SME
Streda, 28. október, 2020 | Meniny má DobromilaKrížovkyKrížovky
VÝDATNÉ DAŽDE A TEPLEJŠIE DNI NAŠTARTOVALI RAST BURINY

Bez motyky to v záhrade nepôjde

Boj s neželanou zeleňou na hriadkach má svoje zákonitosti. No ani napriek moderným postupom to bez práce nebude nikdy.

(Zdroj: ILUSTRAČNÉ – Stock.XCHNG)

Niektoré rastliny nám na rozdiel od iných v záhrade prekážajú, aj keď tvoria prirodzenú súčasť prostredia, v ktorom žijeme. Konkurujú zelenine, kvetom a trávnikom, ktoré pestujeme. Oberajú ich o svetlo, živiny a vlahu. Nie je teda prekvapením, že ich všetky hádžeme do jedného vreca – sú to pre nás buriny.

Oproti kultúrnym plodinám, letničkám a okrasným travinám, ktoré sejeme a sadíme okolo domu, vždy si nájdu cestu na naše hriadky a sú natoľko vitálne, že v krátkom čase dokážu kolonizovať každý kúsok voľnej pôdy. Aby nám neprerástli cez hlavu, nesmieme zanedbať ich odstraňovanie.

1. Pleť treba pravidelne

Burinu možno udržať pod kontrolou iba sústavným a včasným odstraňovaním. Jej sezóna prichádza v plnej sile začiatkom mája a neutícha do neskorej jesene. Včasným a pravidelným pletím odstraňujeme nové, náletové semenáčiky, ktoré sa objavujú na voľných plochách v medziriadkoch.

Vhodným nástrojom sú na hriadke plečka, motyka a hrotový kyprič, pri silnom zaburinení vytrvalými burinami treba nahradiť rýľ rýľovacími vidlami. Pomocou nich je možné odstrániť nezvaných hostí s kompletným koreňovým systémom bez toho, aby sa podzemné orgány rozdelili na viacero častí.

Pri ošetrovaní trávnika sa osvedčili nože s čepeľou v tvare písmena V a hrotové vytrhávače, ktoré sa snažia odstrániť burinu spolu s koreňmi. Ich účinnosť je obmedzená, sú však šetrné k trávnatému kobercu.

V kvetinových záhonoch, dekoratívnych skalkách a v trvalých porastoch byliniek je lepšie vyhnúť sa okopávaniu a odstraňovať nálety burín ručne. Zabráni sa tým vynášaniu semien burín z pôdy na povrch.

2. Plánujte výsadbu

Čím hustejšie kultúrne rastliny pokrývajú povrch pôdy, tým menšiu šancu majú buriny na úspech. Preto treba naplánovať výsadbu tak, aby sme si ušetrili prácu.

Medziplodiny zaplnia prázdne hriadky v prechodných obdobiach, podplodiny vyplnia medziriadky, kým hlavná plodina prikryje pôdu okolo seba. Na miesta, kde je najväčší problém s vytrvalými burinami, sejeme rastliny, ktoré mohutným prízemným vzrastom pokrývajú pôdu tak, aby k nej blokovali prístup svetla. Ak napríklad cukina zakryje pýr a púpavu, ich podzemné časti budú strácať na sile.

3. Nastielajte pôdu

Nie vždy je však možné zakryť pôdu tak, aby sme inváziu burín spomalili. V takýchto situáciách prichádza na rad nastielanie povrchu pôdy.

Cieľom je zamedziť prístup svetla k rastlinám, ktoré pod ochrannou vrstvou vyklíčia. Z prírodných materiálov možno použiť seno, slamu, pokosenú trávu, kôru, lístie či kompost, ktorých hrúbka musí byť minimálne 10 centimetrov. Vyhýbať sa treba pilinám z dreva, ktoré svojím rozkladom spôsobia kyslú reakciu pôdy. Organický mulč udržiava v pôde vlhkosť a priaznivú mikroklímu, zlepšuje vlastnosti nekvalitných, ílovitých pôd a obohacuje porasty o cenné živiny. Výhodou je, že po zapracovaní do pôdy zlepšuje jej štruktúru.

