SME

Nenahraditeľné tekutiny

Horúce letné počasie sa dá zvládnuť len vďaka dobrému pitnému režimu. Na čo si treba dávať pozor?

Koľko máme v sebe vody?

Nielen deťom, ale aj starším ľuďom hrozí dehydratácia častejšie než dospelému človeku, lebo vodu rýchlejšie strácajú a zabúdajú priebežne počas dňa dostatočne piť. Až 80 percent celkovej hmotnosti novorodenca tvorí voda, na rozdiel od 60-percentného podielu vody v tele dospelého človeka. Preto je dieťa na stratu tekutín viac citlivé. Na druhej strane, vekom sa množstvo vody v organizme znižuje a starší ľudia majú v organizme viazaných už len 50 percent. Zároveň strácajú schopnosť vnímať pocit smädu. Preto by mali piť, aj keď nepociťujú smäd. Strata vody, ktorá by dospelému spôsobila „len“ dehydratáciu, môže znamenať pre dieťa alebo starého človeka ohrozenie života. Malé dojča potrebuje 85 až 170 ml vody na kilogram svojej hmotnosti, pričom dospelému stačí približne 20 až 40 ml vody/kg hmotnosti.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Naozaj studené nápoje škodia?

Áno. Je ťažké v horúcich letných dňoch odolávať lákavým ľadovým nápojom, ktoré nás okamžite osviežia a schladia. Nezaženú však smäd. A o príjem dostatočného množstva tekutín sa musíme v lete starať predovšetkým. „Príliš studené až ľadové nápoje sa v našom organizme správajú ako voda na rozpálenej platni – zasyčia a vyparia sa,“ uvádzajú odborníci z Úradu verejného zdravotníctva SR. Ľadové nápoje navyše spôsobujú organizmu poriadny šok. Prekrvujú sliznicu hltana, čo môže vyvolať zápal nosohltana alebo nádchu. Zhoršujú trávenie a môžu vyvolať aj zápal žalúdočnej sliznice. Naopak vlažné nápoje prechádzajú telom postupne a celkovo ho osviežujú oveľa účinnejšie. Nepomáhajú len na krátky okamih smädu, ale dlhodobejšie.

SkryťVypnúť reklamu

Dehydratácia

„Človek denne stráca asi 2,5 litra vody, z toho pol litra dýchaním, pol litra potom a zvyšok, čiže 1,5 litra hlavne močom a stolicou. Príjem tekutín musí dosahovať úroveň straty vody v organizme, čo je asi 2,5 litra. Platí to pre človeka s normálnou pracovnou činnosťou v štandardných klimatických podmienkach,“ uvádzajú odborníci z ÚVZ. Polovicu odporúčaného množstva je vhodné vypiť behom dopoludnia. U malých detí spoznáme príznaky nedostatku tekutín v organizme rýchlo – ich koža je zvráskavená a má znížené napätie. Sliznice sú suché, jazyk môže mať biely alebo hnedý povlak. Obzvlášť pri malých deťoch treba dávať pozor na dehydratáciu.

Ťažký stupeň odvodnenia nastáva, už keď dieťa stratí 10 percent svojej telesnej hmotnosti. Pri dehydratácii treba okamžite začať postupne podávať chýbajúce tekutiny. Pre deti sa odporúčajú rehydratačné roztoky, ktoré sa dajú kúpiť v lekárňach. Dodávajú potrebné ióny a tekutiny. „U starších detí alebo v prípade, že potrebujete zasiahnuť ihneď, je dobré podať dieťaťu minerálnu vodu s vyšším obsahom iónov. Zapamätajte si, že pri dlhšie trvajúcej dehydratácii nesmiete podávať sladké beziónové tekutiny, ako napríklad veľmi sladený čaj,“ vravia odborníci. Aj u dospelých platí, že pitie treba podávať v malom množstve, ale v častých intervaloch. V ťažších prípadoch už treba tekutiny dodať do tela intravenózne.

SkryťVypnúť reklamu

Ako sa prejavuje dehydratácia?

  • Únavou, zníženým výkonom
  • malátnosťou
  • bolesťami hlavy
  • závratmi, poruchou koordinácie pohybov
  • poklesom krvného tlaku
  • nepokojom
  • nechutenstvom
  • nedostatkom sĺz a slín
  • tmavo zafarbeným močom (môžu sa v ňom už vyskytovať aj kryštáliky)
  • v neskoršom štádiu sa zrýchľuje pulz, skracuje dych, nastáva šokový stav.

Voda, ktorá netečie

Tekutiny sa dajú do organizmu dostať aj inak než nápojmi. Predovšetkým malé deti sa neľahko presviedčajú, aby dostatočne pili. Prísun vody však môže zaistiť aj riedka polievka alebo ovocie a zelenina. Napríklad uhorka obsahuje až 95 percent vody, o málo menej jej majú paradajky a šaláty, „napiť sa môžeme“ aj pri konzumácii červeného melóna, ktorý má v sebe až 80 percent vody.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Čo piť v lete

Dodržiavať pitný režim nie je len obľúbená fráza odborníkov na výživu, ale naozajstná nutnosť. Najmä v týchto dňoch by sme si mali viac ako inokedy uvedomovať, čo pijeme. Aj ľadová káva organizmus odvodňuje, preto by sme s ňou mali vždy súčasne piť aj dostatočné množstvo neperlivej vody. „Pitie ovocných nápojov (džúsov, štiav) vo veľkom množstve nie je vhodné pre pomerne vysoký obsah jednoduchých cukrov, čo zvyšuje ich kalorickú hodnotu a vylučovanie vody z organizmu,“ uvádzajú odborníci z ÚVZ.

