SME

Viete, čo ste si objednali? Ako sa vyznať v cudzích jedálnych lístkoch

Cudzie krajiny najlepšie poznáte cez tanier. Ako si vybrať, keď nerozumiete jazyku a nepoznáte miestne špeciality? Predstavujeme vám typické národné jedlá.

(Zdroj: ILUSTRAČNÉ – Stock.XCHNG)

Cudzie krajiny najlepšie poznáte cez tanier. Ako si vybrať, keď nerozumiete jazyku a nepoznáte miestne špeciality? Predstavujeme vám typické národné jedlá, ktoré pri svojich cestách nájdete na jedálničku.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Najmä kuchyne prímorských štátov sú zárukou, že vaše chuťové poháriky neodídu z dovolenky sklamané. Za jedno z centier gastronómie sa pritom považuje Taliansko – a bolo by chybou predstaviť si pod ním len cestoviny a pizzu.

Napríklad výroba typicky talianskej šunky – prosciutta je takmer magickou záležitosťou. Suší sa na slnku a vetre nasýtenom morskou soľou a najmä v kombinácii so sladkým melónom vynikne jej plná chuť. Možno trochu narazíte, keď sa pýtate, kde nájdete tú najlepšiu šunku. Jednotlivé regióny sa o prvenstvo vášnivo preťahujú. Rozhodnutím, či je šampiónkou parmská šunka, alebo tá z friulskej oblasti s názvom San Daniele, zostáva na vás.

SkryťVypnúť reklamu

Nenechajte sa zmiasť, keď vám k šunke prinesú slané tyčinky, práve na ne sa šunka namotáva a pohodlne je. Spomínané perly talianskej kuchyne nájdete pod názvom prosciutto crudo, teda surová šunka. Kombinovať sa dá tiež s čerstvými figami (po taliansky fichi) alebo s ďalšou typicky talianskou lahôdkou – syrom mozzarella. Väčším guličkám tohto syra sa hovorí bocconcini, čo v preklade znamená malé sústa, naraziť môžete aj na čerešničky, čiže ciliegine.

Najcennejšou je zrejme Mozzarella di Bufala Campana, delikatesa, ktorá je určená na rýchlu spotrebu. Túto ospevovanú pochúťku nájdete pod rôznymi názvami – Piana del Sele, Piana del Volturo, Aversana alebo Pontina.

Syru Parmezán je tiež veľa druhov, ale iba jeden je pravý. A je tak dobrý, že si zaslúžil prezývku „kráľ syrov“. Nájdete ho pod originálnym názvom Parmigiano-Reggiano, hľadajte tiež špeciálnu pečiatku, ktorá potvrdí, že ide o originál, teda výrobok zrejúci najmenej dvanásť mesiacov. Až po uplynutí tejto doby experti usúdia, že je dosť lahodný a kvalitný, aby mohol ísť na trh. Mimochodom, parmezán tvorí 16 percent talianskeho vývozu.

SkryťVypnúť reklamu

Miestna kuchyňa ho používa okrem iného aj na výrobu ďalšej talianskej delikatesy – pesta, ktoré nemusí byť vždy len zelené, i keď to najznámejšie (pesto alla genovese) má zelenú farbu vďaka bazalke. Existuje tiež červené pesto – pesto alla siciliana, nazývané tiež pesto rosso, ktorého farbu sýtia rajčiny. Pikantnejšie je pesto alla calabrese, v tom je korenie.

Podstatné sú samozrejme tiež ryby (po taliansky pesci) a plody mora (frutti di mare), veľmi chutné sú najmä rybie polievky.

Krajiny a ich jedlá:

Taliansko

V talianskej kuchyni je najdôležitejšia čerstvosť a vzájomná harmónia chutí – jedna by nemala prebíjať druhú.

Minestrone
Zeleninová polievka, veľmi hustá. Líši sa podľa krajov, ale tiež podľa ročného obdobia. Obyčajne sa v nej objavujú rajčiny, fazule či zeler.

SkryťVypnúť reklamu

Passata di pomodoro
Hustý rajčinový pretlak, nie sladký, ako sme zvyknutý u nás, natiera sa ním napríklad pizza.

Caprese
Typický ľahký šalát s mozzarellou, rajčinami a bazalkou.

Panissa
Pokrm z ryže, cibule, fazuľami a väčšinou aj slaniny, opäť sa môže výrazne líšiť podľa kraja.

Gnocchi
Malé nočky (halušky) zo zemiakového cesta alebo krupice. Obyčajne sa podávajú s rajčinami, bylinkami a parmezánom.

Arrosto di vitello al latte
Teľacie pečené mäso.

