Chorvátsko
Morské prízraky zo starých čias
Chorvátsko patrí medzi najobľúbenejšie dovolenkové destinácie. Jeho pobrežie a vychytené letoviská pozná asi každý, kto ho aspoň raz navštívil, ale málokto vie, čo všetko sa skrýva pod hladinou neďaleko brehov Jadranského mora. Prečo teda nepreskúmať aj podmorské lákadlá, ktorých je tam poriadne veľa? V chorvátskej časti Jadranu sa nachádza asi štyristo podmorských archeologických lokalít, ich vek sa datuje od praveku až po druhú svetovú vojnu. Nájdete tam rímske galéry, parníky, vojnové lode, či dokonca lietadlá.
Potápať sa môžu len organizované skupiny, nie jednotlivci a ak ste to ešte nikdy neskúšali, nebojte sa. Potápačských škôl, ktoré sa venujú aj úplným začiatočníkom, je po celom pobreží dosť. Veľa zaujímavých vrakov nájdete v splitskom súostroví. Pri brehu Pelješaca je nemecký torpédový čln, jedna z najatraktívnejších potopených lodí, pri ostrove Mali Barjak leží kolmo zabodnutý nákladný parník Teti, neďaleko Rovinju je asi najznámejší jadranský vrak, rakúsko-uhorská loď Barun Gautch. Podobných lodí nájdete prakticky pozdĺž celého chorvátskeho pobrežia neúrekom. Archeologické náleziská sú v oblasti Lastova, Mljetu i Visu.
Tip
Vyhľadávanými sú aj najrôznejšie podmorské skalné zákutia. Napríklad množstvo kamenných stien a jaskýň so zaujímavými živočíchmi je v oblasti Dubrovníka alebo neďaleko ostrova Kaprija.
Španielsko
Bitka kvetov a paradajok
Pre tých, ktorí majú radi netradičnú zábavu, je určená augustová La Tomatina. Bizarný a extravagantný festival v mestečku Buñol neďaleko Valencie, ktorého účastníci sa v uliciach stretávajú s jediným cieľom – ohadzovať sa paradajkami. Spotreba na celú akciu je asi stoštyridsať ton plodov a zapájať sa musia domáci i turisti bez rozdielu. Pripraviť by ste si mali tričko a nohavice, ktoré po skončení môžete vyhodiť, a zídu sa aj plavecké okuliare. Mimochodom, Tomatina nie je samostatná akcia, ale je súčasťou týždňového festivalu hudby, ohňostrojov a miestnych gurmánskych špecialít. Každoročne tam prichádza okolo 30-tisíc ľudí, preto si treba pozháňať ubytovanie v mestečku aspoň mesiac vopred. Decentnejšiu zábavu ponúka neďaleká prístavná Valencia. V júni hostí stredomorský kultúrny festival s názvom Ella – Ona, na ktorom vystúpia významné svetové hudobníčky.
Tip
Aj Valencia má svoju „bitku”. Každý júl sa tam koná festival, ktorého súčasťou je Bitka kvetov. Jeho účastníci sa ohadzujú najrôznejšími kvetmi a ulicami sa šíri ich magická vôňa.
Francúzsko
Nezabudnuteľný ohňostroj
Ak patríte k milovníkom hradov a rytierskych legiend, mali by ste určite navštíviť Carcassonne. Ide o slávne stredoveké mesto – pevnosť, ktoré sa spoza mohutných hradieb vypína nad šírym okolím. Od roku 1997 je na zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO a buďte si istí, že je to miesto s poriadne divokou históriou. Atmosféru stredoveku môžete nasať v auguste, keď domáci chodia oblečení v dobových kostýmoch, predvádzajú tradičné remeslá a organizujú štýlové zábavy a hostiny. Najlepší čas na výlet do Carcassonne je však 14. júla.
Ide o výročie pádu Bastily a verte, že nikde vo Francúzsku nezažijete také oslavy ako v tomto stredovekom meste, ktoré sa počas slávnostnej noci na dvadsaťpäť minút doslova utopí v monumentálnom ohňostroji. Všetko kulminuje na záver, keď počas šiestich sekúnd vybuchne nad hradbami až tisícdvesto svetelných rakiet. Dajte si však pozor, na ohnivé divadlo sa príde bežne pozrieť až sedemstotisíc ľudí, takže najlepšie je dôjsť do mesta už počas dňa, obzrieť si historické zákutia, hrad, nájsť si dobré miesto s vyhliadkou a počkať do večera.
Tip
V Carcassonne sa každé leto organizuje aj jeden z najvýznamnejších kultúrnych festivalov v južnom Francúzsku, na ktorom napríklad tento rok vystúpia aj Bob Dylan, Mika, Goran Bregovič, Charlotte Gainsbourg, Jamiroquai alebo skupina Cranberries.