Cyklisti patria popri chodcoch k najzraniteľnejším účastníkom cestnej premávky. Nie sú chránení tak ako ľudia v aute. Najčastejšie sa dopúšťajú chýb, keď nečakane vstupujú do vozovky mimo priechodu pre chodcov, idú po nesprávnej strane cesty, nie sú jasne viditeľní v zlom počasí alebo sú pod vplyvom alkoholu.
Cyklisti majú zároveň jazdiť tak, aby neohrozovali okoloidúce autá ani chodcov na chodníkoch alebo priechodoch pre chodcov. Podľa policajných štatistík sa väčšina smrteľných nehôd, na ktorých sa zúčastnili aj cyklisti, stala v skorých ranných hodinách počas zníženej viditeľnosti alebo naopak v nočných hodinách.
Prvá pomoc na ceste
Defekt – je jednou z najčastejších cyklistických nepríjemností. Vie ho zapríčiniť aj miniatúrne sklo, ktoré si sotva všimnete. Preto majte pri sebe vždy náhradnú dušu alebo aspoň lepiacu sadu. Najprv uvoľnite zo závitu skrutku a koleso vytiahnite z vidlice. Ak nie je pneumatika úplne prázdna, vyfúknite ju. Potom pomocou montážnej páky podpáčte plášť. Ten vytiahnite z ráfika z jednej strany a vytlačte ventil, aby ste mohli vytiahnuť dušu. Keď je vonku, skontrolujte ešte plášť, či z jeho vnútornej strany netrčia nejaké drobné predmety, ktoré by mohli dušu znovu poškodiť. Ak máte k dispozíciu novú dušu, dajte ventil do otvoru v ráfiku a potom dušu vložte do ráfika pod plášť. Ak ste si vzali so sebou na cestu lepiacu súpravu, tak dušu znovu trochu nafúknite, aby ste našli miesto, kde bola poškodená. Okolie diery potom očistite a prilepte záplatu. Nafúknutím duše ešte skontrolujte, či neprepúšťa aj na inom mieste. Potom vložte pod plášť jemne nahustenú dušu. Vráťte do ráfika aj samotný plášť. Nakoniec nafúknite dušu a koleso vložte naspäť do vidlice.
Spadnutá reťaz – prestaňte šliapať a zastavte. Je potrebné ju nahodiť ručne, preto je dobré so sebou nosiť rukavice, aby ste sa nezašpinili.
Pretrhnuté lanko na brzde – v preklade znamená, že vám prestane fungovať brzda. Namierte preto svoj bicykel rovno do najbližšieho servisu, kde vám lanko vymenia.
Cykloprevencia
Dôležitosť pravidelnej údržby bicykla si často uvedomíte až vtedy, keď ju zanedbáte a poruchy sa naň postupne nabaľujú ako snehová guľa. Po kúpe nového bicykla by vám približne po prvej stovke najazdených kilometrov mali v predajni spraviť garančnú prehliadku. Technici by vám mali zaistiť správne nastavenie jednotlivých prvkov, a tak zabrániť predčasnému opotrebeniu súčiastok. Bežnú kontrolu bicykla vykonávajte pred každou jazdou, najlepšie však po nej, aby ste mali dostatok času na prípadné opravy. Povinným minimom by malo byť preskúšanie funkčnosti bŕzd a dofúkanie pneumatík. Na boku každej pneumatiky je uvedený maximálny tlak, ktorý by ste nemali prekročiť. Pri hustení kolies zohľadnite aj terén, do ktorého sa chystáte. Lesné chodníčky vyžadujú trochu nižší tlak ako asfaltová cesta. Ďalej skontrolujte a prípadne dotiahnite rýchloupínacie závery a všetky skrutky. Dbajte, aby boli poriadne dotiahnuté, nie však prepnuté. Nezabudnite na kľuky, ktoré sa uvoľňujú najčastejšie.
Pozrite sa tiež na stav brzdových laniek a skontrolujte, či nie sú opotrebované gumičky, ktoré by mali pri stlačení brzdy priliehať celou plochou na ráfik. Pozornosť venujte aj reťazi a prevodom, ktoré udržujte v čistote. Chod prehadzovačov musí byť plynulý a ľahký. Nezabudnite na pravidelné mazanie reťaze – dnes kúpite mazivo aj v praktickej forme spreja.
Čo by mal cyklista vedieť
- Pri zníženej viditeľnosti má použiť potrebné osvetlenie.
- Počas zhoršenej viditeľnosti musí mať na sebe reflexné prvky alebo reflexné oblečenie.
- Počas jazdy mimo obce musí ma ť na hlave upevnenú prilbu. Ak má menej ako 15 rokov, musí mať prilbu a j v obci.
- Viacerí cyklisti musia ísť po ceste za sebou, nie vedľa seba.
- Cyklisti nesmú viezť na bicykli druhú osobu, psa alebo čokoľvek iné, čo by ohrozovalo plynulosť jazdy.
- Cyklista sa nesmie počas jazdy držať motorového vozidla.
- Nesmie sa jazdiť na bicykli po požití alkoholu alebo iných omamných látok.
- Cyklista nesmie ísť po chodníku pre chodcov alebo po vozovke, ak je vedľa nich zriadená cesta pre cyklistov.

Čo hovorí vyhláška?
Povinná výbava pre každého cyklistu

- dve nezávislé brzdy
- predné biele a zadné červené svetlo (ak nie je odrazka súčasťou svetla, tak aj prednou a zadnou odrazkou)
- odrazka oranžovej farby v prednom a zadnom kolese
- odrazky na oboch stranách pedálov
- zvonček
- zátky alebo uzatvorené rukoväte na koncoch kormidla
- prilba a reflexné doplnky (deti do 15 rokov v obci aj mimo obce; dospelí iba mimo obce)