SME

Nenechajte si dovolenku pokaziť mykózou

O nepríjemných problémoch s ochorením, ako je mykóza, by vedelo rozprávať mnoho žien. Spôsobuje ho kvasinka Candida albicans a práve leto je obdobím, keď ste viac ohrozené. Nositeľmi infekcie môžu byť aj muži. Ťažkosti sa u nich prejaviť nemusia, niekedy

(Zdroj: Ilustračné foto: FLICKR.com)

však môžu nakaziť partnerku.

K faktorom, ktoré podporujú vznik tohto ochorenia, patrí napríklad liečba antibiotikami, užívanie hormonálnej antikoncepcie a mykózy sa častejšie vyskytujú žien s cukrovkou. K rizikovým a podporujúcim faktorom sa radí aj stres, psychické problémy, ale napríklad aj nadmerná konzumácia sladkostí.

„Kandidóza je relatívne neškodné ochorenie, nenastáva pri ňom zápal maternice, vaječníkov. Je však subjektívne veľmi nepríjemne, ženy ho ťažko znášajú najmä v letných mesiacoch. Opakovaná infekcia kandidózou môže znížiť vaginálnu slizničnú imunitu a porušiť základný bakteriálny ekosystém vagíny," upozorňuje gynekológ MUDr. Peter Hrabčák z Nemocnice s poliklinikou MEDISSIMO.

SkryťVypnúť reklamu

Vaginálnu mykózu (kandidózu) spôsobujú kvasinky Candida albicans. Sú prirodzenou súčasťou pošvovej mikroflóry, avšak za určitých okolností môže dochádzať k ich premnoženiu, naruší sa rovnováha pošvového prostredia a dôsledkom je nepríjemné ochorenie.

Ako upresňuje MUDr. Hrabčák, „vaginálnu mykózu dostane aspoň raz v živote 75 % žien. Vždy je spôsobená aj určitou imunologickou poruchou. Candida albicans, pôvodca mykózy, sa prirodzene vyskytuje v našom genitálnom aj tráviacom trakte. Jej typickým znakom je tvarohovitý biely výtok, svrbenie na vonkajších genitáliách aj vo vagíne. Viac sa aktivuje pri väčšej konzumácii sladkostí, pri liečbe antibiotikami, nepriedušnom oblečení, čiastočne aj pri užívaní antikoncepcie (zvyšuje sa s nárastom hladiny estrogénov v tele), v malom percente prípadov je prenosná aj pohlavným stykom. K výskytu mykózy prispieva aj plávanie v chlórovaných bazénoch, horúce sedacie kúpele, dlhodobé nosenie vlhkých plaviek."

SkryťVypnúť reklamu

Aby ste nenapomáhali vzniku týchto zdravotných problémov, mali by ste sa vyvarovať príliš prehnanej hygieny - používania parfumovaných mydiel, parfumovaného toaletného papiera či vložiek. Na intímnu hygienu sú vhodné špeciálne prípravky, ktoré pomáhajú predchádzať vaginálnym infekciám. Optimálna je napríklad Gyntima Intímna umývacia pena alebo Intímny umývací gél. Tieto prípravky sú vďaka obsahu prírodných látok šetrné a zároveň účinné, majú antimykotické, antibakteriálne, protizápalové a aj hydratačné účinky. Tieto účinky možno umocniť aj používaním vaginálnych čípkov.

Po kúpeli je vhodné si pokožku v oblasti intímnych partií dôkladne vysušiť, dôležitá je, samozrejme, aj hygiena pri pohlavnom styku. Nezabúdajte na výber vhodnej bielizne, problémy s mykózami môže podmieňovať aj nosenie príliš tesného oblečenia alebo oblečenia z nevhodných materiálov.

SkryťVypnúť reklamu

„Na Slovensku už sú k dispozícii voľnopredajné antimykotiká vo forme vaginálnych tabletiek alebo krému, v zahraničí je spektrum voľnopredajných antimykotík ešte väčšie. Keď sa u ženy rozvinie mykóza, antimykotiká je vhodné doplniť prípravkami, ktoré obsahujú laktobacilus acidophilus," hovorí MUDr. Peter Hrabčák.

