Nezadlžujte sa
Dovolenka na splátky možno vyzerá na prvý pohľad lákavo, ale keď si zrátate, koľko zaplatíte za úroky, väčšinou zistíte, že vás vyjde nepomerne drahšie, ako keby ste si vybrali podstatne lacnejší last moment alebo first minute zájazd. Ak nemáte peniaze, radšej nedovolenkujte. Urobte si voľno doma alebo na záhrade a začnite šetriť na budúcoročnú dovolenku, ktorú si možno o to viac vychutnáte.
Naplánujte si výdavky
Dopredu si určite, koľko je pre vás únosné minúť počas dovolenky a túto sumu neprekračujte. Okrem základných výdavkov na ubytovanie, cestovné a stravu si určite aj sumu, ktorú budete mať k dispozícii na denné vreckové – na posedenie v kaviarni, na zmrzlinu alebo na nákup suvenírov.
Majte rezervu na krízovú situácie
Aj v posledný deň dovolenky vás môže zaskočiť udalosť spojená s neočakávanými výdavkami. Preto by ste nikdy nemali míňať peniaze tak, aby vám na konci dovolenky neostal na účte ani cent.
Myslite na to, čo bude po dovolenke
Bez ohľadu na to, koľko počas dovolenky miniete, vždy by ste mali mať na účte zostatok vo výške minimálne trojmesačného príjmu. To je zdravá rezerva, ktorú odporúčajú finanční experti mať za každých okolností k dispozícii.
Nerozhadzujte na darčeky

Je skutočne nevyhnutné, aby ste svojim blízkym nosili drahé dary? Možno im postačí aj maličkosť z miestneho trhu alebo, a to je vysoko pravdepodobné, vaša dobrá nálada.
Strážte si peniaze
Nosiť pri sebe väčšiu hotovosť je vždy hazard. Ak je to nevyhnutné, tak si peniaze uložte do hotelového sejfu a pri sebe noste vždy len toľko peňazí, koľko práve potrebujete.Hneď po lete začnite šetriť na ďalšiu dovolenku. Každý mesiac si odložte menšiu sumu, ktorá vás nezruinuje.
Platiť kartou sa oplatí
„Platobná karta je praktickým a aj spoľahlivým platidlom vo väčšine krajín, ktoré zvykneme počas dovolenky navštevovať,“ tvrdí Executive Manager spoločnosti Partners Group Peter Sokol a zároveň odporúča mať poruke karty dvoch kartových spoločností. „Znížite tak riziko možných technických či iných problémov pri platení,“ upozorňuje.
Poplatky za platbu platobnou kartou v zahraničí sú zvyčajne na úrovni niekoľko desiatok centov, vyberanie hotovosti z bankomatu vás vyjde trochu drahšie – závisí to od krajiny, v ktorej sa nachádzate a od služby alebo balíka služieb, ktoré v banke využívate. V rámci Európskej únie môže ísť o sumu približne do 1 eura, v niektorých nečlenských krajinách EÚ treba rátať s vyššou sumou, až do 5 €. Individuálne sú aj poplatky za percento z vyberanej sumy – tú si väčšinou určuje každá banka inak. Suverénne najlacnejšie vás vyjdú platby kreditnou kartou, ktoré sú všade bez poplatku.
Ak však použijete kreditnú kartu na výber hotovosti z bankomatu, treba rátať s jeho spoplatnením. O výške poplatkov sa informujte vo vašej banke, každá banka ich má totiž nastavené trochu inak. Vo všeobecnosti platí, že výbery hotovosti s kreditkou sú drahšie ako výbery bežnou platobnou kartou. Mať poruke kreditnú kartu je však určite na dovolenke dobré, okrem iného aj preto, že vám môže pomôcť pri akýchkoľvek nepredvídateľných výdavkoch.
Prepitné na cestách
Dať pár centov navyše čašníkovi alebo taxikárovi je dobrým zvykom na vyjadrenie našej spokojnosti s poskytnutými službami vo väčšine dovolenkových destinácií. Kým u nás doma sa prepitné rieši najčastejšie zaokrúhlením sumy smerom nahor, v zahraničí to však môže byť inak. Aby sme neplatili viac alebo menej, ako býva v určitej krajine zvykom, je dobré dopredu sa oboznámiť s tamojšími zvyklosťami.
FRANCÚZSKO: V reštauráciách je obvyklé nechať čašníkovi 10 až 15 percent z celkovej sumy, ktorú sme zaplatili. Peniaze môžete nechať na stole. V taxíku sa necháva bežných 10 percent.
TALIANSKO: Prepitné v reštauráciách nebýva bežné, často sa objavuje na účte ako položka „coperto“. V baroch bývajú špeciálne tanieriky na barových pultoch, kde sa necháva pre obsluhu 10 percent. Približne podobná suma sa dáva aj taxikárom.
ŠPANIELSKO: V reštauráciách dosahuje prepitné 10 až 15 percent. Ak vám čašník prinesie drobné na vydanie, necháva sa táto suma na stole. V taxíku sa cena zaokrúhľuje smerom nahor.
TURECKO: Obvyklé je odmeniť bežné služby pre dovolenkárov, ako je obsluha v reštaurácii alebo odvoz taxíkom 10 percentami.

EGYPT: V tejto krajine si ľudia prepitné veľmi považujú. V taxíkoch sa zaokrúhľuje účet smerom nahor, v reštauráciách sa necháva 10 percent. Keď vám hotelový personál odnesie kufor alebo uprace izbu, poteší sa každej maličkosti.
GRÉCKO: Tu nemusíte počítať percentá z určitej sumy, ako prepitné sa nechávajú drobné mince čašníkom či hotelovému personálu. Taxikári prepitné ani neočakávajú, ak ste spokojní, nechajte im sumu podľa vlastného uváženia.
CHORVÁTSKO: Chorváti neočakávajú prepitné automaticky. V reštaurácii, v hoteli, v taxíku či v bare môžete nechať drobné mince podľa vlastného uváženia.
BULHARSKO: Ani v Bulharsku sa na vás nikto neurazí, keď mu nenecháte prepitné. Ak tak chcete napriek tomu urobiť, záleží len na vás, koľko dáte.