Ak nie ste v top kondícii, vyberajte si nenáročné turistické trasy, kde vám nehrozí úraz pri zdolávaní krkolomného terénu.
Na www.turistikaonline.sk nájdete zmapované túry v známych turistických oblastiach s podrobným opisom, zobrazeným prevýšením terénu a odstupňovaním náročnosti. Zistíte, že turistiku pre menej zdatných turistov nenájdete len v Malých Karpatoch, ale aj vo Vysokých Tatrách, v Slovenskom raji alebo vo Veľkej Fatre.
7 tipov na aktívnu agroturistiku
AGROFARMA – RANČ PRI SPIŠSKOM HRADE
Kde: Hodkovce, Košický kraj; www.ranch-fah.sk
Ak máte chuť stráviť vidiecku dovolenku na východe Slovenska, navštívte ranč pri Spišskom hrade, ktorý ponúka rekreačné jazdy na koňoch, lov zveri, zber lesných plodov a húb. Okrem návštevy Spišského hradu sa môžete vydať na turistiku do Slovenského raja alebo prehliadku historického mesta Levoča.
SLNEČNÝ MAJER
Kde: Stebnícka Huta, Prešovský kraj; www.slnecnymajer.sk
Agroturistické zariadenie Slnečný Majer poskytuje širokú paletu aktivít. Nájdete tam jazdecké kurzy, cykloturistiku, fínsku saunu, fitnes a masáže. Na výlet sa môžete vybrať na neďalekú vyhliadkovúrotundu. Ak chcete ísť na výlet do zahraničia, v tesnej blízkosti Slnečného Majera je peší priechod do Poľska.
DETSKÁ FARMA – GAZDÁČIK
Kde: Banská Belá, Banskobystrický kraj; www.gazdacik.sk
Detská farma ponúka cez leto špeciálne zážitkové pobyty spojené s jazdeckými kurzmi. Pre dospelých a rodiny s deťmi je pripravený kurz ekohospodárenia a spoznávanie života na vidieku, počas ktorého sa ubytovaní môžu zapájať do všetkých prác na gazdovstve.
U ŠTEFANA
Kde: Rabčice, Žilinský kraj; www.ustefana.sk
Gazdovský dvor so všetkým, čo k pravej dedine patrí. Gazdovstvo vlastní mladá rodina, ktorá vám ukáže, ako sa na dedine kedysi žilo a zároveň si spolu s ňou môžete vyskúšať vyrobiť syr, maslo, klobásy, filcové papuče a bábiky. Môžete sa zabaviť pri folklórnej muzike alebo vodných športoch na Oravskej priehrade.
HAPPY RANCH
Kde: Trenčianske Stankovce, Trenčiansky kraj; www.happyranch.ideaweb.sk
Ranč organizuje 12-hodinový kurz jazdenia pod odborným dohľadom inštruktora. Či už si vyberiete štýl anglického, alebo westernového jazdenia, absolvujete dve hodiny teórie jazdenia, osem hodín praktickej jazdyna kolbisku a dve hodiny praktickej jazdy v prírode. Počas leta sa pravidelne každé dva týždne konajú country zábavy.
RANČ U BOBIHO
Kde: Nový Tekov, Nitriansky kraj; www.bobiranc.sk
V areáli sa nachádza gazdovský dvor s domácimi zvieratami a jazdecký výbeh, ale aj športové a relaxačné zariadenia, ako napríklad tenisové kurty, minigolfové ihrisko, vonkajší bazén. Pobyt si môžete spestriť aj výletmi do okolitých oblastí. Nachádza sa tam termálne kúpalisko v Podhájskej, Tekovské múzeum v Leviciach, skalné obydlia v Brhlovciach a mnoho ďalších atrakcií.
CZAJLIK RANCH
Kde: Dunajský Klátov, Trnavský kraj; www.czajlikranch.sk
Ranč zabezpečuje výcvik a jazdu na koni pre začiatočníkov a pokročilých a tiež aj jazdu na poníkoch pre malé deti. Vybrať sa môžete aj na vychádzku po okolí v kočiari ťahanom koňmi. Na ranči sa venujú hiporehabilitácii, teda modernej liečebnej metóde, ktorá sa úspešne využíva napríklad pri detskej obrne.
So psíkom na túru
Ak sa chystáte so psíkom na túru, nezabudnite si pribaliť dostatočné množstvo pitnej vody, ktorá by mala byť prenášaná v termoboxe, aby sa vám príliš nezohriala. Treba so sebou zobrať aj handričku a tampóny, keby bolo potrebné psovi utrieť ústnu dutinu pri nadmernej tvorbe slín a hlienu, alebo poutierať ňufáčik.
Keď je zvieratkám teplo
Zvieratá sa nepotia ako ľudia, pri zvýšenej teplote vykonávajú termoreguláciu dýchaním. Frekvencia ich dýchania sa zvýši a nadbytočné teplo prechádza do vonkajšieho prostredia. To však neznamená, že by netrpeli stratou vody. V teplom počasí treba dbať na dopĺňanie tekutín, minimálne 5- až 7-krát v priebehu dňa. Ak tak neurobíte, môže dôjsť k dehydratácii organizmu. Pri kŕmení nie je nutné robiť v lete zmeny, no snažíme sa nenechávať krmivo v miskách počas celého dňa.
Zviera nesmie byť vystavené priamemu slnečnému žiareniu, aby nedostalo úpal. Preto obmedzíme dĺžku prechádzky a presunieme ju radšej na večer alebo na ráno, keď nie je tak teplo ako na poludnie. „Pri prehriatí organizmu dochádza ku kumulácii tepla, zlyháva termoregulácia a môže nastať kómatický stav. Najhorším následkom úpalu je uhynutie zvieraťa,“ varuje veterinár Štefan Szakáll. V prípade, že zaregistrujete u svojho psa či mačky jeden z prvých príznakov úpalu – zrýchlené a sťažené dýchanie, čo najrýchlejšie im zabezpečte prívod tekutín a studené zábaly.
Ochrana prírody
Aj keď pobyt v prírode v nás prebúdza pocit voľnosti, neznamená to, že si v každom lese môžeme robiť, čo chceme. Správanie treba vždy prispôsobiť stupňu ochrany, ktorý platí na danom území. Najviac opatrný treba byť pri návšteve národnýchparkov a prírodných rezervácií, kde vás môžu pokutovať napríklad za pohyb mimo vyznačeného turistického chodníka, zbieranie kvietkov alebo lesných plodov.
1. Stupeň platí na celom území Slovenska s výnimkou chránených území. Bežných turistov v podstate nijako neobmedzuje v pohybe a v športových aktivitách.
2. Stupeň sa vzťahuje na chránené krajinné oblasti a areály. Zakazuje sa vjazd motorovým vozidlom, peši sa tam môžete voľne pohybovať. Nesmú sa tam však organizovať verejné telovýchovné, športové a turistické podujatia.
3. Stupeň platí v národných parkoch a niektorých chránených areáloch. Zakazuje sa pohybovať mimo vyznačeného turistického chodníka, lyžovať, vykonávať horolezecký výstup, zbierať rastliny a lesné plody.
4. Stupeň ochrany sa vzťahuje na chránené areály, prírodné rezerváciez a prírodné pamiatky. Nepovoľuje geologické práce, zber nerastov a skamenelín.