4. Skúste textílie

Alternatívou k organickým materiálom sú fólie, z ktorých mnohé je možné využiť opakovane. Čierna netkaná textília bráni prestupu svetla bez toho, aby blokovala prísun vzduchu a vody do pôdy. Použiť ju možno na celých záhonoch pri výsadbe sadeníc do otvorov alebo na prekrytie medziriadkov. Aby sa pôda neprehrievala viac ako je nutné, použiť možno textílie, ktoré sú z rubu čierne a na lícnej strane bielo sfarbené.

Pri pestovaní teplomilných plodín sa spolu s podzemnou, kvapkovou závlahou osvedčili čierne polyetylénové fólie. Okrem toho, že bránia rozvoju buriny, zvyšujú teplotu pôdy. To je výhodné hlavne na zle orientovaných pozemkoch či v chladnejšej klíme.

5. Myslite na okolie

Aj pri tej najväčšej snahe zabrániť rastu burín sa na obrábanej pôde vždy objavujú nové nálety semienok, z ktorých vyrastajú nové rastlinky. Preto treba udržiavať bezprostredné zaburinené okolie bez kvetu. Na dvore, pred domom či na trávniku vedľa príjazdového chodníka pomôže kosák, kosa či motorová kosačka.

Ak je však za záhradou lúka či pasienok, boj bude podstatne zložitejší. Plná plotová bariéra síce obmedzí množstvo náletov rovnako ako vhodné umiestnenie fóliovníka, skleníka či hospodárskych stavieb, invázia však bude podstatne citeľnejšia ako v prostredí obkolesenom poľnohospodárskou pôdou či lesmi.

Obozretnosť by nemala chýbať ani pri dovoze materiálov na organické hnojenie. Kompost či hnoj sú ideálne na zhodnocovanie pôdy, môžu však so sebou niesť aj semená burín. Vždy by ste mali presne vedieť, čo idete do pôdy na jeseň zapracovať ešte predtým, ako na jar zistíte, že vaša doterajšia snaha vyšla navnivoč.

Kam s burinou? Do kompostu

Pokiaľ dodržiavate správne pravidlá pre tvorbu kompostu a dohliadnete na horúcu fázu, semienka, ba ani korene buriny v ňom vašej záhrade neublížia.

Buriny sú do takej miery prispôsobené prostrediu, v ktorom žijú, že sa dokážu extrémne rýchlo rozmnožovať. Väčšina z nich začína kvitnúť už niekoľko týždňov po vyklíčení a po každom odkvitnutí rozsieva do bezprostredného okolia tisícky semien.

Jednoročné korenia zväčša plytko a s ukončením vegetačnej sezóny odumierajú. Trváce korenia hlboko a pri každom porušení podzemných častí sa ich počet znásobuje. Silné, niekoľkoročné buriny siahajú svojimi koreňmi do väčšej hĺbky, než ako obrábame pôdu. Sú to vždy rotavátor, rýľ a motyka, ktoré znásobujú ich populáciu bez toho, aby museli vyrásť zo semienka.

Ak sa rozhodnete pridávať burinu zo záhrady do kompostu, to, či vám semená či korene opäť nezaplienia hriadky, záleží na vašich zručnostiach pri kompostovaní.

Ak dokážete dohliadnuť na zretie kompostu (jeho zakladanie vždy sprevádza horúca fáza), nemusíte sa obávať ani koreňov vytrvalých burín, ani ich semien. Teplota vytvorená baktériami, ktorá stúpa nad hranicu 60 stupňov Celzia, ich dostatočne zneškodní.

Ak však kompostujete studenou cestou, na uloženie koreňov a zakvitnutých vňatí burín radšej využite obecné kompostovisko.

S herbicídmi opatrne

Do vývoja nových chemických látok na ničenie buriny sa zapojili aj genetici.

S likvidáciou buriny rastúcej medzi kultúrnymi rastlinami, ale aj s akýmkoľvek zeleným porastom v škárach stavebných konštrukcií, chodníkov a terás pomôžu herbicídy. Tak ako napovedajú názvy mnohých z nich, ich úlohou je zničiť cieľové porasty.

Na rozdiel od motyky však pre ne treba siahnuť hlbšie do peňaženky.

