SME

Bez motyky to v záhrade nepôjde

Boj s neželanou zeleňou na hriadkach má svoje zákonitosti. No ani napriek moderným postupom to bez práce nebude nikdy.

(Zdroj: ILUSTRAČNÉ – Stock.XCHNG)

Niektoré rastliny nám na rozdiel od iných v záhrade prekážajú, aj keď tvoria prirodzenú súčasť prostredia, v ktorom žijeme. Konkurujú zelenine, kvetom a trávnikom, ktoré pestujeme. Oberajú ich o svetlo, živiny a vlahu. Nie je teda prekvapením, že ich všetky hádžeme do jedného vreca – sú to pre nás buriny.

Oproti kultúrnym plodinám, letničkám a okrasným travinám, ktoré sejeme a sadíme okolo domu, vždy si nájdu cestu na naše hriadky a sú natoľko vitálne, že v krátkom čase dokážu kolonizovať každý kúsok voľnej pôdy. Aby nám neprerástli cez hlavu, nesmieme zanedbať ich odstraňovanie.

1. Pleť treba pravidelne

Burinu možno udržať pod kontrolou iba sústavným a včasným odstraňovaním. Jej sezóna prichádza v plnej sile začiatkom mája a neutícha do neskorej jesene. Včasným a pravidelným pletím odstraňujeme nové, náletové semenáčiky, ktoré sa objavujú na voľných plochách v medziriadkoch.

Vhodným nástrojom sú na hriadke plečka, motyka a hrotový kyprič, pri silnom zaburinení vytrvalými burinami treba nahradiť rýľ rýľovacími vidlami. Pomocou nich je možné odstrániť nezvaných hostí s kompletným koreňovým systémom bez toho, aby sa podzemné orgány rozdelili na viacero častí.

Pri ošetrovaní trávnika sa osvedčili nože s čepeľou v tvare písmena V a hrotové vytrhávače, ktoré sa snažia odstrániť burinu spolu s koreňmi. Ich účinnosť je obmedzená, sú však šetrné k trávnatému kobercu.

V kvetinových záhonoch, dekoratívnych skalkách a v trvalých porastoch byliniek je lepšie vyhnúť sa okopávaniu a odstraňovať nálety burín ručne. Zabráni sa tým vynášaniu semien burín z pôdy na povrch.

2. Plánujte výsadbu

Čím hustejšie kultúrne rastliny pokrývajú povrch pôdy, tým menšiu šancu majú buriny na úspech. Preto treba naplánovať výsadbu tak, aby sme si ušetrili prácu.

Medziplodiny zaplnia prázdne hriadky v prechodných obdobiach, podplodiny vyplnia medziriadky, kým hlavná plodina prikryje pôdu okolo seba. Na miesta, kde je najväčší problém s vytrvalými burinami, sejeme rastliny, ktoré mohutným prízemným vzrastom pokrývajú pôdu tak, aby k nej blokovali prístup svetla. Ak napríklad cukina zakryje pýr a púpavu, ich podzemné časti budú strácať na sile.

3. Nastielajte pôdu

Nie vždy je však možné zakryť pôdu tak, aby sme inváziu burín spomalili. V takýchto situáciách prichádza na rad nastielanie povrchu pôdy.

Cieľom je zamedziť prístup svetla k rastlinám, ktoré pod ochrannou vrstvou vyklíčia. Z prírodných materiálov možno použiť seno, slamu, pokosenú trávu, kôru, lístie či kompost, ktorých hrúbka musí byť minimálne 10 centimetrov. Vyhýbať sa treba pilinám z dreva, ktoré svojím rozkladom spôsobia kyslú reakciu pôdy. Organický mulč udržiava v pôde vlhkosť a priaznivú mikroklímu, zlepšuje vlastnosti nekvalitných, ílovitých pôd a obohacuje porasty o cenné živiny. Výhodou je, že po zapracovaní do pôdy zlepšuje jej štruktúru.

4. Skúste textílie

Alternatívou k organickým materiálom sú fólie, z ktorých mnohé je možné využiť opakovane. Čierna netkaná textília bráni prestupu svetla bez toho, aby blokovala prísun vzduchu a vody do pôdy. Použiť ju možno na celých záhonoch pri výsadbe sadeníc do otvorov alebo na prekrytie medziriadkov. Aby sa pôda neprehrievala viac ako je nutné, použiť možno textílie, ktoré sú z rubu čierne a na lícnej strane bielo sfarbené.

Pri pestovaní teplomilných plodín sa spolu s podzemnou, kvapkovou závlahou osvedčili čierne polyetylénové fólie. Okrem toho, že bránia rozvoju buriny, zvyšujú teplotu pôdy. To je výhodné hlavne na zle orientovaných pozemkoch či v chladnejšej klíme.

5. Myslite na okolie

Aj pri tej najväčšej snahe zabrániť rastu burín sa na obrábanej pôde vždy objavujú nové nálety semienok, z ktorých vyrastajú nové rastlinky. Preto treba udržiavať bezprostredné zaburinené okolie bez kvetu. Na dvore, pred domom či na trávniku vedľa príjazdového chodníka pomôže kosák, kosa či motorová kosačka.

