Kŕčové žily trápia približne tretinu tehotných žien. Ako si s nimi poradiť? Varixy, teda uzlovité a vystupujúce kŕčové žily na nohách sa zvyčajne objavujú v druhej polovici tehotenstva, keď sa budúce mamičky začínajú pasovať s pribúdajúcimi kilami. Svoj podiel na ich vzniku majú aj hormonálne zmeny, zvýšený objem krvi v cievach a najmä rastúce bábätko. „Zväčšujúca sa maternica tlačí stále viac na panvové žilné výstupy z dolných končatín a tým zhoršuje krvný odtok z periférie. Dôsledkom je vznik varixov alebo zhoršenie existujúceho stavu,“ hovorí Ivan Belko z ambulancie pre chirurgiu a cievnu chirurgiu v Bratislave.
Kŕčové žily najskôr pociťujeme ako kozmetickú chybičku na kráse, ktorá nás buď doženie k odborníkovi, alebo nad nimi mávneme rukou a namiesto sukne si oblečieme nohavice. Odkladanie problému sa však rozhodne nevypláca. „Riziká kŕčových žíl sú najmä v komplikáciách a následných stavoch, ktoré vážnym spôsobom zhoršujú kvalitu života,“ upozorňuje Ivan Belko. „Sprevádzajú ich bolesti, kŕče, pocity ťažoby a únavy a môžu spôsobovať závažné ochorenia, ako sú zápaly žíl a kože, vredy predkolenia či trombóza.“ Začiatky bývajú nenápadné. Vizuálne sa prejavujú ako pavučina tenučkých popraskaných žiliek na predkolení, ktoré sa ľudovo nazývajú „metličky“. Neskôr sa na nohách objavia varixy, teda rozšírené uzlovité žily, vystupujúce na povrch. V ďalších štádiách prichádza opuch, hnedé alebo belavé fl aky, ekzém, až po vred predkolenia.
Sexi zdravotné pančuchy
Ako sa dá kŕčovým žilám vyhnúť? „Účinnou prevenciou aj liečbou je nosenie sťahujúcich pančuchových nohavíc,“ hovorí Ivan Belko. Podľa tlaku sa rozdeľujú do štyroch tried. Pančuchy prvej kompresívnej triedy slúžia ako vynikajúci preventívny prostriedok a mali by byť povinnou výbavou každej tehotnej ženy, ale aj úradníčky so sedavým zamestnaním. Druhá trieda je vhodná pre ľudí s vystupujúcimi kŕčovými žilami, tretia a štvrtá trieda sú určené pre najťažšie stavy. Straší vás predstava nevábnych hnedých podkolienok? Pokojne ju vypustite z hlavy, zdravotný účinok a sexi dizajn s čipkami sa dnes už navzájom nevylučujú. Ďalšou možnosťou je užívanie venofarmák, ktoré pomáhajú spevniť cievne steny a pôsobia proti zápalom. Mnohé sa môžu užívať aj v gravidite, no vždy sa treba vopred poradiť s lekárom. Na vonkajšie použitie slúžia gély a masti, ktoré dokážu znížiť zrážanlivosť krvi na postihnutom mieste, zlepšiť stav zápalu a znížiť opuch nohy.
Zázračná pohánka
Varixom môžeme vyhlásiť vojnu aj správnou životosprávou a dostatočnou pohybovou aktivitou. Každé kilo navyše znamená väčšiu záťaž pre naše nohy. V tehotenstve sa vyššej váhe síce nevyhneme, to však neznamená, že sa musíme zmeniť na moravianske venuše. Ideálny prírastok na váhe sa pohybuje medzi 10 až 18 kilami, pričom platí pravidlo, že čím sme boli pred otehotnením štíhlejšie, o to viac kilogramov môžeme nabrať. Vhodnou prevenciou sú prechádzky, bicyklovanie, plávanie a cievna gymnastika. Ak už musíme dhšie sedieť, zaobstarajme si nižší stolík alebo inú podložku, na ktorú si vyložíme nohy. Zlepší sa tak prúdenie krvi v cievach, ktorá už nemusí namáhavo prekonávať gravitáciu. V strave by nemala chýbať vláknina, a najmä potraviny s obsahom rutínu, ktorý posilňuje vnútorné steny ciev a zmierňuje stav popraskaných žiliek. Cenným zdrojom tohto prírodného fl avonoidu je najmä pohánka. Je vhodná najmä v gravidite, pretože okrem rutínu obsahuje aj vápnik a železo.
Zlepiť a odstrániť
Invazívne metódy sú založené na zlepení, prípadne chirurgickom odstránení problematickej cievy. „Sklerotizácia je vlastne vnútrožilové podanie roztoku, ktorý spôsobí akési naleptanie vnútornej výstelky žily. Cievna stena sa následne zlepí, čím opticky aj funkčne zanikne,“ vysvetľuje Ivan Belko. Sklerotizácia sa realizuje ambulantne, rátajme však s bandážou alebo so sťahujúcimi pančuchami, ktoré treba nosiť zhruba šesť týždňov. Pomerne lákavo znie metóda odstránenia žíl kozmetickým laserom, ktorú vykonávajú predovšetkým súkromné medicínske centrá. Základným princípom je zlepenie cievy laserovým lúčom a teplom, zákrok sa vykonáva ambulantne. Ako upozorňuje Ivan Belko, táto metóda môže byť účinná len na úplne jemné metličky, no nie na väčšie varixy. Najradikálnejšou, no zároveň najúčinnejšou metódou je chirurgická operácia, ktorá spočíva v podviazaní žily a úplnom odstránení postihnutej časti. Vykonáva sa v celkovej anestézii a po zákroku zostanú na nohe málo viditeľné jazvičky.
5 jednoduchých cvikov na predchádzanie kŕčovým žilám.
- Ľahneme si na chrbát, nohy vystrieme v pravom uhle nahor, striedavo vystrkujeme pätu a špičku.
- Zaujmeme polohu psa, nohy striedavo vystierame dozadu, s výdychom ich vraciame do pôvodnej pozície.
- Ležíme na chrbte a kolená nôh priťahujeme striedavo k hrudníku, pomáhame si oboma rukami.
- Ležíme na chrbte s pokrčenými nohami, ktoré s nádychom vystierame dohora, s výdychom položíme naspäť na podložku.
- Ak sme nútené dlhšie stáť alebo sedieť, krúžime členkami v oboch smeroch, vystierame a krčíme prstami, striedavo robíme „špičku“ a „fajku“.
Autor: Silvia Gašparčová