Kam s deťmi na dovolenku?
Lignano Sabbiadoro
Poloha – severovýchodná časť Talianska, Benátska riviéra. Polostrov Lignano Sabbiadoro ponúka široké pieskové pláže, ideálne pre rodiny s deťmi. Medzi vyhľadávané atrakcie patrí vodný park Aquasplash, zábavný park Gulliverlandia, veľké akvárium a lunapark. S deťmi môžete navštíviť aj zoologickú záhradu v Punta Verde. Ďalšie letoviská vhodné pre deti v Taliansku: Bibione, Caorle, Lido di Jesolo.
Umag
Poloha – severozápadná časť polostrova Istria, Chorvátsko. Prímorské mestečko niekoľko kilometrov od Slovinska je vzdialené len pár hodín z Bratislavy. Miestne hotely ponúkajú bohaté animačné programy pre deti. Nechýbajú ani rôzne tobogany a vodné parky. Ďalšie letoviská vhodné pre deti v Chorvátsku: Poreč, Medulin, Zadar.
Elenite
Poloha – 10 km severovýchodne od Slnečného pobrežia v Bulharsku. Pre deti, ale aj dospelých je tam škola vodných športov, futbalové a tenisové ihriská, jedinečný akvapark Atlantída a tiež škôlka pre najmenších. Ďalšie letoviská vhodné pre deti v Bulharsku: Zlaté piesky, Sozopol, Primorsko.
Manavgat
Poloha – južná časť Turecka neďaleko Side. Piesočnaté pláže a čistá voda vás určite potešia, ak sa chystáte na dovolenku s deťmi. Okrem toho na vás čaká neskutočný svet detskej fantázie v akvaparku. Ďalšie letoviská vhodné pre deti v Turecku: Alanya, Side, Belek.
Faliraki
Poloha – severovýchodná časť gréckeho ostrova Rodos. Mierne pieskové pláže, tobogany, výlety na loďkách a hlučné diskotéky potešia najmä deti v pubertálnom a predpubertálnom veku. Navyše z Faliraki je to len na skok do hlavného mesta ostrova, kde je veľa historických pamiatok. Ďalšie letoviská vhodné pre deti v Grécku: Katerini Paralia na Olympskej riviére, Laganas na ostrove Zakynthos, Kavos na ostrove Korfu.
Výlety po SLovensku
Akvapark Tatralandia v Liptovskom Mikuláši
Najväčší akvapark na Slovensku okrem 11 bazénov a 28 toboganov ponúka aj lanové centrum. Najmenší sa potešia novému dvojposchodovému hradu v detskom kútiku, tí väčší si môžu dopriať trochu adrenalínu na najväčšom raftovacom tobogane v Európe. Pri areáli sa nachádza westernové mestečko Šiklův Mlýn, kde sa môžu vaše ratolesti zahrať na kovbojov.
Bojnický zámok
Na romantickom zámku v Bojniciach sa každé leto konajú akcie a hry pre deti. Môžu sa vydať na špeciálnu detskú prehliadku, kde im sprievodkyňa vyrozpráva čarovný príbeh pána Bartolomeja a zahrá sa s nimi hru na hradných pánov.
Košická ZOO
Najväčšia zoologická záhrada na Slovensku je zoo v Košiciach. Pozrieť si tam môžete 151 druhov zvierat z piatich kontinentov. Hneď vedľa môžete svoje dieťa prihlásiť do týždňového prímestského tábora, v ktorom sa dozvie informácie o živote v africkej savane, zajazdí si na koníku alebo sa vydá na cestu do praveku.
Zábava v Tatrách
Tento rok pripravilo horské stredisko Vysoké Tatry novinku pre rodiny s deťmi v Tatranskej Lomnici a Starom Smokovci – náučno-zábavný program pre deti Tatranská divočina. Na výletoch po vysokohorských chodníkoch budú účastníkov sprevádzať rozprávkové postavičky medveď Kubo, orol Karol, kamzík Pirin a svišť Jurko.
7 tipov na prázdniny pre školákov
Pre vedátorov
Kde: City Camp na Železnej studienke
Vek: od 6 do 12 rokov
Malí prieskumníci sa dozvedia v mestských lesoch Bratislavy, na Železnej studienke, na Partizánskej lúke a pri Vydrici veľa zaujímavostí o zvieratkách a rastlinách.
Budú si môcť urobiť vlastný geologický výskum, urobiť pokusy s vodou a pritom sa zahrať s drevom a kameňmi. Informácie nájdete na www.citycamp.sk.