Ak je však za záhradou lúka či pasienok, boj bude podstatne zložitejší. Plná plotová bariéra síce obmedzí množstvo náletov rovnako ako vhodné umiestnenie fóliovníka, skleníka či hospodárskych stavieb, invázia však bude podstatne citeľnejšia ako v prostredí obkolesenom poľnohospodárskou pôdou či lesmi.

Obozretnosť by nemala chýbať ani pri dovoze materiálov na organické hnojenie. Kompost či hnoj sú ideálne na zhodnocovanie pôdy, môžu však so sebou niesť aj semená burín. Vždy by ste mali presne vedieť, čo idete do pôdy na jeseň zapracovať ešte predtým, ako na jar zistíte, že vaša doterajšia snaha vyšla navnivoč.

Kam s burinou? Do kompostu

Pokiaľ dodržiavate správne pravidlá pre tvorbu kompostu a dohliadnete na horúcu fázu, semienka, ba ani korene buriny v ňom vašej záhrade neublížia.

Buriny sú do takej miery prispôsobené prostrediu, v ktorom žijú, že sa dokážu extrémne rýchlo rozmnožovať. Väčšina z nich začína kvitnúť už niekoľko týždňov po vyklíčení a po každom odkvitnutí rozsieva do bezprostredného okolia tisícky semien.

Jednoročné korenia zväčša plytko a s ukončením vegetačnej sezóny odumierajú. Trváce korenia hlboko a pri každom porušení podzemných častí sa ich počet znásobuje. Silné, niekoľkoročné buriny siahajú svojimi koreňmi do väčšej hĺbky, než ako obrábame pôdu. Sú to vždy rotavátor, rýľ a motyka, ktoré znásobujú ich populáciu bez toho, aby museli vyrásť zo semienka.

Ak sa rozhodnete pridávať burinu zo záhrady do kompostu, to, či vám semená či korene opäť nezaplienia hriadky, záleží na vašich zručnostiach pri kompostovaní.

Ak dokážete dohliadnuť na zretie kompostu (jeho zakladanie vždy sprevádza horúca fáza), nemusíte sa obávať ani koreňov vytrvalých burín, ani ich semien. Teplota vytvorená baktériami, ktorá stúpa nad hranicu 60 stupňov Celzia, ich dostatočne zneškodní.

Ak však kompostujete studenou cestou, na uloženie koreňov a zakvitnutých vňatí burín radšej využite obecné kompostovisko.

S herbicídmi opatrne

Do vývoja nových chemických látok na ničenie buriny sa zapojili aj genetici.

S likvidáciou buriny rastúcej medzi kultúrnymi rastlinami, ale aj s akýmkoľvek zeleným porastom v škárach stavebných konštrukcií, chodníkov a terás pomôžu herbicídy. Tak ako napovedajú názvy mnohých z nich, ich úlohou je zničiť cieľové porasty.

Na rozdiel od motyky však pre ne treba siahnuť hlbšie do peňaženky.

Ako fungujú

Totálne herbicídy ničia rastliny bez ohľadu na ich druh. Aplikujú sa za slnečného, suchého počasia v období intenzívneho rastu na zelené časti rastlín, odkiaľ sa prostredníctvom látkovej výmeny dostanú až k ich koreňovým špičkám. Výsledkom je, že po niekoľkých dňoch odumrú aj s ich podzemnými časťami. Takýmto spôsobom je možné zakladať trávniky, ničiť trvácne buriny a ošetrovať chodníky a terasy vystavané z prefabrikátov.

Selektívne herbicídy pôsobia iba na niektoré druhy rastlín. Zničia v trávniku dvojklíčnolisté rastliny, v okrasnom záhone zlikvidujú jednoklíčne trávy a medzi kultúrnymi plodinami zlikvidujú porast nekultúrny. Vývojári herbicídov spolupracujú s génovými inžiniermi, aby vybudovali v odrodách kultúrnych rastlín mechanizmy, ktoré ich robia pred selektívnymi herbicídmi imúnnymi.

Obe skupiny však majú čosi spoločné. Dokážu zlikvidovať živé rastliny, nie však ich semená. Ak treba zabrániť rozmnožovaniu burín semenom, použiť treba prostriedky, ktoré blokujú ich klíčenie. Aplikujú sa postrekom pôdy, kde pôsobia až počas troch mesiacov. V tejto lehote bránia chemickou cestou tomu, aby semienka rozoznali, že nastali vhodné podmienky na klíčenie.

Všetkého s mierou

Pri aplikácii herbicídov postrekom sa používajú špeciálne trysky, ktoré umožňujú prízemný zásah a smerovanie herbicídu na burinu bez toho, aby boli zasiahnuté vysadené plodiny. Pri likvidácii jednotlivých, vytrvalých burín možno využiť nanášanie štetcom na jej listy, rôzne knôty a špongiové aplikátory so zásobníkom na rukoväti, ktoré je možné pritlačiť k rastlinám jednotlivo.