3 tipy:

Pasta alebo cestoviny
Taliani si ich dávajú väčšinou ako hlavný chod k obedu. Existuje približne 400 druhov cestovín, niektoré sú plnené, iné sa používajú vyložene len ako závarka do polievok.
Najznámejšie sú špagety, ale ochutnajte napríklad tiež tortellini, čo sú malé plnené koláčiky, nájdete v nich mäso, alebo zeleninu.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Tagllata di manzo
Šťavnatý plátok hovädzieho na korení si vychutnáte napríklad s rajčinami a rukolou. Krásne vonia po cesnaku a bylinkách.

Tiramisu
Lahodný a vďaka silnému espressu, v ktorom sa namáčajú piškóty, taktiež povzbudzujúci múčnik. Ten pravý by mal obsahovať mascarpone, tučný syr, na ktorý by ste to však nepovedali – pripomína skôr hustú smotanu.

Španielsko

V Španielsku narazíte hneď na niekoľko rôznych kuchyní, záleží, kde budete tráviť dovolenku.

Tortilla
Placku zo zemiakov, vajec a cibule Španieli považujú za svoje národné jedlo, podobá sa trochu našej omelete.

Empanada
Kapsy z pšeničnej múky s rôznymi náplňami, môže sa v nich objavovať mäso, ale napríklad aj ryby.

Bienmesabe
Torta tvorí vrstvy mandľovo-žĺtkového krému.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Cabrito en adobo
Pod týmto názvom nájdete výborné nakladané kozlacie mäso.

Esqueixada (eskejšada)
Naložené papriky, rajčiny, cibule a olivy sa zmiešajú s kúskami sušenej tresky, katalánska špecialita sa podáva studená.

Arrós negre
Paella, ktorá sa varí v Katalánsku. Je to síce jasné z názvu, ale aj tak môže prekvapiť tmavá farba pokrmu – ryža sa totižto varí v atramente zo sépie. Znie to prapodivne, ale chutí to výborne.

Crema Catalana
Ide o španielsku obdobu francúzskeho múčniku créme brulée.

3 tipy:

Paella
Obľúbená kombinácia ryže, zeleniny a morských plodov. Kuchár môže pridať i ďalšie druhy mäsa. Pripravuje sa na veľkej panvici, dôležitou ingredienciou je šafran.

Gazpacho (gazpačo)
Studená polievka sa pripravuje z rajčín, uhorky, paprík či cesnaku.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Tapas
Obyčajne vám ich prinesú k vínu či pivu. Tapas môžu byť napríklad olivy alebo plátok šunky, ale aj smažené rybky.

Grécko

V Grécku hrajú prím olivy a olivový olej, veľmi sa presadzuje tiež zelenina. Obľúbené je jahňacie a mleté hovädzie mäso. Gréci vedia zaobchádzať s bylinkami, ich jedlá vďaka nim vždy kúzelne voňajú.

Choriatiki
Typický jednoduchý šalát, v ktorom popri čerstvej zelenine vyniknú najmä tradičné grécke pochúťky – olivy a syr Feta.Dochucuje sa samozrejme olivovým olejom, pridáva sa tiež oregano.

Yemista
Opäť ide o jedlo založené na zelenine. Gréci plnia rajčiny a papriky mletým mäsom či ryžou a bylinkami.

Dolmades
Mleté mäso sa používa ako náplň i do tohto výborného jedla. Tentokrát sa ním ale plnia vínne listy.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Keftedes
Karbonátky z mletého hovädzieho mäsa, bývajú väčšinou veľmi výrazne a chutne okorenené.

Supa avgolémono
Silný kurací vývar Gréci dochucujú vyšľahaným vajíčkom a citrónom.

3 tipy:

Mousaka
Grécky variant obľúbeného jedla vznikne vrstvením mletého mäsa, baklažánu poduseného na olivovom oleji, rajčín a niekedy zemiakov. Nechýba ani cibuľa a cesnak.

Tzatziky
Mimoriadne osviežujúci šalát z uhorky a jogurtu, výdatne ochutený cesnakom a kôprom sa obyčajne podáva s pita chlebom.

Souvlaki
Grilované ražniči s mäsom a zeleninou, ochutené olivovým olejom a citrónovou šťavou. Existuje niekoľko variantov. Najlepšie si na ražniči pochutnáte s pita chlebom.

Rakúsko

Rakúska kuchyňa do seba vstrebala prvky aj z celej bývalej rakúsko-uhorskej monarchie, nájdeme tu maďarský, ale tiež i český vplyv.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Wiener Schnitzel (vínr šnicl)
Najznámejším predstaviteľom rakúskej kuchyne je bez sporu tenký viedenský rezeň, väčšinou cez celý tanier.

Spätzle (špecle)
Ide o rakúsku verziu halušiek, podávajú sa väčšinou s kyslou kapustou a opraženou cibuľkou.

