SME

Futbalový manuál pre ženy

Nasledujúce dni ním budú žiť milióny ľudí. Chcete aj vy vedieť, o čom ten futbal vlastne je?

Futbal je jeden za najrozšírenejších športov na svete a patrí medzi významné spoločenské fenomény, ktoré ovplyvňujú reklamný i zábavný priemysel aj ekonomiku. Podľa údajov z prieskumu v roku 2001 medzinárodnej futbalovej federácie FIFA hrá futbal vo vyše dvesto krajinách na svete približne dvestoštyridsať miliónov ľudí. Ako sa vlastne stal takou masovou záležitosťou? Veľkým pozitívom je určite nenáročnosť na vybavenie a jednoduché pravidlá. Už starovekí Gréci a Rimania poznali množstvo loptových hier, ktoré sa hrali nohami.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Rovnako na Ďalekom východe v Číne, Kórei alebo v Japonsku sa ľudia už na začiatku nášho letopočtu snažili kopaním umiestniť okrúhlu loptu na vyhradené miesto. A množstvo dôkazov hovorí o podobných hrách aj u domorodých obyvateľov Ameriky, Austrálie či Grónska. Futbal, a jeho rôzne pôvodné formy, teda nie je šport, ktorý by sa po svete šíril spolu s modernou civilizáciou, ale bol tu už dávno pred ňou. Veľkej obľube sa tešil v stredovekej Európe. Z tohto obdobia pochádzajú aj prvé známe záznamy o rôznych zákazoch hrania futbalu pre výtržníctvo či temné sily, ktoré by sa mohli pri hre objaviť. Futbal, ako ho poznáme dnes, má svoje počiatky v Anglicku 16. storočia, keď miestne stredné školy začali žiakov viesť k športu.

Pravidlá sa však ešte dlho vzájomne líšili od mesta k mestu, od školy ku škole. Až v 19. storočí vznikla v Anglicku futbalová asociácia. Ustanovila jednotné pravidlá, ktoré sa šírili do zahraničia. Postupne vznikali národné ligy a konali sa prvé medzinárodné zápasy. Dnes sa najlepšie európske klubové družstvá stretávajú v Lige majstrov. Najvýznamnejšími svetovými turnajmi sú majstrovstvá sveta a majstrovstvá Európy, ktoré sa konajú každé štyri roky. Pre ženy futbalistky je cenný aj olympijský turnaj.

SkryťVypnúť reklamu

Nielen mužský šport

Futbal bol dlho považovaný za mužský šport a snahy o vytvorenie ženských klubov sa stretávali s nepochopením a zákazmi. Zmena nastala až v druhej polovici minulého storočia, keď sa ženský futbal začal viac organizovať na domácej i medzinárodnej úrovni. Prvý ženský Svetový pohár prebehol v Číne v roku 1991. Dnes sú na svetovej špičke v kategórii žien Nemecko, Brazília, USA a škandinávske krajiny. Na Slovensku sa o ženskom futbale príliš nevie a nehovorí. „Záujem dievčat je zatiaľ menší. Vyplýva to z výchovy, tradícií a možno aj z predsudkov rodičov.

Futbalové kluby, až na výnimky, nemajú záujem o dievčenské družstvá, a preto je aj propagácia veľmi slabá,“ vraví tréner slovenského ženského tímu Zsolt Pakusza. V krajinách, kde sa darí aj ženskému futbalu, je však jeho podpora a fanúšikovská základňa veľká. „V Nemecku je futbal skôr náboženstvom ako športom a každý rodič chce, aby jeho dieťa bez rozdielu pohlavia hralo futbal. Majú zabehnutý systém športovej výchovy odmalička až do dospelosti, rad odborníkov z každej strany, ktorí sa deťom neustále venujú a dokážu z nich dostať maximum,“ vraví Mária Korenčiová, reprezentantka SR v skupine A. U nás si zatiaľ budeme musieť ešte na podporu fanúšikov, ale i samotných klubov asi počkať. Inak mužský a ženský futbal je rovnaký, aspoň čo sa týka pravidiel.

SkryťVypnúť reklamu

Odlišnosti sú skôr v samotnej hre, ženská verzia je pomalšia a menej agresívna. Súvisí to s odlišným fungovaním ženského tela „Rozdiely medzi mužmi a ženami sa zohľadňujú hlavne pri príprave pre špecifi ckosti ženského organizmu. V nijakom prípade nie je správne kopírovať mužské tréningy. Môže to viesť k mnohým problémom, či už fyzickým, alebo psychickým. U žien je podstatne dôležitejšia komunikácia, lebo intenzívnejšie prežívajú úspech aj neúspech, kritiku aj pochvalu,“ vraví Zsolt Pakusza. Vo všeobecnosti platí, že vďaka stavbe tela majú ženy nižšie položené ťažisko, a teda lepšiu stabilitu než muži a vyšší rozsah pohybu končatín. Pretože majú menšie srdce, menší objem krvi a objem pľúc, potrebujú dlhšie prestávky na oddych.

