Miesto, kde sa dá bez problémov vkročiť do poriadne vzdialenej minulosti a zažiť ju na vlastnej koži, sa nachádza len slabú pol hodinku cesty z Bratislavy smerom do Viedne. Ide o Carnuntum, rímske mesto, ktoré sa po tisícsedemsto rokoch vracia sa k svojmu zabudnutému životu. Nepredstavujte si však len polorozpadnuté ruiny vykopané z tisícročných nánosov zeme alebo artefakty schované za sklom múzea.
Rímska hostina
V mestečku Petronell, kde sa Carnuntum nachádza, prebieha jedinečný projekt, ktorý sa návštevníkom snaží priblížiť život starovekých Rimanov v maximálne autentickej miere. Ide o rozlohou najväčšie archeologické územie v strednej Európe. Niektoré dochované základy budov odborníci rekonštruujú a obnovujú do ich pôvodnej podoby. Rimania kedysi používali miestne suroviny, preto nie je problém čerpať kamenné kvádre z rovnakých zdrojov, aké používali pôvodní obyvatelia. Historicky autentické zloženie má aj malta, ktorá sa používa pri rekonštrukcii budov. Vďaka tomu môžeme dnes prechádzať skutočným domom obchodníka s látkami Lucia, alebo bohatého rímskeho mešťana.
Budovy sú zariadené typickým historickým nábytkom, vymaľované podľa dochovaných úlomkov stien, na posteliach sa dá ležať a v kuchyniach dokonca bez problémov pripraviť chutné jedlá podľa originálnych receptov. A onedlho tu budú otvorené aj pravé rímske kúpele. Najlepšie je naplánovať si cestu do mestečka Petronell na niektorú špeciálne pripravenú akciu. Už 12. a 13. júna sa tam koná historický festival, na ktorom sa to bude hemžiť rímskymi vojakmi, remeselníkmi, obchodníkmi, v aréne sa predstavia gladiátori a legionári predvedú vojenské cvičenia i jazdu. Špeciality budú ponúkať Rimania, ale so svojimi pochúťkami prídu aj Gréci a treba sa pripraviť na vôňu opekaných rýb, či na lahodné medové rímske víno. Jeden stan si tam rozvinie aj nemecký kmeň barbarov.
Mesto i vojenský tábor
Carnuntum bol pôvodne malý rímsky vojenský tábor, ktorý sa postupne rozrástol do významného spoločenského a obchodného centra. Ležalo na území bývalej Panónie, rímskej provincie pri Dunaji, dnešného Dolného Rakúska. Cela osídlená plocha bola značne veľká. Dnes sa pomaly odhaľujú pozostatky pôvodného mesta, ktoré nie je zastavané súčasnou výstavbou. Na návštevníkov čaká niekoľko vzájomne blízkych architektonických zaujímavostí. Symbolom Carnunta sa stala mohutná pohanská brána Heidentor, ktorá leží neďaleko Archeologického parku a bola otvorená v štvrtom storočí nášho letopočtu ako monument cisára Konštantína II.
Súčasťou vojenského tábora bol amfiteáter, kde sa aj dnes usporadúvajú súboje. Medzi jednotlivými objektmi premáva počas víkendov a voľných pracovných dní autobus, preto sa o prepravu netreba starať. Cena vstupného môže byť rozdielna. Základné vstupné do Archeologického parku Carnuntum je 13 eur. Dĺžka vstupu však závisí od programu, ktorý si zvolíte. K dispozícii sú aj rôzne skupinové programy, ktoré ponúkajú prehliadku viacerých zaujímavých lokalít z celého Dolného Rakúska. Viac sa dozviete na www.aulandcarnuntum.com, kde sú informácie aj v slovenčine.
Pohanská brána - Heindentor
Neprehliadnite
Oblasť Dolného Rakúska ponúka aj ďalšie zaujímavé miesta. Asi najznámejší je barokový zámok Hof (Schloss Hof), kde sídlila aj Mária Terézia. Pre rodiny s menšími deťmi je vhodné navštíviť sídlo Národného parku Dunajské luhy na hrade v mestečku Orth. Ponúka nielen zaujímavú prezentáciu života miestnej fauny a flóry, ale aj malú záhradu so živými korytnačkami, hadmi a rybami, ktoré v lužných lesoch naozaj žijú.
Dom bohatého mešťana