SME

Hurá k moru - Prvá pomoc na pláži

Čo sa nám môže stať na pláži? Všeličo. Priveľa slnka neosoží našej pokožke ani celému organizmu a na druhej strane sa pri mori môžeme stretnúť s niekoľkými živočíchmi, čo nám vedia dovolenkový pobyt dosť znepríjemniť. Na čo si treba dávať pozor?

Prehriatie organizmu a úpal

Ak človek nie je zvyknutý na vyššie horúčavy a neprijíma dostatok tekutín a solí, jeho organizmus sa nadmerne potí, čo spôsobuje dehydratáciu a nadmernú vyčerpanosť. Postihnutý je potom bledý, má studenú pokožku, je mu zle, bolí ho hlava, má kŕče a môže aj odpadnúť. Musíme ho hneď umiestniť na chladné, tmavé a tiché miesto a podložiť mu nohy. Uvoľniť jeho odev a podať mu na pitie vodu s rozpustenou soľou v pomere liter vody/ lyžička soli.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Morský ježko

Má drobné ostne ukončené háčikom, ktoré sa po odlomení pevne uchytia v koži a dajú jezko.jpgsa len ťažko vybrať. Rana potom silno páli a následne vzniká infekcia. Ostne by sme mali čo najšetrnejšie vybrať a nedráždiť pritom pokožku. Ak sa nám nepodarí uvoľniť všetky pozostatky po pichliačoch, počas hojenia rany sa zvyšky nakoniec vylúčia aj samy. Na rozpustenie zvyškov je však účinný octový obklad. Na poranené miesto môžeme použiť anestetickú masť a bolesť zmierniť analgetikami.

SkryťVypnúť reklamu

Medúzy

Majú na chápadlách nepríjemne pŕhlivé bunky. Druhy, ktoré môžu byť pre človeka smrteľne jedovaté, sa vyskytujú hlavne v teplých moriach. V európskych moriach bývajú menej nebezpečné a pri kontakte s pokožkou spôsobujú len lokálne podráždenie. Horšie reakcie, napríklad celková otrava, sa môžu vyskytnúť len vzácne, väčšinou u alergikov. Po kontakte s medúzou cítiť na pokožke pálenie, podobné ako pri popŕhlení žihľavou. Koža je červená, objavujú sa pľuzgiere. meduza2.jpgMôže sa dostaviť bolesť hlavy, nevoľnosť. Po dotyku s medúzou si nesmieme siahať do očí, lebo ich sliznica je ešte citlivejšia než koža a mohli by sa na nej objaviť nepríjemné zapálené ložiská.

Na prvú pomoc je vhodný ocot alebo alkohol, ktoré znížia účinok toxínov. Na poranenú kožu treba nasypať čokoľvek práškové – púder, múku, suchý piesok a hmotu následne odstrániť, ale nie rukou! Zbavíme sa tak zvyškov medúzy a jej žihadiel. V žiadnom prípade nesmieme miesto čistiť sladkou vodou, z medúzy by sa totiž uvoľnilo ešte väčšie množstvo toxínov. Následne použijeme zinkovú masť na znecitlivenie lokality alebo napríklad Fenistil gél s antihistamínovým účinkom. Pri alergických osobách treba hneď podať antialergikum (napríklad Dithiaden alebo Fenistil) a privolať pomoc. Niektoré medúzy spôsobujú aj ťažkosti s dýchaním a mdloby, čo si tiež vyžaduje rýchly odborný zásah.

