SME

Ako naučiť dieťa plávať

Letné mesiace priam lákajú skočiť do najbližšej vody. Ako naučiť dieťa plávať tak, aby sme nemuseli prežívať muky vždy, keď sa ocitne vo vode?

V súčasnosti sa stalo veľmi módnym novorodenecké a dojčenské plávanie. Môžu sa deti naučiť na týchto kurzoch plávať? „Takéto aktivity nemajú a ani nemajú mať s plávaním nič spoločné,“ vysvetľuje Alexander Vajda, plavecký inštruktor z Alvacentra, ktorý je zakladateľom novorodeneckého plávania na Slovensku. Cieľom takéhoto „plávania“ je podporiť zdravý vývoj dieťaťa. Zároveň sa rozvíjajú aj tie schopnosti, ktoré sú potrebné na učenie plávania. Plavecké štýly je dieťa schopné naučiť sa až neskôr. Podľa Vajdu je ideálny vek osem až desať rokov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Inštruktor alebo rodič?

Či svojho potomka zveriť do rúk odborníka, alebo sa pokúsiť naučiť ho plávať sám, je individuálne. Niektoré dieťa skôr dôveruje rodičovi, iné sa zase naučí ľahšie plávať pod vedením inštruktora. Plávate zásadne len prsia s hlavou vysoko nad hladinou, aby sa vám náhodou nenamočili vlasy? Bojíte sa potápať? Dýchanie vo vode vám nič nehovorí? Ak ste odpovedali kladne, bude zrejme lepšie dieťa poslať na plavecký kurz, kde ho naučia správnu plaveckú techniku. „Plavecké výcviky však majú problém v tom, že sú časovo ohraničené. Plávanie je pohybovo veľmi náročné a vyžaduje si určitý časový úsek, ktorý závisí od individuálnych schopností dieťaťa.

Niektoré sa naučí správne plávať za dva dni, iné za dva roky,“ upozorňuje Alexander Vajda. Pri výbere plaveckého kurzu sa nezabudnite spýtať aj na názor vašej ratolesti. Deti majú mať z pohybu vo vode radosť, preto, ak to tak náhodou nie je a vaše dieťa chodí na kurz len s nevôľou, prípadne si vymýšľa rozličné výhovorky, len aby tam nemuselo ísť, pátrajte po príčinách. Najlepšie, ak sa informujete priamo u organizátora kurzu. Spýtajte sa aj na možnosť prísť sa pozrieť na hodinu výcviku. Ak nemáte s vodou problém, nie je dôvod, prečo by ste sa do výučby plávania nepustili sami. Podľa Vajdu sa deti môžu naučiť plávať kvalitne aj samy, keď majú vizuálne podnety spojené s vodou. Spomína si napríklad na prípad, keď chodil na plávanie trojročný chlapček spolu so starším súrodencom a naučil sa pohybovať vo vode tak, že sa to už podobalo na plavecký štýl.

SkryťVypnúť reklamu

Zoznámte sa, prosím!

Rozhodli ste sa, že hodiny plávania dáte deťom sami? Predovšetkým myslite na to, že drobca nesmiete ťahať do vody nasilu. Mohli by ste tak u neho vyvolať odpor k vode, ktorý by mohol neskôr prekonávať len ťažko. Je prirodzené, keď sa dieťa bojí toho, čo nepozná. „Ideálne je, aby videlo rovesníkov, ako sa vo vode hrajú. Práve to môže dieťa motivovať a vytvára predpoklad, že si nájde cestu k vode samo,“ radí Vajda. Na začiatok je dôležité oboznámiť dieťa s vodným prostredím. Nechoďte do vody s tým, že ho chcete niečo naučiť, tým ho skôr otrávite. Najprv nech drobec skáče do vody, potápa sa, nechajte ho, nech loví veci z vody, špliechajte sa navzájom... a šantite spolu. Hra je najlepším spôsobom, ako docieliť, aby si dieťa zvyklo na vodné prostredie. Neprekáža, že ešte nevie plávať, stačí, že sa dokáže vo vode premiestňovať.

