Na pláži v pohybe
Na dovolenke pri mori sa zhadzujú prebytočné kilá ľahšie ako doma. Veď komu by chutilo napchávať sa vo vyše tridsaťstupňových horúčavách? Využite svoj znížený apetít a doplňte ho prímorským cvičením. Pripravte si k nemu dostatočné zásoby vody s obsahom minerálov. Tá vám dodá dôležité látky, ktoré počas cvičenia vypotíte. Deň začnite masážou chodidiel pieskom – zabehajte si naboso po pláži.
Doobeda je ideálny čas na rozprúdenie krvi a spaľovanie tukových vankúšikov. Niektoré hotely ponúkajú v rámci animačného programu aj cvičenie na pláži či v mori. Bola by škoda nevyužiť príležitosť, keď vášmu cvičeniu udáva smer skúsený inštruktor. Obľube sa teší vodný aerobik, ktorý má výhodu v tom, že nezaťažuje pohybový aparát tak ako cvičenie na suchu.
Počas dňa to však už s fyzickou námahou veľmi nepreháňajte. Koniec koncov, ste na dovolenke. Počas horúčav si choďte len zaplávať, prípadne si zahrajte plážový volejbal. Nezabúdajte sa však chrániť pred slnkom kvalitnými opaľovacími krémami, slnečnými okuliarmi a pokrývkou hlavy. Podvečer svoju zoštíhľovaciu kúru zakončite príjemnou prechádzkou po pláži. Najlepšie po večeri, aby vám pred spaním dobre vytrávilo.
Zacvičte si vo vode
Tieto jednoduché cviky z akvaaerobiku vám krásne vytvarujú problémové partie.
Na ploché bruško: Telo je nadnášané vodou, ruky rozpažené do strán, nohami sa nedotýkame dna. Spojené nohy striedavo s nádychom vystierame a s výdychom priťahujeme kolená k hrudníku, pričom sa snažíme čo najviac priblížiť k pleciam.
Na pekné nohy: Prechádzame sa po dne, voda nám siaha vyše pása, pritom striedavo s výdychom zdvíhame pravé a ľavé koleno do výšky. Telo držíme rovno, chrbát vystretý, stiahneme brucho a podsadíme panvu.
Na vytvarované ramená: Rozkročíme sa na dne, aby sme mali dobrú stabilitu. zatiahneme brucho, podsadíme panvu, voda nám siaha po plecia. Striedavo naťahujeme proti odporu vody pravú a ľavú ruku tak, ako keby sme boxovali.
Rýchlokurz dovolenkového fotografovania
Krajina musí mať dominantu – Ani to najkrajšie miesto na svete nebude na vašich snímkach vyzerať dobre, keď ho cvaknete bez akejkoľvek kompozície. Základom je, že na obrázku musí byť dominanta, niečo, čo je na prvý pohľad najvýraznejšie. Ľudské oko je prirodzene zvyknuté zamerať sa pri každom pohľade na jeden objekt. Ak budete mať na fotke priveľa podnetov a žiadny z nich nebude dominantný, snímka bude pôsobiť chaoticky a rozbito.
Vyhnite sa mŕtvym priestorom – Ulica v meste, kde nie je ani noha, prázdne nádvorie alebo vyľudnená pláž – takéto objekty dokážu umelecky stvárniť špičkoví fotografi so sofistikovanou fotografickou výbavou, vy však stavte radšej na istotu a oživte svoje snímky ľuďmi. Každá prírodná alebo architektonická scenéria bude vyzerať o poznanie lepšie, ak bude jej súčasťou život.
Použite fotoaparát po západe slnka – Najmä tam, kde sú večer osvetlené budovy, môžete urobiť pôsobivé nočné zábery. Veľmi pekné svetlo vzniká niekedy aj pol hodiny po západe slnka, keď sa obloha zafarbí svetlooranžovými, sýtočervenými až fialovými odtieňmi.
Odstrihnite sivé nebo – Obloha sa zatiahla sivými oblakmi a vás hnevá, že nemáte na snímkach sýtomodrú oblohu? Existuje ľahké riešenie. Stačí fotografi e nakomponovať tak, aby na nich bol vždy len kúsoček neba. Zvyšok scenérie bude vyzerať lepšie ako pri peknom slnečnom počasí, nebudú ju totiž rušiť žiadne tiene.
Nefoťte ľudí proti slnku - Keď odfotíte vašich kamarátov a príbuzných tak, že im bude svietiť priamo do očí slnečná žiara, budú sa vám do objektívu mračiť alebo si budú zacláňať oči rukou. Navyše, ostré svetlo nepekne zvýrazní každú chybičku krásy, takže budú vyzerať horšie ako v skutočnosti. Skúste preto pri fotení svojich dovolenkových spoločníkov použiť malý trik – postavte ich chrbtom k slnku. Svetlo za nimi vytvorí okolo ich hláv magické svetelné olemovanie a ich tváre pekne vyniknú v mäkkom príjemnom osvetlení. Ak sa chcete vyhnúť tieňom pod očami a okolo nosa, foťte dovolenkové portréty v tieni.