SkryťVypnúť reklamu

Škorpióny

Mnohí nevedia, že sa toto malé zvieratko nevyskytuje len v trópoch. Prakticky vo všetkých európskych prímorských krajinách žije niekoľko druhov škorpiónov. Mali by sme si dať na ne pozor, ale netreba sa ich báť. Nie sú nebezpečné ani smrteľne jedovaté. skorpion.jpgNajväčší z nich Buthus occitanus meria približne osem centimetrov. Škorpióny sa vyhýbajú slnečnému svetlu, takže sú aktívne hlavne v noci a nájsť ich môžeme počas dňa na miestach, kde je tieň, napríklad pod kameňmi, koreňmi stromov, ale aj v topánkach, v pohodenom šatstve alebo v posteli pod vankúšom. Škorpión útočí vzácne, len ak sa cíti ohrozený. Jeho bodnutie bolí podobne ako uštipnutie osou. Miesto je precitlivené, bolí, vyskytujú sa kŕče a môže sa dostaviť aj pocit zdrevenenia. Najskôr ranu umyjeme mydlovou vodou, priložíme studený obklad a môžeme podať analgetiká. Ak sa príznaky do dvanástich hodín nezhoršia, ale ustupujú, ide len o ľahkú otravu bez následkov. Horšie je to u detí a alergikov, u ktorých treba čo najskôr vyhľadať odbornú pomoc. Zlepšenie sa dá dosiahnuť aplikovaním kalciovej injekcie.

SkryťVypnúť reklamu

Čo robiť, ak sa niekto topí?

Hlavne by ste nemali spanikáriť. Ak nie je na blízku plavčík a vy nemáte záchranársky kurz, nechoďte sa do vody sami. Mohli by ste tak ohroziť vlastný život. Odborný garant Slovenského Červeného kríža pre výučbu prvej pomoci Jozef Köppl radí, že ak je topiaci blízko brehu, treba ísť do vody po kolená a pokúsiť sa ho vytiahnuť. Ak je však od vás ďaleko, podajte mu nejakú záchrannú pomôcku. Dobre vám poslúži aj dlhý konár alebo lano, ktorým topiacemu pomôžete von z vody. Ak sa vám podarí vytiahnuť ho a medzitým zistíte, že stratil vedomie, položte ho na rovnú, tvrdú položku, začnite ihneď s resuscitáciou a volajte odbornú pomoc.

topit_sa.jpgNajskôr treba odstrániť prekážky v dýchaní, ako sú morské riasy alebo trávy. Podľa nových odporúčaní Európskej rady pre resuscitáciu treba začať prvú pomoc u dospelej osoby masážou srdca. Položte ruku na stred hrudníka postihnutého a priložte druhú ruku spodkom dlane na vašu prvú ruku. Potom začnite tlačiť približne do hĺbky štyri až päť centimetrov. Po každom stlačení hrudník uvoľnite. Po tridsiatich stlačeniach stisnite zachraňovanej osobe nosné dierky a dvakrát vdýchnite do úst. Sledujte, či začala sama dýchať. Ak nie, tak pokračujte umelým dýchaním v pomere tridsať stlačení hrudníka a dva vdychy.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

U detí sa postupuje tak, že najprv vdýchnete úvodných päť vdychov a až potom pokračujete v pomere 30 : 2. Ak ste dvaja, pri oživovaní sa striedajte po dvoch minútach. Keď sa vám podarí obnoviť dýchanie, zostaňte pri postihnutom, prikryte ho dekou alebo šatami a kontrolujte jeho dýchanie. Ak prestane dýchať, začnite znova s oživovaním. Postihnutého je dôležité odviesť do nemocnice aj v tom prípade, keď sa na prvý pohľad zdá, že je v poriadku. Opuch pľúc totiž môže nastať až o niekoľko hodín.

Čo do lekárničky

lekarnicka.jpgPri osobných dokladoch by sme mali mať informáciu o svojej krvnej skupine a existujúcich zdravotných problémoch (cukrovka, astma, epilepsia a podobne). Vybavenie lekárničky závisí od krajiny a miesta, kam sa chystáme.

