Stanovenie výživného
Som slobodná mamička, s otcom môjho synčeka spolu nežijeme. Chceme sa mimosúdne dohodnúť na výživnom, ale ja neviem, akú sumu mám požadovať. On je podnikateľ a zarába celkom slušne. Prosím, poraďte mi, ako sa ráta výživné?
Miriam Gabríková, Senica
Zákon o rodine ustanovuje, že obaja rodičia prispievajú na výživu svojich detí podľa svojich schopností, možností a majetkových pomerov. Dieťa má právo podieľať sa na životnej úrovni rodičov. Súd bude teda skúmať okrem príjmu otca aj váš príjem a potreby dieťaťa. Pri určení rozsahu vyživovacej povinnosti sa prihliada aj na to, ktorý z rodičov a v akej miere sa o dieťa stará. Častým problémom pri určovaní výšky vyživovacej povinnosti je preukázanie skutočného príjmu práve u podnikateľov. Títo takmer pravidelne znižujú svoj daňový základ v čo najväčšom rozsahu, a tak nakoniec je ich preukázaný príjem dosť nízky. Na vašu otázku, koľko môžete požadovať ako výživné, nie je možné presne odpovedať, nakoľko súd bude pri určení výšky výživného zvažovať uvedené skutočnosti. Určite odporúčam požadovať vyššiu sumu.
Čo robiť s agresívnym synom?
Mám 83-ročnú svokru, u ktorej v dvojizbovom byte býva syn. To by bolo v poriadku. Jej syn je však nezamestnaný a zároveň notorický alkoholik. Ak mu nedá svokra peniaze, začína byť na ňu agresívny. Svokra policajtov volať nechce, je stará a hanbí sa pred susedmi. Jej syn už bol na jednom protialkoholickom liečení, na druhé však ísť odmieta. Najhoršie na tom je, že ho naň nemá ako donútiť ísť. Ako jej pomôcť?
Alžbeta Ambrová, Košice
Vaša svokra sa musí rozhodnúť, či chce trpieť takéto správanie syna, alebo začne problém razantne riešiť. Pokiaľ syna nechce vyhodiť na ulicu alebo volať políciu, právne východiská tu nie sú. Vaša svokra ho nemôže nijako právne donútiť, aby sa podrobil protialkoholickému liečeniu, ak to on sám nechce. Ak syn nechce pracovať, hoci je toho schopný, jeho matka nie je povinná vyživovať ho. Konanie jej syna môže vzhľadom na intenzitu útokov hraničiť až s trestným činom týrania blízkej osoby. Existuje inštitút vykázania z bytu alebo domu, podľa ktorého je policajt oprávnený vykázať ho zo spoločne obývaného priestoru, ak možno zo synovej strany očakávať útok na život, zdravie, slobodu alebo ľudskú dôstojnosť. Súčasťou vykázania je aj zákaz vstupu vykázanej osoby do spoločného obydlia počas nasledujúcich štyridsiatich ôsmich hodín. Môže sa tak stať aj počas synovej neprítomnosti. Potom však ohrozená osoba musí podať návrh na súd do štyridsiatich ôsmich hodín.
Na vaše otázky odpovedá Milan Ficek, advokát, www.ficek.sk