tú históriu.
V minulosti boli obľúbené predovšetkým u starších zámožných dám v tmavomodro-bielej kombinácii, prípadne ako čierne bodky na hnedom podklade. Vtedy boli úzko spojené s luxusnými prírodnými materiálmi ako hodváb alebo šifón, a v podobe vychádzkových šiat boli neodmysliteľnou súčasťou šatníka každej skutočnej dámy. Bodky sa pravidelne tešia záujmu návrhárov a toto leto sú skrátka všade.
Bodky v móde
Farba, tvar ani veľkosť nie sú limitujúce. Stačí sa rozhodnúť pre charizmatickú klasiku, sladký retro štýl alebo pre aktuálny viacfarebný look. Prísny geometrický tvar bodiek pritom vôbec nie je povinný. Veľmi štýlovo pôsobia aj bodky rozpíjajúce sa do textilu alebo bodkovaný vzor poskladaný z rozličných veľkostí.
História
Biele bodky pravidelne rozmiestnené na čiernom pozadí sú súčasťou formálnych odevov. Vzor sa však od 50. rokov pravidelne používa aj ako efektný plavkový dezén. V roku 1835 sa polka stala najobľúbenejším tancom spoločenských zábav. Názov dezénu „polka dots” bol vybraný preto, že bodkované šaty sa vtedy tešili tanečnej popularite. Použitie tohto termínu sa traduje od roku 1873
Kultová záležitosť
Bodky v roku 1930 prenikli z módy aj do sveta kreslených rozprávok o Mickey Mousovi Walta Disneyho. Jeho priateľke Minnie navrhli kostyméri nesmrteľné červené šatôčky s bielymi bodkami. Bodky 50. rokov ako súčasť módy rock and rollu a kolekcií Christiana Diora zažili svoju slávu aj o desaťročie neskôr. V časoch éry modelky Twigy dominovala viac ich hravosť a uvoľnenosť. Typickou ukážkou konzervatívneho vkusu je uniforma mestských policajtiek zo sedemdesiatych rokov.
Bodky a celebrity
Predsudok, že bodkované dezény sú vzorom pre malé dievčatká, je už vo svete dávno prekonaný. Naopak, jeho svieži vzhľad využívajú celebrity rady tam, kde blýskajú blesky fotoaparátov. Ruská herečka Svetlana Metkina predviedla bodkovanú róbu na červenom koberci na filmovom festivale v Benátkach v roku 2006.
Vo filme
Britská internetová stránka www.missbutterfly.co.uk zverejnila rebríček najkultovejších filmových šiat všetkých čias, podľa ktorého sa biele skladané šaty Marilyn Monroe umiestnili síce na prvej priečke, ale oveľa cennejšie sú jej zábery v bodkovaných plavkách z roku 1951. Bodkované šaty z filmu Pretty Woman (1990) v hlavnej úlohe s Juliou Robertsovou sa umiestnili na štvrtom mieste.
Kráľovská verzia
Princeznú Dianu možno vyhlásiť za nekorunovanú kráľovnú bodiek. Guľôčkované dezény milovala a vedela ich nosiť dievčensky s aristokratickou noblesou. Jej štafetu prebrala Camilla Parkerová. Výsledok je však diametrálne odlišný.