BRATISLAVA. Vyplýva to zo správy o sociálnej situácii, ktorú zverejnilo ministerstvo práce. Dávku získalo 46.663 ľudí, celkovo sa narodilo 61.217 detí. Kritici tejto štátnej podpory v minulosti namietali, že peniaze môžu motivovať k vyššej pôrodnosti napríklad v rómskych osadách. Zvýšený počet pôrodov však oslovení starostovia jednoznačne nepotvrdili.
Dosluhujúca vláda Roberta Fica (Smer) menila pravidlá vyplácania štátnej podpory pre novorodencov niekoľkokrát. Od roku 2007 pridala k dovtedajšej dávke 148 eur príplatok v prepočte asi 365 eur. Vzťahoval sa len na prvorodené deti. Od roku 2008 sa príplatok pre prvorodencov zvýšil na terajších takmer 679 eur a od roku 2009 sa rozšíril aj pre dieťa narodené ako druhé a tretie v poradí.
Práve rozšírenie podpory prispelo vlani podľa ministerstva práce k približne dvojnásobnému medziročnému nárastu poberateľov. Celkovo prostredníctvom dávky štát vlani vyplatil zhruba 32 miliónov eur.
Kritici tejto formy štátnej pomoci v minulosti namietali, že peniaze môžu motivovať k pôrodnosti v rómskych osadách, kde sú ľudia väčšinou odkázaní na sociálnu pomoc a príplatok k príspevku pri narodení dieťa pre nich môže byť lákadlom na krátkodobé zlepšenie svojej finančnej situácie. Po minutí peňazí by však v osadách pribudli ďalšie deti žijúce často v nevyhovujúcich hygienických podmienkach s nízkou šancou vzdelať sa a nájsť si v dospelosti zamestnanie.
Oslovení starostovia obcí, v ktorých žijú rómske komunity, jednoznačne nepotvrdili, že by štátne dary novorodencom zvýšili počet pôrodov. Kým podľa starostky Anny Bombárovej z východoslovenských Keceroviec príspevky zrýchlili pribúdanie rómskej komunity, podľa starostu Jozefa Lukáča z Chminianskych Jakubovian pri Prešove sa napríklad vlani narodilo menej detí než v predošlých rokoch. V minulosti bol ročný prírastok 65 až 70 detí, v minulom roku 54 detí.