Na čo by ste nemali zabudnúť

Mykóza je obávaný zdravotný problém a môže vám znepríjemniť aj dovolenkové radovánky. Najmä exotické tropické krajiny, kde sú náročné klimatické, hygienické či výživové podmienky, predstavujú zvýšené riziko pre vznik týchto zdravotných problémov. Preto sa pred odchodom radšej poraďte so svojím gynekológom a nezabudnite si do dovolenkovej batožiny pribaliť dostatok účinných prípravkov, ktoré vám poslúžia jednak na prevenciu, a v kritickej situácii vám prípadné ochorenie pomôžu zvládnuť.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

„Preventívne si na dovolenku zabaľte voľnopredajné tabletky, čípky alebo výplachy s obsahom čajovníkoveho oleja alebo aloe. Na základe mojich skúseností majú harmanček a harmančekové kúpele či výplachy nežiaduci „osladzujúci" účinok, na liečbu mykózy je teda harmanček nevhodný. Najvhodnejšie sú výplachy, ktoré kúpite voľne v lekárni. V núdzi či krízovej situácii môžete aplikovať na tampón biely jogurt so živou mikroflórou. Na kúpanie v jazerách a chlórovaných vodách je vhodné zobrať si so sebou špeciálne vaginálne tampóny, ktoré sú určené presne na to, aby zabránili prieniku chemicky či chlórom upravenej vody do vagíny. Tieto tampóny dostanete v lekárni, v núdzovom prípade si ich môžete pripraviť aj svojpomocne. Menštruačný tampón nechajte jemne nasiaknuť olivovým olejom a zaveďte ho do vagíny. Keď vaginálna sliznica nepríde do styku s chemicky a chlórom upravovanou vodou, nemusí sa aktivovať kandidóza alebo mykóza, ktorá žije v našom organizme.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ak žena dostane kandidózu, je vhodné, aby sa preliečila spomínanými voľnopredajnými prípravkami. V prípade, že sa stav nezlepší do týždňa, mala by vyhľadať gynekológa. V niektorých prípadoch sa k nej môžu pridružiť aj ďalšie bakteriálne infekcie, preto je dôležité, aby pri neustupujúcej mykóze spravil gynekológ kultivačný dôkaz aeróbnej, anaeróbnej bakteriálnej infekcie, chlamýdií či ureaplaziem. Do batožiny pribaľte: voľnopredajné antimykotiká, dezinfekčné roztoky, ktorými sa dá vyplachovať pošva, avšak kúpené v lekárni. Tiež vaginálne tampóny na plávanie. Ak si môžete vybrať medzi morom a bazénmi, plávajte radšej v morskej vode," odporúča gynekológ MUDr. Peter Hrabčák.

Zapojte sa do súťaže

pena01.jpgAk chcete, môžete sa zapojiť do našej súťaže a traja z vás môžu vyhrať balíček s prípravkami určenými pre intímnu hygienu ženy - Gyntima Intímna umývacia pena, Gyntima Intímny umývací gél a Gyntima Vaginálne čípky. Vďaka svojmu optimálnemu zloženiu a obsahu prírodných látok majú tieto prípravky antibakteriálne, antimykotické, protizápalové a aj hydratačné účinky. Pomáhajú udržiavať priaznivé pH pošvového prostredia a predchádzať vaginálnym infekciám.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Súťaž trvá do 30. júna do 15.00 hod. Ak sa chcete zapojiť do súťaže, stačí uviesť správnu odpoveď na súťažnú otázku, ktorú spolu s prihlasovacím formulárom nájdete tu.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najčítanejšie na SME Žena

