Ako si vybrať chatu ušitú na mieru?
Tento krok je dôležitý najmä v prípade, ak idete na dovolenku viaceré rodiny. Vyhnete sa tak potom neskorším hádkam či nedorozumeniam. Peter Kacera z agentúry www.dovolenky.sk, ktorá sa špecializuje na ubytovanie na Slovensku, radí: „Pri výbere chaty alebo chalupy by ste si mali predovšetkým dôkladne preštudovať rozloženie izieb a vybavenie objektu. Dôležité je tiež získať čo najviac fotografi í chaty, a to nielen vnútorných, ale aj vonkajších priestorov. Z nich získate lepšiu predstavu o objekte, jeho vybavení a okolí.“ Všímajte si najmä kúpeľňu a WC, pretože z ich stavu si potom viete urobiť aspoň akú-takú predstavu o úrovni celej chalupy. Dôležité je, aby boli tieto priestory čisté a upravené.
Ak pri objekte svojich chalupárskych túžob nenájdete žiadne fotografie, je to prinajmenšom podozrivé. Okrem toho si nezabudnite dopredu zistiť, aký je k ubytovaniu prístup, aby ste potom neboli napríklad šokovaní, že k chate vedie len lesná cestička... A ako je to so súkromím? „Chaty sa zvyčajne prenajímajú pre jednu skupinu, aby bolo zachované súkromie klientov. Pokiaľ je v jednom objekte ubytovaných viacero skupín, ide o chaty, ktoré sa skladajú zo samostatných, kompletne vybavených častí s vlastným vchodom. Každá skupina má teda vlastné vybavenie a navzájom sa nevyrušujú,“ vysvetľuje Kacera.
Ešte pred kúpou sa zaujímajte aj o stornovacie a reklamačné podmienky. Ak si objednávate ubytovanie cez sprostredkovateľa, po zaplatení zálohy by vám mal poskytnúť kontakt na majiteľa vami vybraného objektu. Kontaktujte ho čo najskôr, aby ste sa s ním mohli dohodnúť na podrobnostiach ohľadom vášho príchodu. Okrem toho vám môže podať ov. Pokiaľ je v jednom ďalšie zaujímavé informácie.
Koľko stojí prenájom?
„Priemerná cena ubytovania na chate na Slovensku sa pohybuje okolo 10 € za osobu a noc. Výška ceny je závislá od vybavenia objektu, regiónu a od polohy objektu od rôznych atrakcií v okolí. Nové či zrekonštruované objekty so saunou, bazénom, vzdialené kúsok od akvaparku, sú samozrejme drahšie. V ponuke sa však dajú nájsť aj jednoduchšie zariadené objekty do 8 € za osobu a noc, ktoré sa často nachádzajú vo veľmi peknej lokalite a prostredí,“ vysvetľuje Peter Kacera. Zaujímavým údajom by pre vás mala byť minimálna vyťaženosť ubytovania. Ide totiž o počet lôžok, za ktoré zaplatíte, aj keby vás bolo v skutočnosti v chate menej.
Dopredu sa väčšinou platí záloha, ktorá nepresahuje 50 % celkovej sumy za pobyt. Jej zaplatením záväzne potvrdíte svoju rezerváciu pobytu. Zvyšnú sumu potom doplatíte pri nástupe na pobyt. Niektorí ubytovatelia vyžadujú zloženie vratnej kaucie, ktorá slúži na krytie prípadných škôd na ubytovaní. Ak vrátite chatu „celú“, peniaze za kauciu vám po skončení vášho pobytu vrátia v plnej výške. Okrem ceny za prenájom sa nezabudnite zaujímať aj o všetky poplatky, ktoré sa platia na mieste. Je elektrina, voda a plyn už v cene alebo ich zaplatíte až na konci pobytu? A čo drevo do krbu? Pri každom ubytovaní je to rôzne. Peter Kacera upozorňuje na to, že štandardným doplatkom býva aj rekreačný poplatok, ktorého výšku si stanovuje obec.
Kde hľadať ubytovanie?
- www.limba.com
- www.chatyachalupy.sk
- www.chata.cz
- www.najchaty.sk
- www.chatynaslovensku.sk
- www.slovenskadovolenka.sk
Vidiecke inšpirácie
Pokiaľ ste sa rozhodli neplatiť za luxusné vybavenie veľkých chát a tento rok opäť strávite leto na tej svojej "starej dobrej chalupe", máme pre vás pár trikov, ako si ju môžete oživiť.
Pre „francúzsky vidiek“ je typický pomaľovaný nábytok a odtiene tmavozelenej, oranžovej či vínovej. Angličania používajú malé vzory a bohaté vyrezávanie. Americký vidiecky štýl kombinuje kvetinové vzory a patinu. Slovenský pôsobí starosvetsky a využíva farby prírodných materiálov. Všetko, čo skrývajú staré truhlice, treba využiť. Niekedy stačí len nový náter.
Galéria skvostov - Každá vec, ktorú nájdete na chalupe, si zaslúži pozornosť. Pri hľadaní vhodných kusov môžete prevetrať aj bazáre, blšáky a ozdobiť nimi hoci prázdne steny.