Netradičné praktiky zdobenia zovňajšku sú známe z obdobia pradávnej Afriky. Hrdí Masajovia v africkej Keni nosia rozmerné placky v ušiach už mnoho generácií. Aj mnohé ďalšie kmene tomu dodnes holdujú a kult tela silno viažu na svoje tradície. Nosením širokých ozdôb si rozťahujú do neuveriteľných rozmerov nielen uši, ale aj gamby, nosné dierky, dokonca krky. Takýto status je pre nich symbolom statočnosti, príslušnosti ku kmeňu alebo vyjadruje postavenie v hierarchii daného kmeňa.
Krásne hyzdenie
Ľahší odvar tejto podstaty spĺňa rozťahovák aj v modernej civilizovanej spoločnosti hlavne medzi mladými, ktorí chcú pôsobiť extravagantne a rázne sa odlíšiť od generácie svojich rodičov. Stále sa medzi nimi nájdu aj takí, ktorí netušia, o čo v prípade rozťahováka ide. Stačí však trochu vyzvedať na internetových diskusných fórach a rýchlo zistia, aké to je rozťahovať si týmto predmetom dierku v uchu, koľko to trvá a aká široká by dierka mala byť, aby bol človek uznaný v kruhoch takzvaných tunelárov a plugerov. Mnohým diskutérom sa táto móda vôbec nepáči a niečím takým príšerným by sa nikdy nechceli hyzdiť. No kopa ďalších si bez expandéra v uchu nevie momentálne ani predstaviť svoj život, hoci nejeden priznáva, koľko bolesti si počas procesu rozťahovania užil, čím všetkým si otvor musel premazávať, keď pokožka a tkanivo reagovali na zmeny, kdekto sa dokonca podelí aj so skúsenosťou, ako taká diera strašne smrdí, keď si ju pár dní nevyčistí.
Kto nechce trpieť, používa falošné expandéry
Aký expandér?
Rozťahovák je špeciálny druh náušnice, ktorej nestačí klasická dierka v uchu, potrebuje oveľa väčšiu. Preto sa záujemca musí podujať na takzvaný ear expanding – rozťahovanie ušných lalokov. Tento akt nie je finančne náročný a stačí len dostatok odvahy, aby ste zistili, že rozťahovať možno kdekoľvek a čímkoľvek, stačí vedieť ako na to. Na vlastnú výrobu expandéra sa často používa špeciálna modelovacia hmota fimo, ktorá sa vyrába v mnohých farbách, dajú sa z nej kúzliť rôzne tvarové a farebné kombinácie. Hotové predmety stačí na tridsať minút zapiecť v rúre a ozdoba je na svete. Niektorí však upozorňujú na škodlivý vplyv tejto hmoty na pokožku a odporúčajú kvalitnejšie materiály - napríklad titán, sklo, chirurgickú oceľ či prírodné materiály ako drevo, kameň, rohovinu, kosť.
Takýmito kolieskami si môžete vyplniť otvory v ušných lalôčikoch vyrobené expandérmi
Bez bolesti to nejde?
Rozťahovanie ušného lalôčika však nie je až také jednoduché, ako sa zdá. Rozťahovák má podobu hladkého klinu, podkovy, slimáka či špirály, teda zahnutého predmetu, ktorý má jeden hrot ostrý a od zúženého konca sa rozširuje do požadovanej hrúbky. Niekedy je opatrený fixačnými gumičkami, aby sa z dierky nevyšmykol. Denne sa zasúva stále viac do dierky v uchu, postupná zmena hrúbky slimáka dierku čoraz viac rozťahuje. Keď sa rozťahovák pretiahne bez problémov cez dieru celý, dá sa vymeniť za širší. V priebehu pár týždňov možno dosiahnuť, že sa v ušnom lalôčiku objaví osem, dvanásť až dvadsať milimetrov široký otvor. Unáhlený postup však ucho ľahko dokaličí. Viaceré internetové stránky preto prinášajú podrobné postupy rozťahovania ušného lalôčika, hoci občas pripúšťajú, že bez bolesti to nejde.
Ručne vyrobené expandéry z modelovacej hmoty fimo
Po milimetroch
Ak chcete začať s rozťahovaním, treba mať najprv poctivo prepichnutý ušný lalok pre klasickú náušnicu so zahojenou dierkou. Ideálna rýchlosť rozťahovania je vraj jeden milimeter za mesiac a ucho by nemalo bolieť, hnisať ani krvácať. Rozťahovanie môžete podstúpiť aj v špecializovanom salóne za poplatok a kratší čas. Dôležité je vybrať vhodný expandér – na prvé použitie by mal mať čo najtenší hrot a rozširovať sa maximálne do hrúbky štyroch milimetrov. Dôležité je vystihnúť, po akom čase a o koľko rozťahovák v uchu posúvať. Je lepšie postupovať pomaly, aby si tkanivo ucha stihlo zvykať na zvýšený tlak a nedochádzalo k popraskaniu kože, či dokonca k úplnému pretrhnutiu laloku. Ušný lalok treba priebežne premasťovať, umývať antibakteriálnym mydlom a soľným roztokom a s každodenným čistením pokračovať aj potom, keď si nasadíte finálny typ ozdoby. Na noc treba dopriať uchu odpočinok a vyberať ju.
Niektoré expandéry majú fixačné gumičky, zabraňujúce vypadnutiu
A nakoniec falošný
Roztiahnutie do optimálneho rozmeru možno zavŕšiť aplikáciou náušníc typu tunelu alebo plugu. Ak sa rozhodnete rozťahovák už viac nepoužívať, po vybraní sa údajne diera v priebehu istého času zaťahuje späť na pôvodné rozmery. Pre menej odvážnych vyznávačov rozťahovákov, ktorí nedôverujú tejto procedúre, ale ozdobu by radi nosili, existuje aj špeciálny typ – takzvaný fake piercing alebo fake expandér. Ide o falošný rozťahovák fungujúci na princípe klasickej ihlovej náušnice s násadkou, ktorý po zapnutí vytvára dojem kompletného expandéra.