočíta z vymeriavacieho základu, ktorý je ňou určená suma. Výška materského je 55 percent denného vymeriavacieho základu.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

V prípade, že študentka nespĺňa podmienky nároku na materské podľa predpisov o nemocenskom poistení, môže od narodenia dieťaťa poberať niektorú zo štátnych sociálnych dávok v závislosti od jej konkrétnej situácii (rodičovský príspevok, príspevok na starostlivosť o dieťa).

Jarmila Horáková

Kliknite - obrázok zväčšíte

Benefity po materskej

Po rodičovskej dovolenke dnes mnohé ženy nachádzajú ťažko prácu. V materských centrách ich učia ako sa na trhu práce predať.

BRATISLAVA. Už desať rokov pôsobia na Slovensku v mnohých mestách materské centrá. Zakladajú ich dobrovoľníčky na materskej a rodičovskej dovolenke. Slúžia nielen deťom, ale aj matkám, ktoré sa v nich vzdelávajú.

Keď pred pár rokmi založila Miriam Vojtková v bratislavskom Starom Meste materské centrum Prešporkovo jej dni sa zmenili. Získala novú energiu, ktorá ju nabíjala tak, že mala zo svojej materskej dovolenky radosť.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

„Ten deň mal zrazu úplne iný náboj, nemala som pocit, že dieťa ma vyčerpáva," hovorí Miriam Vojtková, dnes už jedna z manažérok Únie materských centier.

Ako sa dovzdelať Samotné materské centrá matkám umožňujú, aby materskú a rodičovskú dovolenku prežili vo väčšej pohode a neboli frustrované samotou. Ponúkajú im aj benefity, ktoré využijú po skončení materskej.

Mnohé matky v centrách získajú úplne novú kvalifikáciu a začnú robiť niečo iné ako pred materstvom. „Napríklad v Nitre najskôr začali hrať divadielko pre deti, písali si vlastné texty, vlastnoručne vyrábali bábky. A dnes sa už zamýšľajú, že sa tým budú živiť," hovorí Vojtková. Iné mamy si zase urobili kurzy masáže dojčiat, cvičení na fitloptách, hier na hudobných nástrojov a podobne.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Materské centrá poskytujú mnohé vzdelávacie kurzy. Často využívajú vlastné zdroje - matky učia ďalšie matky. Pedagogičky cudzích jazykov robia jazykové kurzy, iné ďalšie záujemkyne učia ako písať projekty na vzdelávacie či iné programy, ako na ne získať granty či sponzorov.

„Obrovský záujem bol o kurz ako manažovať a koučovať ľudí, ako zistiť v kolektíve, kto sa na čo hodí, ako riešiť konflikty, alebo ako nevyhorieť," vymenúva Vojtková.

Zamestnávatelia skúsenosti vždy neocenia Ak si však matky napíšu do životopisu, že majú skúsenosti s manažovaním práce v materskom centre, zamestnávatelia ani netušia o čo ide. „Nevedia, čo to materské centrum je, na akých princípoch funguje. Neuvedomujú si, že za takýmto manažovaním na materskej sú obrovské skúsenosti týchto žien, ktoré by mohli zúročiť v práci. Žiaľ neoceňujú to," hovorí Vojtková.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Jarmila Horáková

Čo by sa malo zmeniť

Nová vláda chce zmeniť niektoré diskriminácie pri vyplácaní rodičovského príspevku, ktoré zaviedol kabinet Róberta Fica.

BRATISLAVA. Rodičia by opäť mohli počas rodičovskej dovolenky nielen poberať rodičovský príspevok ale popri ňom aj zarábať, ako to bolo ešte vlani.

Dnes je nárok na rodičovský príspevok od začiatku tohto roka podmienený tým, že ak sa rodičia rozhodnú pre osobnú starostlivosť o dieťa, nesmú vykonávať žiadnu zárobkovú činnosť.

Stredopravé strany sľubujú zaviesť flexibilnejšie rodičovské dovolenky. Chcú rozšíriť a skvalitniť služby pre rodičov s deťmi, napríklad mikroškôlky, dotovanie opatrovateliek a podobne.

V závislosti od možností verejných financií a reformy odvodov by mala nastupujúca vláda zvýšiť daňový bonus o 100 percent na každé dieťa do šiestich rokov.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

SDKÚ presadzovala predĺženie materskej dovolenky až na jeden rok, ako aj zvýšenie materského príspevku. Z návrhu už ustúpila.

Budúca premiérka Iveta Radičová pre aktuálne.sk povedala, že bohaté rodiny by nemali mať nárok na príspevky pri narodení dieťaťa. V praxi by to znamenalo, že štát bude novorodencov posudzovať podľa majetku rodičov.

(sita, or)

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najčítanejšie na SME Žena

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 964
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 825
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 6 119
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 422
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 122
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 649
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 234
  8. Maratónska kampaň, ktorú nebudeme vidieť, ale budeme o nej počuť 1 839
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Simona Mištíková

Riaditeľka PR agentúry a lektorka soft skills.


Veľkonočné tradície majú mnoho podôb.


Pavol Juračka
Katarína Del Rio a Bianka Urbanovská zo ZA SEBA, o.z.

Agresora najviac prekvapí, keď obeť neostane ticho.


29
Nepečený cheesecake s ovocím.

Rýchly cheesecake bez pečenia je lahodný a osviežujúci. V tomto článku nájdete recepty aj tipy na cheesecake bez zapínania rúry.


redakcia SME ženy
reklama
  1. Tomáš Mikloško: Ako (ne)cítiť svoje emócie
  2. Zuzana Pelaez: O plakaní, čakaní a platení alias o slovenskom, britskom a kolumbijskom zdravotníctve.
  3. Zdravotní Klauni: Posledná klauniáda pre Lenku
  4. Ján Karas: Keď moc nemá tvár: Prebudenie tých, ktorí mlčia na hrane autority a toxického riadenia
  5. Gabriela Sabolová: Ako Aničke takmer zakázali riadiť auto
  6. Liga za ľudské práva: Adriana Mesochoritisová: Dobre mienené rady môžu byť pre ženy v násilných vzťahoch nebezpečné
  7. Matúš Radusovsky: Rôzne druhy medu a ich benefity
  8. Michaela Witters: Čo za ľudí vychováva deti, ktoré dokážu niekomu takto ublížiť?
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 011
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 72 759
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 46 083
  4. Rado Surovka: Raši dostal padáka 37 820
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 041
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 110
  7. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 19 273
  8. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 582
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business
SkryťZatvoriť reklamu