Aj sladené malinovky a kolové nápoje je dobré konzumovať len v obmedzenom množstve, prípadne na ne úplne zabudnúť. Samy osebe zvyšujú smäd a okrem toho sú zdrojom veľkého množstva cukru, čo môže viesť najmä u detí k nadváhe. K dispozícii je niekoľko druhov nealkoholických nápojov, ktoré sú vhodné pre deti i pre dospelých ako zdroj potrebných tekutín. Odporúča sa kombinácia čistej pramenitej vody s minerálnymi vodami, ktoré obsahujú dôležité minerály a soli:

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Stolová voda - vyrobená z podzemného zdroja, mierne mineralizovaná (cca 200 g/l). Je vhodná aj vo väčšom množstve. Nemusí byť dobrá pre dojčatá, čo záleží na množstve dusičnanov. Čím menej, tým lepšie.

Balená pitná voda - ak je obohatená o CO2, ide už o sódovú vodu.

Minerálne vody - bývajú neochutené, alebo s pridaním prírodných, či umelých ochucovadiel a aróm. Oproti stolovej vode má už veľmi veľký obsah minerálov. Je dôležité všímať si zloženie jednotlivých druhov minerálok. Organizmus potrebuje najmä vápnik, horčík, draslík a železo. Dôležité sú aj stopové prvky selén, chróm, nikel, zinok a mangán. Ich obsah je však nízky. „Najdôležitejším prvkom, ktorého množstvo treba sledovať, je sodík. Jeho zvýšený príjem je rovnako škodlivý, ako jeho nedostatok,“ uvádzajú odborníci z ÚVZ. Dlhodobé nadmerné prijímanie sodíka môže zvyšovať riziko rakoviny žalúdka a podporuje vznik srdcovo-cievnych ochorení. Týka sa to dospelých, ale vyššia hladina sodíka nie je samozrejme vhodná ani pre malé či väčšie deti. Bežne ho prijímame z kuchynskej soli a slaných, často nezdravých jedál, čím si zabezpečujeme jeho dostatočný prísun. Minerálne vody s obsahom sodíka by sme preto nemali piť dlhodobejšie.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Čaj - vlažnej teploty je ideálnym nápojom na horúce dni. Je navyše organizmu veľmi prospešný. Obsahuje stopové prvky mangán, flór, malé množstvo riboflavínu a niacínu. Je však významným zdrojom antioxidantov, ktoré chránia telo pred poruchami srdca, mŕtvicou i rakovinou. Účinok antioxidantov v čaji je porovnateľný s ovocím a zeleninou. Podľa odborných štúdií majú tri šálky čaju denne rovnaký antioxidačný účinok ako šesť jabĺk. Čaj by však nemal byť silný, lebo v takom prípade narušuje vstrebávanie železa do organizmu.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najčítanejšie na SME Žena

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 17 284
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 953
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 7 135
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 516
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 3 664
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 496
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 189
  8. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni 1 754
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Simona Mištíková

Riaditeľka PR agentúry a lektorka soft skills.


Veľkonočné tradície majú mnoho podôb.


Pavol Juračka
Katarína Del Rio a Bianka Urbanovská zo ZA SEBA, o.z.

Agresora najviac prekvapí, keď obeť neostane ticho.


29
Nepečený cheesecake s ovocím.

Rýchly cheesecake bez pečenia je lahodný a osviežujúci. V tomto článku nájdete recepty aj tipy na cheesecake bez zapínania rúry.


redakcia SME ženy
  1. Tomáš Mikloško: Ako (ne)cítiť svoje emócie
  2. Zuzana Pelaez: O plakaní, čakaní a platení alias o slovenskom, britskom a kolumbijskom zdravotníctve.
  3. Zdravotní Klauni: Posledná klauniáda pre Lenku
  4. Ján Karas: Keď moc nemá tvár: Prebudenie tých, ktorí mlčia na hrane autority a toxického riadenia
  5. Gabriela Sabolová: Ako Aničke takmer zakázali riadiť auto
  6. Liga za ľudské práva: Adriana Mesochoritisová: Dobre mienené rady môžu byť pre ženy v násilných vzťahoch nebezpečné
  7. Matúš Radusovsky: Rôzne druhy medu a ich benefity
  8. Michaela Witters: Čo za ľudí vychováva deti, ktoré dokážu niekomu takto ublížiť?
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 155
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 75 697
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 54 149
  4. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 32 011
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 090
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 303
  7. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 10 466
  8. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 626
  1. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  2. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business
reklama
SkryťZatvoriť reklamu