Aj keď sa výrobcovia snažia robiť všetko pre to, aby sa herbicídy pri kontakte s pôdou vo veľmi krátkom čase rozložili, používanie prípravkov by sme mali v čo najväčšej miere obmedziť. Vedľajšie produkty nahromadené v pôde znižujú jej kvalitu.

Ako na burinu

Náradie

  • Na hriadke budete potrebovať plečku, motyku a hrotový kyprič. Pri silnom zaburinení vytrvalými burinami rýľovacie vidly.
  • Pri ošetrovaní trávnika sa osvedčili nože s čepeľou v tvare písmena „V“ a hrotové vytrhávače.
  • V kvetinových záhonoch, dekoratívnych skalkách a v trvalých porastoch byliniek je lepšie odstraňovať nálety burín ručne, zabráni sa tým vynášaniu semien burín z pôdy na povrch.

Plusy a mínusy:
- náradie si vyžaduje nielen odvahu pracovať, ale aj starať sa oň
+ náradie je treba v záhrade tak či tak, do boja s burinou investujete len vlastný čas a námahu (pri správnej záťaži aj zdraviu prospešnú)


Prírodné nastielanie

  • Použiť možno seno, slamu, pokosenú trávu, kôru, lístie či kompost.
  • Hrúbka musí byť najmenej desať centimetrov.
  • Pomôže aj plánovanie. Medziplodiny zaplnia prázdne hriadky v prechodných obdobiach, podplodiny vyplnia medziriadky, kým hlavná plodina prikryje pôdu okolo seba.

Plusy a mínusy
- nástielku treba počas sezóny dopĺňať, niektoré druhy nástielky môžu prilákať mačky, iné vítajú ako úkryt hlodavce
+ nástielka z organického materiálu obohacuje pôdu

Fólie

  • Čierna netkaná textília bráni prestupu svetla bez toho, aby blokovala prísun vzduchu a vody do pôdy.
  • Aby sa pôda neprehrievala viac, ako je nutné, použiť možno textílie, ktoré sú z rubu čierne a na lícnej strane bielo sfarbené.
  • Pri pestovaní teplomilných plodín sa spolu s podzemnou, kvapkovou závlahou osvedčili čierne, polyetylénové fólie.

Plusy a mínusy
- treba kúpiť, odolný pýr prerastie aj fóliu
+ možné využiť opakovane, pri dostatočnom pripevnení spoľahlivé riešenie pre celú sezónu


Herbicídy

  • Totálne herbicídy ničia rastliny bez ohľadu na ich druh. Selektívne herbicídy pôsobia iba na niektoré druhy rastlín.
  • Dokážu zlikvidovať živé rastliny, nie však ich semená. Ak je potrebné zabrániť rozmnožovaniu burín semenom, použiť je potrebné prostriedky, ktoré blokujú ich klíčenie.
  • Predáva ich každá záhradkárska predajňa či hobbymarket.

Plusy a mínusy:
- pri práci s nimi treba prísne dodržiavať predpísané postupy, nesprávna aplikácia napríklad pred dažďom alebo pri vetre môže mať za následok, že nebudú účinné alebo naopak zlikvidujete aj to, čo nechcete. Vedľajšie produkty nahromadené v pôde znižujú jej kvalitu
+ ak ich správne použijete, sú spoľahlivé a bez väčšej námahy ošetríte veľkú plochu

Autor: mg, ht

SkryťZatvoriť reklamu

Najčítanejšie na SME

SkryťZatvoriť reklamu

Komerčné články

  1. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  2. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  3. Miesto, kde je úspech podnikania zaručený
  4. Choďte za odborníkom. Či vás bolí zub alebo chcete investovať
  5. Firmy a školy sa môžu zbaviť elektroodpadu rýchlo a bezplatne
  6. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy
  7. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte
  8. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine!
  1. Choďte za odborníkom. Či vás bolí zub alebo chcete investovať
  2. Gymnazisti z Nového Mesta nad Váhom sa h3kovali
  3. Aj jedenáste ocenenie Slovak Superbrands Award putuje do dm
  4. Autocentrá AAA AUTO už za prvý štvrťrok predali 26 000 vozidiel
  5. Firmy a školy sa môžu zbaviť elektroodpadu rýchlo a bezplatne
  6. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy
  7. Relaxačný raj v resorte Drevenice Terchová
  8. Koniec bolesti! Využite výstavné dotácie na masážne kreslo
  1. Cestujte za zlomok ceny. Päť destinácii na dovolenku mimo sezóny 13 832
  2. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine! 8 249
  3. V púpave je všetko, čo potrebujete 4 568
  4. Esplanade - wellnes s pridanou hodnotou 3 122
  5. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy 3 032
  6. Veľká zmena pre ľudí s postihnutím 2 856
  7. Náš prvý prezident sa nebál hovoriť o mravnosti v politike 2 360
  8. Nebudete veriť, že toto skrýva Albánsko. Jeho pláže vyrazia dych 2 251
SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
Skryťhttps://predplatne.sme.sk/predplatne-premium-bez-reklamy?ref=static_buttonnoads_byvanie