"Výsledok grilovačky nezávisí len od majstrovstva kuchára, ale aj od kvality grilu," dodal a odporučil vyhnúť sa otvorenému grilu s nízkym roštom nad pahrebou. "Treba sa zbaviť grilov, ktoré majú nízko položený rošt, ktorý sa nedá regulovať nad pahrebou a hrozí riziko spálenia a znehodnotenia surovín," poradil.
Množstvo variácií a chutí môže pri grilovaní ponúknuť podľa odborníka neopakovateľné gastronomické zážitky. "Fantázii sa dnes medze nekladú," pripomenul. Zároveň dodal, že základom grilovania je dobrá nálada a trpezlivosť. "Grilovanie potrebuje dobrú prípravu a premyslený plán postupu. Zručný grilmajster by mal mať už pred grilovaním v blízkosti grilu pripravené všetky nástroje, suroviny a riad na servírovanie," zhodnotil Ertl.
Medzi základné pomôcky grilovania patrí zástera, ktorá ochráni odev, dostatok obrúskov, plastových alebo papierových tácok, špeciálnych tácok na grilovanie, grilovacieho alobalu, štetec na potieranie, kliešte, dlhá vidlička na obracanie a drôtená kefa na čistenie roštu počas grilovania.

Na grilovanie je vhodné rovné miesto, chránené pred vetrom. V bezprostrednej blízkosti grilu sa nemajú nachádzať žiadne horľavé materiály v podobe plátenných striešok proti slnku alebo závesov. Pri grile by nemalo podľa Ertla chýbať vedierko s vodou na umytie rúk alebo prípadné zahasenie požiaru.
K najdôležitejším krokom grilovania patrí príprava optimálnej pahreby. "Grilujeme zásadne na pahrebe z čistého dreva, resp. dreveného uhlia alebo brikiet. Nepoužívame staré drevo so zvyškami laku, hnilobou napadnuté alebo bútľavé drevo, ktoré vytvára priveľa dymu," upozornil. Grilovanie by malo vždy prebiehať na pahrebe a nie na priamom ohni. "Treba byť trpezlivý a počkať, kým sa uhlie alebo brikety dobre rozohrejú. Zistiť sa to dá podľa toho, že na povrchu sa vytvorí vrstvička bieleho popola. Oheň by sa mal podobať zapálenej cigare a má horieť iba z jednej štvrtiny," poradil Ertl.
Zároveň dodal, že grilovaciu mriežku alebo rošt treba pred použitím dobre očistiť. "Rošt necháme rozpáliť nad pahrebou a prihorené nečistoty očistíme drôtenou kefou," spresnil.
Aby sa mäso neprilepilo, je výborným trikom očistený a rozpálený rošt potrieť kožou zo slaniny. Mäso môžeme zase potrieť olejom, mastnejšie kusy mäsa si však pustia tuk samé.

Pri dobrej pripravenej pahrebe je dôležité, aby sálala teplo primerane, rovnomerne a dostatočne dlho, kým dokončíme grilovanie všetkých nachystaných potravín. "Optimálna teplota pahreby je vtedy, ak udržíme vo výške 10 centimetrov nad roštom dlaň od 2 do 6 sekúnd," uviedol odborník.
Pokiaľ mäso a zeleninu marinujeme v oleji, je potrebné ju pred grilovaním otrieť z oleja, pretože kvapkajúci olej spôsobuje horenie a dymenie pahreby a má za následok tvorbu karcinogénnych látok. Ak olej predsa len nakvapká do pahreby, nie je vhodné hasiť ju vodou, ale soľou. Čím hrubšie sú kusy mäsa, tým väčšia musí byť vzdialenosť od ohňa. Dlhší čas opekania vyžaduje nižšiu teplotu. Hliníkové grilovacie misky položené na gril alebo alobal prepúšťajú teplo a vôňu a súčasne zabraňujú kvapkaniu tuku na uhlíky.
"Pri obracaní mäsa pri grilovaní používame lopatku alebo kuchynské kliešte. Mäso neprepichujeme vidličkou, pretože potom z neho vyteká šťava," povedal Ertl a poradil, že na špízy sú najvhodnejšie kovové alebo drevené špajdle, ktoré pred grilovaním namočíme do studenej vody, aby sa počas grilovania nepripaľovali a aby sa na ne nelepilo mäso.