SME
Utorok, 27. október, 2020 | Meniny má SabínaKrížovkyKrížovky

Ilustrovaní ľudia

Tetovanie je v móde. Zatiaľ čo v minulosti boli tetovaní akurát námorníci alebo recidivisti či pouliční výrastkovia, dnes si takto zdobia svoje telo speváci, futbalisti, ale aj slušné dievčatá. Každý chce byť výnimočný aspoň vďaka malému ornamentu – byť s

krátka výnimočný medzi výnimočnými.

Kotva, meno milovanej, morská panna alebo srdce prepichnuté šípom s nápisom: Love. To bol kedysi štandard. Problém môže nastať, keď máte na chrbte tetovanie od slávneho maliara Modiglianiho, ako sa to stalo vyslúženému legionárovi Legrainovi. Pravda, nie v skutočnosti, ale vo filme a hral ho Jean Gabin v snímke Tetovaný z roku 1968. Obchodníka s obrazmi Féliciena Mézeraya, ktorý sa rozhodne tento neobvyklý obraz získať a ponúkne ho Američanom, hrá populárny komik Louis de Funés. Legrain je ochotný podstúpiť operáciu, ak mu Mézeray opraví dom na vidieku. Je to len komédia s trochu strelenou zápletkou, ale pre istotu nedovoľte žiadnemu slávnemu umelcovi, aby vám niečo tetoval na chrbát. Mohli by ste zle skončiť. Kotva so srdiečkom sú istota.

Tetujú sa všetci

Tetovanie má asi päťtisíc rokov a v minulosti malo najmä duchovný význam. Dôkazy o historických tetovaniach siahajú do dávnych dôb, napríklad tetovanie obočia, ktoré je v móde aj dnes, je prakticky staré ako sama civilizácia. Tetovania sa našli už na múmiách pradávnych stredomorských kultúr. Názov sa odvodzuje od tahitského slova „tatu“ alebo „tatau“, ktoré v preklade znamená vyznačiť alebo vyraziť. Odtiaľ sa vďaka britským námorníkom, ktorí ako prví prišli s tetovaním v Polynézii do styku, dostalo do angličtiny a z nej do takmer všetkých jazykov – tatoo či tatooing, u nás tetovanie, používa sa však aj názov kérka či pokérovaný.

Mikropigmentová implantácia

Tetovanie znamená nanášanie kresby. Čiastočky atramentu alebo inej farbiacej látky sa vpichovaním vnášajú tetovacou ihlou pod pokožku - odborne sa tejto metóde hovorí mikro-pigmentová implantácia. obr_1.jpgVýhodou a zároveň aj nevýhodou tetovania je jeho trvanlivosť – je takmer neodstrániteľné. Keď ho už raz máte, vydrží vám do konca života. Ak je pre mnohých mladíkov či slečny tetovanie prejavom protestu (nápisy ako Fuck! Gangsta Rap! Oi!), snahou o odlíšenie či prihlásením sa k nejakým názorom (Make Love Not War) či k svojej milovanej (Anča Lóve Forewer či Gabika Večná láska), po vyšumení hormónov, vstupom do stavu manželského či po nástupe do seriózneho zamestnania nastane problém, čo s tetovaním. Čím väčšiu hlúposť máte na tele vytetovanú, tým trápnejšie sa budete cítiť. Za mladícku nerozvážnosť sa skrátka platí a to dosť veľa, takže sa vyhýbajte nápisom, konkrétnym menám či doživotným sľubom. Ideálne sú abstraktné vzorce či ornamenty, prípadne rastlinné či zvieracie motívy.

Tetovanie bolí

Vy však určite patríte do kategórie dospelých rozvážnych ľudí, po tetovaní túžite už dlho a teraz už ide o praktickú stránku veci. Kam sa dať potetovať a ako to celé prebehne? Rátajte však s tým, že bez bolesti to nepôjde – závisí to najmä od toho, ktoré miesto na tele si chcete dať potetovať. Najbolestivejšie miesta sú okolo chrbtice alebo tam, kde je koža najtenšia a kde je veľa nervových zakončení, teda na členkoch, krku či vnútornej strane rúk. Ideálne je poradiť sa so svojím tatérom v tetovacom salóne, pretože čím väčšiu a vymaľovanejšiu kresbu si zvolíte, tým viac budete trpieť. Dnešné utrpenie je však ničím v porovnaní s tým, keď vás vo väznici či na vojne tetoval spoluväzeň obyčajnou ihlou či špendlíkom. Veľa pamätníkov dodnes nosí výsledky takéhoto tetovania na rôznych častiach tela, pričom obľúbeným motívom bola čiara okolo hrdla s decentným nápisom v češtine: „Zde odříznout“.

