azne poškodiť sexuálne zdravie.
Francúzski a britskí vedci zistili, že obézne ženy sa málokedy pýtajú na antikoncepciu alebo užívajú pilulky a obézni muži často trpia erektilnou dysfunkciou. Epidémia obezity zahlcuje bohatšie krajiny, no stúpa aj počet rozvojových krajín, ktoré bojujú s týmto problémom. V Spojených štátoch amerických trpia nadváhou alebo obezitou dve tretiny dospelých.
"Štúdia poskytuje nový uhol pohľadu. Obezita nepoškodzuje len zdravie a dĺžku života, ale aj sexuálny život," uviedla špecialistka na psychosexuálnu medicínu Sandy Goldbeck-Wood. Výskum pod vedením profesorky Nathalie Bajos je prvý, ktorý skúma vplyv nadváhy a obezity na sexuálnu aktivitu a ďalšie faktory ako sexuálne uspokojenie, nechcené tehotenstvo či potraty. Autori štúdie pozorovali sexuálne správanie mužov a žien vo veku od 18 do 69 rokov od roku 2006. Asi polovica z nich mala normálnu hmotnosť, okolo 2 500 malo nadváhu a asi 750 z nich trpelo obezitou.
Obézni muži v porovnaní so zdravými majú o 70 percent menšiu šancu mať počas jedného roka viac než jedného sexuálneho partnera a dva a polnásobne vyššie riziko erektilnej dysfunkcie. U obéznych mladších ako 30 rokov sa výrazne zvyšuje aj možnosť získania sexuálne prenosnej choroby. U žien s nadváhou a obezitou neboli zistené žiadne problémy týkajúce sa sexuálnej dysfunkcie, no tie pod 30 rokov majú problém opýtať sa na antikoncepciu, preto často neplánovane otehotnejú. Obézne ženy päťkrát častejšie hľadajú partnerov na internete než v reálnom živote, zvyčajne majú obéznych partnerov a sex pre nich nehrá v živote dôležitú rolu. Podľa Bajos tieto zistenia vysvetľuje spoločenský tlak, nízke sebavedomie a sústredenie sa na svoje telo. Goldbeck-Wood zas vo výsledkoch štúdie vidí dôkaz toho, že lekári nedokážu so svojimi pacientmi diskutovať o sexe a problémoch s hmotnosťou. "Musíme lepšie pochopiť, ako obézni ľudia vnímajú sex a čo ich vedie k takémuto správaniu sa," uviedla.