„Zmrzliny tvoria samostatnú skupinu cukrárskych výrobkov. Na ich výrobu sú potrebné mlieko alebo smotana, cukor či iné sladidlo, zahusťovadlo, vajcia, ovocie, chuťové a aromatické prípravky...“ vraví uznávaná cukrárka Jozefína Zaukolcová.
Ich príprava sa dá rozdeliť do niekoľkých častí: varenie základnej zmrzlinovej zmesi - smotanovej alebo mliečnej, dochucovanie - ovocím, rôznymi pastami, orechmi, kakaom a podobne, zmrazovanie dochutenej zmesi.
Pri príprave zmrzlín používajú výrobcovia v súčasnosti rôzne hotové polotovary.
Ako na domácu zmrzlinu
Domácu zmrzlinu však nie je ťažké vyrobiť. Stačí len uvariť základnú zmes a vymiešať ju v zmrzlinovači, prípadne vyšľahať smotanu a pripraviť zmrzlinovú pochúťku na spôsob parfé – mrazeného smotanového krému. „Pri prvom spôsobe je, samozrejme, potrebný zmrzlinovač.
Tekutá zmrzlina sa v ňom neustále mieša, čím sa našľaháva, zväčšuje svoj objem, zároveň sa zmrazuje a nevytvárajú sa kryštáliky ľadu. Tak má vyzerať dobrá zmrzlina. Ručne by to bolo náročnejšie,“ vraví odborníčka.
Vyrobte si sorbet
Ide o mrazený ovocný dezert, ktorého základ tvoria ovocná zložka, cukor, voda, prípadne liehovina alebo víno. Môže sa pripravovať aj zo zeleniny.
„Ak sa používa cukor, treba ho najskôr krátko povariť s vodou a citrónovou šťavou, vychladiť a pridať ostatné suroviny. Pri príprave pomarančového sorbetu sa suroviny zmiešajú za studena. Je to v podstate ochutená vymiešaná zamrazená ovocná dreň.
Pripravuje sa výlučne z čerstvých surovín,“ vraví Jozefína Zaukolcová. Počas zmrazovania sa hmota premiešava, aby sa netvorili kryštáliky. Na výrobu sa používajú sorbetovače.

Pár tipov od cukrárky:
- Nie je ťažké vyrobiť sorbet podľa vlastnej chuti. Stačí si pripraviť rozmixované ovocie s cukrom, vhodne ho dochutiť a zamraziť tak, aby sa dalo jesť lyžicou. Treba však dávať pozor, aby sa netvorili kúsky ľadu!
- Zmrzlinu mrazíme v kovovej nádobe, lebo má lepšiu tepelnú vodivosť ako plast.
- Ak zmrzlina v miske príliš stuhne, ponoríme misku nakrátko do horúcej vody.
- Pri konzumovaní nesmie byť zmrzlina príliš zmrznutá, lebo sa nerozvinie jej chuť.
- Zmrzlinu, či už kúpenú, alebo vyrobenú, uchovávame v mrazničke pri teplote -18°C, nemali by sme ju skladovať dlhšie ako mesiac a treba ju izolovať od cudzích pachov.
- Čiastočne rozmrazenú zmrzlinu nezmrazujeme, lebo by sa vytvorila hrubá hmota s ľadovými kryštálikmi.
Recepty Jozefíny Zaukolcovej
Ovocný sorbet
- 100 g čerstvého ovocia
- 20 g kryštálového cukru
- citrónová šťava z polovice citróna
- 20 g ovocného destilátu podľa vlastného výberu
- bielok
Ovocie, cukor, šťavu a destilát spolu rozmixujeme, dáme na dve hodiny zamraziť. Premiešame a pridáme vyšľahaný bielkový sneh. Ešte hodinu mrazíme.
Rýchla zmrzlina
- 5 vajec
- 50 g vanilínového cukru
- 140 g práškového cukru
- 400 g smotany na šľahanie
- 30 g kakaa
- 200 g ľubovoľného rozmixovaného ovocia
Bielky, vanilínový cukor a 2/3 práškového cukru vyšľaháme, zvyšný cukor vymiešame so žĺtkami. Obidve hmoty spolu spojíme, pridáme vyšľahanú smotanu. Rozdelíme na tri časti. Jednu dochutíme ovocím, jednu kakaom a jednu necháme vanilkovú. Dáme do misiek zamraziť, nemusíme počas mrazenia miešať a servírujeme.