Kde umiestniť obrázok?

Najobľúbenejšie je tetovanie na chrbte. Ženy si vyberajú dolnú časť chrbta nad zadkom, hoci toto miesto patrí k najbolestivejším. obr_5.jpgVýsledok však podľa nich určite stojí za to. Motýlik alebo kvetinka tesne nad okrajom nohavičiek vyzerajú pôsobivo, najmä ak slečna nosí nohavice bokovky a tetovanie jej vylieza z nohavíc. Muži sa tiež radi dávajú tetovať na chrbte, ale vyberajú si odvážnejšie vzory. Obľúbené je tetovanie na hornej časti chrbta, ktoré prechádza na ramená. K bolestivejším miestam patrí aj krk. Toto tetovanie vo väčšine prípadov vidieť na prvý pohľad a u niektorých ľudí môže vyvolať predsudky. Preto, ak sa chystáte na pohovor do nadnárodnej korporácie, kde väčšina osadenstva nosí kostýmčeky a obleky s kravatou, radšej si to rozmyslite a popremýšľajte o decentnejšom mieste. Pri tetovaní na krku zvoľte radšej menší motív, menej výrazný.

Obrázkové ruky

Najčastejšie sa však ľudia dávajú tetovať na ruke, aj preto, že to najmenej bolí. Na ruke je tiež veľa miest, kde sa dá tetovanie umiestniť a je možné vybrať si tetovanie rôznych veľkostí. Na ruke sa môžete dať tetovať úplne všade, od ramena až po končeky prstov. Asi najobľúbenejšie je tetovanie na ramene. Je tu viac možností, od bicepsu, cez plece, zadnú časť až po predlaktie. Tetovanie na ruke je nekontroverzné a ľudia si naň akosi zvykli. Okrem toho sa dá v prípade potreby zakryť dlhými rukávmi. Obľúbené je aj tetovanie na nohe. Ženy si vyberajú skôr menšie a elegantné vzory predovšetkým v dolnej časti nohy, na členku alebo na lýtku. Tetovanie na nohe nie je problém kedykoľvek zakryť a kedykoľvek odokryť. Obľúbenými ženskými motívmi sú najmä motýle, kvetinky či abstraktné vzory. Muži volia najčastejšie tetovanie na lýtku a na rozdiel od žien si často vyberajú výraznejšie a väčšie vzory – niekedy až na celé lýtko. Ďalším miestom na nohe je samotné chodidlo, respektíve jeho horná časť, kde je dostatočný priestor na tetovanie.

Čo by ste mali vedieť

Keď sa rozhodnete dať tetovať, mali by ste mať viac ako osemnásť rokov. Neplnoletým v tetovacom štúdiu pravdepodobne povedia, že potrebujú súhlas rodičov. obr_3.jpgMusíte byť zdravý a dvadsaťštyri hodín pred tetovaním by ste nemali požiť alkoholické nápoje, drogy a iné toxické látky. To by ste nemali ani potom, ale neskôr je to už váš problém a tatér vám do toho nebude hovoriť. Takisto vás pravdepodobne odmietnu, ak ste tehotná alebo dojčiaca žena. Okrem pohlavných orgánov vás môžu odmietnuť potetovať na tvári, na pätách a na dlani, takisto v serióznom salóne vám nevytetujú fašistický či rasový symbol. Najlepší čas, kedy sa dať tetovať, je na jeseň alebo v zime. Tetovanie je totiž jazva s farbou a hojí sa skoro celý rok. Ak ste náhodou darcom krvi, po tetovaní musíte obmedziť darcovstvo na pol roka až na celý rok. Rátajte s tým, že ak rýchlo priberiete, tetovanie sa zdeformuje a naopak – ak príliš schudnete, vaše tetovanie sa zošúverí a bude pripomínať starý vysušený pergamen.