Germknödel (germknédl)
Dezert niekedy servírujú i ako hlavné jedlo, väčšinou sa sype zmesou cukru a maku. Rakúske knedlíky sú podobné ako české, líšia sa len vo veľkosti.

Topfenpalatschinke (topfnpalačinkn)
Palacinky z hladkej múky, po upečení plnené zmesou z tvarohu, smotany, hrozienok, masla s cukrom a vajíčok a zvinuté pečené v rúre.

Sacher Torte
Čokoládová torta plnená marhuľovou marmeládou a poliate čokoládou.

3 tipy:

Tiroler Knödel
Tyrolský knedlík nie je vhodný pre vegetariánov, obsahuje aj slaninu. Je poctivý a mimoriadne dobrý.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Zwiebelrostbraten (cvíblrostbrátn)
Pod dlhým názvom sa ukrýva roštenka na cibuľke, mnohokrát dostanete plátok mäsa cez celý tanier.

Tafelspitz (táflšpic)
Hovädzia špička varená z zeleninovom vývare sa považuje za klenot rakúskej národnej kuchyne. Podáva sa so zemiakmi a pikantnou chrenovou omáčkou.

Francúzsko

Vo Francúzsku narazíte na jedlá z morských plodov a rýb, časté je taktiež teľacie a hovädzie mäso, bravčové sa na tanieri objavuje málokedy. Dôležité sú syry, ktorých konzumáciou obyčajne večera končí.

Crepes a galettes (krep, galet)
V obidvoch prípadoch ide o palacinky. Keď si však objednáte crepes, pôjde o sladké cesto a väčšinou tiež sladkú náplň. Najtypickejšie je Crepe Suzette s pomarančovou náplňou ochutenou likérom. Galettes sú naopak slané, plnené často špenátom, syrom a šunkou.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Foie gras (fuaje gra)
Extrémne tučná husacia pečienka je tak jemná, že je skoro nemožné ju uvariť, pripomína paštétu. Považuje sa za jednu z najväčších lahôdok sveta.

Coq au vin (kok o ven)
Kura sa najčastejšie pripravuje na červenom burgundskom víne, v rôznych krajinách ale narazíte i na prípady, že sa používa lokálne víno.

3 tipy:

Bouillabaisse (bujabéz)
Polievka preplnená najrôznejšími rybami zo Stredozemského mora. Zakaždým chutí inak – vždy záleží na úlovku. Sú v nej cítiť bylinky, cesnak a rajčiny.

Creme Brulée (krém brilé)
Slávny francúzsky pudingový múčnik s karamelovou chrumkavou vrstvou je až neuveriteľne ľahký. Príchuť je vanilková.

Ratatouille (ratatuj)
Zeleninové jedlo z rajčín, cibule, cesnaku, papriky, baklažánu a korením sa podáva s chlebom alebo ako príloha k mäsu.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Egypt

Egyptská kuchyňa sa vyznačuje veľkou dávkou zeleniny, veľa sa využívajú tiež strukoviny. Typické sú tiež pre nás až príliš sladké múčniky.

Kushari
Jednoduché a veľmi lacné jedlo, ktoré môže prekvapiť nezvyčajnou kombináciou šošovice, cestovín a ryže. Najčastejšie sa posype cibuľkou a ochucuje pikantným rajčinovým pretlakom.

Falafel
Mäsové guľky z fava fazule (niekde ide o cícer, alebo zmes obidvoch) sa fritujú a potom podávajú s pikantnou zeleninou napríklad v pita chlebe.

Baba Ghannoug
Pri príprave tejto pasty sa najprv upečie baklažán, potom sa rozmixuje s olivovým olejom a korením. Opäť je typické vidieť miestnych obyvateľov ako pastu jedia s pita chlebom.

Mahallabiyya
Egyptský ryžový puding obyčajne dostanete posypaný zelenkavými jarami pistácií.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

3 tipy:

Kuskus
Sparené guličky pšeničnej krupice sú typickým jedlom pre celú severnú Afriku. Môžete naraziť na rôzne ochutený kuskus, napríklad tiež vo forme šalátu.

Kofta
V guľkách z mletého koreneného mäsa jasne ucítite cesnak a cibuľu. Ich príprava je veľmi jednoduchá.

Foul
Hnedé bôby s citrónom a zeleninou môžete jesť napríklad zapečené v chlebovej placke.

Chorvátsko

Chorvátska kuchyňa je rôznorodá, typické sú samozrejme ryby a plody mora.

Paški sir
Delikatesa v podobe lahodného syru pochádza od oviec, ktoré spásajú byliny na svahoch ostrova Pag.

Štrukli
Lístkové cesto s tvarohom sa zapeká so smotanou a vajíčkom. Môžete sa stretnúť so slanou i sladkou možnosťou.

