"Jediné, čo by sme mali vždy udržiavať v dokonalej čistote, je grilovací rošt. Rošt treba pred samotným grilovaním dobre vypáliť a prejsť grilovacou kefou," dodal s tým, že po ukončení grilovania je vhodné ho opätovne prepáliť a čistiacou kefou dobre prekefovať.
Čistota samotnej vane grilu alebo jeho poklopu nie je až taká nevyhnutná a záleží na vkuse používateľa grilu. Sýkora však pri pravidelnom používaní grilu odporučil čistenie spodku, vrchu grilu a všetkých jeho súčastí raz do mesiaca. "Nie je to ale nevyhnutné, grily to nepotrebujú, pretože sú na pravidelnú prevádzku prispôsobené," uviedol.
K základnému príslušenstvu patrí náradie na otáčanie, podberačky, lopatky na obracanie pokrmov a kliešte. Grilamjstrovi by však, najmä pri práci na grile na drevené uhlie, nemala pre bezpečnosť chýbať ani grilovacia rukavica.
"Existujú špeciálne ihly na špízovanie, držiaky na kotlety, na stehná, držiaky na veľké kusy mäsa, špeciálne podstavce na grilovanie hydiny, špeciálne kamene na prípravu chleba, pizze, koláčov, buchiet," doplnil Sýkora.
Zároveň dodal, že ľudia si zabezpečujú do grilov aj liatinové platne. "Liatinová platňa by nám mala slúžiť len na prípravu buď veľmi malých kúskov jedál, napríklad morských plodov, volských ôk, omeliet alebo slaniny. Steak vždy chutí lepšie prepečený na grilovacom rošte, pretože okrem neopakovateľnej chuti mu aj vizuálne dodáme efekt mriežky, ktorú na platni nikto nevytvorí," uzavrel Sýkora.