Nájdite si dôvod

Ak ste sa napriek všetkým úskaliam a rizikám rozhodli, že si vyzdobíte telo tetovaním, už si len vybrať čistý salón s dobrou povesťou a miesto, kam na tele umiestnite tetovanie. No a samozrejme motív, ten je veľmi dôležitý. Mal by totiž dokonale vystihovať vašu osobnosť. Napríklad Dava Gahana zo skupiny Depeche Mode si jeho fanúšikovia bez tetovania nevedia ani predstaviť. Svojím rozsiahlym tetovaním vrátane tváre je známy český postmodernistický hudobný skladateľ a maliar, vzdelaním právnik, Vladimír Franz. O svojom tetovaní povedal: „Pre tetovanie som sa rozhodol preto, že sa mi páči a myslím si, že je možné opticky zo svojho tela vytvoriť objekt na pomedzí virtuálnej reality. Je to zároveň aj druh sebairónie a pomsta za smrteľnosť a nedokonalosť. Rozhodne to však nerobím z nejakého vzdoru.“ Tetovanie s piercingom vníma predovšetkým ako svoj estetický názor a výraz. „Je mi dobre v estetickej norme, ktorú som si vytvoril.“

Čo vás čaká v tetovacom štúdiu?

 • Vyberiete si motív a poradíte sa s tatérom o vhodnom umiestnení a veľkosti. Zhotoví sa otlačok motívu alebo sa priamo robí kontúrovacou fixkou. Miesto tetovania sa vydezinfikuje a oholí jednorazovým strojčekom. Po umytí, oholení a vydezinfikovaní miesta sa nanesie otláčacia emulzia a vzápätí aj otlačok. Otlačok sa opakuje, ak klient nie je spokojný s umiestnením.
 • Udržuje sa čistota a sterilita, farby sa nalievajú do kalíškov na jedno použitie - ak sa pri tetovaní farba vyleje z kalíška, treba použiť novú farbu. obr_7.jpg
 • Strojček si tatér zostavuje priamo pred klientom, materiál na tetovanie, teda ihly a tubusy, sa berú zo sterilného prostredia alebo sterilných bánk.
 • Počas tetovania sa prebytočná farba na tetovaní umýva destilovanou vodou a aplikuje sa ochranná masť - lekárska vazelína.
 • Tatér nesmie počas tetovania vziať do rukavíc nič iné, len veci potrebné na tetovanie, ktoré musia byť vydezinfikované alebo obalené ochrannou bandážou. Počas tetovania nesmie piť, fajčiť ani jesť s rukavicami na rukách.
 • Po dokončení je tetovanie umyté a aplikuje sa ochranná masť, bandáž nie je nutná. Klient dostane hojivú masť a inštrukcie, ako ošetrovať tetovanie. Všetok použitý materiál by sa mal po ukončení tetovania znehodnotiť, najlepšie ešte v prítomnosti klienta.
Čo potom?
 • neškriabať
 • nelúpať
 • obmedziť tekutiny
 • neopaľovať sa dva až štyri týždne - solárium, priame slnečné svetlo a sauna sú zakázané
 • nosiť vzdušné šatstvo z bavlny, radšej tmavé, pre riziko zašpinenia
 • nekúpať sa na verejných kúpaliskách a jazerách
 • sprchovať sa, nie kúpať, zmyť len prúdom vody
 • bandáž či fóliu treba odstrániť hneď, ako je to možné a tetovanie treba umyť čistou vodou, prípadne antibakteriálnym mydlom a jemne osušiť čistou gázou alebo servítkou
 • počas hojenia tetovanie treba potierať jemnou a tenučkou vrstvičkou mastičky Calcium Panthotenicum až po úplné opadanie chrastičiek, po ich zídení potierať tetovanie aspoň dva týždne mastičkou s vitamínom E
 • čerstvé, úplne nezahojené tetovanie sa nesmie ničím prelepovať
 • alkohol a drogy spomaľujú hojenie, riedia krv a môžu spôsobiť vypadanie farby
 • pri tvorbe chrást treba dávať pozor, aby sa nestrhli nasilu
 • treba sa vyhýbať nadmernému pohybu, aj cvičeniu
 • ku kvalite tetovania dopomôže, ak si ho budete chrániť pri opaľovaní krémom obsahujúcim ochranu pred UV žiarením
Preč s tým
Laserové odstránenie tetovania je riešením pre ľudí, pre ktorých sa ich tetovanie stalo neželaným. Nová technika dokáže eliminovať tetovanie s minimálnymi vedľajšími účinkami. Laserový lúč rozrušuje tetováž svetelnou energiou s vysokou intenzitou. Čierne tetovanie absorbuje všetky vlnové dĺžky laserového žiarenia, preto sa odstraňuje najľahšie. Iné farby, napríklad červená, selektívne absorbujú zelené laserové svetlo. Na odstránenie tetovania môžu byť teda použité rôzne vlnové dĺžky lasera v závislosti od farby tetováže.
Henna je kompromis
Ak sa bojíte trvalého tetovania, môžete si dať urobiť dočasné, ktoré zmizne po troch až piatich rokoch. Alebo vyskúšajte hennu. obr_6.jpgHenna je rastlina, ktorej listy sa vysušia a potom sa melú na prášok, má zelenú farbu pre čierny i červený tón. Maľovanie na telo hennou je čoraz žiadanejšie. Predovšetkým preto, že takáto ozdoba zmizne po niekoľkých týždňoch úplne. Táto metóda je bezbolestná a jediným jej nedostatkom je azda iba malý výber odtieňov a farieb. Tieto maľby sa v poslednom čase osvedčujú ako veľmi originálny doplnok pri rôznych oslavách a podobne. Ak máte strach z tetovania či piercingu, máte jedinečnú možnosť vyskúšať si nosenie ozdoby na krátky čas a možno potom sa budete vedieť skôr rozhodnúť. Pozor však, ak ste alergik. Henna vám môže spôsobiť opuchy a môžete skončiť v nemocnici.
Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Žena

