Napriek mimoriadnym zrážkam je máj teplotne v medziach normálu. Výrazné oteplenie sa očakáva až v júni, ale bez presnejšieho určenia termínu. Preto je nástup niektorých škodcov dosť otázny.
Mohlo by sa zdať, že vošky nemajú priaznivé podmienky na rozvoj, no ich výskyt tomu nenasvedčuje. Preto opätovne upozorňujeme na ochranu proti nim. Má význam hlavne pri ich premnožení, preventívne sa neošetruje. Je vhodné spojiť ochranu proti voškám s ochranou aj proti iným škodcom.
Už pred tromi týždňami sme prvýkrát upozorňovali na pásavku zemiakovú. Preto odporúčame pestovateľom sledovať výskyt dospelých jedincov, ale najmä kladenie vajíčok a liahnutie lariev. Na ošetrovanie proti larvám sa používajú dve rôzne skupiny prípravkov, pričom veľmi účinné a z istého pohľadu aj najlacnejšie je skoré ošetrenie proti mladým larvám prípravkami Match 050 EC, Nomolt 15 SC, Novodor FC a Rimon 10 EC. V prípade správne vykonaného ošetrenia nie je už väčšinou potrebný ďalší opakovaný zásah.

V neskoršom vývinovom štádiu sa môžu použiť ostatné prípravky, ktoré sa aplikujú v období najväčšieho liahnutia, keď zároveň prvé larvy dosiahli druhý až tretí vývinový stupeň. Medzi takéto prípravky patria Acord, Actara 25 WG, Biscaya 240 OD, Calypso 480 SC, Ceon 5 CS, Cyprin 10 EC, Decis EW 50, Decis Protech, Delta EW 50, Fury 10 EW, In-Sek, Karate Zeon 5 CS, Karate Zeon 050 CS, Karate so Zeon technológiou 5 CS, Lambda Lam 50 CS, Lambdol, Mavrik 2 F, Mospilan 20 SP, Nurelle D, Nurelle Max, Proteus 110 OD, Spintor a okrem skorých zemiakov aj Alfalam 100 EC a Vaztak 10 EC.
V mnohých prípadoch je potrebný opakovaný zásah. Upozorňujeme na jedovatosť niektorých prípravkov pre včely. Lez obaľovača jablčného v tomto období sa postupne znovu začína, i keď v menšej intenzite. Keďže večerné teploty len tesne dosahujú hranicu 17 stupňov Celzia (prvé tri dni 21. týždňa) vhodnú na párenie a kladenie vajíčok, je určenie termínu na ošetrovanie stále nejasné.

V prípade, že nastane aspoň viacdňové oteplenie, je možné, že termín ošetrovania prípravkami na báze inhibítorov tvorby chitínu – Dimilin 48 SC, Integro, Match 050 EC, Nomolt 15 SC a Rimon 10 EC pre 1. signalizačné pásmo (okresy Dunajská Streda, Komárno a juh okresov Galanta, Šaľa a Nové Zámky) bude nasledovať po 3. júni. Pre 2. signalizačné pásmo ohraničené približne okresmi Bratislava, Trnava, Nitra, Levice, Lučenec, Rimavská Sobota, Košice a Michalovce bude tento termín približne o tri až päť dní neskôr. Termín ošetrovania druhou skupinou prípravkov proti vyliahnutým húseniciam je ešte o ďalších osem až desať dní neskôr.
Pri jadrovinách je dôležité ošetrovanie proti roztočcom najmä v sadoch so škodami v uplynulých rokoch. Prípravkami proti obaľovačovi jablčnému sú dostatočne zasiahnuté aj podkopáčiky, u hrušiek méry.
Jablone treba stále ošetrovať v 10- až 12-dňových intervaloch najmä proti chrastavitosti, ale aj múčnatke.
Vinohradníkom pripomíname ošetrovanie proti peronospóre a múčnatke pred kvitnutím. Pestovateľom zemiakov, ale aj rajčiakov pripomíname ochranu proti plesni zemiakovej a na cibuli proti plesni cibuľovej.