Ktorý stan je pre vás ten pravý?
V hypermarketoch kúpite stan už od 20 €, v špecializovaných outdoorových obchodoch nájdete kvalitnejší stan od 150 € vyššie. Kedy sa oplatí pátrať po drahších kúskoch? Oldřich Kreibich z portálu www.trihory.sk radí, že by ste si mali najprv rozmyslieť, v akých podmienkach budete stan používať. Chcete si ho rozložiť na pár dní k vode, zaparkovať s ním v kempe alebo ho využijete aj na túre? Druhou otázkou je, koľkí budete v stane a kedy budete stan potrebovať. Vybrať si tak môžete spomedzi letných, trojsezónnych a celosezónnych stanov. Napokon sa rozhodnite pre veľkosť. Potrebujete aj predsienku? Budete ho nosiť na chrbte alebo vám ho pohodlne odvezie auto? Nezabudnite sa zaujímať aj o jeho vlastnosti. Zaujímavým údajom je najmä jeho vodotesnosť.
JEDNOPLÁŠŤOVÝ: Poznávacie znamenie – podozrivo nízka cena. Vysokú kvalitu, samozrejme, nečakajte, ale ak nemáte príliš vysoké nároky na ubytovanie „pod kúskom látky“, vystačí vám aj ten. Je vhodný predovšetkým do záhrady alebo na letné krátkodobé prespanie – napríklad pri vode. Jeho nevýhodou je, že mu môže robiť problémy silnejší dážď a vnútri sa môže zrážať vlhkosť. Nebuďte ani prekvapení, ak bude mať kratšiu životnosť. Na druhej strane má zase výhodu v ľahšej konštrukcii, takže ho môžete pokojne zobrať so sebou na bicykel.
TURISTICKÝ: Na dlhšie strávený čas niekde v horách alebo pri vode si kúpte radšej dvojplášťový stan, ktorý je zložený z dvoch vrstiev. Dnes sa väčšinou predáva v kopulovitom, prípadne tunelovitom tvare. Jeho hlavným plusom je, že medzi dvomi vrstvami stanu môže cirkulovať vzduch, čo zabraňuje tomu, aby na vás neskôr kvapkali skvapalnené pary. Ak sa chystáte do náročnejších podmienok, siahnite po expedičných stanoch.
KEMPINGOVÝ: Je ideálny najmä na veľké rodinné výlety či dovolenky. Ceny sú tu už o dosť vyššie, ale aj pohodlie, ktoré vám poskytne, je značne iné. Nevýhodou môže byť jeho väčšia hmotnosť, čo však pri preprave autom nie je nijaký problém.
Kým kúpite stan
- Dobrí výrobcovia udávajú, koľko ľudí sa zmestí do stanu, jeho tvar, rozmery, informáciu o použitých materiáloch a či je stan použiteľný sezónne, alebo celoročne. Informujte sa aj o veľkosti jeho vnútorného priestoru – jedna osoba by mala mať priestor minimálne 55 cm na šírku a dĺžka stanu by mala byť aspoň o 25 cm dlhšia ako výška postavy.
- Podľa Oldřicha Kreibicha môžete byť pokojní a neobávať sa premoknutia, ak má plášť stanu vodný stĺpec 3000 mm a dlážka minimálne 5000 mm. Prietrž mračien vám však vie premočiť aj oveľa kvalitnejší stan.
- Myslite na to, že čím je stan vyšší, tým sa lepšie vetrá.
- Stan by mal mať dostatok vetracích otvorov. Výhodou sú dva vchody.
- Zistite, či má vnútri praktické vrecká alebo úchytky na vešanie vecí.
- Spýtajte sa na dostupnosť náhradných dielcov, ako sú kolíky a tyčky.
Ako si vybrať spací vak
Nestačí mať len nejakú tú striešku nad hlavou, ale na spanie v prírode je nemenej dôležitý správny výber spacieho vaku. Všímajte si najmä jeho dĺžku, hmotnosť a teplotu, pre ktorú je určený. Aj tu by mal byť smerodajný predovšetkým účel, na ktorý ho budete využívať – budete v ňom spať len v lete, alebo sa vám zíde aj v zime? Spací vak by nemal byť ani veľmi veľký, ale ani pritesný, lebo sám osebe teplo nevytvára, ale zadržiava to, ktoré si vytvoríte. Všímajte si preto parametre uvádzané na vašom budúcom spacom útočisku.
Predajca Oldřich Kreibich vysvetľuje údaje o jeho náplni: „Za označením spacieho vaku sa zvyčajne nachádza číslo, ktoré spravidla označuje hmotnosť jeho náplne. Čím je číslo vyššie, tým je náplne viac, a teda je spací vak určený do náročnejších podmienok.“ Vybrať si môžete zo spacích vakov z umelého alebo z prírodného materiálu. Lacnejšie sú väčšinou tie z umelých vlákien, ktoré rýchlejšie schnú, ľahšie sa udržujú, ale zase sa aj rýchlejšie opotrebujú. Náplne z peria sú pri rovnakej hrejivosti ľahšie a zbalené zaberajú menej miesta. Ako sa vyznať v údajoch o teplote?
Oldřich Kreibich poukazuje na súčasné označenie od výrobcu, kde je okrem rozmerov, hmotnosti a použitých materiálov aj údaj o teplotných podmienkach, na ktoré je konkrétny spací vak určený. Tieto údaje nájdete v podfarbenom prúžku. Prvý býva označený načerveno a znamená maximálnu teplotu vzduchu, pri ktorej vám bude v spacom vaku ešte príjemne – napríklad 21 °C. Stredný údaj vyjadruje optimálnu teplotu – pre mužov napríklad 11 °C a pre ženy býva táto teplota o niečo vyššia. Posledný údaj s modrým sfarbením označuje spodnú hranicu, pri ktorej by ste v spacom vaku mali ešte vydržať – napríklad –1 °C. Tieto údaje sú však veľmi individuálne, zimomravejším jedincom už môže byť chladno.