História
História námorníckej uniformy siaha do prvej polovice 18. storočia, keď sa oblečenie „matrózov“ skladalo z modrého saka, svetlomodrej vesty, bielych nohavíc a modrých pančúch. Do anglickej armády bola povinná slávnostná rovnošata zaradená v roku 1840. Od roku 1778 sa vo francúzskom módnom časopise Galerie des Modes objavujú chlapčenské námornícke odevy s voľnou halenou a dlhými nohavicami. Už onedlho bol vraj Londýn priam zaplavený dámami v tmavomodrých modeloch, ktoré sa inšpirovali uniformou námorníkov. S námorníckymi typmi odevov v sériovej konfekcii pre deti a dospelých sa stretávame až v dvadsiatych a tridsiatych rokoch 20. storočia, keď sa stali súčasťou módy na voľný čas.
Fenomén „navy look“
Námornícka móda to nie sú už len pruhované trička a biele nohavice. Je to štýl. Oblečenie pôvodne určené na voľný čas návrhári povýšili na elegantný look „lepšej spoločnosti“. Kolekcie inšpirované korzármi a morskými vlkmi, slnečnou riviérou a prímorskými letoviskami celého sveta nastupujú na scénu v plnej paráde aj tento rok.
Navyše sú vydarenejšie, ženskejšie a plné nefalšovaného sexepílu! Klasický námornícky štýl sa vracia na scénu, je rafi novaný a sebavedomý. Svet fi lmových hviezd, čaro ulíc uponáhľaného veľkomesta na juhu Európy či rozpáleného pobrežného korza luxusnej prímorskej destinácie.
Návrhári
Jean Patou, ktorý získal slávu ako kapitán francúzskej koloniálnej pechoty, založil v Paríži v roku 1919 módny dom. A práve v ňom sa zrodila námornícka móda dvadsiatych rokov na voľný čas, taká blízka Jeanovi Paulovi Gaultierovi. Ten nosenie námorníckeho trička povýšil na súčasť svojho imidžu. A bol to práve rok 1920, keď aj Coco Chanel navštívila Benátky, aby odprezentovala svoju plážovú kolekciu a zaviedla módu námorníckych nohavíc. Karl Lagerfeld si vybral na predstavenie špeciálnej letnej kolekcie Chanel 2010 Cruise Collection s námorníckymi motívmi slnečné Saint Tropez.
Ako nosiť námornícku módu
- Dá sa v nej chodiť všade, nielen na dovolenke a pri vode.
- Investícia nemusí byť veľká, trend sa stále vracia.
- Stačia biele nohavice alebo sukňa, tmavomodré sako a zlaté doplnky.
- Stálicou sú admirálske saká, ale aj charakteristické farby, pruhy či symboly.
- Možnosť obmien rozširujú detaily ako kotvičky, rybičky, kormidlá a typické zlaté gombíky, laná, uzly.
Dôstojníčka
Vzory a pásiky si odpustite a vyberte len jednofarebné, prípadne modro-biele a červenočierne kombinácie. Zlaté gombíky a vhodne zvolená čiapka či šatka zvýraznia námornícky efekt.
Námorníčka
V tomto prípade sa zamerajte na „pirátsku“ módu. Tričká s modrými pásikmi sú nevyhnutnosťou, voľné (aj nohavicové) sukne, náramky, prstene ako pokrývka hlavy.
Romantička
Nezaobídete sa bez balerín a odtieňov červenej. Jemné, vzdušné kvetované skombinujte s námorníckymi pruhmi. Výsledný vzhľad má byť hravý a dievčensky sexi.
Jachtárka
Fascinuje vás námornícka móda, ale na prvé miesto kladiete štýl a kvalitu, ktorú vidno na pohľad. Zamerajte sa preto na klasiku alebo na retro kúsky.
Čo si treba zapamätať
- Nie je povinnosť zladiť sa do námorníckeho od hlavy po päty – stačí detail či doplnok.
- Saká a klasické rozšírené nohavice dopĺňajú dreváky na platforme či na ihlovom podpätku, alebo baleríny.
- Aktuálnym prvkom je červená farba, ktorá zvýrazňuje a dodáva elegancii súčasného ducha.
- Nechýbajú prešívané kabelky inšpirované Chanel, ktoré zdobia retiazkové uchá.
- Novinkou je extravagantné kombinovanie námorníckych pruhov s kvetovanými a bodkovanými dezénmi.
Autor: Zuzana Horvathová