Inzercia - Tlačové správy

 1. Príjem vs. dôchodok. Realita, ktorú na ktorú sa treba pripraviť
 2. Zlaďte vaše šperky s jeseňou
 3. ARÓNIA a RAKYTNÍK - podporí tvoju imunitu v boji s vírusmi
 4. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 5. Pôžička bez úrokov a poplatkov? Áno, existuje
 6. Tlačová konferencia iniciatívy Stop hazardu so zdravím
 7. Ako začínali šéfovia digitálnych firiem? Vplyv malo už detstvo
 8. Developer roka YIT Slovakia je na Slovensku už desať rokov
 9. Pomáhajte čítaním
 10. Šiesty titul Auto roka: komu sa podaril tento historický úspech?
 1. BILLA podáva v kritickom období pomocnú ruku ľuďom z kultúry
 2. Vynovená predajňa v Smrdákoch
 3. Pôžička bez úrokov a poplatkov? Áno, existuje
 4. Tlačová konferencia iniciatívy Stop hazardu so zdravím
 5. Pandémia spomaľuje inovácie. Spoločnosti šetria
 6. Ako začínali šéfovia digitálnych firiem? Vplyv malo už detstvo
 7. Developer roka YIT Slovakia je na Slovensku už desať rokov
 8. Pomáhajte čítaním
 9. Duálnu prax v dm nahradilo počas pandémie online vzdelávanie
 10. Chief of Slovak Telekom: We care about the future of Slovakia
 1. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 31 036
 2. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí 22 874
 3. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh 16 894
 4. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY 13 337
 5. Ako začínali šéfovia digitálnych firiem? Vplyv malo už detstvo 12 340
 6. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 11 788
 7. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové 11 234
 8. Ako pracujú horskí nosiči? Vstávajú ráno o štvrtej 10 906
 9. Ako vidia budúcnosť deti zo základných škôl? Budete prekvapení 10 754
 10. Kam sa vybrať za jesennými výhľadmi? 9 086
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Koronavírus na Slovensku: Naď zverejnil podrobnosti plošného testovania (minúta po minúte)

Na Slovensku za pondelok pribudlo 901 prípadov nákazy novým koronavírusom pri 5 899 testoch. Pribudlo 11 úmrtí na pľúcnu formu COVID-19, celkový počet obetí je 176. Aktívnych prípadov nákazy je aktuálne 34 872.

Minister obrany SR Jaroslav Naď.
KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Na obranu deduškov

Vláda seniorom „odporúča“ zákaz vychádzania.

Peter Tkačenko
Scenáristka a spisovateľka Hana Lasicová.
Vládna limuzína, v ktorej sedel predseda parlamentu Boris Kollár, a ktorá havarovala za Slovnaftom na ulici Mramorova v Bratislave v sobotu 24. októbra 2020.

Neprehliadnite tiež

Seriál o farbách (7. diel)

Legendy o čiernych zvieratách: Mačky odoženú zlé sily, slovanský zmok nosí majetok

Kedy znamená čierna farba dobré správy?

Čierna mačka nenosí vždy iba smolu.

Štyridsať vecí, ktoré môžete robiť doma v čase izolácie

Čím vyplniť čas, keď človek nesmie nikam chodiť?

Ilustračné foto.
Kristen Welkerová pred diskusiou
Petra Polnišová