SkryťVypnúť reklamu

obr_1.jpgVeľa rodičov učí plávať deti tak, že postupne znásobujú vzdialenosť medzi nimi a dieťaťom. „Ak sa vie dieťa vo vode len presúvať, to nemá s plávaním nič spoločné. Keď odstúpite od neho ďalej, tým ho plávať nenaučíte. Týmto spôsobom sa vám môže podariť zafixovať u neho nesprávne návyky,“ upozorňuje inštruktor plávania. So samotným učením plávania sa neponáhľajte. Počkajte, kým si dieťa vodu najprv dôkladne preskúma. Naučte ho pohybovať sa v nej prirodzene, aby mu neprekážalo, keď sa mu naberie voda do nosa či do očí. Až keď máte pocit, že sa vaše dieťa cíti a pohybuje vo vode ako doma, je čas pomaly prejsť na učenie plaveckých štýlov.

Vajda neodporúča uprednostňovať len jeden z nich, pretože schopnosti detí sú rozdielne a vášmu drobcovi nemusí vyhovovať práve štýl, ktorý ste sa ho rozhodli učiť ako prvý. Skúste ho najprv zobrať na nejaký plavecký tréning alebo s ním v televízii pozerajte plavecké preteky. Potom ho nechajte, aby skúsilo vo vode napodobňovať jednotlivé plavecké štýly. Ten, na ktorý sa bude jeho pohyb vo vode najviac podobať, bude pre vaše dieťa pravdepodobne najvhodnejší. Pri učení plávania sa neodporúča používať nafukovacie koleso ani iné takzvané plávacie pomôcky. Fixácia dieťaťa na ne totiž významne spomaľuje proces učenia. Ak si bez nafukovacích predmetov neviete dať rady, nasuňte dieťatku na ruky rukávniky. Odborník upozorňuje, aby ste nezabudli ani na ostražitosť vo vode: „Deti musia byť vždy pod dozorom rodičov. A to aj vtedy, ak už vedia plávať. Najviac utopených je totiž plavcov.“

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Správne a zdravo

Plávanie vplýva na správne držanie tela, formuje postavu, zlepšuje celkovú kondíciu, posilňuje imunitný systém a priaznivo ovplyvňuje obehový systém. To sú benefity, ktoré nám vie voda a pohyb v nej poskytnúť. Aby bolo plávanie naozaj zdravé, je potrebné ovládať správnu techniku, a preto ju naučte aj svoje deti. „Základom všetkých plaveckých štýlov je splývavá poloha, ktorá je pre pohyb vo vode najdôležitejšia. Čím viac sa vám darí byť počas plávania v tejto polohe, tým menej potrebujete energie a plávate rýchlejšie a zdravšie. Vlastne každý plavecký štýl splývavú polohu narušuje. Najviac ju kazia takzvané prsia, preto sú najpomalšie. Pri plávaní je tiež veľmi dôležité správne dýchanie,“ radí Alexander Vajda. Na to je potrebné, aby sa deti ešte v prípravnej fáze výcviku naučili byť pod vodou bez zapchatia nosa a aby si osvojili vydychovanie do vody. Aké chyby robia deti pri plávaní najčastejšie? „Najväčšie problémy robí súhra dýchania so správnymi plaveckými pohybmi. Väčšinou je to dôsledok toho, že dieťa nemá dobré základy a nie je mu poskytnutý dostatočný čas na osvojenie získaných zručností,“ vysvetľuje plavecký inštruktor.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Tipy na vodné hry

Hry na zvieratká

sú vhodné na prvotné zoznámenie s vodným prostredím, preto robte tieto aktivity v čo najplytšej vode. Kráčajte spolu s vaším dieťaťom vo vode a napodobňujte rôzne zvieratká. Zdvíhajte vysoko nohy ako bocian, choďte dozadu ako rak, robte poskoky ako žaba, alebo sa premeňte na krokodíla – dieťa nech sa položí vo vode na bruško a chodí rukami po dne tak, aby nohy vlieklo za sebou a zároveň sa nedotýkalo spodku bazéna.

(Pod)vodné kreslenie

cieľom hry je písanie a kreslenie na hladine, prípadne na dne. Píšte rôzne písmenká, číslice či geometrické tvary. Okrem ruky využite aj nohu alebo bradu.