Komerčné články

  1. Takto má vyzerať dostupný biznis notebook
  2. Tajomstvo najšťastnejších krajín sveta
  3. Za dovolenkové škody vyplatila Allianz o 41 percent viac
  4. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  5. Inšpirujte sa tajomstvom najšťastnejších krajín sveta
  6. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete?
  7. Letný literárny výber vložený v denníkoch SME a Korzár
  8. Sviatočný Devín otvárame pre všetkých
  1. Za dovolenkové škody vyplatila Allianz o 41 percent viac
  2. Takto má vyzerať dostupný biznis notebook
  3. Tajomstvo najšťastnejších krajín sveta
  4. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  5. Inšpirujte sa tajomstvom najšťastnejších krajín sveta
  6. Kaufland pozýva na letnú oslavu plnú farieb: príde Tina aj Kali
  7. Letný literárny výber vložený v denníkoch SME a Korzár
  8. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete?
  1. Črevné problémy, pohlavné choroby či poškodenie kože 6 802
  2. Hotely Falkensteiner: Letný raj na chorvátskom pobreží 6 646
  3. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete? 5 623
  4. Nízke úspory a dôchodky? Tieto 3 faktory ovplyvnia Slovensko 4 425
  5. Sviatočný Devín otvárame pre všetkých 3 119
  6. Ako často treba čistiť fasádu? Niektoré si vystačia samy 3 047
  7. McDonald’s otvoril svoju prvú reštauráciu v Spišskej Novej Vsi 2 135
  8. Nový symbol Bratislavy je hotový. Pozreli sme sa, ako vyzerá 1 883
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
reklama
  1. Tomáš Mikloško: 8 prekvapivých faktov o vzťahoch, ktoré zmenia váš pohľad na lásku
  2. Zdravotní Klauni: Otec, bezpečný prístav dieťaťa v nemocnici
  3. Tomáš Mikloško: 11 vecí, ktoré ničia naše vzťahy – a ako to zmeniť
  4. Tomáš Mikloško: Ako (ne)cítiť svoje emócie
  5. Zuzana Pelaez: O plakaní, čakaní a platení alias o slovenskom, britskom a kolumbijskom zdravotníctve.
  6. Zdravotní Klauni: Posledná klauniáda pre Lenku
  7. Ján Karas: Keď moc nemá tvár: Prebudenie tých, ktorí mlčia na hrane autority a toxického riadenia
  8. Gabriela Sabolová: Ako Aničke takmer zakázali riadiť auto
  1. Ivan Čáni: Všetci držme huby a nechajme Roberta Fica pracovať! Lebo len on JEDINÝ vie, čo je najlepšie. 18 464
  2. Janka Bittó Cigániková: Cirkev na gynekológii? Žiaľ, Cigániková nepreháňala 15 332
  3. Michael Achberger: Prestaňte držať diéty! Týchto 7 návykov vám predĺžia život aj zlepšia postavu 12 935
  4. Radko Mačuha: Viete na čom jazdí Šimečka? 8 355
  5. Radko Mačuha: Je to také Smerácke. 5 793
  6. Radko Mačuha: Auto pre ministerku Šimkovičovú. 5 402
  7. Vladimír Bojničan: Z Devína sa stáva festival kléro-fašistických príšer 4 110
  8. Věra Tepličková: Tri čisté okresy? Volám po vyvodení zodpovednosti! 4 010
  1. Post Bellum SK: Nicholas Winton zomrel pred desiatimi rokmi. Jeho príbeh zostáva inšpiráciou dodnes
  2. Roman Kebísek: Britka objavila hrob Adele Harms, modelky maliara Schieleho
  3. Věra Tepličková: Čím väčšia škola, tým lepšie výsledky...
  4. Radko Mačuha: Auto pre ministerku Šimkovičovú.
  5. Věra Tepličková: Šok v Martine alebo Alimachalala a 40 lúpežníkov(voľné pokračovanie Šoku v Levoči a Šoku v Bratislave)
  6. Radko Mačuha: Prezident bol v SNG podporiť kolabujúci rezort Šimkovičovej
  7. Věra Tepličková: Tri čisté okresy? Volám po vyvodení zodpovednosti!
  8. Marcel Rebro: Dnipro v slzách: Keď sa deti stávajú terčom
SkryťZatvoriť reklamu