Fritaja
Omeleta, ktorú môžu zdobiť orestované huby, v iných častiach ostrova to môže byť divý chren.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Rožata
Puding, na ktorý narazíte v Dalmácii, je podobný preslávenému francúzskemu créme brulée. V Dobrovníku je porovnateľne slávny ako francúzska delikatesa.

Vrbnička žlahtina
Unikátne biele víno, ktoré sa pestuje len na jednom mieste na svete.

Oštrige
Plody mora patria medzi hlavné gurmánske lákadlá Chorvátska, medzi nimi výrazne kraľujú ustrice z Limského kanálu.

3 tipy:

Ombolo
Špecialita istrijskej oblasti prekvapí výraznou korenenou chuťou. Plátok bravčového mäsa od kosti sa najskôr vyúdi a potom opeká na uhlí.

Brudet
Guláš z plodov mora a rýb sa varí na sto rôznych spôsobov. Servíruje sa s chlebom alebo talianskou polentou.

Maneštra
V silnom zeleninovom vývare nenájdete mäso, ale zemiaky, fazule a veľmi veľa kukurice.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Thajsko

V Thajsku sa je hlavne na ulici, v stánkoch môžete naraziť na naozajstné gastronomické poklady. Jedlo vonia citrónom, aróma je niekedy až moc prudká, ale keď si zvyknete, oceníte nezvyčajnú chuť cesnaku, zázvoru a štipľavého galgánu, ktorý sa zázvoru chuťovo dosť podobá.

Naam plaa
Rybia omáčka sa vyrába z malých rýb podobných sardinkám, dáva mnohým pokrmom typickou výraznú chuť.

Naam phrik
Omáčka, ktorej hlavnou súčasťou je gernátová pasta, ktorá má pre našinca veľmi intenzívny zápach.

Raak phak chil
Koreň koriandru sa používa do karí pást a omáčok, lístky koriandru niekedy nájdete ako ozdobu na pokrmoch.

3 tipy:

Tom Yam
Pikantná polievka, pre ktorú je typická pálivá a kyslá chuť. Zvyčajne sa varí s garnátmi, jej chuť tvoria exotické prísady, ako napríklad galgán alebo citrónová tráva. Polievka je ostrá po čili korení.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Pad Thai
Hádam najznámejšie slížové jedlo, ktoré si môžete kúpiť ako rýchlu desiatu v stánku na ulici. Ryžové slíže sa miešajú so špeciálnou rybacou omáčkou a kuraťom či krevetami.

Red curry
Jedlo skôr tekutej konzistencie obsahujúce napríklad kari pastu, kokosové mlieko, zeleninu, mäso, či tofu, pokiaľ ide o vegetariánsku verziu. Podáva sa s ryžou.

Článok bol prevzatý z MF Dnes.

Autor: Lucie Frydecká, MF Dnes

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najčítanejšie na SME Žena

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 17 017
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 852
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 6 233
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 439
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 057
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 639
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 224
  8. Maratónska kampaň, ktorú nebudeme vidieť, ale budeme o nej počuť 1 830
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Simona Mištíková

Riaditeľka PR agentúry a lektorka soft skills.


Veľkonočné tradície majú mnoho podôb.


Pavol Juračka
Katarína Del Rio a Bianka Urbanovská zo ZA SEBA, o.z.

Agresora najviac prekvapí, keď obeť neostane ticho.


29
Nepečený cheesecake s ovocím.

Rýchly cheesecake bez pečenia je lahodný a osviežujúci. V tomto článku nájdete recepty aj tipy na cheesecake bez zapínania rúry.


redakcia SME ženy
  1. Tomáš Mikloško: Ako (ne)cítiť svoje emócie
  2. Zuzana Pelaez: O plakaní, čakaní a platení alias o slovenskom, britskom a kolumbijskom zdravotníctve.
  3. Zdravotní Klauni: Posledná klauniáda pre Lenku
  4. Ján Karas: Keď moc nemá tvár: Prebudenie tých, ktorí mlčia na hrane autority a toxického riadenia
  5. Gabriela Sabolová: Ako Aničke takmer zakázali riadiť auto
  6. Liga za ľudské práva: Adriana Mesochoritisová: Dobre mienené rady môžu byť pre ženy v násilných vzťahoch nebezpečné
  7. Matúš Radusovsky: Rôzne druhy medu a ich benefity
  8. Michaela Witters: Čo za ľudí vychováva deti, ktoré dokážu niekomu takto ublížiť?
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 035
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 73 178
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 42 746
  4. Rado Surovka: Raši dostal padáka 38 943
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 044
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 128
  7. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 17 728
  8. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 589
  1. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  2. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business
reklama
SkryťZatvoriť reklamu