Ako fungujú

Totálne herbicídy ničia rastliny bez ohľadu na ich druh. Aplikujú sa za slnečného, suchého počasia v období intenzívneho rastu na zelené časti rastlín, odkiaľ sa prostredníctvom látkovej výmeny dostanú až k ich koreňovým špičkám. Výsledkom je, že po niekoľkých dňoch odumrú aj s ich podzemnými časťami. Takýmto spôsobom je možné zakladať trávniky, ničiť trvácne buriny a ošetrovať chodníky a terasy vystavané z prefabrikátov.

Selektívne herbicídy pôsobia iba na niektoré druhy rastlín. Zničia v trávniku dvojklíčnolisté rastliny, v okrasnom záhone zlikvidujú jednoklíčne trávy a medzi kultúrnymi plodinami zlikvidujú porast nekultúrny. Vývojári herbicídov spolupracujú s génovými inžiniermi, aby vybudovali v odrodách kultúrnych rastlín mechanizmy, ktoré ich robia pred selektívnymi herbicídmi imúnnymi.

Obe skupiny však majú čosi spoločné. Dokážu zlikvidovať živé rastliny, nie však ich semená. Ak treba zabrániť rozmnožovaniu burín semenom, použiť treba prostriedky, ktoré blokujú ich klíčenie. Aplikujú sa postrekom pôdy, kde pôsobia až počas troch mesiacov. V tejto lehote bránia chemickou cestou tomu, aby semienka rozoznali, že nastali vhodné podmienky na klíčenie.

Všetkého s mierou

Pri aplikácii herbicídov postrekom sa používajú špeciálne trysky, ktoré umožňujú prízemný zásah a smerovanie herbicídu na burinu bez toho, aby boli zasiahnuté vysadené plodiny. Pri likvidácii jednotlivých, vytrvalých burín možno využiť nanášanie štetcom na jej listy, rôzne knôty a špongiové aplikátory so zásobníkom na rukoväti, ktoré je možné pritlačiť k rastlinám jednotlivo.

Aj keď sa výrobcovia snažia robiť všetko pre to, aby sa herbicídy pri kontakte s pôdou vo veľmi krátkom čase rozložili, používanie prípravkov by sme mali v čo najväčšej miere obmedziť. Vedľajšie produkty nahromadené v pôde znižujú jej kvalitu.

Ako na burinu

Náradie

 • Na hriadke budete potrebovať plečku, motyku a hrotový kyprič. Pri silnom zaburinení vytrvalými burinami rýľovacie vidly.
 • Pri ošetrovaní trávnika sa osvedčili nože s čepeľou v tvare písmena „V“ a hrotové vytrhávače.
 • V kvetinových záhonoch, dekoratívnych skalkách a v trvalých porastoch byliniek je lepšie odstraňovať nálety burín ručne, zabráni sa tým vynášaniu semien burín z pôdy na povrch.

Plusy a mínusy:
- náradie si vyžaduje nielen odvahu pracovať, ale aj starať sa oň
+ náradie je treba v záhrade tak či tak, do boja s burinou investujete len vlastný čas a námahu (pri správnej záťaži aj zdraviu prospešnú)


Prírodné nastielanie

 • Použiť možno seno, slamu, pokosenú trávu, kôru, lístie či kompost.
 • Hrúbka musí byť najmenej desať centimetrov.
 • Pomôže aj plánovanie. Medziplodiny zaplnia prázdne hriadky v prechodných obdobiach, podplodiny vyplnia medziriadky, kým hlavná plodina prikryje pôdu okolo seba.

Plusy a mínusy
- nástielku treba počas sezóny dopĺňať, niektoré druhy nástielky môžu prilákať mačky, iné vítajú ako úkryt hlodavce
+ nástielka z organického materiálu obohacuje pôdu

Fólie

 • Čierna netkaná textília bráni prestupu svetla bez toho, aby blokovala prísun vzduchu a vody do pôdy.
 • Aby sa pôda neprehrievala viac, ako je nutné, použiť možno textílie, ktoré sú z rubu čierne a na lícnej strane bielo sfarbené.
 • Pri pestovaní teplomilných plodín sa spolu s podzemnou, kvapkovou závlahou osvedčili čierne, polyetylénové fólie.