V každej by sme však mali mať niekoľko základných vecí pre prípad núdze:

SkryťVypnúť reklamu
reklama
  • sterilné obväzy, leukoplast, vata, gáza, trojrohá šatka
  • pinzeta, nožničky, zatváracie špendlíky
  • teplomer
  • dezinfekčný roztok (Septonex, Ajatín...)
  • lieky proti bolesti a zvýšenej teplote, l prípravky na ošetrenie štípancov (Tea Tree olej, Fenistil gél), l lieky proti alergii (Dithiaden, Claritine...),
  • lieky proti hnačke (Endiaron, živočíšne uhlie), zápche (Guttalax), a poruchám trávenia (Febichol, Cholestil),
  • lieky pri pálení záhy (Anacid, Gastrogel...), proti žlčovej a obličkovej kolike (Algifen, Spasmopan), pri zápaloch kože (Framykoin, Bactroban...),
  • lieky proti podráždeniu očných spojiviek (Opthalmoframykoin...),
  • prípravky na miestne znecitlivenie (napríklad Mesocain gél), na poranenie a spálenie kože (Panthenol, Calcium Pantotheticum), antibiotiká na pohotovostnú samoliečbu (napríklad chinolóny).
SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najčítanejšie na SME Žena

Komerčné články

  1. Čo bude toto leto in?
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život?
  2. Čo bude toto leto in?
  3. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  4. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  5. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  7. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  8. Kam smerujú peniaze bohatých?
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 9 049
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 8 656
  3. Kam smerujú peniaze bohatých? 4 928
  4. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú 3 722
  5. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 291
  6. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 2 768
  7. Crème de la Crème štartuje už čoskoro 2 164
  8. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 2 121
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Tomáš Mikloško: 11 vecí, ktoré ničia naše vzťahy – a ako to zmeniť
  2. Tomáš Mikloško: Ako (ne)cítiť svoje emócie
  3. Zuzana Pelaez: O plakaní, čakaní a platení alias o slovenskom, britskom a kolumbijskom zdravotníctve.
  4. Zdravotní Klauni: Posledná klauniáda pre Lenku
  5. Ján Karas: Keď moc nemá tvár: Prebudenie tých, ktorí mlčia na hrane autority a toxického riadenia
  6. Gabriela Sabolová: Ako Aničke takmer zakázali riadiť auto
  7. Liga za ľudské práva: Adriana Mesochoritisová: Dobre mienené rady môžu byť pre ženy v násilných vzťahoch nebezpečné
  8. Matúš Radusovsky: Rôzne druhy medu a ich benefity
  1. Viktor Pamula: Slovenský zväz ľadovej hanby 17 226
  2. Anna Brawne: Pridrahý Robo, nebolo tých klamstiev už dosť? 8 302
  3. Miroslav Ferkl: Stupnica Ficovej nenávisti 8 072
  4. Ivan Čáni: Pobavený Fico ako nevinné batoľa. 7 903
  5. Natália Milanová: Nové záchody na ministerstve kultúry smrdia. Poriadne smrdia. 7 856
  6. Matej Galo: Tibor Gašpar, ste hluchý, nemý, slepý alebo čo? 7 794
  7. Branko Štefanatný: Hráči z KHL nie, Šatan nie! 7 037
  8. Ján Valchár: O Istanbule a vybrakovaných skladoch tankov 5 597
  1. Marian Nanias: X (Röntgenové) lúče, alebo Gama žiarenie? Aký je rozdiel...
  2. Marcel Rebro: Nebezpečný terorista s valaškou a mierumilovný rasista so samopalom
  3. Anna Brawne: Pán minister, to naše zdravotníctvo som už zachránila ja, preto je najvyšší čas, aby ste zo seba prestali robiť šaša!
  4. Roman Kebísek: Štefánikova priateľka Weissová o ňom: Je to dobyvateľ
  5. Radko Mačuha: Fico je kráľ politickej džungle.
  6. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  7. Věra Tepličková: "I napriek tomu, že ste žena, buďte slušná."
  8. Radko Mačuha: Šmejdi" sa menia. Predražené hrnce nahradili politikou.
reklama
SkryťZatvoriť reklamu