Niečo drobné k pivu
Jedným z najpríjemnejších spôsobov ako v lete dodržiavať pitný režim, je bez debaty orosený pohár piva. Ten však, najmä v dobrej spoločnosti priateľov, nezostáva sám a po pár pivách sa ozve chuť na niečo drobné pod zub. Mnohé podniky sú na to pripravené, lebo vedia, že po dobrej „chuťovke“ znovu príde smäd, kruh sa uzatvára a hosť zostáva na ďalšie. Neopakovateľný sortiment a dokonalý súlad drobností k čapovanému pivu je typický pre nemecké a české krčmičky, kde je nielen na pohľad, ale hlavne podľa chuti jasné, že pivnú kultúru si pestujú už celé storočia. V pravej českej „hospůdke“ tak okrem národnej klasiky za pár „kaček“, akou je „vepřo-knedlo-zelo“, hovädzí guláš prípadne držková, dostanete aj nejakú pikantnú maličkosť k pivu – syrečky, nakladaný hermelín, pivný syr, hrianky s tatarákom alebo ostrou mäsovou zmesou, a takmer vždy aj utopence.
Utopence a ich nemeckí príbuzní
Utopence sú českou špecialitou a počas minulej volebnej kampane ich dokonca použili na vyjadrenie svojho názoru a hádzali ich do rečniacich politikov. Ich morbídne meno nevnímame dovtedy, kým sa na jedálnom lístku neobjaví jeho nepodarený anglický preklad – ‚drowned dead men‘. Pochybujem, že zahraniční turisti chápu tento druh čierneho humoru a vedia, že im neprinesú kus z odležaného nebožtíka. Utopence údajne pred viac ako sto rokmi prvýkrát pripravil krčmár a mlynár Šamánek z Berounska, ktorý sa potom vraj utopil pri oprave mlynského kolesa, čím nechtiac dal utopencom aj ich meno. Táto legenda však pred verejnosťou maskuje fakt, že v podstate išlo o ďalší z vynálezov Járu Cimrmana, ktorý takto vzdal hold českému pivu, aj vďaka čomu ho minulý mesiac zvolili za najväčší div Čiech. Jeho nápad sa ihneď ujal a rozšíril sa aj do nemecky hovoriacich krajín. Tam sa udomácnil hlavne v podobe šalátu (Wurstsalat), ktorý sa v rôznych podobách a obmenách ponúka od Rakúska až po Alsasko, kde napríklad pozostáva z tenkých prúžkov diétnej salámy a tvrdého syra (Allgäuer alebo Ementál) s cibuľou, krátko marinovaných v octe. Jedinečnou špecialitou sú norimberské „kyslé rožky“ (Saure Zipfel). Tieto teplé teľacie „buršty“ sa varia v octovo-vínovom náleve s cibuľou a koreninami a ešte teplé sa podávajú s chrenom a ražným chlebom a chutné sú nielen k pivu, ale aj po bujarej noci, keď ich ocenia najmä tí, čo to „trošku“ prehnali.
Aký plavčík, taký utopenec

Základom dobrých utopencov sú kvalitné špekáčiky. Po páde komunistov začal byť ich výber obzvlášť náročný, keďže jednotliví výrobcovia prestali dodržiavať československú normu na ich výrobu a v snahe ušetriť sa zvyšoval podiel múky a nemäsových zložiek, čo sa zreteľne prejavilo na ich kvalite. S frustráciou sme to zažívali napríklad aj pri snahe opekať ich nad ohňom – rýchlo sa pripekali a zároveň sa rozpadali. Našťastie sa slovenskí a českí výrobcovia dohodli na spoločných pravidlách tradičnej výroby a tento rok podali žiadosť Európskej komisii o registrovanie špekáčikov ako našej zaručenej tradičnej špeciality. Utopence odrážajú krajové špecifiká, odvahu ich výrobcu, ako aj chute ich konzumentov. Okrem kvality a kvantity bežných ingrediencií (špekáčiky, cibuľa, kyslé uhorky, nakladaná kápia, feferónky či baranie rohy) záleží na dávke jednotlivých pochutín (horčica, ocot, cukor, soľ), ako aj na výbere korenín a byliniek, ktoré sa podieľajú na chuti octového nálevu. Hoci je ich príprava v podstate nenáročná a v praxi nemáte čo pokaziť, vo výslednej chuti sú veľké rozdiely a tak nečudo, že Česi radi usporadúvajú súťaže v ich degustácii. Skúste (nesúťažne) pripraviť svoje vlastné utopence na najbližšiu oslavu a určite mnohých potešíte.
Recepty na domáce utopence
Sedem dní a nocí
Ingrediencie: špekáčiky a cibuľa (1:1), nakladané uhorky, feferónky a baranie rohy, čerstvé alebo nakladané kuriatka prípadne rýdziky, mleté čierne korenie alebo štipľavá paprika. Na liter nálevu: ocot a voda (1:1), 1 lyžica oleja, 2 lyžičky cukru, 1 lyžička soli, celé korenie, nové korenie, bobkový list, klinčeky, borievky, rasca.
Postup: Nálev povaríme minimálne 5 minút, pričom časť vody môžeme nahradiť aj nálevom z feferónok. Ak použijeme čerstvé huby, pridáme ich na záver do vriaceho nálevu. Špekáčiky olúpeme, prekrojíme, pokoreníme, do rezu vložíme cibuľu a plátok uhorky. Do skleného pohára navrstvíme cibuľu, špekáčiky a ostatné zložky a zalejeme ešte teplým nálevom. Po vychladnutí uložíme na týždeň do chladničky. Obsah občas premiešame (nad drezom) a chýbajúci nálev môžeme doliať octom.
Bavorský „Wurstsalat“ sa podáva aj počas mníchovského Oktoberfestu. Obsahuje na kolieska nakrájané miestne „buršty“, kyslé uhorky a cibuľu. Väčšinou sa marinuje len pár hodín.
Čo ste možno nevedeli: Namiesto špekáčikov sa môžu použiť aj obyčajné párky. Menej vhodný je kabanos alebo slovenská točená saláma – tie sa hodia skôr na rýchle šaláty. Octový nálev zabezpečuje konzerváciu mäsa aj pri izbovej teplote. Napriek tomu sa tento spôsob manipulácie Európskej komisii nepozdáva.