Pre umelcov
Kde: Design Camp 2010 v Bratislave
Vek: od 7 do 15 rokov
Denný tábor pre deti, ktoré rady kreslia, modelujú a majstrujú, otvára tento rok päť ateliérov: ateliér kresby a maľby, grafi ky, fotografi e, tvarovania automobilov a odevného dizajnu. Program bude prebiehať v Škole dizajnu v bratislavskom Ružinove. Podrobnosti sú na www.skoladesignu.sk.
Pre zálesákov

Kde: Happy Children Camp v Terchovej
Vek: od 5 do 12 rokov
Denný tábor pre deti zo Žiliny a okolia ponúka výlety po stopách Jánošíka, športové hry, splavovanie rieky Oravy, voľbu táborovej Miss, kvízy a súťaže, diskotéky a výučbu jazykov so zahraničnou lektorkou. Prihlásiť sa môžete na www.kurzy-pobyty.sk.
Pre dobrodruhov
Kde: Indiánsky tábor pri Turčeku
Vek: od 6 do 18 rokov
Vyskúšať si nocľah v indiánskom stane, cez deň spoznávať rastliny a zvieratá pod vedením veľkého indiánskeho ducha a večer počúvať pri ohni magické mýty a dobrodružné príbehy – to je sen každého malého Winnetoua. Informácie sú na www.indiani.sk.
Pre milovníkov koníkov
Kde: Hipokemp Lesanka v Košiciach
Vek: od 8 do 16 rokov
V tomto dennom tábore môžu deti tráviť voľný čas s koníkmi. Vyskúšajú si, ako sa na nich jazdí a ako sa treba o zvieratá starať, aby boli zdravé a plné sily. Okrem toho si osvoja aj základy výcviku psov. Podrobnosti nájdete na www.hucultour.sk.
Pre jazykovedcov

Kde: Medzinárodný tábor na Semmeringu
Vek: od 7 do 19 rokov
Ak máte pocit, že by sa vášmu potomkovi zišlo zdokonaliť sa v anglickom alebo v nemeckom jazyku, určite sa mu to podarí hravou nenásilnou formou v rakúskom Semmeringu, kde môže celý deň konverzovať v cudzej reči pri rôznych hrách a súťažiach. Okrem toho spozná krásnu alpskú prírodu, vykúpe sa v bazéne a večer sa zabaví na diskotéke. Prihlásiť ho môžete na www.cheyenntour.sk.
Pre fotografov
Kde: Letný foto tábor v Modre
Vek: od 8 do 14 rokov
V tichom lesnom prostredí Malých Karpát si môžu malí fotoamatéri osvojiť základy fotografi ckého umenia s profesionálnymi lektormi. Kontakt na organizátorov nájdete cez www.atelier-fantazie.tk
Čo robiť, ak sa dieťa stratí v zahraničí
Ak počas nakupovania alebo prechádzky zrazu zistíte, že sa váš syn či dcéra niekam “vyparili”, okamžite kontaktujte cestovného delegáta, ktorý je v problémových situáciách prvou kontaktnou osobou klienta každej cestovky. „Ten sa následne spojí s miestnou políciou,“ hovorí riaditeľka marketingu cestovnej kancelárie Satur Travel Mária Gallová. Ale rodičia, ktorí sa už na pár hodín reálne ocitli v podobnej situácii, hovoria, že príchod delegáta väčšinou nie je okamžitý. Preto odporúčajú ihneď zájsť na najbližšiu policajnú stanicu, aby vám pri hľadaní strateného potomka čím skôr pomohli.
Čas je v tomto prípade najväčším nepriateľom. Čím dlhšie je dieťa nezvestné, tým ďalej sa pravdepodobne od vás vzdialilo. Jedinou prekážkou takéhoto postupu môže byť jazyková bariéra, preto si nezabudnite do príručnej batožiny preventívne pribaliť slovník základných fráz potrebných na dorozumenie v jazyku danej krajiny. Pátracia akcia po dieťati môže trvať dlhší čas a dieťa sa nemusí nájsť do dňa vášho odletu z krajiny. „Za takých okolností by mala cestovná kancelária riešiť zabezpečenie služieb, a teda vybaviť predĺženie pobytu rodičov nezvestného dieťaťa,” tvrdí Gallová. Ak ste vycestovali na vlastnú päsť, musíte si pobyt predĺžiť sami alebo sa obrátiť na veľvyslanectvo. Konzulát vám môže poskytnúť v prípade núdze ubytovanie a pomôcť v komunikácii s miestnou políciou.