Prehnaná podpora fanúšikov

Samostatnou kapitolou futbalu sú jeho fanúšikovia. Sú ich milióny, čo je v poriadku. Všeobecné obavy však vzbudzujú hooligans, čiže chuligáni. Známi sú najmä fanúšikovia z Britských ostrovov, kde boli násilnosti spojené s moderným futbalom zaznamenané už v roku 1880. Kolízie medzi fanúšikmi jednotlivých klubov sa zvyčajne odohrávajú pred alebo po samotnom zápase. Nejde len o náhodné konfl ikty, ale aj o plánované bitky znepriatelených zástancov rôznych klubov. Samozrejmosťou sú aj internetové stránky, kde výtržníci prezentujú svoje názory, vedú si záznamy o bitkách a dohadujú ďalšie potýčky. Podobne fungujú aj slovenskí „fanúšikovia“ domácich futbalových tímov.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Wags alebo niečo pre dámy

Ďalší, pomerne nový futbalový fenomén vznikol len nedávno. Termín Wags zaužívali pred pár rokmi britské médiá na označenie manželiek alebo priateliek, v preklade wives and girlfriends, futbalistov hrajúcich v anglickom národnom tíme. Viac-menej umelo vyvolaný mediálny záujem o ne odštartoval na futbalových majstrovstvách sveta v roku 2006, ktoré sa konali v Nemecku. Za kráľovnú Wags je považovaná manželka Davida Beckhama Victoria Beckhamová. V každom prípade vedeniu futbalových tímov prekáža silný záujem bulváru o manželky a priateľky futbalistov a ozývajú sa prvé snahy, aby sa pozornosť preniesla znova na samotný šport. Fabio Capello, manažér anglického tímu, sa dokonca vyjadril, že na MS v JAR sa hráči stretnú so svojimi ženami až po zápase. Idú tam predsa hrať, a nie dovolenkovať.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Futbalový slovníček

  • Každé futbalové družstvo má na ihrisku maximálne jedenásť hráčov vrátane brankára,

  • hrá sa dva polčasy po štyridsiatich piatich minútach,

  • hráčov môžeme rozdeliť do štyroch formácií – brankár, obranca, stredopoliar a útočník,

  • ofsajd – postavenie mimo hry: ide o chybu útočiaceho tímu, čiže zlé postavenie hráčov v istom okamihu hry. Je to situácia, keď sa hráč nachádza bližšie k súperovej bránke než lopta a predposledný súperov hráč (za posledného hráča sa považuje brankár).

  • Ak sa v tomto momente jeho spoluhráč dotkne lopty a on sám sa zapojí do hry, nastáva ofsajd,

  • na priebeh zápasu a dodržiavanie pravidiel dohliada rozhodca – má k dispozícii dvoch asistentov, ktorí sa pohybujú po postranných čiarach a majú hlavnému rozhodcovi signalizovať určité porušenia pravidiel a pomáhať pri hodnotení sporných situácií, o ktorých mali lepší prehľad,

  • žltá karta – hráč, ktorý dostane za porušenie pravidiel jednu žltú kartu sa po uplynutí trestu môže vrátiť do hry,

  • červená karta – s ňou je už hráč vylúčený až do konca danej hry,

  • na hranie s loptou sa môže používať akákoľvek časť tela, okrem rúk. Iba brankár smie v blízkosti bránky hrať aj rukami.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Nie je lopta ako lopta

V roku 1970 sa objavila po prvý raz lopta s dnes už klasickým čierno-bielym vzorom. Volala sa Telstar a vyrobila ju firma Adidas, ktorá odvtedy pripravuje oficiálne lopty na všetky futbalové podujatia. Ich dizajn sa pri každých majstrovstvách mení. Tento rok sa v Afrike hrá s loptou Jabulani, ktorá je zložená len z ôsmich častí. Najstaršia futbalová lopta, odhaduje sa, že pochádza z roku 1540, sa našla na škótskom zámku Stirling a bola vyrobená pravdepodobne z jelenej kože a prasacieho mechúra. Vážila 125 gramov a je vystavená v miestnom múzeu v Stirlingu. V Európe boli prvé lopty vyrobené z nafúknutých zvieracích mechúrov. Neskôr boli pokryté kožou, aby udržali požadovaný tvar. V roku 1855, keď bola patentovaná vulkanická guma, vznikla aj prvá futbalová lopta pokrytá gumovými panelmi.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ragby alebo americký futbal