Plusy a mínusy
- treba kúpiť, odolný pýr prerastie aj fóliu
+ možné využiť opakovane, pri dostatočnom pripevnení spoľahlivé riešenie pre celú sezónu


Herbicídy

 • Totálne herbicídy ničia rastliny bez ohľadu na ich druh. Selektívne herbicídy pôsobia iba na niektoré druhy rastlín.
 • Dokážu zlikvidovať živé rastliny, nie však ich semená. Ak je potrebné zabrániť rozmnožovaniu burín semenom, použiť je potrebné prostriedky, ktoré blokujú ich klíčenie.
 • Predáva ich každá záhradkárska predajňa či hobbymarket.

Plusy a mínusy:
- pri práci s nimi treba prísne dodržiavať predpísané postupy, nesprávna aplikácia napríklad pred dažďom alebo pri vetre môže mať za následok, že nebudú účinné alebo naopak zlikvidujete aj to, čo nechcete. Vedľajšie produkty nahromadené v pôde znižujú jej kvalitu
+ ak ich správne použijete, sú spoľahlivé a bez väčšej námahy ošetríte veľkú plochu

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Žena

Inzercia - Tlačové správy

 1. Pôžička bez úrokov a poplatkov? Áno, existuje
 2. Príjem vs. dôchodok. Realita, ktorú na ktorú sa treba pripraviť
 3. ARÓNIA a RAKYTNÍK - podporí tvoju imunitu v boji s vírusmi
 4. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 5. Nenechajme jeden druhého bez pomoci a kontaktu
 6. Pohoda v domácnosti sa odvíja od jednej veci. Neuveríte, od akej
 7. Tlačová konferencia iniciatívy Stop hazardu so zdravím
 8. Ako začínali šéfovia digitálnych firiem? Vplyv malo už detstvo
 9. Developer roka YIT Slovakia je na Slovensku už desať rokov
 10. Pomáhajte čítaním
 1. V Košickom kraji máme more aj neviditeľnú izbu: Objavte ich!
 2. Pohoda v domácnosti sa odvíja od jednej veci. Neuveríte, od akej
 3. Nenechajme jeden druhého bez pomoci a kontaktu
 4. Neodkladajte pre koronavírus vyšetrenie svojich očí
 5. BILLA podáva v kritickom období pomocnú ruku ľuďom z kultúry
 6. Vynovená predajňa v Smrdákoch
 7. Pôžička bez úrokov a poplatkov? Áno, existuje
 8. Tlačová konferencia iniciatívy Stop hazardu so zdravím
 9. Pandémia spomaľuje inovácie. Spoločnosti šetria
 10. Ako začínali šéfovia digitálnych firiem? Vplyv malo už detstvo
 1. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 32 767
 2. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí 23 900
 3. Ako začínali šéfovia digitálnych firiem? Vplyv malo už detstvo 21 281
 4. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh 16 995
 5. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY 14 311
 6. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 11 573
 7. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové 10 686
 8. Ako pracujú horskí nosiči? Vstávajú ráno o štvrtej 10 685
 9. Ako vidia budúcnosť deti zo základných škôl? Budete prekvapení 10 568
 10. ARÓNIA a RAKYTNÍK - podporí tvoju imunitu v boji s vírusmi 9 666
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Polícia pred sídlom NAKA v Nitre.
Odberné miesto na nový koronavírus.
Na NAKA pokračoval aj v piatok výsluch bývalého sudcu Vladimíra Sklenku (na snímke). Nitra, 26. júna 2020.
Cynická obluda

Zrozumiteľné prirovnanie

Matovič najskôr baláchal ľudí na testovanie tým, že to vyrieši celú koronu. Teraz má problém s vysvetlením pravdy.

Neprehliadnite tiež

Priestor len pár metrov štvorcových. Drobné domy sú veľký fenomén

Tiny houses sú podľa mnohých výhodnejšie ako hypotéka či garsónka.

Prvý "tiny house" na Slovensku, ktorý postavili Barbora a Tibor Bogdanovci.
Seriál o farbách (7. diel)

Legendy o čiernych zvieratách: Mačky odoženú zlé sily, slovanský zmok nosí majetok

Kedy znamená čierna farba dobré správy?

Čierna mačka nenosí vždy iba smolu.

Štyridsať vecí, ktoré môžete robiť doma v čase izolácie

Čím vyplniť čas, keď človek nesmie nikam chodiť?

Ilustračné foto.