Vodná schovávačka

Na dne detského bazéna schovávajte rôzne predmety – napríklad hračky. Dieťa potom pláva pod vodou, hľadá ich a postupne vylovuje na breh. Hru môžete sťažiť tak, že sa dohodnete, aby vo vode hľadalo len určité predmety. Iným variantom je, že úlohou dieťaťa nie je ťahať ich z vody, ale zapamätať si čo najviac vecí, ktoré na dne zbadá.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

K téme sa vyjadruje: Alexander Vajda, inštruktor plávania novorodencov a dojčiat, a cvičiteľ plávania, www.alvacentrum.sk

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najčítanejšie na SME Žena

Komerčné články

  1. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  2. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  2. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  3. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  1. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 12 936
  2. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 5 806
  3. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 5 499
  4. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody 4 017
  5. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 3 177
  6. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 157
  7. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 2 624
  8. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy? 2 150
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Vysnívaný domov bez zbytočných prešľapov.


Soňa Lehocká
herečka a moderátorka Katarína Brychtová

S herečkou a moderátorkou (aj) o výhodách zrelého veku.


Barbora V. Daxner
Vilu z roku 1912 rekonštruovali architekti z ateliéru Collegium. Podľa architekti Kataríny Lupták jej výnimočnosť tkvie aj v prístupe investora.

Dnes sa uchádza v Česku o ocenenie interiér roku.


Pistáciová bábovka.

Čo si uvariť na Zelený štvrtok? Inšpirujte sa výberom receptov.


redakcia SME ženy 10
  1. Tomáš Mikloško: Ako (ne)cítiť svoje emócie
  2. Zuzana Pelaez: O plakaní, čakaní a platení alias o slovenskom, britskom a kolumbijskom zdravotníctve.
  3. Zdravotní Klauni: Posledná klauniáda pre Lenku
  4. Ján Karas: Keď moc nemá tvár: Prebudenie tých, ktorí mlčia na hrane autority a toxického riadenia
  5. Gabriela Sabolová: Ako Aničke takmer zakázali riadiť auto
  6. Liga za ľudské práva: Adriana Mesochoritisová: Dobre mienené rady môžu byť pre ženy v násilných vzťahoch nebezpečné
  7. Matúš Radusovsky: Rôzne druhy medu a ich benefity
  8. Michaela Witters: Čo za ľudí vychováva deti, ktoré dokážu niekomu takto ublížiť?
  1. Martin Ondráš: Slintačka a krívačka - prečo to celé nesedí 46 004
  2. Michael Achberger: Revolučný trik na chudnutie: Ženy si ho pochvaľujú, trvá len 5 minút denne 19 769
  3. Vlado Jakubkovič: Otvorený list Generálnemu prokurátorovi 19 622
  4. Natália Milanová: Ministerstvo kultúry objednalo tanečné odevy pre žiakov od stavebnej firmy 18 275
  5. Radko Mačuha: To si vážne myslíte, že premiér bol postrelený a že nieje zaočkovaný? 15 250
  6. Marcel Rebro: Armádny kaplán: všetci chlapci sú mŕtvi. Pošlite drony, nech ich pomstíme 12 865
  7. Viera Gáliková: Pelíšky - prečo tri pokusy o samovraždu 10 621
  8. Viktor Pamula: Rozklad ministerstva zahraničných vecí pokračuje 10 584
  1. Věra Tepličková: Komu svieti Slnko v sieti?
  2. Radko Mačuha: To si vážne myslíte, že premiér bol postrelený a že nieje zaočkovaný?
  3. Radko Mačuha: Kotlár je génius, objavil Tučík.
  4. Marcel Rebro: Fico potvrdil účasť na májových oslavách v Moskve. Prispejme mu na letenku
  5. Věra Tepličková: Predveľkonočné pašie alebo Aký štát, také Turínské plátno
  6. Radko Mačuha: Prejav Roberta Fica v Moskve. ( fikcia)
  7. Marcel Rebro: Raketový útok v Sumoch je aktom štátneho terorizmu
  8. Radko Mačuha: Čurilla? Veď to je magor.
reklama
SkryťZatvoriť reklamu