Futbal síce patrí k najrozšírenejším športom a dalo by sa predpokladať, že bude všeobecne u hráčov obľúbený, ale nie vždy to platí. Napríklad v 19. storočí v istom anglickom meste s názvom Rugby už jedného študenta prominentnej univerzity omrzelo presúvať loptu po ihrisku nohami. Zdvihol ju do rúk a do bránky ju doniesol, a nie dokopal. Porušil tým síce pravidlá, ale jeho spoluhráčom sa to zapáčilo. Tak aspoň podľa historikov vznikla odnož futbalu – ragby, ktorá nesie meno podľa miesta svojho vzniku. Obľuba ragby sa rozšírila aj za oceán, kde sa tento šport udomácnil najmä na prestížnych univerzitách. Na spoločných pravidlách jeho americkej verzie sa dohodli zástupcovia z niekoľkých amerických univerzít v roku 1876. Asi najviditeľnejšou zmenou oproti anglickej verzii je používanie lopty vajcovitého tvaru, s ktorou v rukách sa lepšie beží. Zmenil sa tiež názov na americký futbal. Ragby sa stalo silným športom aj v Austrálii, vo Francúzsku a na Novom Zélande. Pravidlá v skratke: cieľom hry je doniesť loptu do koncovej zóny súpera. Tím má na to štyri pokusy. Akcia sa končí, keď sa to niekomu podarí alebo keď súperi zastavia hráča s loptou. Zápas sa hrá štyri pätnásťminútové bloky. V anglickom ragby trvá hra dvakrát štyridsať minút.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Futbalová móda

Základný výstroj sa skladá z dresu, trenírok, podkolienok, kopačiek a chráničov. Je rovnaký u mužov i žien. Zaujímavosťou je pokus o zmenu oblečenia, s ktorým prišiel v roku 2008 jeden ženský tím v Holandsku. Na trávnik nastúpili v tričku a krátkych sukniach. Zákazu v ich nosení sa vyhli tým, že mali pod sukňami šortky. Čo si o takomto nápade myslí Mária Korenčiová, reprezentantka SR? „Môže to byť dobrý spôsob ako prevalcovať zastaraný názor o futbale ako čisto mužskom športe a názor o ženách – futbalistkách, ktoré sú často považované za mužatky. Na druhej strane je to aj dobrý reklamný ťah na prilákanie ľudí. No v každom prípade ide o šport a výstroj má plniť v prvom rade funkciu ochrany a až potom módneho doplnku.“

K téme sa vyjadrujú: Mária Korenčiová, hráčka slovenskej reprezentácie ženského futbalového tímu, a Zsolt Pakusza, tréner ženskej reprezentácie vo futbale

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najčítanejšie na SME Žena

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 226
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 491
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 175
  4. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 5 148
  5. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 3 923
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 3 713
  7. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 840
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 363
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Simona Mištíková

Riaditeľka PR agentúry a lektorka soft skills.


Veľkonočné tradície majú mnoho podôb.


Pavol Juračka
Katarína Del Rio a Bianka Urbanovská zo ZA SEBA, o.z.

Agresora najviac prekvapí, keď obeť neostane ticho.


25
Nepečený cheesecake s ovocím.

Rýchly cheesecake bez pečenia je lahodný a osviežujúci. V tomto článku nájdete recepty aj tipy na cheesecake bez zapínania rúry.


redakcia SME ženy
reklama
  1. Tomáš Mikloško: Ako (ne)cítiť svoje emócie
  2. Zuzana Pelaez: O plakaní, čakaní a platení alias o slovenskom, britskom a kolumbijskom zdravotníctve.
  3. Zdravotní Klauni: Posledná klauniáda pre Lenku
  4. Ján Karas: Keď moc nemá tvár: Prebudenie tých, ktorí mlčia na hrane autority a toxického riadenia
  5. Gabriela Sabolová: Ako Aničke takmer zakázali riadiť auto
  6. Liga za ľudské práva: Adriana Mesochoritisová: Dobre mienené rady môžu byť pre ženy v násilných vzťahoch nebezpečné
  7. Matúš Radusovsky: Rôzne druhy medu a ich benefity
  8. Michaela Witters: Čo za ľudí vychováva deti, ktoré dokážu niekomu takto ublížiť?
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 104 499
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 52 850
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 49 464
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 467
  5. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 25 695
  6. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 876
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 19 297
  8. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 16 464
  1. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  2. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  3. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  4. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  5. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  6. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
SkryťZatvoriť reklamu